Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 873
2013-06-13

RADA MIASTA

DYŻUR RADNEGO

20.06 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201

dyżur pełnić będzie radna Halina Hiltawska.

AKTUALNOŚCI

Pierwsza prelekcja w ramach Miejskich Spotkań Medycznych za nami  

Siedemdziesiąt procent życia mamy zapisane w … genach. Jeśli dowiemy się, na co chorowali nasi przodkowie, mamy szansę zminimalizować ryzyko tych chorób u siebie. Jeśli do tego rzucimy palenie i będziemy zdrowo się odżywiać – jest większa szansa na sukces i uniknięcie ciężkich powikłań zdrowotnych. O jednym z nich , udarze mózgu, mówił Marek Dudziak, ordynator Oddziału  Rehabilitacji Neurologicznej w Zespole Szpitali Miejskich w ramach rozpoczynającej się akcji Urzędu Miasta w Chorzowie i Zespołu Szpitali Miejskich pt. „Miejskie Spotkania Medyczne”. Kolejne spotkanie odbędzie się 4 lipca o godz. 11 w Chorzowskim Centrum Kultury. Będzie okazja do wysłuchania Henryka Konika, ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej. Wstęp wolny.

Sukces chorzowskich akrobatów  

W dniach 7 – 9 czerwca odbywały się w Rzeszowie 59. Mistrzostwa Polski Seniorów w akrobatyce sportowej, skokach na ścieżce i trampolinie. Zakończyły się one ogromnym sukcesem zawodników Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sokolnia im. Ryszarda Kafanke w Chorzowie. Zawodnicy zdobyli dwa złota  w kategorii senior. W konkurencji Trójki dziewcząt triumfowały Karolina Nowak,Marta Śrutwa i Agnieszka Rawinis  a w konkurencji dwójki mieszane złoto zdobyli Magda Rajtor i zawodnik AWF Katowice - Wojciech Dackiewicz. Również w grupach wiekowych chorzowianie zdominowali podium. I tak w konkurencji dwójki dziewcząt 11-16 pierwsze miejsce zdobyły  Natalia Feja i Daria Szulc a w konkurencji trójki dziewcząt 11-16 w składzie Natalia Feja, Daria Szulc i Adrianna Naczyńska przywieziono srebro.  Pozostałe zespoły też osiągnęły wysokie lokaty. Trojka kobiet kategorii senior Adrianna Bańdo, Aneta Rajtor ,Sandra Pypłacz zdobyły 6 miejsce i taki sam rezultat uzyskała dwójka kobiet w składzie Kinga Lewicka i Anna Szymczyk. Drużynowo Sokolnia stanęła na drugim miejscu podium. Dodatkowym sukcesem Sokolnii mobilizującym zawodników do dalszej wytężonej pracy było uzyskanie nominacji na Mistrzostwa Europy ,które będą się odbywały w październiku 2013 roku w  Portugalii. Reprezentantami naszego kraju w Portugalii będą : dwójka mieszana Magda Rajtor, Wojciech Dackiewicz ,Trójka kobiet Karolina Nowak, Agnieszka Rawinis, Marta Śrutwa oraz trójka dziewcząt Natalia Feja, Adrianna Naczyńska i Daria Szulc.

Konkursu wiedzy nt. HIV/AIDS rozstrzygnięty  

11 czerwca 2013 r. na dużej sali posiedzeń Urzędu Miasta odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XI Miejskiego Konkursu Wiedzy nt. HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową, organizowanego przez doradczynię metodyczną pedagogów szkolnych p. Irenę Świerczyńską oraz biologa Sebastiana Grzesika  w Akademickim Zespole Szkól Ogólnokształcących nr 2. Konkurs, wspierany przez Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta, odbywał się w trzech kategoriach: wiedza, prezentacja multimedialna oraz plakat. Wzięło w nim udział 33 uczniów, nadesłano 14 prezentacji multimedialnych i 15 plakatów. Nagrody wręczył Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta ds. społecznych oraz Lidia Stuchlik, naczelnik Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej. Uczniom gratulujemy, a opiekunom dziękujemy za wkład w przygotowanie swoich uczniów do udziału w konkursie.

Drużyna Juniorów Starszych UKS „Ruch” Chorzów pierwsza w tabeli i zagra w finale  

Występująca w Makroregionalnej Lidze Juniorów drużyna piłkarska UKS "Ruch Chorzów" zajęła pierwsze miejsce w Grupie C Makroregionalnej lidze juniorów oraz awansowała do turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorów, który odbędzie się w dniach 19-21.06.2013 w Grudziądzu. Jest to największy sukces tej szkółki piłkarskiej od jej powstania, czyli od 2004 roku. Do turnieju finałowego awansowały: LEGIA WARSZAWA, ARKA GDYNIA, CRACOVIA. Trenerami drużyny są Jacek Bas oraz Grzegorz Bąk.

Nowy kalendarz spotkań z mieszkańcami ws. śmieci  

Nowy harmonogram spotkań z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia zmian w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi dostępny jest na stronie UM Chorzów: http://www.chorzow.um.gov.pl/aktualnosci/1335-spotkania-z-mieszkancami-ws-smieci.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Mecz Senat kontra Senat  

Mecz „Senat RP kontra Senaty uczelni wyższych”, odbędzie się 14 czerwca 2013 roku o godzinie 13.00 na stadionie Ruchu Chorzów przy ulicy Cichej. W tym roku Senatorowie Rzeczpospolitej Polskiej i przedstawiciele Senatów szkół wyższych, już po raz piaty staną do tej sportowej rywalizacji. Wydarzeniu temu przyświeca, zresztą jak i w latach ubiegłych, szczytny cel. Fundusze, jakie uda się zebrać podczas meczu, zasilą Śląski Fundusz Stypendialny im. Adama Graczyńskiego. Dzięki temu zostaną przyznane stypendia dla najbardziej potrzebującej śląskiej młodzieży, by stworzyć jej szansę na naukę i rozwijanie swoich zdolności. Więcej szczegółów na stronie UM Chorzów: http://www.chorzow.eu/aktualnosci/1537-mecz-senat-kontra-senat-1406.html

Festiwal Orkiestr Dętych i II Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych - Święto Miasta 2013 - 15.06

15 CZERWCA - FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH oraz II DZIEŃ CHORZOWSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

11:00 PARADA ORKIESTR DĘTYCH / ul. Wolności

15:00-20:00 KONCERTY zaproszonych orkiestr dętych oraz pokazy tańca mażoretek / SZYB PREZYDENT, ul. Kościuszki

24 CZERWCA - 756 ROCZNICA NADANIA WSI CHORZÓW ZAKONOWI BOŻOGROBCÓW

18:00 MSZA ŚWIĘTA / Kościół św. Jadwigi Śląskiej, ul. Wolności 51

19:00 koncert AKATYST KU CZCI BOGURODZICY w wykonaniu grup wokalnych Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Zespołu Bornus Concord i Marcina Abijskiego kantora bizantyjskiego 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE: 21-23 CZERWCA GODZ. 19:00 PRZEDSTAWIENIE TEATRU BEZ SCENY - DAWID HARROWER PT. „NOŻE W KURACH” w reżyserii Joanny Zdrady / Planetarium Śląskie

 

Chorzowianie pojadą na ingres abp. Kupnego do Wrocławia  

Arcybiskup Józef Kupny, wybrany przez papieża metropolitą wrocławskim, oficjalnie obejmie tę funkcję 16 czerwca 2013. Uroczysty ingres do katedry wrocławskiej zaplanowano na godzinę 15.  W uroczystości weźmie udział specjalna delegacja z Chorzowa, gdzie w latach 70. arcybiskup uczęszczał do liceum im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji katowickiej i kibicowi Ruchu Chorzów zostanie wręczony list od Prezydenta Miasta, Andrzeja Kotali oraz specjalny upominek od delegacji z Chorzowa Starego.

LODOŁAMACZE 2013 – Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie  

Jaki jest cel kampanii Lodołamacze? Kto może wziąć udział w Konkursie Lodołamacze? Dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne? Czy osoby niepełnosprawne mają szansę na rynku pracy? Odpowiedź na te pytania będzie można poznać 18 czerwca br. podczas konferencji prasowej inaugurującej VIII edycję Kampanii Lodołamacze na Śląsku. Konferencja odbędzie się w Małej Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Chorzowa o godzinie 12.00. Udział w konferencji prasowej potwierdzili: Marek Plura Poseł na Sejm RP, Andrzej Kotala Prezydent Miasta Chorzów, Tomasz Jakubiec Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz przedsiębiorcy i laureaci ubiegłorocznej edycji Konkursu Lodołamacze.

Festyn środowiskowy w przedszkolu nr 17  

14 czerwiec 2013r. to dzień uśmiechu i radości w Przedszkolu nr 17. O godzinie 16.30  w przedszkolnym ogrodzie odbędzie kolejna edycja festynu środowiskowego pod hasłem ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze wokół nas – mamo, tato nie pal!!!” promowanego przez Stację Epidemiologiczno – Sanitarną w  Chorzowie. Festyn organizowany jest we współpracy z Chorzowskim Centrum Kultury - oddział Starochorzowski Dom Kultury. Na początek zaprezentują się dzieci z programem artystycznym, warto zobaczyć nad czym pracowały ciężko w ostatnich miesiącach. Potem czeka moc atrakcji dla dzieciaków, a siostra Misia Tulisia będzie mówiła o konsekwencjach związanych z paleniem papierosów. Będą też konkursy i zabawy. W trakcie festynu rodzicie wraz z dziećmi będą mogli własnoręcznie zasadzić bez w przedszkolnym ogrodzie jako symbol Zielonych Płuc. Przygotowano też pyszne przekąski.

Rodzinny Festyn u Antonika  

16 czerwca od godz. 15.00 do 21.00 w ogrodach Parafii św. Antoniego z Padwy odbędzie 12-sta Edycja „Rodzinnego Festynu u Antonika”. W tym roku organizatorzy postawili na edukację dzieci i młodzieży i osób starszych na zagrożenia, jakie wynikają z korzystania z dróg publicznych oraz w sytuacji zagrożenia życia, np. czad. Odbędą się prelekcje z udziałem Policji i Komendy Miejskiej Straży Pożarnej. Podczas festynu wystąpią schola św. Pawła, dziecięcy zespół: „Boże Nutki” oraz chór: „Venimus oraz gość specjalny „Jego Band”.  Wszystkie zebrane fundusze w czasie trwania Festynu, zostaną przekazane na wakacyjny wyjazd młodzieży z najuboższych rodzin Ruchu Światło – Życie działającego przy Parafii.

Zakończenie VIII edycji programu edukacyjnego Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej „Bezpieczne życie"

 17 czerwca 2013 r. o godz. 10.00 w Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie odbędzie się uroczyste zakończenie VIII edycji programu edukacyjnego Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej „Bezpieczne życie". Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody za uczestnictwo w konkursie wiedzy pod nazwą „Bezpieczny drugoklasista” i konkursie plastycznym pod hasłem „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”.  W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele miasta, Komendy Głównej PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP, Komendy Miejskiej PSP, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Dyrektor Wydziału Zrządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Dyrektorzy Chorzowskich Szkół Podstawowych oraz oczywiście dzieci. 

Uroczyste zakończenie II etapu programu „Bezpiecznie kibicuję”

 Uroczyste zakończenie II etapu programu „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic” odbędzie się 18 czerwca o godz. 10 na Stadionie Miejskim (ul. Cicha 6). Program: godz. 9.30 – przybycie uczestników godz. 9.55 – otwarcie zawodów godz. 10 – ćwierćfinały godz. 10.50 – o miejsce 5-8 godz. 11.10 – półfinały godz. 11.30 – o 7.miejsce godz. 11.40 – o 5. miejsce godz. 11.50 – o 3. miejsce godz. 12 – finał godz. 12.30 – rozdanie nagród i upominków godz. 13 – zakończenie. Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody za uczestnictwo w konkursie wiedzy pt. „Konkurs Piłkarski” i wręczone puchary za uczestnictwo w zawodach sportowych.

Podsumowanie pierwszej edycji "Godomy po ślonsku"

 19 czerwca br. w Chorzowskim Centrum Kultury zostanie podsumowana pierwsza edycja akcji „Godomy po ślonsku”. Podczas uroczystości, która rozpocznie się o godz. 19.00, tytułem „Kamrata Ślonskij Godki” uhonorowani zostaną: Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny, Bernard Błaszczyk, Bernard Krawczyk, Janusz Zygmunt oraz Szkoła Podstawowa nr 25 w Chorzowie. Akcję pod hasłem „Godomy po ślonsku” realizują: Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana” oraz Fundacja „Silesia”, we współpracy z lokalnymi mediami. Celem przedsięwzięcia jest promowanie używania godki w miejscach publicznych, m.in. w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach i placówkach kultury. Pierwsza edycja akcji ruszyła we wrześniu 2012 roku. Organizatorzy rozdali ponad 11 tysięcy naklejek z hasłem przewodnim akcji oraz około 90 certyfikatów.

ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

15.06 godz. 11.00 Festiwal Orkiestr Dętych – parada orkiestr ulicą Wolności

15.06 godz. 15.00 Koncerty przy Szybie Prezydent

18 .06 godz. 18.00 Wieczór Hiszpański – koncert Franka Rojo połączony z degustacją potrwa regionalnych

19.06 godz. 19.00 Gala Zakóńczynia Piyrszyj Akcyji „Godomy po Ślonsku”

20.06 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina

 

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59

17.06 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne

14.06 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika: Syria – Starożytność i Ramadan z dyktaturą w tle

19.06 godz. 17.00 Folklor na wesoło – w ramach Folklorystycznego Spotkania z Karolinką

 

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

14.06 godz. 9.00 Punkt Honorowego Krwiodawstwa

14.06 godz. 17.00 Zakończenie Roku Szkolnego Przedszkola nr 19

19.06 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich

19.06 godz. 19.00 Złota Era Swingu – koncert Darek Band i Magda Krzywda

 

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3  

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 3.06 – 2.07 br. na wystawę "Młodopolskie plakaty i rysunki", autorstwa Wojciecha Weissa. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia. www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć