Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 4/2015
2015-01-22

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 22.1-29.1.2015


27 stycznia
godz. 15.30 Komisja Edukacji

28 stycznia
godz. 17 Komisja Kultury i Sportu (MORiS)
godz. 18 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

29 stycznia
godz.  18.30 Komisja Zdrowia

DYŻUR RADNEGO
29.01 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Kopel.

IV Sesja Rady Miasta Chorzów

22 stycznia odbyły się obrady IV Sesji Rady Miasta Chorzów. Radni przyjęli projekty, m.in. uchwał:

http://www.bip.chorzow.eu/index.php?kat=141698535447377478

 

AKTUALNOŚCI

Chorzów ma budżet na rok 2015
22 stycznia chorzowscy radni podjęli uchwałę budżetową na rok 2015. Planowana wysokość dochodów to: 492 810 262 zł, a wydatków: 524 863 598 zł. Nadwyżka budżetowa wyniesie ponad 2 mln 600 zł.

1300 podpisów pod budową stadiony Ruchu
Ponad tysiąc chorzowian podpisało petycję dotyczącą budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów przy ul. Cichej. Inicjatorem zbiórki był Krzysztof Pasieka - były piłkarz, sędzia i trener „Niebieskich” juniorów. 21 stycznia Krzysztof Pasieka przekazał podpisy Prezydentowi Miasta Andrzejowi Kotali. Data wręczenia petycji nie była przypadkowa – dokument trafił do Urzędu Miasta dzień przed sesją budżetową, na której radni podjęli decyzję o rozpoczęciu procesu budowy stadionu przy ul. Cichej.

Znamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu
Za nami 18. Gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu. 17 stycznia w Miejskim Domu Kultury „Batory” statuetki odebrali chorzowianie wyróżnieni w trzech kategoriach: osiągnięcia sportowe, osiągnięcia w pracy szkoleniowej, osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście. - Miniony rok obfitował w wydarzenia wielkiej rangi. Udany debiut olimpijski zaliczyła nasza biathlonistka Monika Hojnisz. „Niebiescy” znowu stanęli na podium rozgrywek ligowych, byli też o krok od awansu do fazy grupowej Ligi Europy. Doceniamy wyniki futsalowców Cleareksu i gimnastyków DOSiR „Sokolnia”, dostrzegamy wysiłki trenerów, których zaangażowanie owocuje wysokimi lokatami ich wychowanków – podsumował Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Nagrodę specjalną otrzymał Ludwik Biegasik - legenda polskiego i chorzowskiego szczypiorniaka.

Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Sportu za rok 2014

Nagroda w kategorii: Wybitne osiągnięcia sportowe
MONIKA HOJNISZ
Na zimowych igrzyskach w Soczi chorzowianie mogli być dumni ze swojej reprezentantki. 23-letnia biathlonistka, mieszkanka naszego miasta, po raz pierwszy brała udział w olimpijskich zmaganiach, zupełnie jednak nie było widać u niej debiutanckiej tremy. Z każdym kolejnym startem poprawiała wynik. Zaczęła od 21. miejsca w sprincie, następnie była 19. w biegu pościgowym, 12. w biegu indywidualnym, zaś w biegu masowym - ze startu wspólnego - otarła się o podium. Po wspaniałej walce uplasowała się na piątej pozycji. Reprezentantka AZS AWF Katowice zdobywała także medale w mistrzostwach Polski. W marcu zajęła trzecie miejsce w sprincie. Natomiast we wrześniu - podczas zawodów na nartorolkach w Dusznikach Zdroju - została mistrzynią kraju w sprincie. W biegu pościgowym sięgnęła po brąz. To już druga - srebrna - statuetka dla biathlonistki. Poprzednio została nagrodzona za rok 2013 r.

MIROSŁAW MIOZGA
Doświadczenie, charyzma i ambicja to cechy wyróżniające popularnego „Miro”. To jeden z najbardziej znanych polskich futsalowców ostatnich lat. Grę w chorzowskim Cleareksie rozpoczynał w 1997 roku. Świętował z nim największe sukcesy - czterokrotnie wygrywał mistrzostwo Polski, raz sięgnął po Puchar Polski, zaliczył wiele występów w europejskich pucharach (m.in. w turnieju finałowym w Lizbonie). W 2008 r. pożegnał się z drużyną, by wrócić do Chorzowa w 2012 r. 39-letni Miozga jest kapitanem drużyny i asystentem trenera. Dba głównie o to, by Clearex bramek nie tracił, ale można na niego liczyć także w ofensywie. Ma na koncie aż 132 trafienia w Ekstraklasie, większość z nich - 107 - w barwach Cleareksu.

RUCH CHORZÓW SA / MARCIN MALINOWSKI
„Niebiescy” po raz trzeci w XXI wieku stanęli na podium rozgrywek ligowych. Po brązowym medalu (w sezonie 2009/10) i srebrnym (w sezonie 2011/12) w czerwcu 2014 r. zostali trzecim zespołem T-Mobile
Ekstraklasy. W nagrodę wystąpili w eliminacjach Ligi Europy, w których spisali się bardzo dzielnie. Byli o krok
od awansu do fazy grupowej. Po wyeliminowaniu zespołów FC Vaduz (Liechtenstein) i Esbjerg (Dania) stoczyli zacięty bój z faworyzowanym Metalistem Charków. Po 0:0 u siebie przegrali w rewanżu w Kijowie 0:1, tracąc bramkę w dogrywce. Jednym z najważniejszych ogniw „Niebieskich” w 2014 r. był Marcin Malinowski. Doświadczony, 39-letni piłkarz rozgrywa już siódmy sezon w drużynie z Cichej. Występował w niej w latach 2002-2004, a następnie od 2010 roku. W Ekstraklasie ma na koncie aż 451 spotkań, w których zdobył 13 bramek. Dla „Maliny” to pierwsza nagroda. Klub był już nagradzany w latach 2010 i 2012. Otrzyma więc statuetkę złotą.

Nagroda w kategorii: Wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej
MAŁGORZATA MYRCIK
Chorzów od wielu lat słynie ze znakomitego szkolenia w pływaniu. To z naszego miasta wywodzą się medaliści imprez krajowych i międzynarodowych. Duża w tym zasługa pani Małgorzaty, trenerki Klubu Sportowego Piątka Chorzów, działającego przy Zespole Szkół Sportowych nr 1. Jej dorobek w pracy szkoleniowej jest imponujący. W latach 2000-2014 wychowała 21 medalistów i rekordzistów mistrzostw Polski w pływaniu w kategorii junior. Jej zawodniczki i zawodnicy zdobyli 34 złote, 33 srebrne i 49 brązowych medali mistrzostw Polski oraz ustanowili siedem rekordów Polski.
MACIEJ POLOK
Od lat jeden z najwybitniejszych specjalistów w grapplingu, czyli walce na chwyty, bez uderzeń. Regularnie odnosi sukcesy nie tylko w kraju, ale także na mistrzostwach świata czy Europy. W 2014 r. zawodnik AKS-u wywalczył mistrzostwo świata w ju jitsu w Paryżu, w kategorii Ne-Waza mężczyzn. Jednocześnie sprawdza się w trenerskim fachu, a jego najbardziej znaną podopieczną jest... żona Anna (wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Bartkowiak). W 2013 roku pod wodzą Macieja Poloka stawała na najwyższym stopniu podium na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich w Kolumbii (kategoria Ne- Waza), mistrzostwach Europy w grapplingu oraz mistrzostwach Europy w brazylijskim jiu-jitsu. Natomiast w 2014 roku została wicemistrzynią świata na wspomnianych zawodach w Paryżu, w kategorii Ne-Waza kobiet.

Nagroda w kategorii: Wybitne osiągnięcia w zakresie organizacji sportu i rekreacji w mieście
BOGUSŁAWA ŚRUTWA I BARBARA BAŃDO
Pani Bogusława jest prezesem, zaś pani Barbara - wiceprezesem Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Sokolnia”. Dzięki ich wsparciu i zaangażowaniu (organizacja wyjazdów, pozyskiwanie sponsorów) zawodnicy klubu mogli uczestniczyć w międzynarodowych zawodach rangi mistrzowskiej (mistrzostwa świata w Stanach Zjednoczonych w 2012 r., mistrzostwa Europy w Portugalii w 2013 r., mistrzostwa świata we Francji w 2014 r.). Ponadto corocznie, w latach 2011-13, obie panie były głównymi organizatorkami rozgrywanych na terenie Chorzowa zawodów - Mistrzostw Polski Juniorów, Młodzieżowych Mistrzostw Polski czy Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Akrobatyce Sportowej, a także Mistrzostw Chorzowa w akrobatyce i skokach na ścieżce. Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji „Sokolnia” pod wodzą obu pań od kilku lat jest liderem w ogólnopolskim rankingu klubów akrobatyki sportowej.

Nagroda Specjalna:
LUDWIK BIEGASIK
Prawdziwa legenda polskiego i chorzowskiego szczypiorniaka. Jako zawodnik zdobył złoto mistrzostw Polski w piłce ręcznej 11-osobowej z zespołem Śląska Wrocław. Bronił także barw Ruchu Chorzów. I to właśnie w tym klubie, w 1960 r., rozpoczął karierę trenerską. Bardzo szybko zaczął odnosić duże sukcesy. W latach 1962, 1963 i 1964 wywalczył z żeńską drużyną „Niebieskich” trzy tytuły mistrzowskie (a także - w 1961 r. i 1966 r. wicemistrzostwo, zaś w 1965 r. brązowy medal). Równocześnie pracował z juniorską drużyną męską MKS Zryw Chorzów, którą poprowadził do mistrzostwa Polski w 1962 r. Drugą kadencję w Ruchu pan Ludwik zaczął w 1976 r. I znów był to bardzo udany, obfity w sukcesy, okres. Kolejne mistrzowskie tytuły „Niebieskie” zdobyły w latach 1977, 1978 i 1980, dokładając do tego - jak poprzednio – dwa srebrne (1979 r. i 1981 r.) i jeden brązowy medal (1982 r.). Pracował także z żeńskimi zespołami AZS AWF Katowice i Zgody Bielszowice oraz z zawodnikami Pogoni Zabrze. W 2010 r. zakończył karierę trenerską.

Chorzowscy przedsiębiorcy nagrodzeni
Klienci już po raz 13. wybrali najlepszych chorzowskich przedsiębiorców. 15 stycznia, w Chorzowskim Centrum Kultury, statuetki odebrali właściciele firm, docenieni za profesjonalizm i wysoką jakość usług. W tym roku laureatami konkursu "Chorzowski Przedsiębiorca Roku" zostali: Magia Kwiatów Ilona Miler (kategoria: handel), Eblis B&L (kategoria: usługi) i Sztygarka (kategoria: gastronomia). Na gali ogłoszono także zwycięzców konkursu dla uczniów chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Tytuł Chorzowskiego Przedsiębiorcy Jutra otrzymali: Krzysztof Piela z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Usługowych im. M. Dąbrowskiej oraz Aleksander Moś ze Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego.

Kalendarz przypomina o segregacji odpadów
Jak, gdzie i kiedy – o segregacji śmieci chorzowianom przypomina specjalny kalendarz. 55 tysięcy darmowych egzemplarzy trafiło już do mieszkańców. W wydawnictwie na rok 2015 oprócz szczegółowego harmonogramu wywozu odpadów, znalazły się także wskazówki dotyczące segregacji oraz ciekawostki ekologiczne. – Nasz kalendarz to przede wszystkim „ściągawka” ułatwiająca korzystanie z miejskiego systemu wywozu odpadów komunalnych. Kolorowe symbole przy datach przypominają o dniu zbiórki, a dodatkowe karty to baza informacji,  m.in. o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i Mobilnym Punkcie Zbiórki Odpadów (MPZO) – podkreśla Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. To już druga edycja chorzowskiego kalendarza. – Pierwsze wydanie wprowadziło mieszkańców Chorzowa w nowy system segregacji odpadów. W tegorocznym kalendarzu, bogatsi o doświadczenie, doradzamy jakich błędów unikać i udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – wyjaśnia Zuzanna Kurczek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska. Kalendarz dostępny jest na stronie: http://issuu.com/chorzow/docs/kalendarz_2015/0.
Dodatkowych informacji udziela Referat Utrzymania Czystości, tel. (32) 416 54 11.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.


Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa: http://www.chorzow.alba.com.pl/dla_mieszkancow/chorzow.html

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Gala Chorzowskiej Akademii Seniora
W styczniu pojawi się nowa oferta dla najstarszych mieszkańców Chorzowa: odbędzie się gala Chorzowskiej Akademii Seniora wraz z premierą spektaklu „Pół na pół” z fantastyczną obsadą. Na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury wystąpią Piotr Polk i Piotr Szwedes. To jednak nie koniec: Chorzów podpisze kolejne porozumienie o współpracy w zakresie polityki senioralnej - tym razem z Nowym Sączem. Tak powstaje sieć współpracy z innymi gminami w całej Polsce. Przypomnijmy: pierwsze porozumienie władze Chorzowa podpisały z gminą Jordanów. Od tego zaczęła się budowa sieci miast, z którymi chcemy współpracować w zakresie tworzonych programów skierowanych do osób starszych - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów i osób niepełnosprawnych. - Kolejnym miastem jest Nowy Sącz. Będziemy wspólnie tworzyć ciekawe akcje, organizować wymiany seniorów.  I tak 24 stycznia prezydenci Chorzowa i Nowego Sącza podpiszą porozumienie o współpracy. A o godz. 16. 00 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się gala Chorzowskiej Akademii Seniora. - Właśnie zakończył się pierwszy semestr akademii - tłumaczy Sekuła. - Seniorzy wzięli udział w setkach warsztatów i szkoleń. W styczniu zaprezentujemy ofertę drugiego semestru i plan zajęć w dzielnicowych akademiach seniora.  Będzie to także wydarzenie kulturalne: na finał zaprezentowany zostanie spektakl „Pół na pół” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Na scenie pojawią się Piotr Polk i Piotr Szwedes. Spektakl jest pełen czarnego humoru i na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom dobrej sztuki. To będzie chorzowska premiera, bardzo cieszymy się, że odbędzie się ona także w ramach gali - przekonuje Magdalena Sekuła. - To wydarzenie ma rozpocząć kolejny rok działań dla najstarszych mieszkańców miasta. Spektakl ten na pewno spodoba się widzom w każdym wieku, dlatego do skorzystania z tej oferty zapraszamy wszystkich Chorzowian. Szczegóły na: http://chorzow.eu/aktualnosci/3371-gala-chorzowskiej-akademii-seniora-241.html

Festiwal Gruba Sztuki
Spektakle, warsztaty teatralne i spotkania autorskie – to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników Festiwalu Gruba Sztuki. Od 23 do 25 stycznia w Kompleksie „Sztygarce” swój warsztat prezentować będą młodzi artyści, którzy mają za sobą kilkanaście miesięcy pracy pod okiem profesjonalistów – mistrzów w dziedzinie teatru i tańca.
Program:
23 stycznia
19.00 spektakl “Ubu Król”
20.20 Otwarcie Festiwalu Gruba Sztuki
20.30 Pokaz Warsztatowy I –  Teatr Tańca
21.15 Przyjęcie inauguracyjne – Magazyn Ciekłego Powietrza
24 stycznia
13.15 – Otwarcie konkursu
13.30 – Pracownia teatralna Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu “Humanka”
15.15 – Grupa Teatralna MDK Batory „Kapelszajba”
16.15 – Teatr Nieoetykietowani  ‘’Król umiera czyli ceremonie”
17.15 – Koniec występów konkursowych
18.00 – Pokaz warsztatowy II – Teatr Dramatyczny
19.00 – Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem
25 stycznia
12.30 – Teatr Neofobia  “Nieodwracalne”
13.30 – Teatr TCR “Knienie”
15.30 – Tarnów “Zrozumieć Ciszę”
17.00 – Teatr im. Stefana Batorego “Manifest”
17.45 – Koniec występów konkursowych
20.00 – Koncert Olivia Anna Livki
Szczegóły na stronie projektu: www.grubasztuki.pl

70. rocznica wyzwolenia Chorzowa
27 stycznia o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności w Parku Hutniczym dla upamiętnienia 70. Rocznicy Wyzwolenia Chorzowa spod okupacji hitlerowskiej. Kwiaty zostaną złożone także pod Obeliskiem na cmentarzu w Chorzowie Starym.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
23.01 godz. 19 Magic Show – Tomasz Kabis
24.01 godz. 16 Gala Programu Chorzowskiej Akademii Seniora oraz spektakl „Pół na Pół”
24.01 godz. 19 Spektakl „Pół na Pół” – spotkanie z aktorami
25.01 godz. 11 Film animowany dla dzieci
25.01 godz. 18 Koncert Orkiestry Dętej KWK Pokój
27.01 godz. 17 Koncert sekcji ChCK
28.01 godz. 17 Koncert sekcji ChCK
29.01 godz. 17.30 Spotkanie z cyklu „Przewodnik opowiada” – Nepal. Nie tylko Himalaje.
29.01 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina – Robert Altman

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
23.01 godz. 17 Koncert Noworoczny
24.01 godz. 20 Bal MORiSu
26.01 godz. 17 Bal Karnawałowy
27.01 godz. 10 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych PEGAZ
28.01 godz. 15 Bal Karnawałowy

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
23.01 godz. 17 Koncert Karnawałowy – koncert grup twórczych SDK

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 7-27 stycznia na wystawę „Grafika” autorstwa Katarzyny Kroczek.  Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl


 

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć