Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 891
2013-10-17

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

w terminie 17.10 – 24.10.2013

22 października

godz. 7:30 Komisja Rewizyjna

godz. 14:30 Komisja Zdrowia

godz. 16:00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

 

DYŻUR RADNEGO

24.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201

dyżur pełnić będzie radny Piotr Wróblewski.

 

AKTUALNOŚCI

Młodzi rządzą! - akcja Chorzowskiej Strefy Wolontariatu

Chorzowska młodzież zdecyduje na co wydać 2 tysiące złotych. Dowie się także, jak to jest być … prezydentem miasta, radnym, pełnomocnikiem. To wszystko w ramach nowej akcji Chorzowskiej Strefy Wolontariatu skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych  „Młodzi rządzą! Startujesz, wybierasz, decydujesz”. Akcję organizowana jest po to, by pokazać młodzieży mechanizmy wyborcze, zasady funkcjonowania samorządu. Jak będą wyglądać wybory? Każda z 21 szkół ponadgimnazjalnych będzie miała prawo wystawić do wyborów dwóch kandydatów na radnych i jednego na prezydenta miasta, który – jak w „dorosłych” wyborach, także zostanie wybrany w wyborach bezpośrednich. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 7 listopada na adres mailowy: sekula_m@chorzow.eu. W temacie maila należy wpisać: młodzi rządzą – kandydaci na radnych/prezydenta. W treści – nazwę szkoły i numer kontaktowy. Głosowanie odbywać się będzie za pośrednictwem portalu facebook, na specjalnie stworzonym profilu akcji. Każdy kandydat zostanie tam przedstawiony. Zwycięży osoba, której prezentacja otrzyma najwięcej kliknięć „lubię to!”. Głosowanie trwać będzie od 8 do 15 listopada. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 18 listopada. W ramach wyborów zostanie wybranych 25 radnych, którzy w drodze losowania zostaną przyporządkowani „dorosłym” radnym. Młodzież w dniach 20 – 22. 11 będzie towarzyszyć w pracy swoim „odpowiednikom”, a 28 listopada odbędzie się specjalna sesja, na której zdecydują, na co wydać 2 tysiące złotych. Wyznaczą też zespół, który zajmie się realizacją zadania. Osoba do kontaktu: Magdalena Sekuła, tel. 505 897 525

ZUS ostrzega przed oszustami!

Pojawiły się niepokojące sygnały, że do starszych osób dzwonią oszuści podszywający się pod pracowników ZUS, by umówić się na spotkanie. Pod pretekstem przeliczenia emerytury czy wypłaty dodatkowego świadczenia, oszuści próbują dostać się do mieszkań. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wszelkie sprawy klientów załatwiane są wyłącznie w siedzibie Zakładu. Telefony, w których osoba przedstawia się jako pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i próbuje umówić się na spotkanie w domu klienta, powinny wzbudzić czujność. To z całą pewnością oszuści, a nie urzędnicy ZUS! Wszelkie tego typu przypadki, należy niezwłocznie zgłosić policji. Apelujemy o ostrożność!

"Szlachetna Paczka" szuka wolontariuszy w Chorzowie

Po raz trzynasty w Polsce, a po raz czwarty w Chorzowie rusza akcja "Szlachetna Paczka". To dzięki wolontariuszom najbardziej potrzebujący otrzymują mądrą, inspirującą do zmiany pomoc i sygnał, że nie są sami. Dla wielu potrzebujących już sama wizyta wolontariusza jest wsparciem i dodaje wiary w ludzi. Dziś szukamy ich w Chorzowie! Wolontariuszem mogą zostać osoby pełnoletnie, które kochają ludzi, nie boją się wyzwań i są gotowe szukać rozwiązań, by przygotowana pomoc była mądra i skuteczna. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał "Szlachetnej Paczki". To wtedy wolontariusze zawiozą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymają piękny prezent – relację z wręczenia paczki. Jak się zgłosić? 1. Wejdź na stronę: www.superw.pl  2. Znajdź na mapie rejon Paczki, który leży najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. 3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Wręczono Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury

Podczas uroczystej gali w Teatrze Rozrywki, po raz 18. wręczono Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. W tym roku statuetki "Chłopca z Łabędziem" trafiły do: Ewy Zug, Cezarego Grzesiuka, Marianny Maniek i Domu Pracy Twórczej "Leśniczówka". W części artystycznej wieczora wystąpił Stanisław Soyka, z zespołem Soyka Kolektyw, w koncercie zatytułowanym "Soyka śpiewa Niemena".

Studenci ze wschodu odwiedzili Chorzów

10 października w Urzędzie Miasta w Chorzowie gościła młodzież z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Study Tours to Poland”, który umożliwia studentom i profesjonalistom z Europy Wschodniej poznać Polskę. To także okazja do wymiany doświadczeń z zakresu praw człowieka, przemian demokratycznych i gospodarki wolnorynkowej. Podczas wizyt studyjnych organizowane są liczne spotkania z lokalnymi politykami oraz pracownikami jednostek samorządu terytorialnego – wszystko po to, by przybliżyć młodzieży ich pracę. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy programu mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu lokalnej administracji w Chorzowie. Studenci  wysłuchali wykładu dotyczącego administracji samorządowej i wyzwań w zarządzaniu dużym miastem.

Spotkanie chorzowskich seniorów

14 października w Miejskim Domu Kultury "Batory" odbyło się spotkanie chorzowskich seniorów. Wzięło w nim udział blisko 200 mieszkańców. Okazją był m.in. zbliżający się Europejski Dzień Seniora, który w tym roku obchodzony jest 20 października. W spotkaniu wzięli udział: prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, jego zastępca ds. społecznych Wiesław Ciężkowski oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Joachim Otte. Najbardziej aktywni seniorzy zostali wyróżnieni dyplomem. Prezydent podczas spotkania poinformował też o realizowanym w mieście programie bezpłatnych szczepień, który skierowany jest właśnie do seniorów, a także o wprowadzeniu w najbliższym czasie karty seniora, która będzie uprawniała do wielu zniżek w instytucjach miejskich, a w późniejszym czasie również w kawiarniach czy restauracjach.

Tablice informujące o utrudnieniach na DTŚ

Wkrótce kierowcy przejeżdżający chorzowskim odcinkiem Drogowej Trasy Średnicowej (DW nr 902) będą mieli szansę uniknąć stania w korku. Wszystko za sprawą nowego systemu informującego o utrudnieniach. Montaż tablic rozpoczął się w zeszłym tygodniu. Jedna z nich wisi już na wiadukcie na początku chorzowskiego odcinka w stronę Świętochłowic. Wkrótce pojawią się trzy kolejne. – Tablicę w stronę Katowic umieścimy przed wiaduktem ulicy Wolności i węzłem z aleją Bojowników o Wolność i Demokrację, a tą w przeciwnym kierunku na wysokości sklepu Black Red White – tłumaczy Bogusław Bernad, kierownik inżynierii ruchu z MZUiM w Chorzowie. Dzięki wyświetlanym informacjom o aktualnej sytuacji na drodze, podróżujący będą mogli wybrać inną trasę, by ominąć utrudnienia. Dowiedzą się także, jakie panują warunki atmosferyczne lub z jaką prędkością się poruszają. Obecnie ustalane są szczegóły współpracy między służbami. Całkowity koszt inwestycji to 1,7 mln zł., 85 proc. dofinansowała Unia Europejska.

Konsumencie, bądź czujny! - ostrzega Miejski Rzecznik Konsumentów

Na terenie miasta pojawiły się niepokojące sygnały o przedsiębiorcy, oferującym sprzedaż podgrzewaczy gazowych dla odbiorców indywidualnych. Przedstawiciele przedsiębiorcy, przedstawiając się jako pracownicy spółdzielni lub administracji, proponują sprzedaż piecyków wraz z montażem. Przedsiębiorca, dla osiągnięcia własnych korzyści, wprowadza konsumentów w błąd twierdząc, że wymianę piecyków zlecił spółdzielca lub administrator. Osoby, które  pod wpływem błędu, zawarły umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, mogą od niej odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od jej podpisania, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Wynika to z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2000r. (tj. Dz.U. z 2012 r,poz.1225) o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Warto pamiętać, iż oprócz umowy kupna-sprzedaży, niejednokrotnie  konsumenci podpisują (w zależności od sytuacji) umowę kredytu na zakup towarów i usług. Od umowy kredytu przysługuje odstąpienie w terminie 14 dni od jej zawarcia. Pismo o odstąpieniu od umowy należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden egzemplarz wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, drugi  zachować dla siebie. W sprawie dodatkowych informacji prosimy o kontakt z biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów: 32 / 241 31 94.

Licealiści uczyli pierwszej pomocy

16 października uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie, zachęcali mieszkańców do poznania tajników pierwszej pomocy. Wszyscy chętni mogli podejść do jednego z czterech fantomów rozłożonych w holu magistratu i pod czujnym okiem młodzieży przypomnieć sobie zasady przeprowadzania akcji resuscytacyjnej. Mimo młodego wieku, licealiści służyli fachową radą, bowiem są uczniami drugiej klasy o profilu biomedycznym. Licealiści, którzy na co dzień uczą się zasad udzielania pomocy przedmedycznej, sami wpadli na pomysł zorganizowania szkolenia. Akcja została przeprowadzona w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, ustanowionego przez Parlament Europejski.  O tym jak ważny jest to problem, świadczą statystyki - każdego roku u ok. 400 tys. Europejczyków występuje nagłe zatrzymanie krążenia. Warto, więc przypomnieć zasady pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo kiedy będziemy mogli komuś uratować życie. Honorowy patronat nad akcją objął Zastępca Prezydenta Miasta, Wiesław Ciężkowski.

Nowe ławki w mieście

36 nowych ławek pojawiło się w mieście na specjalne życzenie chorzowian. Stanęły w różnych miejscach, m.in. na przystankach w rejonie Rynku, ul. Hajduckiej - Cmentarnej, ul. Niedźwiedziniec czy Parku pod Kasztanami. Lokalizacje nie są przypadkowe, wynikają ze zgłoszeń oraz rozmów z mieszkańcami. W lipcu, postawiono ich ponad dwadzieścia (przy ul. Brzozowej, Gałeczki, Leśnej i Odrodzenia). Na terenie Chorzowa jest prawie 1150 ławek, utrzymywanych przez Miasto. Znajdują się na przystankach, w szkołach, przedszkolach i w parkach. W planach są kolejne inwestycje, m.in. w Parku Hutników.

Wyrożnienia dla chorzowskich nauczycieli

15 października, w Chorzowskim Centrum Kultury obchodzono Miejski Dzień Edukacji Narodowej. Nagrodzonych zostało 39 nauczycieli i dyrektorów, wyróżniających się w pracy wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej. W trakcie uroczystości wręczono także Akty Nadania Stopnia Awansu Zawodowego Nauczyciela Mianowanego tym, którzy w czasie letniej sesji egzaminacyjnej zdali egzaminy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Władz Miasta, dyrektorzy, doradcy metodyczni, nagrodzeni nauczyciele chorzowskich placówek oświato – wychowawczych oraz nauczyciele mianowani.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa: - w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13 - w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14. Pierwszy dyżur w nowej formule odbędzie się: 5 listopada w szpitalu oraz  4 listopada w Urzędzie Miasta.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów

Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Koncert zespołu Krzak

Zapraszamy wszystkich fanów mocnego brzmienia na występ legendarnego zespołu KRZAK i gości: Krzysztofa Ścierańskiego, Sebastiana Riedla i Ireneusza Głyka. Koncert organizowany jest w ramach FESTIWALU GITARY ELEKTRYCZNEJ 23 października o godz. 19.00 w Sztygarce (ul. P.Skargi 34a).

Maciejkowicka Biesiada Parafialna

Już po raz czwarty odbędzie się Maciejkowicka Biesiada Parafialna. Na scenie wystąpią: zespół „Fiesta” oraz dzieci z Przedszkola nr 22 i Szkoły Podstawowej nr 25. Zebrane podczas festynu pieniądze przeznaczone będą na budowę nowego kościoła w Maciejkowicach. W tym roku festyn poprowadzi Roman Kurosz.

 

ZAPOWIEDZI KULTURALNE

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3

18.10 godz. 10:00 O tym jak Frędzelek i Wiercipiętek spotkali Czapeczkę – Teatr Trip

19.10 godz. 18:00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

20.10 godz. 16:00 Brzydkie kaczątko – przedstawienie dla dzieci

21.10 godz. 17:00 Beskidy, Gorce, Pieniny. Dziedzictwo i kultura góralska – wykład

21.10. godz. 18:00 Edukacja Rity – Wrocławki Teatr Komediowy

22.10 godz. 19:00 Tape Reels, Lugazi, Milcz Serce- koncert

23.10 godz. 19:00 El Greco – koncert

 

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59

21.10. godz. 8:00 – 15:00 – Spotkanie NOT

21.10. godz. 18:00 Krajcok 12 – wernisaż malarstwa Barbary Sitek

22.10. godz. 16:00 Dzień Seniora – zabawa taneczna

23.10 godz. 10:00 Na spacerze z Theodorem Kalide – wystawa fotografii oraz wykład (dla szkół ponadpodstawowych)

23.10 godz. 17:00 Biesiada Parafialna – Rada Osiedla Maciejkowice

 

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6

19.10 godz. 18:00 Dożynki rejonowe delegatury PZD w Chorzowie

22.10 godz. 10:00 Spotkanie Klubu Promocji Poetyckich „Pegaz”

23.10 godz. 19:00 1926 – koncert z cyklu „Chorz-off”

 

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7.10 – 28.10 br. na wystawę "XVI Jesienna Wystawa Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków". Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu i profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

TVP Katowice – Kronika Miejska Chorzowa 22 października, godz. 17.35

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć