Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 920
2014-05-22

RADA MIASTA

NAJBLIŻSZE POSIEDZENIE RADY MIASTA
29 maja godz. 9.00

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
23.05 –29.05
27 maja
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna
27 maja
godz. 15.30 Komisja Edukacji – Gabinet Radnego
27 maja
Godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy UE 204 – Gabinet Radnego
27 maja
godz. 16.30 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa p.201
27 maja
godz. 14.30 Komisja zdrowia p.201
28 maja
godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej p. 204
28 maja
godz. 16.30 Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta p. 201

DYŻUR RADNEGO
29.05 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Waldemar Kołodziej

AKTUALNOŚCI

Dzień otwarty dla Osób z Niepełnosprawnością
- Dziękuję włodarzom miasta, że w tak przychylny sposób podchodzą do jednego z ważniejszych problemów społecznych jakim jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Muszę przyznać, że to niestety rzadkość wśród samorządów. Przykład chorzowskiej firmy „Limatherm Components”, w której dziś gościłem, to dowód na to jak świetnie mogą prosperować zakłady z taką kadrą – przyznał Jarosław Duda, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Już po raz czwarty, w Chorzowskim Centrum Kultury, odbył się organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych. W spotkaniu udział wzięli: Poseł na Sejm RP Marek Plura, Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Śląskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Józef Bodziony, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie Jerzy Kędziora, Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Anna Wandzel, Przewodniczący Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Śląskiego Tomasz Jakubiec oraz włodarze miasta. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy i bieżącymi projektami realizowanymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Mogli także zasięgnąć specjalistycznych porad, m.in. na stanowiskach: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Skarbowego.

Chorzowska Straż Pożarna ma nowy wóz
4 tony środka pianotwórczego, 8 ton wody i zwijadło z 10 wężami pożarniczymi – takim wozem bojowym mogą pochwalić się już chorzowscy strażacy. 21 maja podczas obchodów strażackiego święta w Chorzowie prezydent Andrzej Kotala oficjalnie przekazał pojazd. Nowy wóz marki Steyr Daimler posiada 200 metrów linii gaśniczej do zasilania innych wozów lub przeprowadzania działań ratowniczo – gaśniczych w całym województwie, jak choćby ostatnia akcja podczas pożaru chłodni kominowej w Rudzie Śląskiej. Samochód kosztował 850 tys. złotych - 400 tys. to pieniądze przekazane przez miasto, resztę sfinansowały Komenda Wojewódzka PSP oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. To nie jedyne wsparcie okazane strażakom przez władze Chorzowa. Za blisko ćwierć miliona złotych wyremontowano niedawno cały plac Komendy Miejskiej w Chorzowie.  Podczas uroczystości prezydent Chorzowa Andrzej Kotala dziękował strażakom za oddanie i służbę. Najbardziej wyróżniający się mundurowi otrzymali z rąk prezydenta nagrody pieniężne, których łączna pula wyniosła 25 tys. złotych. Dziś też Straż Pożarna odznaczyła Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotalę brązowym medalem za zasługi w ochronie przeciwpożarowej. Odznaczenie wręczył Śląski Komendant Wojewódzki nadbryg. Marek Rączka. Prezydent Chorzowa i Przewodniczący Rady Miasta otrzymali od Komendanta Miejskiego PSP mł.bryg. Janusza Gancarczyka hełmy strażackie.

Niecodzienna wizyta wyjątkowego gościa
Urząd Miasta w Chorzowie odwiedził abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Arcybiskup spotkała się z władzami miasta. W spotkaniu, które odbyło się w małej sali posiedzeń ,obok prezydenta Andrzeja Kotali i przewodniczącego Rady Miasta Henryka Wieczorka, uczestniczyli m.in. wiceprezydenci, skarbnik miasta, sekretarz,  wiceprzewodniczący Rady Miasta oraz księża  chorzowskich parafii. Tematem rozmów były m.in. problemy mieszkańców oraz współpraca chorzowskich parafii z Urzędem Miasta oraz miejskimi instytucjami. Arcybiskup dziękował prezydentowi za dotychczasowa współpracę, wskazując na potrzebę takich kontaktów w interesie mieszkańców. Jak podkreślał hierarcha obie instytucje działają dla dobra tej samej społeczności.
- Tu w Chorzowie te relacje są bardzo dobre. Szczególnie dziękuję władzom miasta za wykorzystanie budynków kościelnych w celach społecznych oraz za zaangażowanie w pomoc rodzinom wielodzietnym, seniorom i wszystkim osobom potrzebującym.
Arcybiskup zaproponował też, by miejskie służby pomocy społecznej ściślej współpracowały z Cartiasem, co pozwoli jeszcze skuteczniej dotrzeć do potrzebujących.  Arcybiskup Skworc docenił wkład Chorzowa w propagowanie kultu św. Floriana (patron miasta, relikwie świętego znajdują się w chorzowskiej parafii). Wyraził nadzieję, że w przyszłości miasto mogłoby być mocno związane z duszpasterstwem strażaków na szczeblu wojewódzkim. 
Podczas wizyty w urzędzie, arcybiskup Wiktor Skworc podpisał cztery książki, które będą nagrodami dla rodzin biorących udział w sobotnim Biegu Rodzinnym koło Szybu Prezydent.

Chorzowskie zwierzaki dbają o przedszkolaki
Śmieci idzie precz – ekologia dobra rzecz! Zwierzaki się uśmiechają, kiedy dzieci o nie dbają! Takimi hasłami maluchy z chorzowskich przedszkoli zachęcały mieszkańców do dbania o środowisko. 20 kwietnia na ul. Wolności odbył się happening ekologiczno – plastyczny. – Chcemy pokazać, że właściwego stosunku wobec zwierząt i postaw proekologicznych trzeba uczyć od najmłodszych lat – podkreśla  Leokadia Szymczyk, współorganizatorka wydarzenia. Przedszkolaki odpowiedzialności za środowisko uczyły się przez zabawę – wspólnie z nauczycielkami wykonały figurki zwierząt z makulatury. Małych ekologów odwiedził także Prezydent Miasta Andrzej Kotala. - Cieszę się, że wiecie już jak ważne jest dbanie o zwierzęta. Wychodząc na spacer z psem pamiętajcie aby zaprać ze sobą woreczek – przypomniał Prezydent. Happening zakończył przemarsz ulicą Wolności. Dzieci rozdawały mieszkańcom ulotki z chorzowskiej akcji „Nie rób gańby – skludzej po swoim psie” i zachęcały do dbania o czystość w mieście.

Bezpłatne badania płuc
Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie zaprasza wszystkich, pełnoletnich mieszkańców Chorzowa na bezpłatne przeglądowe zdjęcia RTG klatki piersiowej. W celu wykonania zdjęcia należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do Rejestracji Pracowni Diagnostycznych w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich 11 (pawilon II – pod oddziałem kardiologicznym). Rejestracja czynna jest od poniedziałku do czwartku w godz. 7 – 14.30, w  piątek w godz. 7 – 16. Rejestracji można dokonać osobiście lub telefonicznie pod numerem: 32 / 34 99 241. Liczba badań jest ograniczona.

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Chorzów ma nową atrakcję – otwarcie 24.05
W najbliższa sobotę 24 maja  o godzinie. 12.00 otwarte zostaną schody i taras widokowego na wieży Szybu Prezydent. Podczas imprezy podjęta zostanie też próba pierwszego w historii wjazdu na wieżę górniczego szybu rowerem. Dokona tego Krystian Herba – rekordzista Guinnessa, finalista drugiej edycji programu „Mam talent”, zawodnik, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie, m.in. pobił rekord wjazdu na najwyższy budynek w Chinach – 105 pięter.
Ramowy program otwarcia:
12.00 - hejnał Chorzowa odegrany z wieży
12.10 - uroczystość otwarcia i po niej możliwość wejścia na taras widokowy dla dziennikarzy
12.30 - próba wjazdu na szyb rowerem – Krystian Herba
12.45 - rozpoczęcie zwiedzania tarasu widokowego przez mieszkańców
Aby móc podziwiać panoramę Śląska i Zagłębia z wysokości 34 metrów trzeba  pokonać 201 schodów. Sama wieża wyciągowa liczy 42 metry. Platforma ma powierzchnię 16 metrów kwadratowych i może jednocześnie pomieścić 20 osób.  Na szybie może  przebywać 48 osób.  Wejście na szyb będzie bezpłatne.

Chorzowski Bieg Rodzinny - 24.05
Bieg odbędzie się w dniu 24 maja 2014 - na terenie Szybu Prezydent przy ul. Kościuszki w Chorzowie. Biuro Zawodów mieścić się będzie w pobliżu miejsca startu.
Biuro czynne w godz. 10:00 – 10:50
Rozpoczęcie zawodów godz. 11:00
Zapisy do udziału w biegu przyjmowane będą bezpośrednio przed zawodami, w biurze zawodów lub telefonicznie do dnia 23.05.2014 pod numerem telefonu 695 571 291 lub mailowo na adres: sekula_m@chorzow.eu
W biegu mogą brać udział wszyscy chętni legitymujący się dobrym stanem zdrowia, składający oświadczenie stwierdzające zdolność do biegania na własną odpowiedzialność.
Dzieci i młodzież do lat 18 winny przedłożyć zgodę na udział w biegu podpisaną przez rodziców bądź prawnych opiekunów. W zawodach mogą uczestniczyć wyłącznie drużyny rodzinne. Każda z drużyn (rodzin) może liczyć minimalnie 2 osoby, a maksymalnie 5 osób, w dowolnym relacjach (rodzeństwo, rodzice, dziadki, wnukowie etc.). W drużynie uczestniczącej w biegu (bez względu na jej liczebność) musi być przynajmniej jedno dziecko (uczestnik niepełnoletni). Bieg rozpocznie się wspólnym startem wszystkich uczestników zawodów.
Bieg ma charakter rekreacyjny, z elementami biegu terenowego. Trasa wytyczona zostanie w obrębie terenów przy Szybie Prezydent. Uczestnicy mają do pokonania dwie pętle, a łączna długość dystansu do pokonania liczy ok. 1 km. Zadaniem drużyny (rodziny), jest wspólne pokonanie dystansu. Bieg zostaje zaliczony przez drużynę, tylko pod warunkiem, gdy wszyscy członkowie drużyny wbiegną jednocześnie na metę.
10.00 – otwarcie biura zawodów
11.00 – start Biegu Rodzinnego
11.45 – ceremonia dekoracji

III Chorzowska Noc Kościołów
Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców zaprasza do udziału w III Chorzowskiej Nocy Kościołów. Tym razem pielgrzymi zwiedzać będą parafie w 3 miastach: Ewangelicko – Augsburską w Chorzowie, św. Pawła i Piotra w Świętochłowicach, Najświętszej Marii Panny oraz św. Ducha w Bytomiu. Chorzowska Noc Kościołów rozpocznie się o godz. 18.30  przy kościele pw. św. Jadwigii. Uczestnicy  do poszczególnych parafii przewożeni będą autobusami, a na miejscu grupy oprowadzać bedą księża i przewodnicy po świątyniach ze Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa. Oprowadzający opowiedzą o historii i życiu parafii, a także zaprowadzą do niedostępnych na codzień dla parafian miejsc. Przewidywany czas pobytu w poszczególnych kościołach to 20 min.  Powrót ok. godz. 22.00 na miejsce zbiórki przed kościół św. Jadwigi. Na zakończenie przewidziany jest koncert scholii żeńskiej Muzyki Dawnej Nativitatis. Zapisy należy składać do 21 maja 2014 r. drogą elektroniczną na adres: adamlisek@gmail.com.  III Chorzowska Noc Kościołów wpisuje się w VII Metropolitalne Święto Rodziny. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Andrzej Kotala

Festyn w „jedynce”
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie zaprasza na FESTYN, który odbędzie się w piątek 23 maja 2014r. w godzinach od 11.00 do 13.00 przy ulicy 3 Maja 22. W tym czasie zapewniamy wiele atrakcji, między innymi: występy zespołów wokalnych i tanecznych, pokaz bojowy klas mundurowych, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, wystawę zwierząt oraz origami. W programie również wróżby i horoskopy, dla chętnych możliwość wykonania fotografii rodzinnej. Spragnionym rywalizacji polecamy gry planszowe, hula-hop, skakanie „w gumę”, piłkarzyki, czy tenis stołowy. Podczas imprezy będzie można zapoznać się z zasadami gry boules, a także dowiedzieć się na czym polega technika decoupage oraz wykonać rzeźbę z masy solnej. Dla smakoszy mamy kiermasz ciast (w tym te upieczone przez dyrekcję i nauczycieli) , potrawy śląskie, cukrową watę oraz grochówkę. Na swoje stoisku zapraszają także przedstawiciele Rady Rodziców.
Oprawę muzyczną zapewnia DJ Petro Style. Wystąpią wokalistka Oliwia Skop, zespół Li’, szkolny zespół cheerleaderek "Zumba", grupa taneczna Dancing Queens w składzie : Klaudia Chorzępa była miss nastolatek FEDD 2013. Roksana Wypchło, Roksana Zmieszkoł, Agnieszka Rabenda, Wiktoria Psiuch. Agnieszka Kulesza, Dominika Poniatowska v-ce miss FEDD 2014 w Czechach, Zespół Rockowy, oraz goście Eliza Wietrzyńska Finalistka programu Bitwa na Głosy https://www.youtube.com/watch?v=6w5BNhmXoaM I Kamil Kubas Finalista Bitwa na głosy  https://www.youtube.com/watch?v=tbN_YiIXmgE&;;;feature=youtu.be
Koncert poprowadzą : Daria Gwara oraz Paweł Zioła.

Festyn „Dorośli bajtlom II”
Chorzowski Klub Matki oraz Przedszkole nr 24 w Chorzowie zapraszają na Festyn "Dorośli bajtlom II".
Start 24 maja o godz. 14.00. Miejsce imprezy: Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie, ul. 3go Maja 18 (wejście od ul. Wileńskiej) W programie: występy artystyczne chorzowskich dzieci i młodzieży (Przedszkole nr 23, nr 24, nr 26, nr 27, nr 29, Zespół Szkół Integracyjnych, Gimnazjum nr 5, ZSO nr 1, MDK przy Lompy, Dagmara Pyzik, Duet Sara oraz Dominika Liszewska). Przewidziana także wizyta chorzowskiej Straży Pożarnej i Policji.
W przerwach pomiędzy występami: konkurencje sprawnościowe i inne atrakcje, dmuchany zamek, pokaz sztuk walki i pierwszej pomocy. Organizatorzy: Klub Matki Chorzów, Przedszkole nr 24, Centrum Inicjatyw Społecznych, Urząd Miasta Chorzów. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Święto Miasta Chorzów
6 czerwca
Festyn pod szybem "Prezydent". Początek o godz. 15.00. W programie m.in.: zespół Perfect, Łzy i pokaz fajerwerków.
7 czerwca
koncert z okazji 35-lecia zespołu Dżem godz. 17.00 Park Śląski
7-8 czerwca
Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon  początek godz. 9.00 - Górnosląski Park Etnograficzny
14 czerwca
PARADA ulicą Wolności godz. 10.00
FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych Godz. 13.00 - Stadion Miejski ul. Lompy 13
INDUSTRIADA Szyb Prezydent - początek godz. 15.00, Hala dawnej Elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie - początek godz. 12.00
21 czerwca
Uroczysta msza święta z okazji 757 rocznicy nadania wsi Chorzów  Zakonowi Bożogrobców godz. 12.00 - Kościół św. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
31 maja i 1 czerwca
Festiwal Młodych SPLOT - skwer przy ul. Kaliny
2 czerwca
Koncert: DZIECI DZIECIOM w wyk. Uczniów PSM I st. w Chorzowie godz. 17.00 - Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Wystawa pokonkursowa III Triennale Malarstwa ANIMALIS 2014 godz. 17.00 - Miejska Galeria Sztuki MM
3 czerwca
Konferencja popularno – naukowa pt. “Różnorodne aspekty obecności zwierzęcia w kulturze” godz. 10.00 - Chorzowskie Centrum Kultury
OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNOŚCI - Chorzowskie Centrum Kultury
4.06
Konferencja "Kobiety na Śląsku" wykład  Anny Knysok, godz. 11.00
Koncert "Chopin – kameralnie"w wykonaniu Altra Volta String Quartet, godz. 18.00
5.06.2014
Spektakl Joanny Szczepkowskiej „ADHD i inne cudowne zjawiska" godz. 18.00
6 czerwca
Jestem w niebie czyli Maria Meyer śpiewa największe standardy jazzowe lat 30-tych godz. 19.30 - Teatr Rozrywki
8 czerwca
Festyn Kościół św. Ducha godz. 15.00
11 czerwca
Z NAMI KLASYCZNIE Koncert uczniów i nauczycieli Państwwej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chorzowie godz. 18.00 - Kościół Ewangelicko Augsburski im. M. Lutra w Chorzowie ul. Dąbrowskiego 22
28 czerwca
Slow Festival org. MDK Batory - Rosarium w Parku Śląskim

CHORZÓW W MEDIACH


Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowiasnin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć