Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 940
2014-12-18

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 18.12 – 25.12

22 grudnia
godz. 9 Sesja Rady Miasta

AKTUALNOŚCI

Choinki z recyclingu
Co można zrobić z plastikowej butelki, wacików kosmetycznych i foliowej reklamówki? Dzieci z chorzowskich szkół i przedszkoli udowodniły, że odpady mogą być idealnym materiałem na… świąteczną ozdobę. Na konkurs „Choinka Bożonarodzeniowa” nadesłano blisko 200 drzewek wykonanych z surowców wtórnych.  – Świąteczny konkurs to już nasza mała tradycja. Co roku zachęcamy dzieci do przygotowania pracy plastycznej z nietypowych materiałów. W ten sposób pokazujemy, na czym w praktyce polega recycling i przekonujemy najmłodszych do tej formy dbania o środowisko naturalne – wyjaśniła Zuzanna Kurczek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska w chorzowskim magistracie. Rozdanie nagród w konkursie odbędzie się 8 stycznia 2015r.

102 nagrody w konkursie świątecznym
Ponad setka laureatów spotkała się na podsumowaniu 14. Regionalnego Konkursu Bożonarodzeniowego. 15 grudnia w Gimnazjum nr 2 im, przy ul. Sportowej wręczono nagrody zwycięzcom konkursów plastycznych, kaligraficznych i wokalnych. – Uczniowie z całego województwa przygotowali wspaniałe szopki i świąteczne gwiazdy. Popisali się także zdolnościami kaligraficznymi pisząc listy do patrona naszej szkoły św. Jana Pawła II – wyjaśniła Joanna Zabłocka, dyrektor Gimnazjum nr 2. Ogłoszeniu wyników towarzyszył koncert laureatów konkursu kolęd i pastorałek.

Odbiór odpadów w trakcie świąt
Odbiór odpadów przypadający na środę 24.12.2014r. (Wigilia) i czwartek 25.12.2014r. (pierwszy dzień świąt) zostanie zrealizowany w środę 24.12.2014r. do godziny 17:00. Odbiór odpadów przypadający na piątek 26.12.2014r.(drugi dzień świąt) zostanie zrealizowany w sobotę 27.12.2014r. Ponadto informujemy o skróconych godzinach otwarcia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK przy ul. Bytkowskiej 15: 24.12.2014r. będzie otwarty do godz. 12:00 i 31.12.2014r. będzie otwarty do godz. 13:00.

Znamy zwycięzców listopadowej krzyżówki
Czołg „Czterech pancernych”, syntetyczne włókno, średniowieczny rycerz - to tylko niektóre z pytań, na które musieli znać odpowiedź rozwiązujący krzyżówkę. W listopadowym  numerze "Twojego Chorzowa - Wiadomości Samorządowych" na czytelników czekało kilkadziesiąt haseł. Do Urzędu Miasta wpłynęło wiele listów z poprawnymi rozwiązaniami. Spośród nich komisja konkursowa wylosowała 3 zwycięzców. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Aniela Kołodziejczyk, Wanda Zamecka i Andrzej Konieczny. Gratulujemy! Po odbiór nagród zapraszamy do Urzędu Miasta (ul. Rynek 1), pokój nr 215.

Święta za pasem...
Gwiazdki, płatki śniegu, girlandy i kolorowe bombki – w różnych częściach miasta, od 6 grudnia do końca stycznia możemy podziwiać świąteczne ozdoby. Kilkumetrowe choinki, przyozdobione mrugającymi światełkami, znajdziemy w każdej dzielnicy. Ta przy Poczcie Głównej, 18 grudnia została ubrana przez samych mieszkańców. Każdy mógł na niej zawiesić własnoręcznie wykonaną bombkę. Mimo braku śniegu, w świąteczny klimat wprowadzają nas ledowe dekoracje przy ul. Wolności, Jagiellońskiej, Dąbrowskiego, Powstańców, Zjednoczenia i Gałeczki, a także na fontannie przy pl. Matejki i rzeźbie przy Chorzowskim Centrum Kultury.

Chorzowianie oceniają system odbioru odpadów
W magistracie ruszyło badanie opinii mieszkańców dotyczące systemu odbioru odpadów komunalnych. Anonimowa ankieta ma pomóc ustalić, czy śmieci powinny być wywożone częściej i gdzie rozstawić dodatkowe pojemniki do segregacji. Kwestionariusz to kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej miejskiego systemu wywozu odpadów.  Do chorzowian trafiły już gazetki „Nasz Hasiok”, dwa rodzaje ulotek oraz specjalne kalendarze z zaznaczonymi terminami wywozu śmieci. Cały czas działa także infolinia, pod którą można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące segregacji (tel. 32 416 5000 wew. 277). - Zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych nie udałoby się wprowadzić bez zaangażowania ze strony mieszkańców. To właśnie do nich kierujemy więc pytania dotyczące ewentualnych poprawek i usprawnień – wyjaśnia Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Ankietę warto wypełnić jak najszybciej – pierwsze 3 tysiące osób z zabudowy wielorodzinnej otrzyma praktyczne torby do segregacji odpadów. Kwestionariusze i torby można odebrać w Urzędzie Miasta w pokoju nr 28 (parter). Ankieta do pobrania także na stronie UM Chorzów: http://chorzow.eu/aktualnosci/3222-chorzowianie-oceniaja-system-obioru-odpadow.html

Budowa centrum przesiadkowego – zmiany w organizacji ruchu
17 listopada zmieniona została organizacji ruchu w rejonie Rynku. Zmiany związane są z realizacją I-go etapu budowy centrum przesiadkowego (modernizacja zachodniej części torowiska tramwajowego zlokalizowanej w ciągu ul. Katowickiej). W związku z koniecznością ograniczenia ruchu pojazdów kołowych na odcinku ul. Katowickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Kościuszki/Rynek i ul. Rynek w rejonie budynku nr 8 (przy ul. Rynek) wyznaczone zostały objazdy:
1. z kierunku ul. Powstańców, Rynek i Kościuszki w kierunku ul. Katowickiej (kier. Bytom): ul. Moniuszki – ul. Katowicka,
2. z kierunku ul. Pocztowej i Rynek w kierunku ul. Powstańców i Kościuszki: ul. Rynek ciągiem jednokierunkowym wzdłuż budynków nr 1, 3, 4 (przy ul. Rynek).
W ciągu ulicy Katowickiej (na odcinku od ulicy Konopnickiej do ul. Szabatowskiego) wprowadzone zostały ograniczenia postoju pojazdów. Informacje na temat zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl. Realizacja tego etapu robót zakończona zostanie w połowie lutego 2015r.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/main/index.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Jarmark Bożonarodzeniowy 
Zapraszamy na Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 19 i 20 grudnia na ulicę Jagiellońską w godz. 10.00-18.00. W programie, m.in. - kiermasz niepowtarzalnych prezentów – ręcznie robione stroiki, serwety, filcowe cuda, biżuteria, zabawki - zimowe smakołyki ze SLOW BAZARU– aromatyczny grzaniec, bakalie, wędliny, chleby, słodkości - dla Dzieci – zagroda z reniferami Świętego Mikołaja - dla małych i dużych – warsztaty robienia kartek i ozdób choinkowych. Na estradzie świąteczne klimaty – koncerty kolędowe orkiestr dętych, a w sobotę śląskie opowieści wigilijne Marka Szołtyska.

Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Chorzowa. Jak co roku, przynieśli  je harcerze. Związek Harcerstwa Polskiego corocznie odbiera światło od skautów słowackich na granicy w Łysej Polanie. 15 grudnia, harcerze z Chorzowa i Świętochłowic, odebrali światło podczas uroczystej mszy w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich.  Od 18 do 21 grudnia ogień będzie dostępny  w biurze Komendy Hufca ZHP Chorzów przy pl. Hutników. 18 grudnia światło dotarło do Prezydenta Chorzowa.  Trafi także do instytucji, szkół, parafii i potrzebujących. W niedzielę 21 grudnia, podczas mszy świętych, ogień zostanie przekazany mieszkańcom. Betlejemskie Światło Pokoju to akcja, której korzenie sięgają 1986 roku, kiedy to po raz pierwszy dotarło do niepełnosprawnych austriackich dzieci. W kolejnych latach akcja rozprzestrzeniła się niemal na całą Europę. Każdego roku, w połowie grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest w Betlejem w Grocie Narodzenia Pańskiego. Potem, podczas ekumenicznej uroczystości w Austrii, przekazywane jest organizacjom skautowym.

Kolędy w wykonaniu orkiestr dętych na Wolności
19.12 godz. 12 Orkiestra Dęta "Batory"
19.12 godz. 15 Dziecięco - Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Florian"
20.12 godz. 11 Dziecięco - Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Florian"
20.12 godz. 15 Miejska Orkiestra Dęta "Chorzów"
21.12 godz. 11 Chorzowski Brass Band
22.12 godz. 15 Miejska Orkiestra Dęta "Chorzów"
23.12 godz. 15 Orkiestra Dęta "Batory"
24.12 godz. 11 Orkiestra Dęta Tramwajów Śląskich

Bezpłatne badania stężenia glukozy
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Św. Pawła 11 A  zaprasza na bezpłatne pomiary poziomu glukozy we krwi w ramach akcji profilaktycznej " Zbadaj swoje zagrożenie cukrzycą". Badania wykonywane będą 20 grudnia w NZOZ Św. Pawła 11 A w Chorzowie przy ul. Św. Pawła 11 A w godz. 8.00 - 12.00. Do badania należy zgłosić się dokładnie 2 godziny po zjedzeniu śniadania.Więcej informacji pod numerem telefonu: (32) 348 15 55 lub (32) 249 62 16.

Praca urzędu w Wigilię i Sylwestra
24 grudnia urząd będzie czynny w godzinach od 8.00 do 12.00. 31 grudnia, ze względu na skrócony czas pracy banku obsługującego magistrat, kasy Urzędu Miasta oraz Urzędu Stanu Cywilnego czynne będą do godz. 11.30. Możliwe będzie natomiast dokonanie wpłaty we wpłatomacie (Urząd Miasta, I piętro) lub przelewem na rachunek bankowy.

Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego
26 grudnia stół świąteczny zamienimy na… pingpongowy. W hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego odbędzie się 31. Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego im. Janusza Stachowskiego. Rywalizacja przebiegać będzie w trzech kategoriach: mężczyźni do 25 lat, mężczyźni powyżej 25 lat i kobiety. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów do godz. 9.45 – udział jest bezpłatny. Turniej rozpocznie się o godz. 10.00.

Kolędowanie przy żywej szopce
Integracyjne Przedszkole nr 12 im. Marii Montessori w Chorzowie zaprasza do wspólnego kolędowania przy żywej szopce. Koncert odbędzie się  28 grudnia w godz.  7.30 - 13.30 przy Parafii pw. św. Floriana (ul. Wandy 54, Chorzów).

Sylwester pod Szybem Prezydent
Zapraszamy na Sylwestra pod Szybem Prezydent! Program:
    21.00 - Dyskoteka
    22.30 - Bernadeta Kowalska
    23.30 - Mariusz Kalaga
    23.55 - Życzenia Prezydenta Miasta
    00.00 - Pokaz sztucznych ogni
    00.10 - Mariusz Kalaga
    00.45 - 1.30 Dyskoteka

Organizatorzy: Miasto Chorzów, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu, Stowarzyszenie SZTYG.art Patronat medialny: Chorzowianin, ComTv

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
20.12 godz. 18 Premiera teatru amatorskiego Reduta „Besuch z Reichu”, „Reisetascha”, „Komisarz Hanusik i Warszawiok”
21.12 godz. 11 i 12.15 Maluch i muzyka
21.12 godz. 18 Czesław Jakubiec Comedy
27.12 godz. 18 Galowy Koncert Kolędowy Stróżów Poranka
28.12 godz. 16 Film animowany dla dzieci
29.12 godz. 19 Koncert zespołu Underground
31.12 godz. 21 Wiedeński Sylwester

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
19.12 godz. 8 i 16 Jasełka
21.12 godz. 16 Koncert świąteczny
22.12 godz. 17 Wigilia Fundacji Pomoc Niepełnosprawnym im. G. Zymanka
31.12 godz. 20 Bal Sylwestrowy

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
19.12 godz. 11 Mała Akademia Jazzu - Blues & Gospel
19.12 godz. 19 Kino na leżakach
20.12 godz. 10 i 11 Rodzinny Poranek Teatralny
23.12 godz. 15 Wigilia dla samotnych
27.12 godz. 10 Poranek filmowy dla najmłodszych
31.12 godz. 20 Zabawa Sylwestrowa

 Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1-24 grudnia na wystawę „Grafika” autorstwa Judyty Bernaś.  Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć