Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 7/2015
2015-02-12

RADA MIASTA

TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
w terminie 12.02 – 19.02.2015

16 lutego

godz. 15.30 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

17 lutego

godz. 15.00 Komisja Rewizyjna

19 lutego

godz. 18.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

20 lutego

godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO
19.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Tomasz Krawczyk.

AKTUALNOŚCI

Budki lęgowe dla ptaków w chorzowskich parkach i przy przedszkolach

Szpak, wróbel, jerzyk czy sikorka – i każdy we własnym „M”. Od teraz, przedstawiciele ptactwa zamieszkującego chorzowskie tereny zielone mogą liczyć na własny kąt. Umieszczone na wysokości 5 metrów budki zawieszone zostały na 600 drzewach. Kilkudziesięciometrowa odległość między domkami pozwoli ich mieszkańcom w spokoju przetrwać okres lęgowy. – Mamy nadzieję, że w znacznym stopniu poprawi to warunki siedliskowe ptaków i zachęci je do gniazdowania na naszym terenie – przyznaje Zuzanna Kurczek, Dyrektor Wydziału Usług Komunalnych chorzowskiego magistratu. Sosnowe budki, z średnicami wlotów od 28 do 48 mm, pojawiły się już w parkach. Część z nich trafi również do przedszkoli. Dzięki temu, dzieci będą mogły z bliska obserwować swoich skrzydlastych przyjaciół i nauczyć się, jak dbać o otaczającą je przyrodę. To kolejna akcja Urzędu Miasta związana z ochroną środowiska. Od wielu lat, przy pomocy specjalnych pułapek feromonowych, chronione są kasztanowce atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

Informacja dot. płatności podatków za 2015 rok

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Podatków i Opłat Lokalnych i Wydział Księgowości, celem usprawnienia i ułatwienia wpłat podatków i opłat lokalnych uprzejmie informuje:
1. Wpłaty gotówkowe na rachunek bankowy nr 36 1050 1214 1000 0023 4669 2524, dokonywane w oddziałach ING Banku Śląskiego na terenie miasta Chorzowa są bezpłatne. Uiszczając podatek za pośrednictwem banku należy pamiętać, aby dokładnie wypełnić przelew, oznaczyć rodzaj wpłaty ( w przypadku podatków lokalnych /od nieruchomości lub od środków transportu/ należy oznaczyć numer ewidencyjny/okres /ratę/, lub numer rejestracyjny pojazdu, na który ma zostać zaksięgowana wpłata)  i starannie opisać dane wnoszącego opłatę. Wolnych od prowizji wpłat dokonać można:
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Wolności 12
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Gałeczki 36
•    w oddziale ING BŚL w Chorzowie przy ulicy Stefana Batorego 48

2. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Miasta, jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Kasy Urzędu są czynne w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

3. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Urzędu Stanu Cywilnego w Chorzowie przy ulicy Dąbrowskiego 24,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty przyjmowane będą w kasie USC w następujących dniach i godzinach:
•    od poniedziałku do środy od godziny 7:30 do 15:00,
•    w czwartek od godziny 7:30 do 17:00  
•    w piątek od godziny 7:30 do 13:00

4. Możliwe jest dokonywanie wpłat w kasie Zakładu Komunalnego PGM w Chorzowie przy ulicy Bałtyckiej nr 8,  jednakże przypominamy o konieczności zabrania ze sobą decyzji określających podatek, celem okazania w kasie  i zidentyfikowania podatnika /zeskanowania kodu kreskowego/. Wpłaty podatkowe przyjmowane będą w kasie ZK PGM w następujących dniach i godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•     od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30  
•    w piątek od 7:15 do 12:30

5. Możliwe jest dokonywanie wpłat u upoważnionych pracowników Administracji Domów Mieszkalnych, w siedzibie administracji.  Jednakże informujemy, że dla dokonania wpłaty u  pracownika ADM konieczne będzie okazanie decyzji określającej tytuł wpłaty.  Wpłaty przyjmować będą pracownicy:
•    ADM „Śródmieście”, Chorzów ul. Styczyńskiego 2
•    ADM „Różanka”, Chorzów ul. Szopena 11a
•    ADM „Ruch”, Chorzów ul. Zawiszy Czarnego 3
•    ADM „Hajduki”, Chorzów ul. Jubileuszowa 8
•    ADM „Chorzów Stary”, Chorzów ul. Kasprowicza 11
•    ADM „Chorzów II”, Chorzów ul. 3-go Maja 28
    Wpłaty przyjmowane będą w administracjach, w następujących dniach i  godzinach:
•    w poniedziałek w godzinach od 7:15 do 17:30,
•    od wtorku do środy w godzinach od 7:15 do 14:30,
•    w czwartek od 7:15 do 17:30  
•    w piątek od 7:15 do 12:30
Mając jednak na uwadze kumulację terminów wpłat w I kwartale roku i co za tym idzie,  znaczne obciążenie kas w tym okresie, uprzejmie informujemy, że wpłata dokonywana w tym okresie w kasach Urzędu Miasta, może wiązać się z koniecznością oczekiwania.  

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Urząd Miasta Chorzów, Wydział Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska informuje, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK znajdujący się przy ul. Bytkowskiej 15 (teren bazy PTS ALBA Sp. z o.o.), działa w pełnym zakresie. Od 8 lipca mieszkańcy Chorzowa mogą dostarczać odpady do punktu bezpłatnie. PSZOK jest czynny w poniedziałek, środę, piątek w godz. 10:00 -18:00 oraz w soboty 10:00 - 16:00.

Harmonogram zbiórki odpadów
Harmonogram zbiórki odpadów dostępny na stronie PTS ALBA z Chorzowa:

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Bal Przebierańców na lodowisku

Jak księżniczki radzą sobie na łyżwach? Czy koty lubią się ślizgać? I co na to superbohaterowie? Wszystko okaże się już 13 lutego na lodowisku przy ul. Katowickiej w Chorzowie. Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu zaprasza na pierwszy Bal Przebierańców na lodzie. Impreza rozpocznie się o godz. 19.00. Uwaga: przebierańcy ślizgają się za darmo! Przypominamy, że w tym sezonie amatorzy łyżwiarstwa mają do wyboru dwa obiekty. Przy ul. Katowickiej (obok Centrum Handlowego „AKS”) - czynne przez cały tydzień: od niedzieli do czwartku w godzinach 10.00 – 21.00, a w piątki i soboty – godzinę dłużej. Drugie - przy szkole Podstawowej nr 15 (przy ul. 3-go Maja) otwarte jest codziennie od godziny 10.00 do 20.00.

Z przewodnikiem w Parku Śląskim i Planetarium

Urząd Miasta i Chorzowskie Centrum Informacji i Turystyki zapraszają na wycieczkę w przewodnikiem po Parku Śląskim. W trakcie spaceru uczestnicy przypomną sobie historię parku, nie zabraknie także ciekawostek. Zwiedzanie zakończy sens w Planetarium Śląskiem pt. „Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS”. Zbiórka: 15 lutego o godz. 10:45 przy bramie głównej Górnośląskiego Parku Etnograficznego (skansen) w Parku Śląskim. Koszt wycieczki: 6 zł. Zapisy wraz z wpłatą uczestnika przy zgłoszeniu. Rezerwacja telefoniczna miejsca na wycieczce ważna do 4 dni roboczych (w przypadku rezygnacji wpłata nie podlega zwrotowi, tylko w nagłych sytuacjach). Zapisy i informacji udziela biuro tel. 32 771 99 74 lub 502 46 38 28 *możliwość wpłaty na konto, po potwierdzeniu telefonicznym miejsca na wycieczce konto Deutsche Bank 12 1910 1048 2518 2100 8123 0001 z dopiskiem „Planetarium”.

Silesia Business Roadshow

Jesteś Młodym Przedsiębiorcą? Poszukujesz inspiracji biznesowych i nowych kontaktów? Weź udział w Silesia Business Roadshow i zdobądź praktyczną wiedzę! Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie zapraszają młodych przedsiębiorców do 35 roku życia oraz do udziału w wydarzeniu w ramach Silesia Business Roadshow. Spotkanie odbędzie się 17 lutego  w Hotelu Focus w Chorzowie. Silesia Business Roadshow to niezwykły cykl spotkań inaugurujących II edycję Programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście”. Wydarzenia odbędą się między 16 a 20 lutym kolejno w pięciu śląskich miastach: Chorzowie, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu z finałem w Katowicach. W ramach roadshow Młodzi Przedsiębiorcy wezmą udział w praktycznym warsztacie Eksperta Programu oraz spotkają się z inspirującą postacią ze świata biznesu. Podczas spotkania w Chorzowie uczestnicy spotkają się z Janem Usarkiem, założycielem firmy UMEX, który podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu własnego biznesu z młodymi ludźmi, którzy dopiero planują założenie własnej działalności gospodarczej. Następnie odbędzie się warsztat Eksperta Programu „Młody Przedsiębiorca…” – Grzegorza Kurzypa, Prezesa Zarządu firmy Elamed Media Group, który opowie o roli przywództwa w zarządzaniu firmą. To już druga odsłona Programu ‘Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście’ autorstwa Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W kolejnych miesiącach Młodzi Przedsiębiorcy wezmą udział w tradycyjnych spotkaniach w ramach cyklu „Mała Firma  - ALL INLUCISVE”. Tematyka zeszłorocznej edycji, która obejmowała 6 obszarów wiedzy (zarządzanie zespołem, marketing i nowe media, prawo, podatki, finanse, sprzedaż) została poszerzona o przywództwo oraz PR. Program został objęty między innymi Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Chorzów, Pana Andrzeja Kotali. Udział jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji na stronie Programu: www.mlodyprzedsiebiorca.org. Więcej informacji także na fanpage’u Programu: https://www.facebook.com/przedsiebiorcy.

Plan Silesia Business Roadshow w Chorzowie:
09:30 - 10:00 – Rejestracja
10.00 - 11.00 – Spotkanie z Janem Usarkiem, założycielem firmy UMEX
11.30 - 12.00 – Przerwa kawowa
12.00 - 13.30 – Warsztat Eksperta Programu „Przywództwo. Kiedy bycie menadżerem już nie wystarcza” - Grzegorz Kurzyp, Prezes Zarządu Elamed Media Group
13.30 – Lunch

W celu zgłoszenia swojego udziału, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: http://bit.ly/SBR_Chorzow do dnia 14 lutego br.
Szczegółowe informacje na stronie Programu: www.mlodyprzedsiebiorca.org. Więcej także na fanpage’u Programu: https://www.facebook.com/przedsiebiorcy.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
12.02 godz. 10 Film animowany

12.02 godz. 12.30 Film fabularny

13.02 godz. 10 Dyskoteka karnawałowa na zakończenie ferii (w Kocyndrze)

13.02 godz. 18 Magic Show – Tomasz Kabis

14.02 godz. 19 Szlagierowe Walentynki

15.02 godz. 16 Premiera spektaklu „Fabryka Śniegu”

17.02 godz. 18 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku” z M. Szołtyskiem – Śląskie tłumaczenia Brzechwy i Tuwima

17.02 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina – F.F. Coppola

18.02 godz. 18 Klasyka Amerykańskiego Kina – F.F. Coppola

19.02 godz. 18 Spektakl taneczny „Kochaj i tańcz”

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
13.02 godz. 18 Klub Filmowy Lokator zaprasza: Mistrzowski Suspens

14.02 godz. 20.30 Bal Filatelistów

16.02 godz. 17 Bal Karnawałowy Przedszkola nr 8

18.02 godz. 18 Spotkanie Chorzowskiego Klubu Rowerowego

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
14.02 godz. 19 5. Chorzowski Bal Ślązoka

16.02 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne

19.02 godz. 10 i 11 Pogodomy o Śląsku – Śląskie Zakupy

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 2-23 lutego na wystawę twórczości Zygmunta Lisa. Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze

Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl

Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć