Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 902
2014-01-09

RADA MIASTA


TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 9.1 – 16.1.2014

14 stycznia
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.30 Komisja Zdrowia
godz. 16.00 Komisja Edukacji


DYŻUR RADNEGO

16.01 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Jacek Nowak.


AKTUALNOŚCI


Umowy na dzierżawę szpitala przy K. Miarki podpisane
Przedstawiciele Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) i Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka (SIMIN) podpisali umowy na dzierżawę szpitala przy ulicy Karola Miarki na okres piętnastu lat. Celem jest prowadzenie tam wysokospecjalistycznych usług w zakresie położnictwa, ginekologii i neonatologii. Co ważne, zostały uregulowane wszystkie zobowiązania SIMIN w stosunku do ZSM należne z powodu niewybudowania nowego budynku na terenie szpitala. Dzięki pozyskanym środkom Zespół Szpitali Miejskich może rozpocząć przygotowania do budowy nowego obiektu przy ulicy Strzelców Bytomskich, do którego przeniosą się z ulicy Karola Miarki oddziały: Hematologiczny i Wewnętrzny z Pododdziałem Geriatrycznym. Zakłada się, że nowy budynek zostanie oddany do użytku wiosną 2015 roku. A już za kilka dni ruszy modernizacja budynku przy ul. Karola Miarki, gdzie funkcjonować będzie Śląski Instytut Matki i Noworodka.


„Uwolniono” zawód taksówkarza
Kierowcy ubiegający się po 1 stycznia 2014 r. o licencję taksówkarską w Chorzowie nie będą musieli ukończyć szkolenia i zdać egzaminu ze znajomości topografii miasta oraz miejscowych przepisów. Właśnie weszły w życie zapisy ustawy deregulacyjnej. Zgodnie z ustawą - w gminach o liczbie mieszkańców poniżej 100 tysięcy szkolenie i egzamin nie są już obowiązkowe, w tych ponad 100 tysięcy decyzja należy do miasta. W prawie 105 tys. Chorzowie nie podjęto projektu uchwały, który narzucałby taki obowiązek. Obecnie w Chorzowie w posiadaniu licencji na taksówki jest ok. 250 przedsiębiorców. Liczba wydawanych licencji co roku spada. W 2013r. do egzaminu przystąpiło 13 osób, zdało dwanaście.


Infolinia dla bezdomnych
Od początku listopada, w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, działa specjalna infolinia. Dzwoniąc pod nr tel 800 100 022 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia, obejmująca swym zasięgiem całe województwo, czynna jest przez całą dobę 7 dni w tygodniu (do końca marca przyszłego roku). Ponadto, na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html Każdy z nas może pomóc tym, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. O każdej niepokojącej sytuacji poinformujmy służby ratownicze.


Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.


Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.


Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.


Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

 

INFORMACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Chorzowski Przedsiębiorca Roku 2013
13 stycznia poznamy zwycięzców plebiscytu „Chorzowski Przedsiębiorca Roku”. Po raz dwunasty konsumenci wybiorą najlepszych przedstawicieli chorzowskiej gastronomii, handlu i usług. O zwycięstwie w poszczególnych kategoriach zadecydują klienci, którzy oddali głos na daną firmę wysyłając wypełnione kupony zamieszczone w prasie lub za pośrednictwem internetu. Ostatecznego wyboru laureata dokona Kapituła Konkursu, kierując się liczbą oddanych głosów. I tym razem, począwszy od 6. edycji, wyróżnieni zostaną także młodsi chorzowianie. Tytuł „Chorzowskiego Przedsiębiorcy Jutra” otrzymają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy charakteryzują się cechami przedsiębiorczymi, działają aktywnie w różnego rodzaju inicjatywach szkolnych i pozaszkolnych oraz posiadają wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień ekonomicznych i prowadzenia działalności gospodarczej. Organizatorami Konkursu są Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Chorzowa oraz Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o. o. w Chorzowie. Uroczystą galę w Teatrze Rozrywki uświetni występ artystów chorzowskiej sceny. Zapraszamy o godz. 18.

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Wojewódzki Finał WOŚP w Chorzowie
Po raz kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w Chorzowie. Wszystkich mieszkańców regionu zapraszamy 12 grudnia pod Szyb Prezydent. Podczas finału zagrają m.in.: zespół COMA, Shamboo + Muniek, DAAB i Oberschlesien. O godzinie 18.00 rozpocznie się główna aukcja. Zebrani pod sceną będą mieli szansę wylicytować m.in.: okulary Muńka Staszczyka , rejs po jeziorze Pławniowickim z Prezydentem Miasta oraz dzień meczowy z „Niebieskimi”. Dużo atrakcji czekać będzie także pod sceną. Dzieci zapraszamy na karuzelę i do ciuchci, a dorosłych na pokazy policji, staży pożarnej, służby celnej i WOPRu. Nie zabraknie także kulminacyjnego momentu każdego finału WOŚPu, a mianowicie Światełka do Nieba. O 20.00 z szybu wystrzelą fajerwerki, a zaraz po nich na scenie pojawi się zespół COMA.


Uszyjemy serce...z serc
Potężne serce powstanie specjalnie na wojewódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który 12 stycznia odbędzie się w Chorzowie. Z inicjatywy seniorów z Chorzowskiej Strefy Wolontariatu i Młodzieżowej Rady Miasta wszyscy ludzie dobrej woli uszyją ogromne serce, które zawiśnie w okolicach Szybu Prezydent i zostanie przeznaczone na licytację. Organizatorzy apelują do wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji. 10 stycznia o godzinie 10.00 w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu wszystkie elementy przyniesione przez ludzi dobrej woli zostaną zszyte przez wolontariuszy, którzy wytną z nich ogromne serce będące symbolem chorzowskiego finału.


Dziecięca Konferencja Naukowa w Chorzowie
Czy wolno brać na rączki zajączka? Czy wolno zabrać do domu małą wiewiórkę? Jak dokarmiać ptaki? To tylko niektóre z tematów I Regionalnej Dziecięcej Konferencji Naukowej Chorzów 2014. Leśnicy, ornitolodzy, weterynarze i pracownicy schroniska opowiedzą najmłodszym o tym jak prawidłowo opiekować się zwierzętami. Interaktywne wykłady dostosowano do wieku uczestników. Pierwsza część konferencji (godz. 10.15 – 11.00) dotycząca miejskich ptaków, dedykowana jest uczniom szkół podstawowych klas I - III. O godzinie 11.00 rozpoczną się zajęcia dla starszych – dzieci klas IV – VI i gimnazjum. Uczestnicy porozmawiają z lekarzem weterynarii, leśniczym Leśnictwa Imielin i wolontariuszami schroniska „Psitul mnie” o tym jak zaopiekować się rannymi i porzuconymi zwierzętami. I Regionalna Dziecięca Konferencja Naukowa Chorzów 2014 pod hasłem „Ptaki i inne zwierzaki w mieście” odbędzie się 16 stycznia, w Gimnazjum nr 4, przy ul. Śląskiej 3 w Chorzowie.

 

Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
10.01. godz. 18.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Chór Filharmonii Śląskiej – Noworoczne Spotkanie Środowisk Twórczych
12.01. godz. 11:00 Królowa Śniegu – spektakl taneczny Studia Tańca Współczesnego TEDI
13.01. godz. 18:00 Zespół Pieśni i Tańca „Tysiąclatki” koncert
14.01. godz. 18:00 Wielcy Reżyserzy: Alfred Hitchcock – cykl Klasyka Amerykańskiego Kina
16.01 Koncert Uczestników Sekcji ChCK – Muzyczna gratka dla babci i dziadka

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
10.01. godz. 11:00 Mała Akademia Jazzu
11.01. godz. 10:00 Chorzowski Bal Przedszkolaka
13.01. godz. 17:30 Ikony decoupage – warsztaty artystyczne
14.01. godz. 17:00 Koncert Grup Twórczych SDK – koncert dla babci i dziadka
15.01. godz. 18:00 Powróćmy jak za dawnych lat… – koncert noworoczny
16.01. godz. 10:00 Pogodomy o Śląsku? – spotkanie z Markiem Szołtyskiem

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
10.01. godz. 19:00 Studniówka ZSTiO Nr 1 w Chorzowie.
13.01. godz. 17:00 Dzień Babci i Dziadka
14.01. godz. 10:00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz”
14.01. godz. 10:30 Nieść radość wszystkim wokół – koncert
15.01. godz. 17:00 Koncert kolęd
16.01. godz. 10:00 W oczekiwaniu na gwiazdkę…- współorganizacja: Przedszkole nr 19
16.01. godz. 16:30 Koncert noworoczny Przedszkola nr 19.

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 7 – 28.01 br. na wystawę „Konfrontacja – Kontynuacja” K.Kopeć, W.Zaręba, T.Chudzik. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI SPORTOWE

KS „Hajduki” ul. Graniczna 92
11.01. godz.18:00 UKS Alba Chorzów – Mickiewicz Romus Katowice – 2 liga koszykówki

Hala MORiS, ul. Dąbrowskiego 113
15.01. godz. 17:00 KPR Ruch Chorzów – Vistal Gdynia PGNiG – superliga piłki ręcznej kobiet

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy Mieszkańców do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć