Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 908
2014-02-20

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 20.2 – 27.2.2014

25 lutego
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.30 Komisja Zdrowia

26 lutego
godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

27 lutego
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO

27.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Barbara Tabin.

AKTUALNOŚCI

W Chorzowie podsumowano 22. Finał
72 tys. złotych – tyle udało się zebrać podczas 22. Śląskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chorzowie. Miasto po raz trzeci pełniło rolę gospodarza najważniejszej imprezy w województwie. Pod Szybem Prezydent przewinęło się blisko 10 tys. osób. Na scenie pojawili się, m.in. Oberschlesien, Coma i  Shamboo + Muniek. 800 wolontariuszy w Chorzowie, w tym najmłodszy w regionie 2, 5 miesięczny Tymek - wszyscy  „Na ratunek” dzieciom i seniorom! Pieniądze zebrane, m.in. z licytacji koncertu Ani Wyszkoni w gondoli chorzowskiej Elki, rocznego bilansu serca czy rejsu z prezydentem Chorzowa przeznaczone zostaną na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i oddziałów geriatrycznych. Chorzów od lat wspierany jest przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Najwięcej specjalistycznego sprzętu i urządzeń z charakterystycznym serduszkiem działa w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii. W 2013 roku sprzęt medyczny trafił też na oddział geriatryczny Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich. Łącznie chorzowskie placówki medyczne otrzymały do tej pory wsparcie o wartości ok. 6 mln złotych.

Kolejne darmowe zajęcia dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera w Chorzowie
Fundacja Spectrum Liberi – organizacja pozarządowa działająca na rzecz dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami - informuje, że dzięki współpracy z władzami miasta Chorzowa oraz lokalnymi podmiotami gospodarczymi, śląskie dzieci cierpiące na spektrum autystyczne mają dostęp do darmowych, dodatkowych zajęć poprawiających ich rozwój. Tym razem, w soboty, w chorzowskim Przedszkolu nr 26, przy ulicy Ligonia 14, w ramach Programów Fundacyjnych Spectrum Liberi, 12 dzieci w wieku 2-8 lat bierze udział w zajęciach stymulujących rozwój psychofizyczny. Grupy są podzielone ze względu na wiek i poziom funkcjonowania. Pod opieką doświadczonych pedagogów i wolontariuszy korzystają z zabaw logopedycznych, plastycznych i muzycznych. Zajęcia odbywają się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chorzów oraz darczyńcom: firmom MARABUD Sp z o.o. i Kancelarii Odszkodowawczej FICINUS z Rudy Śląskiej oraz W&J-BUD z Chorzowa, które zapewniają dzieciom wszelkie pomoce dydaktyczne. Pierwsze zajęcia odbędą się 22.02.2014 r., w godzinach 10.00-12.00. Kontakt z fundacją: tel: 503047266 lub mail: fundacja@spectrumliberi.org

Wypłata zawieszonych emerytur
Z dniem 19 lutego 2014r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na wypłatę emerytur, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę. Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed dniem 1 stycznia 2011 r. (np. w  roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r., w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2349-wyplata-zawieszonych-emerytur.html
źródło: ZUS Chorzów

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne
 „Badam się, więc mam pewność” – pod tym hasłem rozpoczął się Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Jak co roku, Polki będą mogły skorzystać z pakietu bezpłatnych badań. Na cytologię zapraszamy panie w wieku od 25 do 59 lat, które są aktualnie objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Z bezpłatnego badania mammograficznego skorzystać mogą kobiety w wieku 50 – 69 lat (decyduje rok urodzenia), które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Adresy placówek objętych programem znajdują się na stronie www.rakszyjki.org i www.raksutka.org w zakładce „Gdzie się badać”.

Sztafety, biegi i skoki. Zakończył się miejski Turniej Gier i Zabaw.
Sadzenie ziemniaków, wyścig kangurów i rzut do ruchomego celu – to tylko niektóre konkurencje Turnieju Gier i Zabaw klas II – III szkół podstawowych miasta Chorzowa. 11 lutego w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu, przy ul. Dąbrowskiego rozegrano finał miejskich rozgrywek. 8 drużyn, wyłonionych w eliminacjach dzielnicowych, walczyło o puchar i awans do zawodów rejonowych. Bezkonkurencyjne okazały się grupy ze Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie z „piątki” zdobyli pierwsze miejsce w obu kategoriach: klas drugich i trzecich. Oprócz nich na podium stanęły także drużyny drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 12 i 29 i trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 12 i 15. Turniej zorganizowano dzięki współpracy Urzędu Miasta i Zarządu Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego

Ślizgiem po zwycięstwo
Wiosenna pogoda nie stanęła na przeszkodzie zimowym rozgrywkom. 19 lutego na lodowisku Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu odbyły się Mistrzostwa Chorzowa szkół podstawowych w Biegach Łyżwiarskich. 64 małych zawodników ścigało się na czterech dystansach: dziewczynki na 250 m i 750 m, a chłopcy – 500 m i 1000 m. W kategorii żeńskiej na podium stanęły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, 15 i 29. Wśród chłopców najlepszy czas uzyskały zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 15, 37 i 5. Laureaci pierwszych 3 miejsc nagrodzeni zostali sprzętem sportowym, a zwycięzcy – SP nr 5 i SP nr 15 dodatkowo reprezentować będą Chorzów w zawodach wojewódzkich. Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Andrzej Kotala.

Kto został laureatem krzyżówki?
Chemia, geografia i … stomatologia – wiedzą z takich dziedzin mogą pochwalić się laureaci styczniowej krzyżówki. W ostatnim numerze „Twojego Chorzowa – Wiadomości Samorządowe” na czytelników czekała skomplikowana łamigłówka. Mieszkańcy po raz kolejny poradzili sobie z trudnymi pytaniami. Do Urzędu Miasta nadesłano ponad 50 kartek z poprawnymi hasłami. Komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Zestawy miejskich gadżetów powędrują do: Aleksandry Tkaczyk, Krystyny Jonik i Roberta Kulika. Gratulujemy!

Bezpłatne szkolenia dla mikroprzedsiębiorców
Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Chorzowie oraz Powiatowy Urząd Pracy zapraszają przedsiębiorców oraz ich pracowników do udziału w projekcie Wsparcie dla chorzowskich mikroprzedsiębiorców Poddziałanie 8.1.1 PO KL.
Czas trwania projektu: 1 grudnia 2013r. - 31 sierpnia 2014r.
Formy wsparcia:
1. Doradztwo wstępne - indywidualne: zagadnienia z zakresu marketingu, promocji, finansów, podatków, źródeł finansowania działalności gospodarczej itp.
2. Szkolenia do wyboru (każde szkolenie 60 godzin):
- Księgowość w mikroprzedsiębiorstwach
- Marketing dla mikroprzedsiębiorstw
- Pozyskiwanie funduszy na rozwój mikroprzedsiębiorstwa
3. Doradztwo końcowe - grupowe
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2246-bezplatne-szkolenia-dla-mikroprzedsiebiorcow.html

Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

DLA PRZEDSIĘBIORCY

Czy Strefy Ekonomiczne to wciąż szansa dla regionu?
- Cały czas pracujemy nad utworzeniem strefy ekonomicznej w Chorzowie. Dzisiaj chcemy do tego pomysłu przekonać lokalnych przedsiębiorców – tłumaczył Andrzej Kotala, Prezydent Miasta. 17 lutego w kompleksie „Sztygarka” odbyła się konferencja branżowa „Czy Strefy Ekonomiczne to wciąż szansa dla regionu? Bilans doświadczeń i perspektywy rozwoju specjalnych stref ekonomicznych w przemysłowych regionach Polski”. Po części wykładowej, przedsiębiorcy wzięli udział w konsultacjach eksperckich. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Senator Leszek Piechota, Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Marcin Michalik, Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Andrzej Pasek i Prezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów Małgorzata Bohosiewicz – Suchoń.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Uroczyste otwarcie programu „Chorzów 60+”
Prezentacja zaktualizowanej oferty programu „Chorzów 60+”, a na deser – operetka! Już w piątek, 21 lutego, o godzinie 18 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się uroczysta inauguracja niedawno wdrożonego programu skierowanego do chorzowskich seniorów. Prawie trzydzieści nowych podmiotów włączyło się do programu „Chorzów 60+”. Rabaty dla seniorów zaproponowały kancelarie prawne, szkoły tańca czy stomatolodzy. Są łączone zajęcia dla dziadków i wnuczków, tańsze karnety do siłowni i dodatkowe godziny na basen. Po kilku tygodniach działania programu przyszedł czas na uroczyste otwarcie, którego dokona Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Seniorzy – po prezentacji – będą mieli okazję wysłuchać operetki w dwóch aktach „Kraina uśmiechu”. Dla beneficjentów programu bilet kosztował zaledwie 5 złotych.

Chorzów na antenie Telewizji Polsat
Już 23 lutego o godz. 20 Chorzów po raz pierwszy wprawi w ruch widzów Polsatu! Zapraszamy na relację z Gali Finałowej Plebiscytu "Niegrzeczni 2014". Na scenie pojawią się: Doda, Piersi, Big Cyc, Łzy, Oberschlesien, Niegrzeczni, DNO, Ani Mru-Mru, Kacper Ruciński, Łowcy.B, Dawid Ignaczak. Prowadzenie: Krzysztof Skiba, Gosia Szapował, Mariusz Kałamaga. Szczegóły na: http://www.niegrzeczni.tv/index.php

Biathlon dla każdego
Pierwszy raz na olimpiadzie i od razu miejsce w czołówce. Chorzowska biatlonistka Monika Hojnisz w biegu ze startu wspólnego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi uplasowała się na wysokiej 6 pozycji. Wszystkim, którzy chcą sprawdzić się w koronnej dyscyplinie Hojnisz, polecamy imprezę „Biathlon dla każdego!”. 21 lutego na obiektach treningowych Stadionu Śląskiego odbędą się zawody z dwuboju zimowego dla dzieci ze śląskich klubów. Atrakcje czekają także na amatorów. Chętni będą mogli oddać strzały na strzelnicy i wziąć udział w mini biathlonie (bieg na 500 m, strzelanie w pozycji leżącej, ponowny bieg na 500 m i strzelanie w pozycji stojącej). Impreza rozpocznie się od wspólnego kibicowania. W Hotelu Olympia Stadion Śląski uczestnicy obejrzą relację z biathlonowej sztafety kobiet w Soczi. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie i Polski Związek Biathlonu. Więcej informacji: Adam Pawlicki, adam.pawlicki@stadionslaski.pl, tel. 502265022

Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
20.02. godz. 19.00 Koncert zespołu Krywań – w ramach cyklu Przewodnik Opowiada
21.02. godz. 18.00 Kraina Uśmiechu – operetka. Uroczysta inauguracja programu miasta „Chorzów 60+”
22.02. godz. 17.30 Tajemna Ekstaza – premiera spektaklu
23.02. godz. 16.00 Pokaz iluzjonistyczny Tomasza Kabisa
25.02. godz. 19.00 Oliver Hasse, Max Bravura, Ms. No One – w ramach cyklu Inne granie
26.02. godz. 18.00 Gwiazdy kina: Marilyn Monroe – w ramach cyklu Klasyka Amerykańskiego Kina
27.02. godz. 10.00 Przygody Królewicza – spektakl dla dzieci
27.02. godz. 18.00 Gdzie podziały się tamte prywatki – koncert nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
21.02. godz. 18.00 Babski comber
22.02. godz. 11.00 Rodzinny poranek teatralny – warsztaty plastyczne
22.02. godz. 18.00 Babski comber
25.02. godz. 16.00 Zimowe Spotkanie Seniora – potańcówka karnawałowa
27.02. godz. 9.00 Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Szachy
27.02. godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika – spotkanie z ks. Edwardem Chmielem

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
21.02. godz. 18.00 „Ale…Cyrk…” – spektakl teatralny
21.02. godz. 18.00 Spotkanie w klubie filmowym „Lokator”
22.02. godz. 20:30 XVII Karnawałowy Bal Filatelistów
24.02. godz. 17:00 Sprostać wierszem – rozstrzygnięcie konkursu
24.02. godz. 17:30 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz”

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 3 – 24.02 na wystawę Grzegorza Skrzypka „Koniostwory”. Galeria czynna jest pn. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

ZAPOWIEDZI SPORTOWE

KS „Hajduki”, ul. Graniczna 92
15.02. godz. 18.00 UKS Alba Chorzów – UMKS Częstochowa – 2 liga koszykówki

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć