Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 16/2015
2015-04-17

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA

20 kwietnia
godz. 7:30 Komisja Rewizyjna

21 kwietnia
godz. 9.00 Komisja Edukacji (objazd placów zabaw)
godz. 16.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

22 kwietnia
godz. 9.00  Komisja Edukacji (objazd placów zabaw)
godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

23 kwietnia
godz. 16.00 Komisja Kultury i Sportu (Mała Sala Posiedzeń)

DYŻUR RADNEGO
23.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Jan Skórka

AKTUALNOŚCI
Owsiak przekazał nam sprzęt
Tomograf komputerowy, urządzenie USG, aparat do znieczuleń i kilka innych urządzeń przekazała Fundacja Jurka Owsiaka Chorzowskiemu Centrum Pediatrii i Onkologii. Urządzenia z charakterystycznym czerwonym serduszkiem od dziś służą małym pacjentom. W oficjalnym przekazaniu uczestniczyli m.in. Jurek Owsiak, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, dyrektor szpitala Grzegorz Szpyrka oraz personel placówki.  Prezydent Andrzej Kotala, dziękując Fundacji za urządzenia, podkreślał że miasta nie byłoby stać na wyposażenie szpitala w taką ilość nowoczesnego sprzętu.
Urządzenia przekazane przez WOŚP uzupełnią bazę sprzętową największego dziecięcego SOR-u w województwie śląskim. Oddział ten w 2014 roku przyjął - czyli zdiagnozował i zaopatrzył – 20 101 pacjentów, z czego pacjentów urazowych było 10 944.   
Tomograf ten znacząco podnosi jakość i zakres udzielanych przez nas porad i wykonywanych zabiegów, a także podnosi poziom diagnostyki obrazowej na wyższy poziom. Gdyby Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii chciało zakupić tej klasy urządzenie musiałoby liczyć się z wydatkiem co najmniej 4 mln zł – dodaje dyrektor ChCPiO.

Głosuj jak chcesz. Ale głosuj.
W Chorzowie wystartowała kampania "Głosuj jak chcesz". Jej celem jest promocja udziału mieszkańców w samych wyborach, jak również prezentacja nowych sposobów głosowania.W najbliższych wyborach po raz pierwszy wszyscy wyborcy będą mogli głosować korespondencyjnie. To proste i wygodne rozwiązanie, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym terminie przed wyborami - bez wychodzenia z domu.
Nowa procedura polega na zamówieniu pakietu wyborczego do domu lub do urzędu miasta. W paczce oprócz karty do głosowania, wyborca znajdzie także instrukcję, oświadczenie i kopertę zwrotną. Wypełniony pakiet należy przynieść przed 9 maja na pocztę lub do urzędu miasta.
Miasto wraz z Chorzowską Strefa Wolontariatu przeszkolą kilkudziesięciu trenerów – uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i seniorów. Ich zadaniem będzie przekazywanie informacji o głosowaniu korespondencyjnym i przez pełnomocnika pozostałym mieszkańcom. Uruchomimy także specjalną infolinię oraz zakładkę na stronie urzędu miasta, w której wyborcy znajdą wszystkie potrzebne informacje. Przygotowano też spot promujący kampanię.
Więcej informacji o tym jak głosować na nowych zasadach na stronie www.chorzow.eu/wybory2015 , kontakt telefoniczny 32 416 50 04, mail: wybory@chorzow.eu lub kontakt osobisty pokój nr 4 (parter) Urząd Miasta Chorzów.
Konferencja prasowa promująca kampanię odbywa się 15 kwietnia w Urzędzie Miasta Chorzów

Nowe miejsca parkingowe
Zakończyły się prace przy budowie nowego parkingu w Chorzowie II. Ponad 50 miejsc dla samochodów powstało przy ulicy Nowaka 5-7. Parking wybudowała Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Miasto udostępniło swój teren, wydzierżawiając go spółdzielni. Inwestycja, tak oczekiwana przez mieszkańców, kosztowała 150 tys. złotych.

1 000 bezpłatnych kursów angielskiego dla chorzowian
Co setny chorzowianin będzie mógł skorzystać z bezpłatnych zajęć z języka angielskiego. Kody do kursów na platformie e-learningowej czekają na pierwsze 1 000 osób, które zgłosi się do chorzowskiego oddziału British School, przy ul. Katowickiej 107 –  To wspólna akcja Urzędu Miasta w Chorzowie i szkoły językowej. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z kursów na różnych poziomach zaawansowania: do udziału zapraszamy zarówno początkujących, jak i zaawansowanych – zachęca Andrzej Kotala Prezydent Chorzowa. Dzięki nowoczesnej formie kursu, uczestnicy mogą samodzielnie regulować tempo zajęć. - Cykl obejmuje 52 interaktywne lekcje. Przewidywany czas na odbycie wszystkich zajęć to 12 miesięcy, ale to kursant decyduje jak szybko przechodzi do kolejnej partii materiału – podkreśla Konrad Kawelczyk przedstawiciel chorzowskiego oddziału British School.  Lekcje oparte są na materiale dydaktycznym przygotowanym przez National Geographic. Aktywne uczestnictwo w kursie pozwala na ukończenie całkowicie za darmo  jednego poziomu zaawansowania językowego.
Zapisy na bezpłatny kurs języka angielskiego rozpoczęły się 9 kwietnia.
British School oddział w Chorzowie
ul. Katowicka 107
tel. (32) 346 10 10

Ruszyły prace nad planem współpracy z Nowym Sączem
14 kwietnia do Chorzowa, na spotkanie robocze, przyjechała delegacja z jednego z miast partnerskich - Nowego Sącza. Pracowano nad harmonogramem współpracy i omówiono plan działania na najbliższe miesiące - zapowiada się imponująco! W związku z planami stworzenia w Nowym Sączu oddziału geriatrycznego goście odwiedzili chorzowski oddział, który funkcjonuje w Zespole Szpitali Miejskich. Pomocy merytorycznej, teraz jak i w pracach nad realizacją kolejnych projektów, udziela Michał Roleder, ordynator Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Geriatrycznym w ZSM. Goście mieli okazję zobaczyć też, jakiego wsparcia udzieliła chorzowskiej geriatrii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. O formule współpracy i wymiany doświadczeń rozmawiano także z dyrekcją szpitala. Na życzenie gości odwiedzono stadion Ruchu Chorzów, a w Chorzowskim Centrum Kultury ułożony został plan działań, które zostaną podjęte przez obie gminy w najbliższym czasie. Gośćmi byli: Marta Mordarska, Pełnomocnik Prezydenta Nowego Sącza ds. Społecznych, dr n. med. Andrzej Przybyszowski, specjalista w zakresie ochrony zdrowia i Maria Baran, przewodnicząca Sądeckiej Rady Seniorów.

Czy w Chorzowie powstanie niebieskie podwórko?
Jak wybudować plac zabaw nie wydając na to ani złotówki? Nowe podwórko można „wyklikać” w konkursie Nivei. Wystarczy wejść na stronę www.nivea.pl/podworko i oddać głos na propozycję z Chorzowa: podwórko przy ul. Floriańskiej. Głosowanie trwa od 3 kwietnia do 31 maja i podzielone jest na dwie tury. Z końcem kwietnia poznamy pierwsze 20 zwycięskich lokalizacji, a kolejnych 20 zostanie ogłoszonych z końcem maja. Aby wziąć udział w głosowaniu wystarczy posiadać aktywny adres e-mail. Każdego dnia można oddać jeden głos na wybraną przez siebie lokalizację. Niebieskie podwórka powstaną w 40 miejscach, które zbiorą największą liczbę głosów. Chorzowianie do dzieła!

"Śląski brydż" królował w Chorzowie
Znamy już zwycięzców II Wojewódzkiego Otwartego Turnieju Skata o Puchar Prezydenta Miasta Chorzowa! Na podium stanęli: Jan Maroński (KS CHSM Chorzów 1987 pkt.), Marek Michalak (Chemik Siemianowice, 1861 pkt.), Piotr Kiwer (KS CHSM Chorzów, 1699 pkt.). Serdecznie gratulujemy!
Organizatorami turnieju, który odbył się 13 kwietnia w Starochorzowskim Domu Kultury był Urząd Miasta w Chorzowie, Polski Związek Skata oraz Chorzowska Strefa Wolontariatu.
Czekoladowe warsztaty w muzeum
Muzeum w Chorzowie zaprasza na… czekoladę. W kwietniu między eksponatami odbędą się słodkie warsztaty. Uczestnicy seminariów dowiedzą się m. in.: skąd pochodzi czekolada i co w jej historii zmienił XIX wiek. Dzieci i młodzież wezmą także udział w czekoladowych zajęciach plastycznych. Warsztaty "Historia w kostce czekolady" organizowane będą między 9, a 17 kwietnia – liczba spotkań uzależniona będzie od liczby chętnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Muzeum w Chorzowie: (32) 241 31 04 wew. 105 (Dział Edukacyjno – Promocyjny).


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Rocznica deportacji, sesja naukowa
17 kwietnia 2015 r. w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się sesja naukowa związana z 70. rocznicą deportacji ludności Górnego Śląska do ZSRR. Jej organizatorem jest Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców.

Turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, eliminacje
17 kwietnia w Zespole Szkół Sportowych nr 1 przy ulicy Ryszki 55 odbędą się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Początek godz. 9.00. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród ok. godz. 12.00

Chorzowianin Roku 2014
Kto zostanie Chorzowianinem Roku? Oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu portalu i pisma Chorzowianin.pl odbędzie się 21 kwietnia o godz. 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie, przy ul. Lompy. Już po raz 18. statuetka trafi do osoby związanej z miastem, która w sposób szczególny zaangażowana jest w działalność na rzecz społeczności lokalnej

Literacka Gra Miejska
Chorzowska Strefa Wolontariatu w ramach Chorzowskiej Akademii Młodzieży zaprasza do udziału w Literackiej Grze Miejskiej wszystkich miłośników literatury, a w szczególności tegorocznych maturzystów. Aktywna i twórcza powtórka ze znajomości lektur odbędzie się 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki. Zgłoszenia szkół chętnych do udziału w zabawie wraz w podaniem liczby uczestników przesyłać można do 10 kwietnia na adres: nataliamieszczanin@gmail.com . Na zwycięzców czekać będą atrakcyjne nagrody, m.in. elektroniczne czytniki
Filmowe zaproszenie: www.youtube.com/watch?v=PKJJU8iJPY0&feature=youtu.be

Rodzinny Piknik Ekologiczny
Jak wziąć udział w koncercie muzyki irlandzkiej na zielonej wyspie – za darmo i bez biletu lotniczego? 25 kwietnia wystarczy przyjść pod szyb Prezydent w Chorzowie. Miasto po raz pierwszy będzie gospodarzem finału kampanii ekologicznej Zielona Wyspa Śląsk. Podsumowaniu akcji towarzyszyć będą warsztaty związane z ochroną przyrody. - O ekologii będziemy uczyć twórczo i smacznie. Zapraszamy m.in. na warsztaty kulinarne i taneczne oraz pokaz biżuterii z elementów elektroniki. Piknik będzie także okazją do zrobienia zdrowych zakupów – pod wieżą szybu górniczego odbędą się targi żywności ekologicznej – zachęca Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Wiedzę o ekologii uczestnicy pikniku zgłębiać będą przy dźwiękach „zielonej muzyki”. Na scenie w irlandzkim repertuarze wystąpi zespół Carrantuohill – współorganizator kampanii.

Dzieci zasadzą nowe drzewa
Śląsk zmienia kolor! Czarny jak węgiel porzuca na rzecz zielonego niczym irlandzka koniczyna. Wraz z początkiem wiosny rusza kampania ekologiczna TAURON Zielona Wyspa Śląsk. Już po raz siódmy do dbania o środowisko Ślązaków zachęcać będą leśnicy, ekolodzy i artyści. – Jak co roku zaczynamy od serii warsztatów dla dzieci. Na spotkaniu w Chorzowie pokażemy m.in. jak zamienić odpady w instrumenty, a przejechane na rowerze kilometry – w sadzonki drzew – zachęca Bogdan Wita, organizator imprezy. W tegorocznej edycji nie zabraknie także wspólnego sadzenia lasu. Między 14, a 30 kwietnia młode drzewka wraz z leśnikami sadzić będą dzieci i młodzież, uczestnicy warsztatów ekologiczno – edukacyjnych. Finał kampanii po raz pierwszy odbędzie się w Chorzowie. 25 kwietnia pod wieżą szybu Prezydent zorganizowany zostanie Rodzinny Piknik Ekologiczny.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
17.04  godz. 17.00 Konferencja naukowa 70. Rocznica deportacji ludności Śląska do ZSRR w 1945r.
17.04 godz. 19.00 Spektakl „Spod latarni”
18.04 godz. 19.00 Spektakl „Kochanie na kredyt”
19.04 godz. 11.00 Film animowany dla dzieci
20.04 godz. 18.00 „Phantom” w wykonaniu Opery Śląskiej z Bytomia
21.04 godz. 18.00 Z cyklu „Pogodomy o Śląski”
21.04 godz. 19.00 Z cyklu Inne Granie: Kekese, Radiovidmo, Granatowy Prawie Czarny
22.04. godz. 19.00 Filmowe gatunki: Musicale
23.04 godz. 18.00 Premiera spektaklu tanecznego „Kamuflaż”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
17.04 godz. 11.00 Mała Akademia Jazzu
17.04 godz. 19.00 Kina na leżakach: Keira Knightley
20.04 godz. 17.30 Klub z wyobraźnią – warsztaty artystyczne
22.04 godz. 10.00 Konferencja „Aktywne metody integracji społecznej”
23.04 godz. 10.00 Pogodomy o Śląsku – spotkanie z Markiem Szołtysikiem

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
18.04 godz. 15.00 Spotkanie Stowarzyszania Osób Niepełnosprawnych „Razem”
19.04 godz. 11.00 Wycieczka Chorzowskiego Klubu Rowerowego – Dolina Trzech Stawów
20.04 godz. 16.00 Zabawa na 102, czyli wieczór taneczny z Damianem Holeckim
21.04 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz”
22.04 godz. 18.00 „K jak krasnoludki” – spektakl
22.04 godz. 18.00 Spotkanie Chorzowskiego Klubu Rowerowego
23.04 godz. 19.00  Blustracje 2015

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 30 marzec - 27 kwiecień 2015 r. na wystawę plakatów Tadeusza Grabowskiego Galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.


CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć