Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 901
2014-01-02

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 2.01 – 9.01.2014

7 stycznia
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

8 stycznia
godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta


DYŻUR RADNEGO

9.01 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Grzegorz Krzak.


AKTUALNOŚCI

Zaśpiewali dla dzieci z chorzowskiego Ośrodka Wsparcia Rodziny
21 grudnia Chorzowskie Centrum Kultury rozbrzmiało dźwiękami najpiękniejszych pastorałek. Na scenie spotkali się m.in. prezydenci, dzieci, seniorzy, policjanci i strażacy. Wszyscy w szczytnym celu - by pomóc najmłodszym. Z inicjatywy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu i Stowarzyszenia Chorzowska Lauba przedstawiciele aktywnie działających instytucji nagrali płytę „Razem można więcej. Chorzowianie – Chorzowianom”. Dochód z koncertu charytatywnego, który zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Chorzowa, przeznaczono na organizację Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z chorzowskiego Ośrodka Wsparcia Rodziny.

Infolinia dla bezdomnych
Od początku listopada, w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, działa specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr tel 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia, obejmująca swym zasięgiem całe województwo, czynna jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu (do końca marca przyszłego roku). Ponadto, na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html Każdy z nas może pomóc tym, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. O każdej niepokojącej sytuacji poinformujmy służby ratownicze.

Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Kto zostanie Chorzowskim Przedsiębiorcą Jutra?
Jakie jest Twoje największe przedsiębiorcze marzenie? Kto i jak mógłby Ci pomóc w jego realizacji? Jakie cechy ma idealny przedsiębiorca? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy konkursu „Chorzowski Przedsiębiorca Jutra”. 16 grudnia kilkudziesięciu studentów i uczniów chorzowskich szkół przystąpiło do pisania testu badającego potencjał ekonomiczny „Chorzowski Przedsiębiorca Jutra” to jedna z kategorii konkursu „Chorzowski Przedsiębiorca Roku”, który już od wielu lat promuje przedsiębiorczość wśród mieszkańców Chorzowa. Konkurs „Chorzowski Przedsiębiorca Roku” to wspólny projekt Centrum Przedsiębiorczości i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Miasta Chorzów, którego celem jest wybór przez konsumentów najlepszych chorzowskich firm. Laureatami konkursu są przedsiębiorcy, którzy osiągają nie tylko wysokie wyniki finansowe, ale również wprowadzają nowatorskie rozwiązania biznesowe. Doceniani są również ci, którzy w szczególny sposób wspierają lokalne inicjatywy. Zwycięzcy testu zostaną uhonorowani nagrodami na uroczystej gali w Teatrze Rozrywki 13 stycznia 2014r.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Finał wojewódzki WOŚP w Chorzowie
12 stycznia Szyb Prezydent będzie miejscem 22.Finału Wojewódzkiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie koncerty, pokazy, atrakcje dla dzieci i o 20.00 światełko do nieba, czyli pokaz fajerwerków. Na scenie wystąpią m.in. COMA, Oberschlesien, DAAB oraz Schamboo i Muniek Staszczyk. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ze środków, które zostaną zebrane podczas 22.Finału WOŚP zamierza kupić m.in.: - wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, - RTG przyłóżkowe, - RTG z ramieniem C i monitorem, - radiologiczne stacje diagnostyczne, - aparaty USG przystosowane do badań FAST z opcją power-color-doppler. Chorzów po raz kolejny ma duże szanse na otrzymanie sprzętu medycznego z Fundacji. W mieście funkcjonuje bowiem Chorzowskie Centrum Pediatrii oraz oddział geriatryczny w Zespole Szpitali Miejskich. Początek imprezy o godz. 14.00.

Uszyjemy serce...z serc
Potężne serce powstanie specjalnie na wojewódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który 12 stycznia odbędzie się w Chorzowie. Z inicjatywy seniorów z Chorzowskiej Strefy Wolontariatu i Młodzieżowej Rady Miasta wszyscy ludzie dobrej woli uszyją ogromne serce, które zawiśnie w okolicach Szybu Prezydent i zostanie przeznaczone na licytację. Organizatorzy apelują do wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji. Wystarczy przynieść zszyty z kilku skrawków lub w całym kawałku materiał o wymiarach 2 m na 2 m do Urzędu Miasta w Chorzowie (Mała Sala Sesyjna, II piętro) 9 stycznia w godz. 14 – 17 (lub w innym terminie po uzgodnieniu z organizatorem -  nr tel. 505 897 525). 10 stycznia w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu wszystkie elementy zostaną zszyte przez wolontariuszy, którzy wytną z nich ogromne serce będące symbolem chorzowskiego finału.

Świąteczna Wyspa
Z okazji zbliżających się świąt, społecznicy z Towarzystwa Ochrony Praw i Godności Dziecka przygotowali dla maluchów szereg atrakcji. 1 grudnia ruszyło „Wigilijne Miasteczko”. Na dzieci z ubogich rodzin czekają świąteczne warsztaty oraz spotkania opłatkowe. Miasteczko otwarte będzie do 14 grudnia. Specjalne wydarzenie planowane jest także na okres sylwestrowy. Od 29 grudnia do 5 stycznia chorzowscy społecznicy spotkają się z wolontariuszami z tarnopolskiej „Fortecy”. Goście opowiedzą o zwyczajach noworocznych na Ukrainie i razem z działaczami „Wyspy” wezmą udział w warsztatach o tematyce sylwestrowej.

Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
3.01 godz. 19.00 Koncert Kwintetu Smyczkowego oraz Orkiestry Kameralnej Divertimento „W karnawałowym nastroju”
4.01 godz. 17.00 Koncert Zespołu Arka Noego
5.01 godz. 16.00 Przedstawienie dla dzieci „Jaś i Małgosia”
7.01 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina: Alfred Hitchcock
8.01 godz. 19.00 Spektakl „Scenariusz dla samotnych kobiet”
8.01 godz. 11.00 i 17.00 Młoda Filharmonia „Zobaczyć muzykę”
9.01 godz. 10.00 i 12.00 Młoda Filharmonia „Zobaczyć muzykę”

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
3,4,5.01 godz. 9.00 X Starochorzowski Przegląd Kolęd i Pastorałek
6.01 godz. 17.00 Czwarty Chorzowski Orszak Trzech Króli (Kościół Św. Marii Magdaleny – ogród Przedszkola 29 w Chorzowie Starym)
6.01 godz. 17.30 Finał X Starochorzowskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
7.01 godz. 17.00 Wernisaż Wystawy Damian Dubiel – Rzeźba
8.01 godz. 17.00 Bal przedszkola nr 8
9.01 godz. 10.00 Konkurs Kolęd i Pastorałek

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7 – 28.01 br. na wystawę „Konfrontacja – Kontynuacja” K.Kopeć, W.Zaręba, T.Chudzik. Wernisaż 7 stycznia o godz. 17.00. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

ZAPOWIEDZI SPORTOWE

KS „Hajduki” ul. Graniczna 92
4.01 godz. 14.00 KP Marex Chorzów – Wieliczka Grajów (1 liga futsalu)

Hala MORiS, ul. Dąbrowskiego 113
5.01 godz. 17.00 KPR Ruch Chorzów – MKS Lublin (PGNiG Superliga piłki ręcznej kobiet)

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć