Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 890
2013-10-10

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

w terminie 10.10 – 17.10.2013

14 października

godz. 9.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

 

15 października

godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

 

16 października

godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej (Mała Sala Sesyjna)

 

16 października

godz. 16.00 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

 

DYŻUR RADNEGO

17.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201

dyżur pełnić będzie radny Adam Trzebińczyk.

 

AKTUALNOŚCI

Funkcjonowanie USC na czas remontu

Urząd Stanu Cywilnego informuje, że ze względu na remont budynku przy ul. Dąbrowskiego 24, 14 października mogą wystąpić problemy z  funkcjonowaniem USC. Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy. Szczegóły pod nr tel. 32 / 241 27 49.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:

- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13

- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14. Pierwszy dyżur w nowej formule odbędzie się: 5 listopada w szpitalu oraz  4 listopada w Urzędzie Miasta.

Termomodernizacja budynków przy ul. Powstańców i Wojciecha

Zakład Komunalny PGM rozpoczął ocieplanie budynków przed zimą. Przy ul. Powstańców 60a trwają prace dociepleniowe ścian zewnętrznych, stropu nad piwnicami i stropu poddasza. W budynku została już wymieniona wewnętrzna instalacja c.o. wraz z grzejnikami. Planowany termin zakończenia prac to 15 października. Także w nieruchomości przy ul. Wojciecha 6-8 docieplane są ściany zewnętrzne i strop poddasza. Większość mieszkań zostało już wyposażonych w instalację c.o. gazową.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów

Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Utrudnienia na DTŚ

W nocy z 11 na 12 października (z piątku na sobotę) na chorzowskim ciągu Drogowej Trasy Średnicowej (droga wojewódzka nr 902) prowadzone będą roboty związane z budową odcinkowego systemu zarządzania ruchem. Po godz. 24 rozpoczęte zostaną prace, polegające na montażu konstrukcji wsporczych (bramownic) nad jezdnią. Z uwagi na bezpieczne przeprowadzenie robót montażowych, konieczne będzie czasowe wstrzymywanie ruchu pojazdów poruszających się w kierunku Katowic i Świętochłowic. Kierowców planujących podróż prosi się o omijanie tego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Prace będą trwały do godzin porannych 12 października. Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

Nominowani do Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury

26 września br. odbyło się posiedzenie Komisji Nagród Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. W wyniku głosowania spośród 20 kandydatur zgłoszonych do Nagrody, wyłoniono grupę osób nominowanych. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się: Dom Pracy Twórczej "Leśniczówka", Cezary Grzesiuk, Krzysztof Knas, Alina Łysikowska, Marianna Maniek, Barbara Michalik, Sławomir Witkowski oraz Ewa Zug. Ogłoszenie laureatów Nagrody odbędzie się 12 października, podczas uroczystej gali w Teatrze Rozrywki. W części artystycznej tego wieczora wystąpi Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kolektyw w koncercie zatytułowanym "Soyka śpiewa Niemena".

„Zaistniej jako młody w pokazie mody”

To akcja charytatywna organizowana przez Stowarzyszenie "Niepełnosprawni Sprawni" z Katowic. Na Stadion Śląski 12 października zaproszono przedszkolaków i młodzież szkolną z całej Polski. Głównym założeniem wydarzenia jest odnalezienie wśród dzieci młodych projektantów mody. Wyłoniona setka będzie miała możliwość zaprezentowania swoich wzorów haftów na pokazie mody, który uwieczni koncert osób niepełnosprawnych „Konkurs Spełnionych Marzeń”. Uczestnicy koncertu, spróbują pobić Rekord Guinessa z jak największą liczbą muzyków. Do udziału w akcji zaproszono Minister Edukacji Narodowej i senatorów z poszczególnych województw.

Tydzień Jadwiżański - konkurs

Chcąc przybliżyć uczniom postać świętej Jadwigi Śląskiej, w ramach obchodzonego w tym roku Tygodnia Jadwiżańskiego, Fundacja Silesia oraz Szkoła Podstawowa Nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie zorganizowały szereg konkursów. Ich podsumowanie oraz rozdanie nagród odbędzie się 16 października 2013 w Chorzowskim Centrum Kultury podczas prelekcji poświęconej świętej Jadwidze. Na zwycięzców czekają nagrody.

Ogólnopolski Koncert Wspomnień "I znów jesteśmy razem"

11 października w MDK Batory spotkają się pokolenia istniejącego od prawie 30 lat zespołu „Na szlaku”. Zebrani wystąpią w XVIII Koncercie Wspomnień „I znów jesteśmy razem”.  W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni goście z Polski i z zagranicy. Koncert odbędzie się przy akompaniamencie 20-osobowej orkiestry smyczkowej i zespołu muzycznego. Spotkanie to także okazja do podsumowania sukcesów chorzowskich artystów na festiwalu "Gwiazdozbiory w Neseberze". Organizatorami Koncertu są: Miejski Dom Kultury "BATORY", Urszula Pielok , Karol Pielok oraz Agnieszka Pielok-Opara. Zapraszamy o godz. 17.00.

Starochorzowskie Żniwne

Starochorzowski Dom Kultury  i Starochorzowska Fundacja Kultury zapraszają 13 października o godz. 16.00 na „STAROCHORZOWSKIE ŻNIWNE”. W programie: występ Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów, biesiada z Mirkiem Jędrowskim oraz obrzęd przekazania chleba z nowych plonów Prezydentowi Miasta Chorzów. Podczas imprezy będzie można zobaczyć wystawę Muzeum Śląskiego "POKAŻĘ WAM INNY GÓRNY ŚLĄSK" -  Górny Śląsk zaczarowany w pocztówce. Bilety w cenie 35 zł od osoby do nabycia w sekretariacie SDK. Rezerwacja i szczegóły: 32/ 247-39-53 lub e-mail: danuta_p@chck.pl

Zawody w biegach przełajowych o Puchar Prezydenta Chorzowa

13 października w Chorzowie Batorym rozegrane zostaną zawody w biegach przełajowych o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. To już 42. edycja imprezy przygotowanej przez Śląski TKKF oraz lokalne Ośrodki Sportu w całym regionie. W Chorzowie, na trasie w okolicach Kompleksu Sportowego „Hajduki”, walczyć będą zawodnicy z całego Śląska. Stawką jest tytuł najlepszego biegacza 2013. Rywalizacja toczyć się będzie tradycyjnie alejkami osiedlowymi w Chorzowie Batorym. Dla zwycięzców przygotowane zostały nagrody, puchary i dyplomy. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów od godz. 9.00. Początek rywalizacji zaplanowano na godz. 11.00. Po raz pierwszy odbędzie się także „Bieg Malucha” na dystansie ok. 300 metrów dla dzieci z rocznika 2006 i młodszych. Zapraszamy!

Arteterapia, sztuka w terapii, rozwoju, edukacji (konferencja)

17 października odbędzie się Konferencja Naukowo-Metodyczna Arteterapia - sztuka w terapii, rozwoju i edukacji, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie nauczycieli w związku z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Skierowana jest do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz zdolnymi. To okazja do zgłębienia obszaru edukacji i terapii przez sztukę - wysłuchania referatów znakomitych gości oraz zdobycia nowych umiejętności podczas warsztatów (do wyboru 26 warsztatów). To również okazja do czynnego udziału i zaprezentowania działań placówki. Dla nauczycieli z Chorzowa została zarezerwowana część miejsc, które finansowane są przez Urząd Miasta. Więcej informacji oraz zapisy na stronie: http://arteterapiakonferencja.pl/program-oraz-zapisy.html

ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

12.10 godz. 18.00 Statek Casablanca – operetka w II aktach

13.10 godz. 16.00 Film animowany dla dzieci

13.10 godz. 19.00 Festiwal Muzyki Improwizowanej

14.10 godz. 19.00 Spektakl „Jabłko” (wyłącznie dla widzów dorosłych)

15.10 godz. 12.00 Recital piosenek Anny German

15.10 godz. 17.30 Swoimi ścieżkami – otwarcie wystawy A. Lempy

15.10 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina – M.Monroe

16.10 godz. 18.00 Św. Jadwiga Śląska – sesja naukowa

17.10 godz. 11.00 Otyłość i jej powikłania – wykład

 

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59

13.10 godz. 16.00 Starochorzowskie Żniwne – zabawa biesiadna

14.10 godz. 17.30 Jesienne bukiety i wianki – warsztaty artystyczne

17.10 godz. 10.00 i 11.00 Pogodomy o Śląsku? – spotkanie z M. Szołtyskiem 

 

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

11.10 godz. 17.00 XVIII Koncert Wspomnień „I znów jesteśmy razem”

16.10 godz. 13.00 Spotkanie Związku Nauczycielstwa Polskiego

16.10 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich

 

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7.10 – 28.10 br. na wystawę "XVI Jesienna Wystawa Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków". Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

 

ZAPOWIEDZI SPORTOWE

Hala MORIS, ul. Dąbrowskiego 113

11.10 godz. 18.30 Clearex Chorzów – Gatta Active Zduńska Wola / Ekstraklasa Futsalu

16.10 godz. 17.00 KPR Ruch Chorzów – Start Elbląg PGNiG / Superliga Piłki Ręcznej Kobiet

 

KS „Hajduki”, ul. Graniczna 92

12.10 godz. 18.00 UKS Alba Chorzów – GKS Tychy / II Liga Koszykówki

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu i profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć