Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 937
2014-11-27

AKTUALNOŚCI

Pierwsze posiedzenie Rady Miasta VII kadencji
 „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczpospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” – tymi słowami rozpoczęto pierwszą sesję Rady Miasta VII kadencji. W jej składzie znaleźli się: Bernadeta Biskup, Wiesław Ciężkowski, Marek Dudek, Halina Hiltawska, Krzysztof Hornik, Waldemar Kołodziej, Marek Kopel, Andrzej Kotala, Tomasz Krawczyk, Marek Krupa, Grzegorz Krzak, Krzysztof Łazikiewicz, Marcin Michalik, Izabela Nowak, Jacek Nowak, Marek Otte, Mariola Roleder, Marian Salwiczek, Klaudiusz Sevkovic, Jan Skórka, Krzysztof Szulc, Barbara Tabin, Adam Trzebinczyk, Marcin Weindich, Piotr Wróblewski. Po uroczystym złożeniu ślubowania, przystąpiono do wyboru Przewodniczącego Rady Miasta. W tajnym głosowaniu, pod nadzorem Komisji Skrutacyjnej, wzięło udział 23 radnych. Bezwzględną większość głosów otrzymał Jacek Nowak – za 16, przeciw 5, 2 głosy nieważne. – Dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos. Mam nadzieję, że w trakcie pełnienia funkcji zasłużę również na zaufanie tych, którzy dzisiaj mnie nie poparli – przyznał nowo wybrany Przewodniczący. Tuż po tych słowach, zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta, odebrał z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Andrzej Kotala. „Obejmując urząd Prezydenta Miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców” – zapewnił obecny prezydent. Kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się 4 grudnia.

Kontrowersje wokół urn wyborczych – oświadczenie
Odnosząc się do informacji prasowych, publikujemy oświadczenie dot. urn wyborczych. W Chorzowie jest 61 obwodowych komisji wyborczych. Te największe, liczące powyżej 1700 osób uprawnionych do głosowania, przed każdymi wyborami, wyposażane są w dodatkową, drugą urnę wyborczą (biało - czerwoną) - na wypadek przepełnienia. Takich lokali w Chorzowie jest 21. Lokale wyborcze przy ulicy 11 Listopada to małe obwody do głosowania i drugiej urny na wyposażeniu po prostu nie było. Format kart do głosowania oraz składanie ich przez wyborców w pół, spowodowały, że urny tam zlokalizowane w szybkim tempie się przepełniły. Ze złożonych kart tworzył się stożek - bez rozplombowania urny nie można było zrobić miejsca na kolejne głosy. Dlatego Miejska Komisja Wyborcza, aby nie doszło do przerwania głosowania, musiała awaryjnie zorganizować dodatkową urnę. Stało się to około godz. 18.00. Po konsultacjach z Biurem Wyborczym w Katowicach dopuszczono, jako kolejną urnę, tzw. portfel depozytowy. To specjalne pojemniki na dokumenty przeznaczone do archiwizacji, wykorzystywane w Urzędzie Miasta. Mają one wzmocnioną konstrukcję oraz umożliwiają założenie plomby, gwarantującej odpowiednie zabezpieczenie zawartości. Każda standardowa urna wykorzystywana w wyborach ma godło, dlatego w ten sposób oznakowano też tzw. „awaryjne” urny - zrobiono to po konsultacji z biurem wyborczym. W sumie zamiast 21 dodatkowych urn, tzw. planowanych trzeba było dodatkowo, awaryjnie postawić jeszcze kolejnych 20. Razem 41 drugich urn. Niestety w jednym przypadku trzeba było wdrożyć rozwiązanie awaryjne. Trzeba podkreślić, że była to sytuacja niespodziewana, a podjęte kroki miały przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo wyborów i ciągłość głosowania.  

 Chorzowianie odwiedzili Studio Filmów Rysunkowych
- Bolek i Lolek to moi ulubieni bohaterowie i cieszę się, że w końcu mogę ich spotkać "na żywo" - przyznał jeden z uczestników sobotniej wycieczki do Bielska - Białej. Prócz zwiedzania Studia Filmów Rysunkowych, ponad 50-osobowa grupa chorzowian, 22  listopada odwiedziła bielską starówkę i schronisko na Dębowcu. Organizatorem wycieczki był Urząd Miasta w Chorzowie. Kolejne spotkanie na początku przyszłego roku. Zapraszamy!

Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie trwa badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

Budowa centrum przesiadkowego – zmiany w organizacji ruchu
17 listopada zmieniona została organizacji ruchu w rejonie Rynku.  Zmiany związane są z realizacją I-go etapu budowy centrum przesiadkowego (modernizacja zachodniej części torowiska tramwajowego zlokalizowanej w ciągu ul. Katowickiej). W związku z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/Rynek i ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek) wyznaczone zostały objazdy:
1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka,
2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).
W ciągu ulicy Katowickiej (na odcinku od ulicy Konopnickiej do ul. Szabatowskiego) wprowadzone zostały ograniczenia postoju pojazdów. Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl. Realizacja tego etapu robót zakończona zostanie w połowie lutego 2015r.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Tradycyjnie o świętach
Jak kiedyś obchodzono Święta Bożego Narodzenia? Jak wyglądały świąteczne ozdoby? Na te i wiele innych pytań uczestnicy Chorzowskiej Akademii Dzieci otrzymają odpowiedź już 3 grudnia! Wtedy bowiem w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny odbędą się warsztaty „Przygotowanie do świąt”. Ponadto w programie strojenie choinki i warsztaty praktyczne. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 660 430 864. Zbiórka pod bramą główną skansenu o godz. 14. 45. Chorzowska Strefa Wolontariatu przygotowała też coś dla dorosłych: 28 listopada o godz. 14.00 w siedzibie strefy odbędą się bezpłatne warsztaty robienia kartek świątecznych. Zapraszamy!

Festiwal Przedsiębiorczości
Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie zaprasza do udziału w Festiwalu Przedsiębiorczości, który odbędzie się w dniach 28 listopada - 3 grudnia 2014 r.

Program:
- w piątek, 28 listopada, prof. Leszek Balcerowicz - ekonomista, wicepremier i minister finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Polski po II wojnie światowej.
 - w poniedziałek, 1 grudnia, Jasiek Mela - zdobywca Biegunów Polarnych, Kilimandżaro i Elbrus. Prowadzi Fundację Poza Horyzonty, która pomaga psychologicznie i finansowo osobom po amputacjach kończyn, potrzebującym odpowiednio dopasowanych protez i rehabilitacji.
- we wtorek, 2 grudnia, Maciek Budzich - obserwator i komentator zastosowania nowych mediów w budowaniu marki i wizerunku. Otrzymał wyróżnienie portalu Onet.pl za popularyzację blogów.
- w środę, 3 grudnia, Łukasz Jakóbiak - twórca internetowego talk-show „20m2 Łukasza”, zaliczany do grona pięćdziesięciu najbardziej kreatywnych w biznesie, według rankingu magazynu Brief.
Dodatkowo WSB w Chorzowie przygotowała wspólnie z wykwalifikowanymi ekspertami w swoich specjalizacjach warsztaty z zakresu wystąpień publicznych, poszukiwania pracy, zarządzania finansami, budowania wizerunku w social media oraz twórczego myślenia.
Festiwal Przedsiębiorczości 2014 skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami, studentów, przedstawicieli środowiska biznesu, a także osób zainteresowanych rozwojem osobistym. Idea Festiwalu zakłada propagowanie wiedzy w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości, a także zachęcanie do podejmowania inicjatyw biznesowych.
Program wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.wsb.pl/chorzow

Udział w wykładach i szkoleniach jest bezpłatny.
Festiwal Przedsiębiorczości 2014, 28 listopada - 3 grudnia 2014 r., Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie, ul. Sportowa 29
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Śląskie Debaty Hematologiczne
28 – 29 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się kolejna edycja Śląskich Debat Hematologicznych. W tym roku, tematem konferencji będzie postęp w zakresie diagnostyki  i leczenia chorych na nowotwory hematologiczne oraz najtrudniejsze tematy dotyczące zaburzeń hemostazy. Po raz pierwszy do dyskusji zostali zaproszeni także hematolodzy dziecięcy. Śląskie Debaty Hematologiczne oparte są na interdyscyplinarnej dyskusji i współpracy dotyczącej wspólnego leczenia chorych, z wykorzystaniem możliwości jakie niesie współczesna hematologia. Spotkanie jest też okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy różnych środowisk medycznych lekarzy i diagnostyków laboratoryjnych – ekspertów w dziedzinie hematologii. Organizatorem debaty jest  SP ZOZ Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Oddziałem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Chorzowie i Fundacją Transplantacji Szpiku i Leczenia Chorób Krwi w Katowicach.

Program:
PIĄTEK, 28.11.2014
Debaty Hematologiczne
08.00 - 09.00   Rejestracja uczestników
09.00 - 09.30   Otwarcie konferencji
09.30 - 11.20   Debata "Ostre białaczki– czym różnią się u dzieci i u dorosłych?"
09.30 - 09.50   Dr hab. n. med. Beata Piątkowska-Jakubas - ALL u dorosłych - rola chemioterapii dokanałowej
09.50 - 10.20   Prof. dr hab. n. med. Jerzy Hołowiecki – AML u dorosłych, rola profilaktyki przeciwgrzybiczej i wskazania do HSCT z ostrymi białaczkami u dorosłych
10.20 - 10.40   Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – Ostre białaczki i wskazania do HSCT u dzieci
10.40 - 11.00   Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak - Rola leczenia immunoglobulinami
Dyskusja 20 min.
11.20—11.40 Przerwa kawowa
11.40-12.55  Debata "Przewlekła białaczka szpikowa– czym różni się u dzieci i u dorosłych?"
11.40-12.00  Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Warzocha – Leczenie CML u dorosłych
12.00-12.20  Dr hab. n. med. Tomasz Sacha – diagnostyka i monitorowanie leczenia chorych na CML u dorosłych
12.20-12.40  Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – Diagnostyka i leczenie CML u dzieci. Leczenie przeładowania żelazem
Dyskusja 15 min.
12.55 - 13.40 Lunch
13.40-15.10 Debata "Nowotwory mieloproliferacyjne Ph ujemne, MDS, Szpiczak plazmocytowy"
13.40-14.05 Prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel - Nowotwory mieloproliferacyjne Ph ujemne - diagnostyka i leczenia
14.05-14.30 Prof. dr hab. n. med. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek – MDS-standard diagnostyczno-terapeutyczny. Postępowanie w przeładowaniu żelazem w MDS
14.30-14.55 Prof. dr hab. n. med. Dariusz Wołowiec – Nowe leki w leczeniu MDS i szpiczaka plazmocytowego
Dyskusja 15 min
15.10–16.10 Debata "Aspekty szkoleniowo-organizacyjne w zakresie hematologii i diagnostyki laboratoryjnej dla lekarzy i diagnostów laboratoryjnych"
15.10-15.30 Prof. dr hab. n. med. Dariusz Wołowiec – Program specjalizacyjny z hematologii dla lekarzy i diagnostów
15.30-15.40 Dyskusja
15.40-16.00 Dr n. med. Elżbieta Puacz – Kształcenie na kierunku diagnostyka medyczna
16.00-16.10 Dyskusja
16.10 – 16.30 Przerwa kawowa
16.30-18.00 Debata "Chłoniaki nieziarnicze – leczenie i diagnostyka"
16.30-16.55 Prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda – Nowe przeciwciała monoklonalne w leczeniu nowotworów limfoproliferacyjnych
16.55-17.20 Prof. dr hab. n. med Monika Prochorec-Sobieszek - Postępy w diagnostyce patomorfologicznej chłoniaków nieziarniczych
17.20-18.00 Dyskusja problemów diagnostycznych w hematologii – omówienie przypadków
19.00   Uroczysta kolacja

SOBOTA, 29.11.2014
Debata koagulologiczno-diagnostyczna
08.15 – Rejestracja uczestników
08.30 – Otwarcie II dnia konferencji
Debata Koagulologiczna
08.45 - 09.05 Prof. dr hab. n. med. Maria Podolak-Dawidziak – hemofilia nabyta jako problem kliniczny
09.05 - 09.20 Dr hab. n. med. Jacek Treliński – Pacjent z inhibitorem - zastosowanie aPCC jako opcji terapeutycznej
09.20 - 09.25 Dr n. med. Ewa Bodzenta – Novoseven jako skuteczna opcja terapeutyczna w leczeniu nabytej hemofilii – przypadek kliniczny
09.25 – 09.45 Prof. dr hab. n. med. Maria Podolak-Dawidziak - Zaburzenia hemostazy w nowotworach mieloproliferacyjnych
Dyskusja 30 min.
10.15 – 10.35 Przerwa kawowa
Debata Diagnostyczna
10.35 – 10.55 Prof. dr hab. n. med. Mirosława Pietruczuk – Współczesne możliwości laboratoryjnej diagnostyki ostrych białaczek
10.55 – 11.15 Prof. dr hab. n. med. Bogdan Mazur - Monitorowanie choroby resztkowej
Dyskusja 20 min
Zakończenie konferencji 11.35


Dziecięca Orkiestra Onkologiczna
Mali podopieczni śląskich ośrodków onkologicznych ponownie zagoszczą na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. Dzieci zmagające się z chorobą nowotworową wystąpią na jednej scenie z Kamilem Bednarkiem, Szymonem Majewskim, Jarosławem Boberkiem, Maciejem Miecznikowskim i Karolem Drzewoszewskim. Dziecięca Orkiestra Onkologiczna po raz pierwszy zagrała w 2006 roku. Obecnie inicjatywa Fundacji „Iskierka” ma już na swoim koncie trzy wydawnictwa płytowe (m.in. z Natalią Kukulską, Miką Urbaniak, Me Myself And I, Renatą Przemyk, Arturem Andrusem czy zespołem Raz Dwa Trzy). Gościła także na kultowej liście przebojów radiowej „Trójki”. Na tegorocznym koncercie nie zabraknie niespodzianek. Dzieci zaproszą publiczność do wspólnego muzykowania, pokażą także jak zagrać na tabletach. Na scenie po raz pierwszy wystąpi także Chór Energetyków. Koncert charytatywny odbędzie 29 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Rozrywki, przy ul. Konopnickiej 1.

Akcja antytytoniowa dla studentów
W najbliższą sobotę, 29 listopada każdy ze studentów Śląskiej Wyższej Szkoły Informatyczno - Medycznej w Chorzowie, będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania w ramach akcji antytytoniowej.  Dzięki badaniu będzie mógł sprawdzić stopień uzależnienia od nikotyny i siłę motywacji do rzucenia palenia. Zmierzy ciśnienie oraz poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Przejdzie spirometrię wraz z konsultacją lekarską oraz anonimowe badanie na obecność HIV. Skorzysta także z wiedzy specjalistów dyżurujących na stanowisku informacyjno – edukacyjnym, którzy wręczą mu przydatne broszury mówiące o profilaktyce uzależnień. Zapraszamy w godz. 10 – 13 do Śląskiej Wyższej Szkoły Informatyczno-Medycznej przy ul. Sportowej 21. Organizatorem akcji jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie we współpracy z Urzędem Miasta Chorzów, NZOZ „Św. Pawła 11a” w Chorzowie, Poradnią Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych i Współuzależnień w Chorzowie.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
30.11 godz. 18 Andrzejkowe Szlagier Party

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
28.11 godz. 17 Jesienne spotkania z folklorem
29.11 godz. 18 Wielkohajduckie Andrzejki
2.12 godz. 12 Wernisaż wystawy Klubu Rękodzieła Artystycznego Ewa

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
29.11 godz. 20 Rock & Rollowe Andrzejki

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach 1-24 grudnia na wystawę grafiki autorstwa Judyty Bernaś. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć