Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 932
2014-10-23


RADA MIASTA


TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 24.10-31.10


28 października
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
godz. 14.00 Komisja Zdrowia
godz. 15.30 Komisja Edukacji
godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

29 października
godz. 16.30  Komisja Gospodarki i Rozwoju Miasta

DYŻUR RADNEGO
30.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Waldemar Kołodziej.

AKTUALNOŚCI


Mieszkania komunalne znów ze zniżką
W Chorzowie, po 6 latach znów można kupować  mieszkania komunalne z bonifikatą. Wynosi ona do 30% wartości lokalu i dotyczy mieszkań usytuowanych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe. Aby móc ubiegać się o możliwość wykupu mieszkania ze zniżką trzeba spełnić następujące warunki:
-Złożyć wniosek o nabycie lokalu mieszkalnego – najpóźniej do dnia 30 czerwca 2018r.
-Nabyć lokalu mieszkalny do końca 2018r.,
-Kupujący (najemca) nie może posiadać zaległości czynszowych lub innych zaległości związanych z najmem lokalu
-Opłata za lokal mieszkalny musi być wniesiona jednorazowo
Nie będzie można wykupić mieszkań znajdujących się w budynkach zakwalifikowanych do kategorii I. Chodzi o budynki, które ze względu na stan technicznych przeznaczone są w przyszłości do wyburzenia.

Nowoczesna sterylizatornia w szpitalu przy Truchana
13 pomieszczeń, ponad 240 m kw. powierzchni, własna stacja uzdatniania wody i ultradźwiękowa myjka do dezynfekcji – to oddana właśnie do użytku sterylizatornia w szpitalu dziecięcym przy Truchana. Zlokalizowane w podziemiach pawilonu z 2011 roku nowoczesne sale usprawnią prace placówki, która do tej pory musiała korzystać z pomocy sąsiednich szpitali. – Zaoszczędzi to nasz czas, a także pomniejszy koszty, które przeznaczaliśmy na transport. Na miejscu będziemy mogli dokonywać sterylizacji sprzętu potrzebnego od zaraz - mówi dr Jolanta Nowak, dyrektor ChCPiO ds. lecznictwa. Dzięki specjalnej windzie, narzędzia będą zwożone bezpośrednio z bloków operacyjnych wprost do sterylizatorni, z pominięciem szpitalnych korytarzy. Koszt inwestycji to 1,2 mln zł.

Chorzowscy artyści i animatorzy kultury nagrodzeni
- To wyróżnienie ma dla mnie wyjątkowe znaczenie. Dzięki niemu mogłam powrócić w rodzinne strony i odświeżyć wspomnienia związane z dzieciństwem w Chorzowie – podreśliła Hanna Schygulla, laureatka Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury. Wybitna aktorka była gościem honorowym 19. Inauguracji Roku Kulturalnego w Teatrze Rozrywki. 18 października z rąk Prezydenta Chorzowa, odebrała statuetkę „Chłopca z Łabędziem”. – Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszej ambasadorki chorzowskiej kultury. Międzynarodowa kariera pani Hanny Schygulli to powód do dumy dla całego miasta – zaznaczył Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Tegoroczne Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury otrzymali także:

Barbara Ducka  - nagroda w kategorii osiągnięć twórczych
Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, od roku 1999 również wokalistka. W roku 1990 dołączyła do zespołu Teatru Rozrywki w Chorzowie, z którym związana jest do dziś. Brała udział m. in. w spektaklach „Cabaret”, „Evita”, „The Rocky Horror Show”. Zagrała Panią Umney w koncertowej wersji „Canterville Ghost” oraz Audę w „W 80 dni dookoła świata po stu latach”. W „West Side Story” wcieliła się w Velmę, a musicalu „Producenci” kreuje postać Ulli. Przejmująco zagrała rolę Baby Monster w spektaklu „Położnice szpitala św. Zofii”. Śpiewała i tańczyła w dziwowisku kabaretowym „Jeszcze nie pora nam spać”. Bierze udział we wszystkich koncertach sylwestrowych i rozrywkowych Teatru Rozrywki jako tancerka i wokalistka. Była asystentem choreografa przedstawienia „Dyzma – musical”. Wśród jej najnowszych wcieleń scenicznych na deskach Teatru Rozrywki znajdują się postać Friedy w komedii „Frank V” F. Dürrenmatta, role Szantrapy z pieńkiem, Zakonnicy, Dziecka szkolnego i Dziennikarki w spektaklu „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu” K. I. Gałczyńskiego, Komórka rakowa w „Bierzcie i jedzcie” P. Demirskiego oraz Swatka w spektaklu „Dumrul Szalony” G. Dilmena. Wzięła także udział w autorskim spektaklu Macieja Cierzniaka „Osobowość zaburzona”, nad którym pieczę producencką objął Teatr Rozrywki. W roku 1991 nawiązała współpracę z teatrem pantomimy Yota. W latach 2000-2007 była instruktorem zespołu „Mały Teatr Tańca” w Miejskim Domu Kultury „Centrum” w Chorzowie. Od roku 2007 jest instruktorem Chorzowskiego Centrum Kultury, gdzie prowadzi Studio Tańca Współczesnego TENDI. Zrealizowany przez grupę spektakl „Lalkarz” z roku 2009 został zgłoszony do Nagrody Artystycznej „Złota Maska”, a także otrzymał Wyróżnienie Specjalne Dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego. W roku 2012 wyróżniona Medalem Prezydenta Miasta Chorzowa z wizerunkiem Teodora Kalidego za zasługi w dziedzinie kultury.

Katarzyna Aleksander-Kmieć – nagroda w kategorii osiągnięć twórczych
Pedagog tańca, choreograf, tancerka. Jest absolwentką z wyróżnieniem Konserwatorium Tańca im. Barata w Lake Forest, Illinois (USA), gdzie studiowała m. in. taniec klasyczny, współczesny, jazzowy, pedagogikę tańca, choreografię, produkcję tańca oraz improwizację. Obecnie jest nauczycielem tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu oraz kierownikiem zespołu baletowego w Teatrze Rozrywki. Gościnnie współpracuje z John Cranko School Stuttgart. Tworzy autorskie wariacje współczesne i przygotowuje uczniów szkoły do udziału w konkursach tańca w kraju i za granicą, gdzie zdobywają wysokie miejsca, nagrody i wyróżnienia (m. in. w Czechach, Francji i we Włoszech). Do najważniejszych jej realizacji choreograficznych należą m.in. przedstawienia autorskie „Na krawędzi” (Tczew / Teatr Rozrywki w Chorzowie), „Zagubieni w sobie” (Gliwicki Teatr Muzyczny) „Zobacz Alicjo” (Teatr Rozrywki w Chorzowie) a także „Piękna i Bestia” oraz „Królowa Śniegu” (Teatr J. Ch. Andersena w Lublinie). Dwa ostatnie prezentowane były na międzynarodowym festiwalu „Little Ladies Little Gentlemen” w Ankarze (Turcja 2009, 2012). „Królowa Śniegu” gościła również na festiwalu w Gazianteb (Turcja 2013). Z sukcesem pracowała jako choreograf w teatrach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdyni, Szczecinie czy Kaliszu. Uzyskała nominację do Nagrody Złota Maska za choreografię do spektakli „Zwierzęta Doktora Dolittle” (Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu) oraz „Jekyll & Hyde” (Teatr Rozrywki w Chorzowie). Uzyskała tę nagrodę w roku 2005, za choreografię do spektaklu „KRZYK według Jacka Kaczmarskiego” na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. W roku 2013 stworzyła choreografię do „Małej Księżniczki”, wystawianej w Państwowym Teatrze w Izmirze. W latach 2010-11 artystka była zapraszana do współpracy przy inscenizacji Gali Baletowej Grand Pas...! w Operze Krakowskiej. W roku 2014 odbyła się prapremiera spektaklu „...z niezapisanego dziennika” do muzyki Krzysztofa Pendereckiego z choreografią artystki. Premiera, w wykonaniu Baletu Opery Krakowskiej, miała miejsce na Międzynarodowej Gali Baletowej Grand Pas...!

Jerzy Główczewski – nagroda w kategorii osiągnięć twórczych
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni. .Jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej, współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta, m.in. z grupą „Baszta” wyróżnioną na festiwalu „Jazz nad Odrą”. W tym samym czasie rozpoczął pracę z poznańską super grupą ERGO BAND i Grażyną Łobaszewską. Jerzy Główczewski odbył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Już na ich początku wziął udział w nagraniu płyty z tutejszym big bandem, a także podjął współpracę z Jarosławem Śmietaną w formacji EXTRA BALL. Wraz z big bandem Akademii Muzycznej uczestniczył w wyjazdach na dwa festiwale jazzowe do USA - Reno (Nevada) i Barceley Jazz Festival (California), grupa wystąpiła także w Niemczech na Jazz Ost East w Norymberdze. Owocna była także współpraca z Jarosławem Śmietaną i EXTRA BALL, obejmująca liczne koncerty i nagrania płytowe. Jej zwieńczeniem był Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej, gdzie Jerzy Główczewski zdobył pierwszą nagrodę. Następnym krokiem muzycznej kariery artysty była współpraca z zespołem Aleksandra Maliszewskiego ALEX BAND, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na wielu festiwalach, m.in. podczas słynnych festiwali piosenki w Sopocie i Opolu. W tym samym czasie współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi m.in. Zbigniewem Lewandowskim, Erykiem Kulmem czy Markiem Bałatą. Wielokrotnie uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera w tym słynnego „Requiem for My Friend”, którego prapremiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Powtórzenie koncertu miało miejsce w legendarnym „Royal Festival Hall” w Londynie z udziałem BBC Concert Orchestra. Ostatnio członek zespołu „The Globetrotters” Bernarda Maselego.

Paweł Adamik – nagroda w kategorii upowszechniania kultury
Właściciel klubu Szuflada 15 w Chorzowie. Od początku tej działalności idzie konsekwentnie niełatwą drogą budowania klubu muzycznego z ambitnym repertuarem niekomercyjnym. Organizowane tam koncerty i wydarzenia artystyczne są ważnym dla kultury naszego miasta uzupełnieniem oferty publicznych instytucji kultury. Działania mają charakter długofalowy i ustrukturalizowany, są dobrane tak, by budować spójny i charakterystyczny klimat miejsca oraz jego wizerunek. Na szczególną uwagę zasługują realizowane z rozmachem i brawurą koncerty, projekcje plenerowe i inne wydarzenia odbywające się na dachu klubu. Nowatorski charakter przedsięwzięć, kreatywność oraz dbałość o profesjonalną promocję przysparzają klubowej ofercie wciąż nowych odbiorców powiększających grono stałych gości. Szuflada 15 współpracuje z festiwalami Bluestracje, Ars Cameralis, Jazz i Okolice, Silesia in Love, a także organizuje autorskie projekty, urastając do rangi jednego z ważniejszych ośrodków muzycznych Metropolii Górnośląskiej. Odbywają się tu wystawy plastyczne i fotograficzne, warsztaty artystyczne, akcje charytatywne. W roku 2014 zorganizowano m.in. drugą edycję ekologicznego festiwalu „Bez epy”, podczas którego realizowane są warsztaty ekologiczne i wydarzenia kulturalne. Jako pierwszy w naszym regionie klub otrzymał rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Rok 2014 jest rokiem dziesięciolecia działalności Szuflady 15. W ciągu dekady Pawłowi Adamikowi udało się stworzyć w Chorzowie wyjątkowe miejsce dla kultury o wielu smakach, przyczyniające się do promocji naszego miasta na terenie całego kraju.

Sławomir Witkowski – nagroda w kategorii upowszechniania kultury
Kantor parafii św. Jadwigi w Chorzowie, gitarzysta. Podstaw muzyki uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. G. Fitelberga w Chorzowie. Pedagogikę muzyczną studiował w Cieszynie, a grę na gitarze klasycznej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoją wiedzę i umiejętności w zakresie śpiewu chorałowego doskonalił m.in. pod okiem Marcela Péresa z Francji, Lycourgosa Angelopoulosa z Grecji, o. Bernarda Sawickiego OSB oraz Marcina Bornus-Szczycińskiego i Roberta Pożarskiego - wybitnych polskich kantorów i znawców chorału. Od 1996 roku prowadzi męski chór Schola Cantorum Minorum Chosoviensis specjalizujący się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego, z którym występuje w całym kraju i poza jego granicami, współpracując także z organistami światowego formatu: prof. Julian Gembalski, dr hab. Susi Ferfoglia, dr Krzysztof Pawlisz, Marco Vitale. Od 2000 r. z Magdaleną Krzywdą tworzy duet Sapphire, który zbierał laury na najważniejszych festiwalach piosenki poetyckiej w Polsce. Współpracuje także z zespołem Scandicus wykonując wokalną i instrumentalną muzykę średniowieczną. Jest wykładowcą Szkoły Kantorów w Krakowie oraz członkiem Stowarzyszenia Mediewistów Polskich. Prowadzi kursy i warsztaty wykonywania chorału gregoriańskiego. W 2010 roku został odznaczony przez władze miasta Chorzów medalem imienia Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2011 roku, dekretem Metropolity Katowickiego abp. Damiana Zimonia powołany na członka Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej. Przez pięć lat prowadził autorską audycję o chorale i muzyce liturgicznej w Radio eM. Jako instrumentalista występował z Orkiestrą Muzyki Nowej pod dyrekcją prof. Aleksandra Lasonia i Szymona Bywalca, z Filharmonią Śląską, Kwartetem Śląskim oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”. Dokonywał nagrań dla Polskiego Radia oraz nagrań archiwalnych z NOSPR, w tym prawykonania utworów współczesnych zarówno na gitarze klasycznej jak i elektrycznej oraz na mandolinie. Do Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury nominowany wcześniej w latach 2006-2008 oraz w roku 2013.

Złota olimpijka z Tokio odebrała "Medal Gerarda Cieślika"
- To moja pierwsza wizyta w Chorzowie po tak długim czasie. Odwiedziłam miejsca z dzieciństwa – byłam tam, gdzie kiedyś mieszkałam i się uczyłam. Wszystkie wspomnienia wróciły. Przez ten czas Chorzów bardzo się zmienił, wypiękniał. Cieszę się, że mogę dzisiaj odebrać to szczególne wyróżnienie – przyznała Halina Herrmann, medalistka igrzysk olimpijskich. Chorzowianka, która od lat mieszka w Niemczech, 20 października odebrała z rąk Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali „Medal Gerarda Cieślika" za osiągnięcia w dziedzinie sportu. Reprezentantka Polski, pod nazwiskiem Richter-Górecka zdobyła złoto olimpijskie w Tokio w 1964 roku w sztafecie 4x100 (wraz z Teresą Ciepły, Ireną Kirszenstein (Szewińską) i Ewą Kłobukowską). Cztery lata wcześniej w Rzymie, również w sztafecie sprinterskiej 4x100, wywalczyła brązowy medal.

Galeria przystankowa już działa
Diabelski młyn z napisem „Chorzów wprawia w ruch”, szyb Prezydent czy charakterystyczna „żyrafa” witająca wchodzących do parku – od teraz niektóre z symboli Chorzowa można znaleźć w nowych miejscach. Szare, betonowe przystanki na trasie linii 6 do Bytomia zmieniły się nie do poznania. Wszystko za sprawą uczniów – zwycięzców konkursu na najlepszą pracę dotyczącą charakterystycznych miejsc w mieście. Przeniesienie prac na wiaty przystankowe to nie jedyna nagroda w konkursie organizowanym przez chorzowski Urząd Miasta. Na dzieci czekała także niespodzianka: trasę „swoich” przystanków przejechały zabytkowym tramwajem z XX wieku. Galerię przystankową można znaleźć przy : Chorzów Metalowców, Chorzów Nowa, Chorzów Polna i Łagiewniki Zajezdnia.

Ruszyła budowa ronda
Rozpoczęła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Parkowej. To kolejna z realizowanych inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego.
W związku z pracami, wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu drogowego:
1. zamknięty zostanie wylot ul. Parkowej do ul. Kościuszki. Wyznaczone zostaną objazdy prowadzone ciągiem ulic:
a. z kierunku skrzyżowania ul. Katowickiej/al. Wojska Polskiego i skrzyżowania ul. Katowickiej/ul. Gałeczki w kierunku ul. Kościuszki: ul. Katowicka (kierunek Bytom) - ul. Rynek - ul. Kościuszki,
b. z kierunku skrzyżowania ul. Kościuszki/ul. Parkowej w kierunku skrzyżowania ul. Katowickiej/ul. Parkowej/al. Wojska Polskiego: ul. Kościuszki - ul. Rynek - ul. Katowicka,
2. w ciągu ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Parkową ruch pojazdów odbywać się będzie jednym pasem ruchu wahadłowo (sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej).
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie miejsca prowadzonych robót oraz na trasach wyznaczonych objazdów. (MZUiM)

Dyżur Pełnomocnika Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych
Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów i Osób Niepełnosprawnych spotykać się będzie z mieszkańcami Chorzowa:
- w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Strzelców Bytomskich 11 w każdy wtorek w godz. 11 -13
- w Urzędzie Miasta w Chorzowie przy ul. Rynek 1(Mała Sala Sesyjna) w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 12 – 14.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

„Śmieci segregujesz – przyrodę ratujesz”
Animowane śmieci wskakujące do kolorowych pojemników, przyjazny smok pokazujący jak dbać o środowisko i mnóstwo samodzielnych zadań do wykonania – dzięki zabawie, najmłodsi mieszkańcy Chorzowa dowiedzą się jak segregować śmieci. 24 października rusza wspólna akcja Urzędu Miasta i spółki ALBA. Ponad 1 100 maluchów, z dziewięciu przedszkoli, w ciągu dwóch tygodni weźmie udział w zajęciach dotyczących selektywnej zbiórki odpadów. Dzieci poznają kolory pojemników i dowiedzą się, co do nich wrzucać. W utrwaleniu nowych informacji pomogą im zajęcia z tańca. Kilkulatki będą musiały wykazać się nie lada wiedzą, by jak najszybciej odpowiedzieć na trudne pytania. Na zakończenie zajęć, każdy z uczestników otrzyma dyplom Przyjaciela Przyrody oraz edukacyjne kolorowanki, by mógł utrwalać swą wiedzę również w przyszłości.

Gala programu "Chorzów 60+"
24 października, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora, w Chorzowskim Centrum Kultury odbędą się I Chorzowskie Targi „Aktywni 60+”, gdzie swoją ofertę zaprezentują firmy prywatne (w programie, m.in. bezpłatne badania, wielka loteria z cennymi nagrodami). Targi odbędą się w godz. 9 - 15. Wstęp wolny. Także w Chorzowskim Centrum Kultury o godz. 18.00 odbędzie się gala programu „Chorzów 60+”. W programie, m.in. ogłoszenie wyników w plebiscytach: „Aktywny 60+” i „Firma przyjazna seniorom” oraz spektakl "Dom Otwarty" M. Bałuckiego, w wykonaniu Teatru Amatorskiego Reduta Śląska oraz Operetka z Humorem (zaśpiewa NAIRA AYVAZYAN).

Bilety: parter: 15 PLN/z Kartą 60+ i ChCKartą:10 PLN, balkon: 10 PLN/ z Kartą 60+ i ChCKartą:5 PLN. Więcej informacji i rezerwacja biletów: marek@chck.pl, tel. 32 349 78 72/63

Parada kundelków
To będzie najgłośniejszy korowód w mieście. 25 października ulicami Chorzowa przejdzie kolumna kundelków. Parada czworonogów to pomysł chorzowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na uczczenie Dnia Ustawy o Ochronie Zwierząt. W spacerze z podopiecznymi schroniska, mogą wziąć udział zarówno dzieci (z pełnoletnim opiekunem), jak i dorośli. Zapisy przyjmowane są do 24 października pod adresem mailowym: dzien.kundelka@gmail.com. Następnego dnia (25.10) o godz. 11.30 wolontariusze spotkają się przy bramie schroniska przy ul. Opolskiej 36. Stamtąd spacerowicze i czworonogi wyruszą w kierunku ul. Wolności.
Więcej informacji: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie, ul. Opolska 36, 41-500 Chorzów. tel. 32 2498452, www.chorzow.schronisko.com

Chorzów ze smakiem
Gdzie serwują najlepsze desery? Do której restauracji warto wybrać się na obiad? A co, jeśli chcemy zjeść smacznie i szybko? Listę najlepszych chorzowskich lokali poznamy już 27 października. W Teatrze Rozrywki odbędzie się gala podsumowująca 8. edycję Chorzowskich Smaków. Tegorocznych laureatów wybrali zarówno mieszkańcy, jak i profesjonale jury. Od 15 września do 12 października chorzowianie oddawali głosy na ulubione lokale gastronomiczne w mieście. – W tym roku o tytuł Lokalu Roku walczyło aż 25 pubów, barów i restauracji. To największa liczba uczestników w historii konkursu – podkreśla Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych. Osobne nagrody przyznali także członkowie Kapituły Konkursowej. Eksperci ocenili 70 potraw, aby wybrać najlepszą w kategorii „danie na zawołanie”, „danie główne” oraz „na słodko”. Podczas poniedziałkowej gali na scenie pojawią się nie tylko właściciele restauracji, ale także smakosze. Mieszkańcy, którzy kreatywnie uzasadnili wybór ulubionego lokalu, otrzymają kupony do restauracji.

Gala Chorzowskich Smaków,
27 października, godz. 18.00
Teatr Rozrywki (Mała Sala), przy ul. Marii Konopnickiej 1

Konferencja „Współczesne wyzwania edukacji”
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Chorzowie zaprasza na konferencję „Neurodydaktyka: Jak najlepiej wykorzystać potencjał dzieci i młodzieży w procesie uczenia się i rozwoju”. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Współczesne wyzwania w edukacji” odbędzie się 28 października o godz. 12.00 w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, przy ul. 75 Pułku Piechoty 1A.

Program konferencji:
1.”O projekcie słów kilka”, Irena Świerczyńska - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Chorzowie
2. „Dwa mózgi w szkole: nauczyciel – uczeń”, dr Marek Kaczmarzyk – Uniwersytet Śląski: Neurodydaktyk, teoretyk edukacji, Memetyk
Przerwa kawowa
3. „Kompetencje Coachingowe w szkole- jak rozwijać potencjał ucznia w szkole”, Liliana Kupaj Szkoła Coachingu, Master Coach ICI, Trener Transforming Communication, Praktyk Integrującej Obecności
4.”Cyfrowi tubylcy vs cyfrowi imigranci? O przyszłości edukacji słów kilka”, mgr Dominika Hofman-Kozłowska  Uniwersytet Śląski, założycielka Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
24.10 godz. 18 Uroczysta Gala Programu „Chorzów 60+”
25.10 godz. 10 Chorzowski Uniwersytet Dziecięcy – uroczyste rozpoczęcie i wręczenie dyplomów
26.10 godz. 16 i 17.15 Maluch i Muzyka (zabawy przy muzyce dla niemowląt i dzieci do 6 roku życia)
27.10 godz. 18 Gawęda Małgorzaty Rogali „Kresy – czy nas jeszcze pamiętasz?”
28.10 godz. 19 Z cyklu inne granie: Military Fly, Kate&Me, So Slow
29.10 godz. 17 Z cyklu przewodnik opowiada „Chorzowskie cmentarze”
30.10 godz. 19 Spektakl baletowo – muzyczny „Laetus Nodo”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
25.10 godz. 15 Spotkanie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Razem
25.10 godz. 17 Wystawa Fotograficzna w ramach zakończonych warsztatów III Chorz. Akad. Fotografii
26.10 godz. 11 Chorzowski Klub Rowerowy zaprasza na wycieczkę Szlakiem Warownym Śląska
26.10 godz. 17 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
28.10 godz. 17 Realizacja projektu Malowany Śląsk
30.10 godz. 17 Realizacja projektu Malowany Śląsk
31.10 godz. 18 Podsumowanie programu „II obieg” – „Kamerlik” oraz „Chorzów, jak brzmi miasto?”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
24.10 godz. 18 Zlot Czarownic
25.10 godz. 10 Rodzinny Poranek Teatralny „Tajemnice skarbu na kurzej nóżce”
25.10 godz. 11 Rodzinny Poranek Teatralny – warsztaty artystyczne
26.10 godz. 17 Spektakl „Przed sklepem jubilera”
31.10 godz. 19 Kino na leżakach czyli mini-noc filmowa

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach:
6-27.10 na XVII Jesienną Wystawę Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków
Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH – terminy:
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbywa się w godzinach od 7:00 do 12:00 w określony dzień, zgodnie z wykazem ulic. Zbędne rzeczy można wystawić na chodnik przed posesją w godzinach od 17:00 do 21:00 dnia poprzedzającego wywóz.

Dzień VIII – 24 października
Bałtycka, Chrobrego, Cieszyńska, Dworcowa, Pl. Dworcowy, Faski, Jagiellońska, Kazimierza Wielkiego, Mielęckiego, Księcia Władysława Opolskiego, Pocztowa, Pomorska, Pułaskiego, Rostka, Rynek, Sądowa, Sienkiewicza, Sobieskiego, Spółdzielcza, Strzelców Bytomskich – od Wolności do przejazdu kolejowego, Truchana, Wolności, Wróblewskiego, Zjednoczenia, Żeromskiego.

Dzień IX – 28 października
Astrów, Chopina, Cmentarna, Dąbrowskiego, Drzymały, Kilińskiego, Kopernika, Krasickiego, Krzywa, Pl. Matejki, Piaskowa, Powstańców, Przy Gazowni, Różana, Urbanowicza, Żwirki i Wigury. Bogedaina, Damrota, Gajowa, Górna, Karpińskiego, Kaszubska, Katowicka – od mostu Wolności do granic Katowic, Konopnickiej, Kościuszki – od ul. Parkowej do Pl. Hutników, Lwowska, Moniuszki, Mościckiego, Paderewskiego, Pogodna, Poniatowskiego, Roosevelta, Piotra Skargi, Szabatowskiego, Wybickiego.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć