Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 912
2014-03-21

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 21.03 – 27.03

25 marca
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna  
godz. 14:30 Komisja Zdrowia
godz. 15:30 Komisja Edukacji
godz. 16:30 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych (pokój nr 204)
godz. 16:30 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

26 marca
godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

DYŻUR RADNEGO
27.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Piotr Wróblewski

AKTUALNOŚCI

Ruszyła kampania promująca sprzątanie po psie
Nadejście wiosny to dobry czas na porządki. Dlatego 20 marca w Chorzowie ruszyła kampania, która ma w końcu skłonić wszystkich właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. O skali problemu, który dotyka wszystkie miasta, niech świadczą liczby. Jak wyliczono w Urzędzie Miasta, tylko w Chorzowie rocznie na trawniki, skwery czy chodniki trafia ponad 330 ton psich odchodów. Tylko niewielka część jest sprzątana przez właścicieli. Niestety większość z nich problem bagatelizuje. Tymczasem to, co dla niektórych jest tylko problemem estetycznym, dla innych jest sporą niedogodnością. Chodzi tu m.in. o osoby niepełnosprawne, matki z małymi dziećmi czy osoby starsze, poruszające się o lasce.
Kilka tysięcy ulotek, które przypominają o tym obowiązku trafi do mieszkańców. Do akcji włączył się też znany rysownik Marek Raczkowski, którego rysunek namawia do dbania o czystość miasta. Kampanię promuje również spot telewizyjny, który będzie emitowany na antenie Telewizji Katowice i w stacji TVS. Znaki z hasłem pojawią się też na chodnikach.
Kampania ma przypomnieć też wszystkim, że za nie posprzątanie po swoim pupilu właściciel może zostać ukarany mandatem do 500 złotych. Jednak przez najbliższe 4 tygodnie straż miejska zamiast mandatów będzie wręczać ulotki. Po tym okresie za nie posprzątanie będzie grozil juz wysoki mandat. W Chorzowie ustawiono już ponad 30 dystrybutorów woreczków na psie nieczystości. Można je również odbierać za darmo na parterze Urzędu Miasta w pokoju 28.


60 lat od katastrofy w KWK Barbara - Wyzwolenie
To już 60 rocznica jednej z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce. 21 marca 1954 r. w pożarze w Kopalni Węgla Kamiennego Barbara – Wyzwolenie w Chorzowie zginęło około stu górników. Dokładna liczba ofiar nigdy nie została potwierdzona. Partyjne media donosiły o 45 zmarłych, ale lokalne archiwa zaprzeczają tej tezie. W zasobach chorzowskiego Urzędu Stanu Cywilnego znajduje się ponad 90 aktów zgonu górników, którzy bez wątpienia byli ofiarami katastrofy w KWK Barbara – Wyzwolenie. Pożar wybuchł około godziny 19.00 na pokładzie 418. Chwilę później trujący dym dotarł do korytarza głównego, nie dając szans na przeżycie dziesiątkom pracujących tam górników. W akcji ratunkowej uczestniczyły oddziały z okolicznych  kopalni: Polska, Siemianowice, Rozbark, Kleofas i Wanda-Lech. Według ekspertyz przyczyną tragedii była awaria systemu energetycznego.

Transplantacja bez tajemnic
Kto może zostać dawcą organów? Które narządy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne przeszczepienie organów? Wiedzą z zakresu transplantacji dzielić będą się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 1 w Chorzowie. Drugoklasiści przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Drugie życie”. Celem akcji jest promowanie przeszczepiania narządów oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z transplantacją w Polsce. 14 marca szkolni liderzy z regionu spotkali się na wykładzie w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Uczestnicy wysłuchali prelekcji o podstawach transplantologii, rozmawiali także z lekarzami, którzy na co dzień przygotowują pacjentów do przeszczepów. Uczniowie otrzymali także materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Najciekawsze pomysły na kampanię zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

Laureaci chorzowskiej krzyżówki
Pustynny orszak, dawna moneta srebrna, czy rododendron – m.in. z takimi hasłami poradzili sobie laureaci kolejnej krzyżówki. Ciesząca się coraz większym zainteresowaniem łamigłówka „Twojego Chorzowa – Wiadomości Samorządowych” nie sprawiła problemu mieszkańcom. Do Urzędu Miasta trafiło kilkadziesiąt poprawnych odpowiedzi. Komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Zestaw miejskich gadżetów powędruje do: Urszuli Czupała, Marcelina Palupska i Jacek Kulik. Gratulujemy!

Wypłata zawieszonych emerytur
Z dniem 19 lutego 2014r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na wypłatę emerytur, które były zawieszone od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę.
Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed dniem 1 stycznia 2011 r. (np. w  roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r., w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2349-wyplata-zawieszonych-emerytur.html
źródło: ZUS Chorzów

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne
 „Badam się, więc mam pewność” – pod tym hasłem rozpoczął się Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Jak co roku, Polki będą mogły skorzystać z pakietu bezpłatnych badań. Na cytologię zapraszamy panie w wieku od 25 do 59 lat, które są aktualnie objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Z bezpłatnego badania mammograficznego skorzystać mogą kobiety w wieku 50 – 69 lat (decyduje rok urodzenia), które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Adresy placówek objętych programem znajdują się na stronie www.rakszyjki.org i www.raksutka.org w zakładce „Gdzie się badać”.

Bezpłatne szkolenia dla mikroprzedsiębiorców
Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Chorzowie oraz Powiatowy Urząd Pracy zapraszają przedsiębiorców oraz ich pracowników do udziału w projekcie Wsparcie dla chorzowskich mikroprzedsiębiorców Poddziałanie 8.1.1 PO KL.
Czas trwania projektu: 1 grudnia 2013r. - 31 sierpnia 2014r.
Formy wsparcia:
1. Doradztwo wstępne - indywidualne: zagadnienia z zakresu marketingu, promocji, finansów, podatków, źródeł finansowania działalności gospodarczej itp.
2. Szkolenia do wyboru (każde szkolenie 60 godzin):
- Księgowość w mikroprzedsiębiorstwach
- Marketing dla mikroprzedsiębiorstw
- Pozyskiwanie funduszy na rozwój mikroprzedsiębiorstwa
3. Doradztwo końcowe - grupowe
Więcej informacji na: http://chorzow.eu/aktualnosci/2246-bezplatne-szkolenia-dla-mikroprzedsiebiorcow.html

Mieszkańcy Chorzowa otrzymują smsy z informacjami o zagrożeniach, awariach i ...imprezach
Urząd Miasta uruchomił usługę wysyłania bezpłatnych sms-ów z informacjami o tym, co dzieje się w mieście. Dzięki krótkim wiadomościom tekstowym chorzowianie zarejestrowani w bazie na bieżąco są informowani o zagrożeniach, awariach czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. By otrzymywać smsy z informacjami trzeba wysłać jednego smsa na numer telefonu 882 192 000 w treści wpisując: „zapisz mnie” .  W każdej chwili istnieje możliwość zrezygnowania z usługi. Pod ten sam numer należy wysłać sms o treści „wypisz mnie”. SMS systemu Chorzów INFO są darmowe. Mieszkańcy płacą tylko raz, wysyłając smsa rejestrującego w systemie (koszt zgodnie z podstawową stawką operatora). Korzyści dla użytkownika: - otrzymywanie aktualnych informacji o tym co dzieje się w Chorzowie - możliwość właściwej reakcji, zwłaszcza w przypadku informacji o zagrożeniach - rejestrując się, można pełniej uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności . Obok strony internetowej urzędu: www.chorzow.eu , profilu na facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na twitterze: https://twitter.com/UMChorzow to kolejna elektroniczna usługa, która umożliwia bezpośredni i szybki kontakt z mieszkańcami i zwiększa dostępność do informacji o mieście.


Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.


Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.
Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

W trosce o utrzymanie atrakcyjności Polski dla inwestorów zagranicznych Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK przygotował stosowny raport i zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji wokół tej sprawy, która odbyła się 19 marca br. w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie. Gościem honorowym spotkania był Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński. O potencjale Polski i problemach z jakimi spotykają się inwestorzy w naszym kraju dyskutowali przedstawiciele rządu, dużych firm i samorządu. Chorzów był również obecny w tej debacie.
Padło stwierdzenie o osiągnięciu przez Polskę średniego poziomu rozwoju, co dla 80% krajów na dorobku oznaczało ostre wyhamowanie inwestycji zagranicznych. Od polityki ekonomicznej rządu zależeć będzie to, czy Polska również wpadnie w taką pułapkę. Minister gospodarki wskazywał na kilka rozwiązań. W odniesieniu do naszego regionu był zdania, że należy postawić na unowocześniony przemysł ciężki, a więc utrzymać istniejącą infrastrukturę i wdrażać najnowocześniejsze technologie oraz projekty innowacyjne. Cały tekst raportu „Atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych. Co zrobić, by ją utrzymać?” dostępny jest w wersji elektronicznej pod adresem: http://mttp.pl/kwestie-do-debaty

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Budżet obywatelski: spotkania z mieszkańcami
Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala serdecznie zaprasza mieszkańców Chorzowa II na doroczne spotkanie poświęcone najważniejszym sprawom i problemom tej dzielnicy.
Proponowane tematy spotkania:
- plany inwestycyjne w tej części miasta,
- realizacja Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku,
- bezpieczeństwo,
- problemy mieszkańców
W spotkaniu, oprócz prezydenta wezmą udział przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta odpowiedzialnych za inwestycje oraz szefowie MZUiM, PGM i Straży Miejskiej
Terminy spotkań:
- Chorzów II (cwajka) tereny w obszarze: Opolska – Krzyżowa (granice ulic 3 Maja i Katowickiej)
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 17  przy ul. Łagiewnickiej 18
24.03.2014 r. (poniedziałek)  godz. 17.00
- Chorzów II
tereny w obszarze: Gwarecka – Styczyńskiego (granice: ulica 3 Maja – tory kolejowe)
Miejsce:  Szkoła Podstawowa nr 13 przy ul. Styczyńskiego 32
27.03.2014 r. (czwartek)  godz. 17.00
 -Centrum (granice: tory kolejowe – DTŚ  - ul. BoWID)
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Dąbrowskiego 41
31.03.2014 r. (poniedziałek)  godz. 17.00
- Klimzowiec
Miejsce: Zespół Szkół Sportowych  przy ul. Ryszki 55
3.04.2014 r. (czwartek)   godz. 17.00
- Chorzów Batory
Miejsce: III LO  przy ul. Farnej 7
7.04.2014 r.(poniedziałek) godz. 17.00


Zasmakuj Europy w Chorzowie
Egzotyczne przyprawy, świeże warzywa i soczyste mięsa – tym 21 marca pachnieć będzie ul. Jagiellońska w Chorzowie. O godz. 13.00 na deptaku  rozpoczną się eliminacje do programu „8 Smaków Europy”. 20 kucharzy – amatorów stanie przed zadaniem przygotowania swojego popisowego dania w zaledwie 30 minut. Jury złożone z szefów kuchni Restauracji „Czerwona”, przedstawicieli Telewizji Silesia i Urzędu Miasta w Chorzowie wybierze 8 najlepszy potraw, których autorzy wezmą udział w programie. Zmagania uczestników transmitowane będą na antenie TVS. W każdym odcinku para początkujących kucharzy przygotuje dania jednej z europejskich kuchni, m.in.: austriackiej, hiszpańskiej, fińskiej i  greckiej. Dwójka najlepszych zmierzy się w finale z tradycyjną kuchnią śląską. Zwycięzcą programu zostanie ten, który podejdzie do zadania w najbardziej oryginalny sposób. Jest o co walczyć. Oprócz tytułu I Zwycięzcy „8 Smaków Europy”, laureat wyruszy na wycieczkę po Hiszpanii. A po powrocie rozpocznie nagrania do autorskiego programu kulinarnego na antenie TVS. 


Wiosenne Święto Wody
Rodziny pływaków już po raz trzeci przywitają wiosnę na basenie. 22 marca o godzinie 10.00 w Kompleksie Sportowym „Hajduki”, przy ul. Granicznej 92 w Chorzowie odbędzie się Wiosenne Święto Wody.  W ramach obchodów Światowego Dnia Wody drużyny zmierzą się w kilku konkurencjach, m.in.: w smoczym finale, poławiaczu pereł i rzucie z wody. Jak co roku do udziału w zawodach zapraszamy drużyny składające się z członków rodziny. Zespół musi liczyć minimum 2 zawodników, w tym jedno dziecko. O zwycięstwie zdecyduje suma punktów zebrana we wszystkich konkurencjach. Na laureatów czekają puchary oraz atrakcyjne nagrody sportowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 marca w Dziale Organizacji Imprez Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu pod nr tel. (32) 241 11 11. Ilość miejsc ograniczona.

Rowerowe kino
Chorzowscy uczniowie nakręcą film... energią z rowerów. 27 marca młodzież pedałując na specjalnych rowerach podpiętych do akumulatorów, wytwarzać będzie prąd napędzający komputer i rzutnik sali kinowej. „Zielone kino” to tylko jedna z atrakcji ekologicznych warsztatów, które odbędą się przy Sali Gimnastycznej Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, przy ul. Odległej 5 w Chorzowie. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów odwiedzą także Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Pod tą nazwą kryje się samochód, którego wnętrze zasilane jest energią słoneczną i energią wiatru. Dzięki modułom fotowoltaicznym i wiatrakom zamontowanym na dachu, w środku pojazdu działa rozbudowana stacja komputerowa. Wizyta w ekologicznym samochodzie to nie tylko możliwość obserwacji siły odnawialnych źródeł energii. Na młodzież czekać będzie także gra komputerowa, z której uczestnicy dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne. To już druga edycja ekologicznych warsztatów w Chorzowie. W zeszłym roku w zajęciach organizowanych przez Fundację Ekologiczną „Arka” wzięło udział ponad 250 uczniów chorzowskich szkół. Szkolenia dla młodzieży są elementem kampanii „TAURON Zielona Wyspa Śląsk”. Celem akcji jest pokazanie zmieniającego się wizerunku Śląska. Dzięki współpracy lokalnych środowisk, prowadzone są działania informacyjne, edukacyjne, artystyczne, a przede wszystkim ekologiczne, które uświadamiają mieszkańcom regionu ogrom zmian środowiskowych na Śląsku.

Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
21.03 godz. 18.00 Gala rozdania Nagród Korczakowskich
22.03 godz. 20.00 Kabaret Limo
23.03 godz. 12.00 Dzień otwarty ART-PLAY
23.02. godz. 18.00 Gwiazda – spektakl taneczny Chorzowskiego Centrum Kultury
24.03 godz. 19.00 Czysta komedia – spektakl Wrocławskiego Teatru Komedia
25.03 godz. 19.00 Blokowioska, Bracken, Miąższ – koncert z cyklu Inne Grannie w ChCK
26.03 godz. 18.00 Damy i Huzary, czyli Baby i Wojoki – spektakl grupy Rechoty na Klopsztandze
27.03 godz. 18.00 Tragedia prześliczne Ulijanki i dojrzałego Edmunda – spektakl Amatorskiego Teatru Reduta Śląska

Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
21.03 godz. 11.00 Mała Akademia Jazzu
21.03 godz. 18.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
22.03 godz. 9.00 Puchar Amatora – turniej szachowy dla dzieci
26.03 godz. 17.00 Trochę ruchu i po brzuchu – warsztaty taneczne Bollywood, Jan i Janek na stolarni – warsztaty dla syna z ojcem  
27.03 godz. 20.00 Trochę ruchu i po brzuchu – warsztaty taneczne Bollywood, Jan i Janek na stolarni – warsztaty dla syna z ojcem  

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
21.03 godz. 15.00 Audycja muzyczna dla dzieci z chorzowskich przedszkoli i szkół
22.03 Warsztaty teatralne oraz XIX Turniej Aktorski
25.03 uroczyste podsumowanie konkursów: X Przegląd Wokalny „Solo w duecie”, V Przeglądu Instrumentalnego „Gram sam”, XVI Miejskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjów oraz Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 3 – 24.03 na wystawę kolekcji Elżbiety i Mariana Biesiadów „Marian Malina – Grafika”. Galeria czynna jest pn. - pt. w godz. 10.00 - 18.00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć