Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 892
2013-10-24

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 24.10 – 31.10.201


29 października
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna

30 października
godz. 15:00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
godz. 16:00 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta


DYŻUR RADNEGO

31.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Dudek.


AKTUALNOŚCI 


Chorzowskie hospicjum z nowym budynkiem i kaplicą
17 października oficjalnie otwarto nowy budynek oraz kaplicę chorzowskiego hospicjum. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej i poświęcenia obiektów. Kaplica, Pokój Ciszy, nowoczesna sala audiowizualna i Poradnia Medycyny Paliatywnej – to pomieszczenia, które znalazły się w nowo wybudowanej części placówki, prowadzonej przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „HOSPICJUM”. - Niemal dwa lata trwała rozbudowa naszego hospicjum. Koszt rozbudowy placówki to ok. 1 mln 300 tys. zł. Pieniądze pochodzą z darowizn 1% podatku, kwest oraz kampanii i akcji charytatywnych. – Nowe miejsce, jakim jest Centrum Afirmacji Życia, zapewni rodzinom osób które odeszły, pomoc po stracie bliskich. Kolejnym etapem modernizacji placówki będzie wymiana sprzętu medycznego oraz doposażenie sal.

Najtańsza kuracja - dieta i rower
Polacy należą do europejskiej czołówki w rankingach otyłości. O tym, jak się przed nią chronić, mówiła podczas Miejskich Spotkań Medycznych Teresa Kurzawa, kierowniczka Laboratorium Analitycznego w Zespole Szpitali Miejskich. Kilkadziesiąt osób, które przyszły do Chorzowskiego Centrum Kultury z uwagą wysłuchało wykładu. - Nadwaga oznacza nie tylko gorsze samopoczucie – przekonywała w czasie wykładu. – Jej konsekwencją jest wiele chorób: od miażdżycy po udary mózgu. Dlatego tak ważne jest to, byśmy o siebie dbali. To wcale nie musi być trudne: najtańsza kuracja to dieta i rower.
Przypominamy, że kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 21 listopada o godz. 11. Gościem będzie Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich. Wstęp wolny!


Strajk Żywności w Chorzowie
Krowy, banany i warzywa przeszły 17 października ulicami Chorzowa Batorego. Ta dość nietypowa gromada, zamanifestowała w ten sposób swój sprzeciw wobec marnowania żywności. Ponad 300 uczniów gimnazjów głośno skandowało: „ Nie marnuj, nie wyrzucaj, daj innym!”. Po ponad kilometrowym przemarszu, młodzież dotarła do Miejskiego Domu Kultury „Batory”, gdzie rozpoczęto obchody Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. Pomysłodawcą i organizatorem happeningu był Śląski Bank Żywności. Zebrani wzięli udział w wykładzie na temat zdrowego odżywania oraz mądrego gospodarowania pożywieniem. Zaserwowana „Zupa Nic” czy „Krem z ziemniaka” udowodniły, że nawet z najprostszych i najtańszych produktów, można stworzyć coś pysznego. Na mieszkańców też czekało coś smacznego - wolontariusze rozdali ponad 1000  bochenków chleba, przygotowanych specjalnie na ten dzień.


"Być narodowi użytecznym" naczelnym hasłem Dni Techniki Chorzowa
- W nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 najwięcej środków otrzyma województwo śląskie. W ramach Funduszy Europejskich, Śląsk będzie miał do podziału ponad 3 mld euro – zapewniła podczas 35. obchodów Dni Techniki Chorzowa Magda Leśna z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Inżynierowie, urzędnicy i samorządowcy żywo dyskutowali o pozycji województwa w świetle nowej perspektywy finansowej. Wystąpieniom przedstawicieli administracji publicznej towarzyszyła burzliwa dyskusja. Szczegółowej analizie poddano politykę regionalną UE względem województwa śląskiego. Rozmowom ekspertów przysłuchiwali się zebrani w Starochorzowskim Domu Kultury członkowie stowarzyszeń z chorzowskich zakładów pracy oraz uczniowie szkół technicznych. Wysłuchali także serii wykładów dotyczących nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Głosuj na chorzowian w plebiscycie paraolimpijczyków - do 31.10
Sportowych emocji  regularnie dostarczają nam paraolimpijczycy. Na przestrzeni ostatnich 40 lat chorzowianie stawali na podium Igrzysk Paraolimpijskich aż 16 razy! Najlepsi jesteśmy w pływaniu. W stylu motylkowym, grzbietowym, dowolnym, zmiennym i klasycznym, chorzowskim sportowcom udało się wywalczyć wszystkie medale. Teraz mamy niepowtarzalną szansę, by pokazać naszym pływakom, jak bardzo cieszymy się z ich sukcesów. Fundacja „Sedeka” ogłosiła „Plebiscyt 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością – Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972–2012”. Na liście kandydatów do nagrody znalazło się aż trzech chorzowian: Janusz Kozak (8-krotny medalista z Nowego Jorku i Arnhem), Mateusz Michalski (medalista z Aten) i Katarzyna Pawlik (7-krotna medalistka z Aten i Pekinu). Głosy na swoich faworytów można oddać na stronie fundacji (http://sedeka.pl/plebiscyt-paraolimpijski) do 31 października. W drugim etapie konkursu, Członkowie Kapituły Plebiscytu spośród 40 sportowców z największą ilością głosów, wybiorą 10 zwycięzców. Uroczysta gala wraz z wręczeniem statuetek odbędzie się na początku stycznia. Atrakcyjne nagrody czekają także na głosujących. Wśród wszystkich oddających głosy organizatorzy rozlosują 40 upominków.

Młodzi rządzą! - akcja Chorzowskiej Strefy Wolontariatu
Chorzowska młodzież zdecyduje na co wydać 2 tysiące złotych. Dowie się także, jak to jest być … prezydentem miasta, radnym, pełnomocnikiem. To wszystko w ramach nowej akcji Chorzowskiej Strefy Wolontariatu skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych  „Młodzi rządzą! Startujesz, wybierasz, decydujesz”. Akcję organizowana jest po to, by pokazać młodzieży mechanizmy wyborcze, zasady funkcjonowania samorządu. Jak będą wyglądać wybory? Każda z 21 szkół ponadgimnazjalnych będzie miała prawo wystawić do wyborów dwóch kandydatów na radnych i jednego na prezydenta miasta, który – jak w „dorosłych” wyborach, także zostanie wybrany w wyborach bezpośrednich. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 7 listopada na adres mailowy: sekula_m@chorzow.eu. W temacie maila należy wpisać: młodzi rządzą – kandydaci na radnych/prezydenta. W treści – nazwę szkoły i numer kontaktowy. Głosowanie odbywać się będzie za pośrednictwem portalu facebook, na specjalnie stworzonym profilu akcji. Każdy kandydat zostanie tam przedstawiony. Zwycięży osoba, której prezentacja otrzyma najwięcej kliknięć „lubię to!”. Głosowanie trwać będzie od 8 do 15 listopada.  Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 18 listopada. W ramach wyborów zostanie wybranych 25 radnych, którzy w drodze losowania zostaną przyporządkowani „dorosłym” radnym. Młodzież w dniach 20 – 22. 11 będzie towarzyszyć w pracy swoim „odpowiednikom”, a 28 listopada odbędzie się specjalna sesja, na której zdecydują, na co wydać 2 tysiące złotych. Wyznaczą też zespół, który zajmie się realizacją zadania.
Osoba do kontaktu: Magdalena Sekuła,tel. 505 897 525


ZUS ostrzega przed oszustami!
Pojawiły się niepokojące sygnały, że do starszych osób dzwonią oszuści podszywający się pod pracowników ZUS, by umówić się na spotkanie. Pod pretekstem przeliczenia emerytury czy wypłaty dodatkowego świadczenia, oszuści próbują dostać się do mieszkań.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wszelkie sprawy klientów załatwiane są wyłącznie w siedzibie Zakładu. Telefony, w których osoba przedstawia się jako pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i próbuje umówić się na spotkanie w domu klienta, powinny wzbudzić czujność. To z całą pewnością oszuści, a nie urzędnicy ZUS! Wszelkie tego typu przypadki, należy niezwłocznie zgłosić policji.
Apelujemy o ostrożność!
"Szlachetna Paczka" szuka wolontariuszy w Chorzowie
Po raz trzynasty w Polsce, a po raz czwarty w Chorzowie rusza akcja "Szlachetna Paczka". To dzięki wolontariuszom najbardziej potrzebujący otrzymują mądrą, inspirującą do zmiany pomoc i sygnał, że nie są sami. Dla wielu potrzebujących już sama wizyta wolontariusza jest wsparciem i dodaje wiary w ludzi. Dziś szukamy ich w Chorzowie! Wolontariuszem mogą zostać osoby pełnoletnie, które kochają ludzi, nie boją się wyzwań i są gotowe szukać rozwiązań, by przygotowana pomoc była mądra i skuteczna. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał "Szlachetnej Paczki". To wtedy wolontariusze zawiozą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymają piękny prezent – relację z wręczenia paczki.
Jak się zgłosić?
1. Wejdź na stronę: www.superw.pl  
2. Znajdź na mapie rejon Paczki, który leży najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na zaproszenie do udziału w rekrutacji.

Konsumencie, bądź czujny! - ostrzega Miejski Rzecznik Konsumentów
Na terenie miasta pojawiły się niepokojące sygnały o nieuczciwym przedsiębiorcy, oferującym sprzedaż podgrzewaczy gazowych dla odbiorców indywidualnych. Przedstawiciele przedsiębiorcy, przedstawiając się jako pracownicy spółdzielni lub administracji, proponują sprzedaż piecyków wraz z montażem. Przedsiębiorca, dla osiągnięcia własnych korzyści, wprowadza konsumentów w błąd twierdząc, że wymianę piecyków zlecił spółdzielca lub administrator.
Osoby, które  pod wpływem błędu, zawarły umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, mogą od niej odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od jej podpisania, składając odpowiednie oświadczenie na piśmie. Wynika to z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2000r. (tj. Dz.U. z 2012 r,poz.1225) o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Warto pamiętać, iż oprócz umowy kupna-sprzedaży, niejednokrotnie  konsumenci podpisują (w zależności od sytuacji) umowę kredytu na zakup towarów i usług. Od umowy kredytu przysługuje odstąpienie w terminie 14 dni od jej zawarcia. Pismo o odstąpieniu od umowy należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden egzemplarz wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, drugi  zachować dla siebie.
W sprawie dodatkowych informacji prosimy o kontakt z biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów: 32 / 241 31 94.
Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14. Pierwszy dyżur w nowej formule odbędzie się: 5 listopada w szpitalu oraz  4 listopada w Urzędzie Miasta.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Spotkanie z cyklu „Art of..” - 26.10
„Art of..” to projekt mający na celu stworzenie przestrzeni do dialogu między środowiskiem artystycznym i biznesowym. Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu odbędzie się 26 października o godzinie 12 w „Dawnej Piekarni”. Wydarzenie połączone będzie z oficjalną prezentacją odrestaurowanej kamienicy przy ul. Wolności 40a. W ramach przedsięwzięcia „Stara Piekarnia by John Galat” odświeżono m.in. typowa śląską elewację, unikalne, drewniane klatki schodowe oraz ornamenty na poręczach. Na nowych właścicieli czekają także 43 lokale zaaranżowane przez cenionych artystów i projektantów.

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
26.10. godz. 19:00 New Life’m, Przemień mój czas – koncert promujący płytę „Tylko TY i Ja”
27.10. godz. 16:00 Film animowany dla dzieci
28.10. godz. 18:00 Spacerkiem po Chorzowie – Magda Meyer 25 lat, gość specjalny: Michał Bajor
29.10. godz. 18:00 Pogodomy o Śląsku – Marek Szołtysek, Śląsk w Koronie św. Wacława

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
25.10. godz. 18:00 Starochorzowski Klub Podróżnika
26.10. godz. 10:00 Była sobie babuleńka – spektakl
26.10. godz. 11:00 Rodzinny poranek teatralny – warsztaty

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
26.10. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Razem” – spotkanie

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7.10 – 28.10 br. na wystawę "XVI Jesienna Wystawa Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków". Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu i profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć