Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 22/2015
2015-05-28

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
1 czerwca
godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
2 czerwca
godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
3 czerwca
godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu


AKTUALNOŚCI
Szukamy wolontariuszy na Światowe Letnie Igrzyska Polonijne
W sierpniu odbędą się XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne - Śląsk 2015. Sportowcy polonijni rywalizować będą na terenie 4 śląskich miast : Chorzowa, Rybnika, Wodzisławia,  i Sosnowca (ceremonia otwarcia w Rybniku 2.08, ceremonia zakończenia w Chorzowie 08.08).  W Chorzowie zostaną przeprowadzone zawody w tenisie ziemnym, ringo, turnieju rodzinnym i mini igrzyskach. Chorzów jest także gospodarzem turnieju golfistów, który przeprowadzony zostanie na bytomskim polu golfowym. Serdecznie zapraszamy do współpracy wolontariuszy, którzy pomogą w organizacji wydarzenia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rejestracji na stronie www.rmks.rybnik.pl

Zjazd Absolwentów "Wojtka"
Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie zaprasza wszystkich absolwentów i sympatyków „Wojtka” na zjazd z okazji 65-lecia istnienia szkoły. 12 września w budynku placówki spotkają się uczniowie, absolwenci i pracownicy wszystkich szkół funkcjonujących przy ul. Sportowej 23 w latach 1950-2015. Komitet Organizacyjny zwraca się z prośbą o wcześniejsze potwierdzenie przybycia. Karty zgłoszeniowe można przesyłać pocztą lub mailowo na adres zstio1ch@wp.pl. Dodatkowych informacji udzielają telefonicznie Agnieszka Kasperczyk – tel. 697 701 143, Bernadeta Dworaczyk – tel. (32) 2410 216

"Sokolnia" nadal w czołówce
Skoki na trampolinie, ewolucje w powietrzu i układy zespołowe – akrobacje w wykonaniu krajowej czołówki można było podziwiać w Miejskim Ośrodku Rekreacji i Sportu. Od 23 do 24 maja w Chorzowie odbywały się Mistrzostwa Polski Seniorów. 250 zawodników walczyło o medale w trzech konkurencjach: skoki na trampolinie, skoki na ścieżce i układy zespołowe na planszy. Miasto w zawodach reprezentowała silna drużyna z Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Sokolnia”. Wielokrotni medaliści z Chorzowa ponownie stawali na podium. Po zaciętych pojedynkach mistrzostwo Polski w kategorii senior w konkurencji trójki kobiet przypadło w udziale Magdzie Rajtor, Marcie Śrutwie i Oliwi Hałupce. Trzecie miejsce w kategorii dwójek mieszanych wywalczyła zawodniczka „Sokolni” Kinga Lewicka wraz z partnerem z klubu KPKS Halemba Ruda Śląska. Czwarte miejsce w kategorii senior zdobyły Daria Szulc, Adrianna Naczyńska i Natalia Feja. 6 miejsce w dwójkach mieszanych kategorii senior zdobyła Agata Jęczmyk i Daniel Wichary.  Kategoria 11-16 to kolejne pasmo sukcesów „Sokolni” - w tej konkurencji zdobyli dwa 1 miejsca. Dwójki mieszane zdominowała para Julia Kraj i Jakub Miśta, a w konkurencji dwójki kobiet 11-16 bezkonkurencyjne okazały się Marta Stopińska i Maja Posmyk. W tej samej konkurencji mieliśmy jeszcze dwa zespoły Sandra Ostrowska wraz Emilią Plewnia zajęły 4 miejsce a Julia Adamczak i Wiktoria Mazur 7. Serdecznie gratulujemy!

Rusza 2. edycja plebiscytu „Aktywny 60+”
Iluzjonista, miłośniczka teatru i zapalony sportowiec – to tylko niektórzy z kandydatów zgłoszonych do zeszłorocznego plebiscytu „Aktywny 60+”. 25 maja rusza jego kolejna edycja. Jeśli jesteś mieszkańcem Chorzowa i masz ukończone 60 lat - zgłoś się! A może znasz seniora, który ma nietypowe hobby lub udziela się w lokalnej społeczności? Nie czekaj, pomóż nam znaleźć ludzi z pasją. Chcemy pokazać, że życie na emeryturze nie musi być nudne i w każdym wieku można być twórczym. Na zgłoszenie czekamy do 17 lipca.
Od 25.05 do 15.07 można zgłaszać kandydatury na specjalnych drukach dostępnych na stronie Urzędu Miasta lub Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Papierowy formularz dostępny w magistracie (pok. 215) lub siedzibie Strefy przy ul. Powstańców 70/3. Do dokumentów należy dołączyć zdjęcie kandydata.
 
Za nami Finał Olimpiady Ekonomicznej w Chorzowie
23 maja w Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów w Chorzowie odbył się ostatni etap XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych. O miejsce w finale walczyło 33 słuchaczy z 10 Centrów Kształcenia Ustawicznego z całego kraju oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego . Na podium znalazły się: Emilia Żebrowska z CKU Białystok, Katarzyna Rogala z CKU nr 1 w Lublinie i Klaudia Halupczok z CKU Bytom. Tradycyjnie już również słuchaczka z CKUE z Chorzowa znalazła się w finałowej 10 plasując się na 7 miejscu. Klasyfikację drużynową wygrało CKU nr 1 w Lublinie zdobywając 86 pkt. i wyprzedziło Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie 76 pkt. i  PCKU w Wodzisławiu Śl.  55 pkt. Drużyna z Chorzowa uplasowała się w środku stawki zdobywając 5 miejsce z 53 punktami. Zmagania olimpijczyków poprzedziła konferencja naukowa pt.  „Nowe trendy w marketingu i konsumpcji”,  która odbyła się w chorzowskim Centrum w piątek. Patronat honorowy nad XIV edycją Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej dla Dorosłych sprawował Minister Edukacji Narodowej  i Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Nowe zajęcia w Klubie Malucha
"Koło Gospodyń Miejskich", "Spotkanie, Drogie Panie!" i "Popołudnie brudne, ale nie nudne" -  to nowe propozycje dla najmłodszych i ich rodziców w ramach projektu Chorzowska Akademia Dzieci - Klub Malucha. W czasie, gdy dzieci uczą się funkcjonowania w grupie, malują, ćwiczą i śpiewają, rodzice mogą wziąć udział w spotkaniach ze specjalistami, aerobiku czy zajęciach manualnych. Spotkania odbywają się w środy o godz. 16.00  w Chorzowie przy ul. Powstańców 70 / 3. Wstęp wolny!

Bezpłatne badania dla osób w wieku 40+
Bezpłatne badania mammograficzne:
NZOZ „ADO – MED. 2”
ul. Stefana Batorego 19  w Chorzowie
SPZOZ Zespół Szpitali Miejskich
ul. Strzelców Bytomskich 11 w Chorzowie
Rejestracja: tel. 32 349 91 40
pn. – pt. – w godz. 7.00 – 14.00

Bezpłatne badania gruczołu krokowego (prostaty)
NZOZ Poradnie „Śląskie Centrum Urologii” Urovita Sp. z o.o.
ul. Strzelców Bytomskich 11 w Chorzowie
Rejestracja: pn.–pt. 8.00–15.00, tel.32 348 30 07
Realizacja badań: pn.-pt. 8.00 – 15.00
Wykonywanie badań do wyczerpania limitu zakontraktowanych świadczeń - prosimy o telefoniczne sprawdzenie, czy poszczególna placówka wykonuje aktualnie badania

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Chorzowski Dzień Dziecka
Tegoroczne atrakcje organizowane w Chorzowie z okazji Dnia Dziecka potrwają aż... trzy dni. Bieg rodzinny, festiwal baniek mydlanych, rodzinne malowanie online - to tylko część z tego, co przygotowaliśmy na tę okazję. Organizowane z okazji Dnia Dziecka wydarzenia rozpoczną się już w sobotę, 30 maja i potrwają aż do poniedziałku, 1 czerwca.
Zaczynamy 30.05. o godzinie 9:00 w muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie biegiem rodzinnym. Uwaga! Na bieg obowiązują wcześniejsze zapisy!
W niedzielę 31.05. o godzinie 12:00 zapraszamy na Dzień Dziecka w Skansenie, który będzie obfitował w ciekawe zajęcia, atrakcyjny program artystyczny i liczne niespodzianki, przygotowane specjalnie dla najmłodszych.
Z kolei w poniedziałek 01.06. odbędzie się II Chorzowski Festiwal Baniek Mydlanych, podczas którego przeniesiemy się do "Bajkowej Krainy", zbudujemy pojazdy z surowców wtórnych i oczywiście...będziemy puszczać bańki. :) Po nim przyjdzie czas na rodzinne malowanie online, podczas którego połączymy się z naszymi przyjaciółmi z Nowego Sącza.

Wielki powrót gier podrówkowych. Festyn w Gimnazjum nr 2
Gminazjum nr 2 przy ulicy Sportowej 4 w Chorzowie zaprasza na festyn środowiskowy „Rodzice-Dzieciom, Szkoła-Dzieciom”. Hasło przewodnie 16. edycji to „Zabawy spod trzepaka”, nie zabraknie więc gry w gumę, malowania kredą i kręcenia hula-hopem. Dodatkowo na wszystkich chętnych czekać będą stoiska z papierową wikliną,szklanymi cudami, kamykami na szczęście i z t-shirtową biżuteri. Uwaga, przy każdym punkcie konkursy z atrakcyjnymi nagrodami! Na scenie pojawią się tancerze i piosenkarze z Przedszkola nr 4 i nr 6, z świetlicy środowiskowej „Chatka” przy Szkole Podstawowej nr 37 oraz zespoły działające przy Szkole Podstawowej nr 34, a także „Ackee Crew”z  MDK „Batory”, ATRIA, i gospodarze festynu. Imprezę zakończy tradycyjny występ nauczycieli z przedstawieniem „Czerwony kapturek” i występ dwóch zespołów wokalno-instrumentalnych, które w tym roku zaczęły działać w Gimnazjum nr w: KRODO i „Nati’s Band”. Zapraszamy 29 maja od godz. 16.00

Atmasfera Festival
Od  29 do 31 maja w Rosarium Parku Śląskiego odbędzie się Atmasfera Festival, którego pierwsza edycja będzie nosiła tytuł "Dalej niż marzenia". Festiwal powstał na fali popularności jaką cieszy się w Polsce zespół Atmasfera. Jako grupa ich przyjaciół - ludzi niosących to samo przesłanie i pozytywne nastawienie do życia, postanowiliśmy z nimi zorganizować festiwal inny niż wszystkie. Atmasfera Festival to otwarta i przeznaczona dla wszystkich przestrzeń sztuki, warsztatów i działań skupionych w festiwalowym miasteczku.
http://www.atmasferafestival.com/
https://www.facebook.com/AtmasferaFestival

Dzień Dziecka w SDK
30 maja                                                                                                  
godz.10.00 Rodzinny Poranek Teatralny, spektakl „O skarbniku z głębokiej kopalni” (sala widowiskowa SDK) bilety w cenie 2 zł od osoby
godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny, warsztaty teatralne,(sala widowiskowa SDK) bilety w cenie 3 zł od osoby
godz. 12.00 „Todo Art Trio” koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej (sala widowiskowa SDK/ogród SDK) bilety w cenie 5zł od osoby
31 maja
godz. 15.00-17.00  Rodzinne Ogrodowe Rozmaitości Artystyczne
Pokaz oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie – wstęp wolny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, ze względu na ograniczona liczbę miejsc
Miejsce: Ogród Starochorzowskiego Domu Kultury

Festwial Ekologiczny "Jestem EKO sztuka"
Ekologiczne spotkania, zbiórka makulatury i... warsztaty z papierowikliny. Już trzeciego czerwca startuje festiwal ekologiczny "Jestem EKO sztuka".  
Jak przygotować koszyk, torebkę albo kolczyk ze starych gazet i czasopism? Nic prostszego! Wystarczy trzeciego czerwca wziąć udział w organizowanych przez Chorzowską Strefę Wolon3.06tariatu w Miejskim Domu Kultury "Batory" (ul. Stefana Batorego 6) warsztatach z papierowikliny. Tam będziemy się uczyć w jaki sposób wykonać proste, ale efektowne i w dodatku ekologiczne ozdoby do domu!
Ponadto w programie imprezy znalazły się poświęcone ekologii spotkania oraz wielka zbiórka makulatury. Ci, którzy przyniosą ze sobą najwięcej zużytego papieru, mogą liczyć na upominki. Nie wspominając już o satysfakcji płynącej z dbania o środowisko naturalne.
Zapraszamy 3 czerwca o godzinie 16:00 do MDK Batory. Udział w imprezie jest bezpłatny.

2. Spotkanie pod Topolą
Stowarzyszenie Nasz Park zaprasza na II Spotkanie pod Topolą w ramach Święta Młodego Chorzowianina. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca w godz. od 15.00 do 19.00 na Placu Mickiewicza. W programie m.in.: gry, zabawy, konkursy dla dzieci, występy i poczęstunek.

Chorzów Park Śląski Maraton
41 kilometry i 195 metrów – z takim dystansem zmierzą się uczestnicy Maratonu Chorzów Park Śląski. 7 czerwca o godz. 9.00 ruszy jedna z największych imprez sportowych w regionie. Biegacze wystartują spod szybu Prezydent, następnie trasa prowadzi ich ulicą Kościuszki do centrum miasta, a potem zawróci do Chorzowa Starego. Po 16 kilometrach etapu miejskiego, zawodnicy wbiegną do Parku Śląskiego, gdzie dwukrotnie pokonają pętlę o długości 12 kilometrów. Najwytrwalsi zakończą bieg przy Hali Wystaw Kapelusz. Organizatorzy przypominają, że dystans maratoński wymaga specjalnego przygotowania. Na początkujących biegaczy czekać będzie krótsza,  5 – kilometrowa trasa. Bieg odbędzie się również w kategoriach nordic walking i osób niepełnosprawnych.
Ruszyły już zapisy na maraton: http://chorzowparkslaskimaraton.pl/zapisy.html

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
31.05 godz. 15.00 Premiera Spektaklu Taneczna „Mała Syrenka”
1.06 godz. 10.00 i 12.30 Spektakl dla dzieci „Kalejdoskop Bajek”
1.06 godz. 12.00 Rodzinne rysowanie przed ChCK
2.06 godz. 18.00 ChCKino Klasyka Amerykańskiego Kina: Martin Scorsese

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
29.05 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika Sztuka Nocowania w Podróży
30.05 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny „O skarbniku z głębokiej kopalni”
30.05 godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny – warsztaty
30.05 godz. 12.00 Todo Art Trio Koncert Muzyków Filharmonii Śląskiej dla dzieci

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
29.05 godz. 17.00 Dzień Rodzina Przedszkola nr 8
29.05 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator: „Zabójstwo” Kubrick
31.05 godz. 8.00 Chorzowski Klub Rowerowy; wycieczka: Wisła i okolice
31.05 godz. 10.00 Jaramrk Aktywności Twórczej
2.06 godz. 17.30 IV Chorzowska Akademia Fotografii
3.06 godz. 16.00 Ekologiczne Spotkanie Twórcze

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 4 – 25 maja 2015 r. na wystawę z okazji obchodów 15-lecia galerii, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć