Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 936
2014-11-20

AKTUALNOŚCI


Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Chorzowie
Andrzej Kotala wygrał w pierwszej turze wyborów na prezydenta Chorzowa uzyskując 50,79 proc. głosów. Na obecnego prezydenta głosowało 17 319 osób. Drugi był Marek Kopel, który otrzymał 27,41% (9 346 głosów), kolejni to: Grzegorz Krzak 8,12% (2 769 głosów), Jerzy Bogacki 7,32% (2 497 głosów), Aleksandra Stanusz 2,9% (990 głosów), Dariusz Olejniczak 2,35% (802 głosów). Frekwencja wyniosła 40,25%.

Oto radni VII kadencji Rady Miasta w Chorzowie:

Platforma Obywatelska (11 mandatów): Bożena Karpińska, Marcin Weindich, Krzysztof Łazikiewicz, Małgorzata Błaszczyńska, Klaudiusz Sevkovic, Marek Krupa, Krzysztof Hornik, Barbara Tabin, Jan Skórka, Grażyna Kosińska-Jokel, Waldemar Kołodziej.

Wspólnie dla Chorzowa (8 mandatów): Mariola Roleder. Adam Trzebinczyk , Marek Dudek. Tomasz Krawczyk, Marek Kopel , Marek Otte, Marian Salwiczek, Halina Hiltawska.

Prawo i Sprawiedliwość (4 mandaty): Piotr Wróblewski, Grzegorz Krzak, Jacek Nowak , Bernadeta Biskup.

Ruch Autonomii Śląska (2 mandaty): Krzysztof Szulc, Izabela Nowak. (Bożena Karpińska, Małgorzata Błaszczyńska i Grażyna Kosińska – Jokel obejmą mandat za Prezydenta Miasta Andrzeja Kotalę, Zastępcę Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych Marcina Michalika i Zastępcę ds. Społecznych Wiesława Ciężkowskiego).

Budowa centrum przesiadkowego – zmiany w organizacji ruchu
17 listopada zmieniona została organizacji ruchu w rejonie Rynku.  Zmiany związane są z realizacją I-go etapu budowy centrum przesiadkowego (modernizacja zachodniej części torowiska tramwajowego zlokalizowanej w ciągu ul. Katowickiej). W związku z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/Rynek i ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek) wyznaczone zostały objazdy:
1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka,
2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).
W ciągu ulicy Katowickiej (na odcinku od ulicy Konopnickiej do ul. Szabatowskiego) wprowadzone zostały ograniczenia postoju pojazdów. Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl. Realizacja tego etapu robót zakończona zostanie w połowie lutego 2015r.

"Ławeczka" Gerarda już prawie gotowa
Wiemy już jak będzie wyglądała „ławeczka” Gerada Cieślika. Po kilku miesiącach z bezkształtnej masy gliny wyłoniła się znana wszystkim kibicom Ruchu Chorzów postać.  - On wygląda jak mój Gerard! – stwierdziła pani Krystyna Cieślik, gdy po raz pierwszy ujrzała pomnik. - To dla mnie bardzo wzruszający moment. Cieszę się, że ma ładne oczy, teraz Gerard znowu będzie na mnie patrzył... Taka była pierwsza reakcja żony Gerarda Cieślika, która wraz z synem legendy polskiej piłki nożnej odwiedziła tyskiego artystę, w którego pracowni powstaje rzeźba sportowca. Jej autorem jest Tomasz Wenklar, który jest też twórcą,  m.in. popiersia Wojciecha Kilara w Katowicach czy pomnika Ryśka Riedla w Tychach. - To Gerard Cieślik z okresu pamiętnego meczu Polska vs. ZSRR. Właśnie przygotowuje się do gola, którego strzelił "ruskim" – opisuje pracę Tomasz Wenklar. - Co było najtrudniejsze? Dotychczas "specjalizowałem" się głównie w muzykach, a jednak piłkarz to zupełnie inna dynamika. Oglądałem zdjęcia, nagrania - wszystko co udało mi się zdobyć było źródłem inspiracji. Najważniejsze przy pracy nad pomnikiem było dla mnie znalezienie kręgosłupa postaci, czyli uchwycenie jego mimiki, gestów. Chciałem oddać także jego szczerą radość ze sportu. Rzeźbiarz przyznaje też, że pomnik jest nieco wyższy niż piłkarz był w rzeczywistości. - Dodaliśmy Panu Gerardowi kilka centymetrów ze względu na miejsce, w którym będzie stał. Wysoka architektura naokoło pomnika, m.in. budynek poczty sprawią, że będzie jednak wyglądał na dużo niższego. Wenklar tłumaczy też, dlaczego sportowiec nie siedzi na ławeczce, jak wiele postaci, które w ten sposób właśnie uwieczniono. Przyznaje, że chciał, aby pomnik wyrażał ruch. - Zacząłem od hasła "ruch". Nie chciałem sprowadzić go tylko do "eRki" na koszulce, ale pokazać pewną dynamikę. Ważne były dla mnie również słowa Pani Krystyny Cieślik, która podkreślała, że jej mąż nigdy nie siedział - zawsze był w ruchu. W tej sytuacji nie mogliśmy Pana Gerarda posadzić na ławce! Teraz trzeba będzie wykonać formę. Potem zostanie już tylko odlew, który będzie wykonany z patynowanego brązu.  „Ławeczka” Gerarda Cieślika stanie w połowie grudnia na ulicy Wolności, koło poczty. Pomnik będzie miał 180 cm wysokości, 210 cm długości i ok. 70 cm szerokości. Na pomniku będzie możliwość zawieszenie szalików klubowych na przedłużeniu, po lewej stronie postaci. Będzie też miejsce, by przysiąść obok pana Gerarda i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Otwarcie zjazdu z DTŚ
14 listopada, po gruntownym remoncie, otwarty został zjazd z Drogowej Trasy Średnicowej w Chorzowie. Inwestycja w tym rejonie podzielona była na dwa etapy. W pierwszym, który kosztował ponad 3 mln złotych, wyremontowano ulicę 75 Pułku Piechoty oraz zmodernizowano skrzyżowanie z ulicą Raciborską, gdzie powstało rondo.  W drugim etapie przebudowano 400-metrowy odcinek dojazdowy do DTŚ. Zakres prac obejmował, m.in. wyburzenie mostu po byłej kolei piaskowej, który zawężał szerokość drogi, budowę kanalizacji, oświetlenia oraz budowę ronda na łącznicy DTŚ i ulicy Żołnierskiej w Świętochłowicach. Po zburzeniu mostu możliwe było wybudowanie chodnika oraz ścieżki rowerowej. Powstała też zatoka autobusowa. Koszt II etapu wyniósł 2,9 mln. Inwestycja była dofinansowana z rządowego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (schetynówka) – dofinansowanie wyniosło 2,2 mln zł.

Centrum SPA, Mody i Aktywności Seniorów już działa
14 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Centrum SPA, Mody i Aktywności Seniorów przy ul.Racławickiej 20a. Tłumnie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu Nairy Ayvazyan. W ramach nowej placówki Seniorzy będą mieli okazję korzystać z bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych, porad stylistów, wizażystów i spotkań kulturalnych. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel.  692 478 026.

Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie trwa badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl
 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Remont ul. Kościuszki (objazdy)
W piątek, 21 listopada, w godzinach porannych w ciągu ul. Kościuszki na odcinku pomiędzy ul. Siemianowicką i pl. Piastowskim rozpoczęte zostaną roboty związane z modernizacją jezdni. W związku z powyższym zachodzi konieczność wyłączenia z ruchu pojazdów ulicy Kościuszki. Wyznaczone zostaną objazdy prowadzone ulicami:
 1. z kierunku ul. Kościuszki w kierunku ul. Poznańskiej i Krakowskiej: ul. Mazurska - ul. Siemianowicka,
 2. z kierunku ul. Poznańskiej i Kasprowicza w kierunku ul. Kościuszki (do centrum): ul. Krakowska.
Celem zapewnienia bezpiecznego i sprawnego ruchu pojazdów poruszających się trasą objazdu w kierunku ul. Kościuszki (do centrum) w ciągu ul. Krakowskiej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl. Zakończenie ww. robót planuje się w pierwszej połowie grudnia br. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie miejsca prowadzonych robót oraz na trasach wyznaczonych objazdów.

Wycieczka do Bielska - Białej
Urząd Miasta zaprasza mieszkańców Chorzowa 22 listopada na wycieczkę do Bielska – Białej. W programie, m.in. zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych, spacer po Starówce i wędrówka do schroniska na Dębowcu. Koszt wycieczki: dzieci i młodzież do 26 lat - 10 zł, osoby dorosłe - 20 zł. Zapisy i dodatkowe informacje: 32 / 771 99 74 lub 502 46 38 28.

Festiwal Przedsiębiorczości
Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie zaprasza do udziału w Festiwalu Przedsiębiorczości, który odbędzie się w dniach 28 listopada - 3 grudnia 2014r. przy ul. Sportowej 29.
Program:
- w piątek, 28 listopada, prof. Leszek Balcerowicz - ekonomista, wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej.
 - w poniedziałek, 1 grudnia, Jasiek Mela - zdobywca Biegunów Polarnych, Kilimandżaro i Elbrus. Prowadzi Fundację Poza Horyzonty, która pomaga psychologicznie i finansowo osobom po amputacjach kończyn, potrzebującym odpowiednio dopasowanych protez i rehabilitacji.
- we wtorek, 2 grudnia, Maciek Budzich - obserwator i komentator zastosowania nowych mediów w budowaniu marki i wizerunku. Otrzymał wyróżnienie portalu Onet.pl za popularyzację blogów.
- w środę, 3 grudnia, Łukasz Jakóbiak - twórca internetowego talk-show „20m2 Łukasza”, zaliczany do grona pięćdziesięciu najbardziej kreatywnych w biznesie, według rankingu magazynu Brief.

Dodatkowo WSB w Chorzowie przygotowała wspólnie z wykwalifikowanymi ekspertami w swoich specjalizacjach warsztaty z zakresu wystąpień publicznych, poszukiwania pracy, zarządzania finansami, budowania wizerunku w social media oraz twórczego myślenia. Festiwal Przedsiębiorczości 2014 skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami, studentów, przedstawicieli środowiska biznesu, a także osób zainteresowanych rozwojem osobistym. Idea Festiwalu zakłada propagowanie wiedzy w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości, a także zachęcanie do podejmowania inicjatyw biznesowych. Program wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.wsb.pl/chorzow. Udział w wykładach i szkoleniach jest bezpłatny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
21.11 godz. 18 III Śląska Jesień Literacka – Finał XVI Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”
21.11 godz. 19 Cykl Jazz i okolice
23.11 godz. 16 i 17.15 Maluch i Muzyka
24.11 godz. 12 III Śląska Jesień Literacka „Zemsta”
24.11 godz. 18 Chorzowska Akademia Teatralna „Zemsta”
25.11 godz. 19 Falami Fest (Max Bravura, Babie Lato, Janek Samołyk)
26.11 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina – Alfred Hitchcock
27.11 godz. 19 Koncert „Nie zapomnij mnie”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
21.11 godz. 9 Jesienne spotkania z folklorem
22.11 godz. 15 Spotkanie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Razem
22.11 godz. 19 Koncert From Love to Reflux
23.11 godz. 15 Ciuchowisko – wietrzenie domowych szaf
26.11 godz. 18 Spotkanie Chorzowskiego Klubu Rowerowego „Rowerzysta zimą”
27.11 godz. 8 Konkurs frazeologiczny

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
21.11 godz. 19 Otwarta Scena Artystyczna
21.11 godz. 18 Starochorzowski Klub Podróżnika
22.11 godz. 10 i 11 Rodzinny Poranek Teatralny – spektakl i warszaty
24.11 godz. 17 Starochorzowska Nutka – koncert galowy
26.11 godz. 17 Koncert Jubileuszowy zespołu Fresco

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 3-25.11 na wystawę jubileuszową 40-lecia pracy twórczej – Manuel Sabalczyk. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH


Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć