Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 26/2015
2015-06-25

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
29 czerwca
godz. 16.30 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych

DYŻUR RADNEGO
2.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Kopel

AKTUALNOŚCI
 
Ruszyła budowa nowego pawilonu szpitalnego
Rusza budowa nowego pawilonu szpitalnego w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Po akceptacji projektu i otrzymaniu pozwolenia na budowę na plac szpitalny wjechał specjalistyczny sprzęt. Przypomnijmy: w listopadzie 2014 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego pawilonu w Zespole Szpitali Miejskich. Tam zostaną przeniesione: oddział wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym i hematologiczny, które dziś znajdują się w szpitalu przy ul. Karola Miarki. Zakończenie budowy i przeniesienie oddziałów oznacza finał prac związanych z centralizacją usług medycznych w Chorzowie.- To jedna z ważniejszych inwestycji w naszym mieście – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Cieszę się, że zrobimy krok, by ochrona zdrowia w naszym mieście była na jeszcze wyższym poziomie. Dziś usługi medyczne świadczone są w dwóch miejscach: w jednostkach przy ulicy Strzelców Bytomskich i Karola Miarki . Skupienie ich na terenie kompleksu szpitalnego w centrum miasta nie tylko usprawni pracę szpitala, ale przede wszystkim ułatwi życie pacjentom, którzy nie będą musieli być już przewożeni na dodatkowe badania czy konsultacje.

Wózki dla chorzowskich trojaczków
Wózki dziecięce to prezent od miasta, bo takie potrójne narodziny to rzadkość.  Szczęśliwi rodzice – oboje mają po 26 lat -  to Sylwia i Łukasz Zbróg. Mama pracuje w banku, tata pod ziemią, w kopalni Wujek - Śląsk. Maluchy urodziły się w kwietniu, w 29 tygodniu ciąży. Ważyły mniej niż 2 kg. Dwójka wciąż przebywa w szpitalu w Rudzie Śląskiej - Goduli. Trzeci chłopczyk, Mikołaj, od kilku dni jest już z rodzicami. 23 czerwca wraz z mamą i tatą odwiedził Urząd Miasta. Cała piątka będzie mieszkać w Chorzowie Batorym, w kamienicy na drugim piętrze.

Chorzowskie odznaczenie dla Henryka Wieczorka
25 czerwca na XI sesji Rady Miasta odbyło się uroczyste wręczenie medalu  „Za Zasługi dla Miasta Chorzowa” . Wyróżnienie odebrał Henryk Wieczorek  – były przewodniczący Rady Miasta.  - Dziękuję bardzo za zaproszenie na sesję. Cieszę się , że moja 20 letnia działalność na rzecz Chorzowa została zauważona – powiedział Wieczorek.  Pozostałe odznaczenia wręczone podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Chorzowskim Centrum Kultury. Decyzją radnych medale otrzymali także Teresa Białowąs, Krzysztof Hornik, Antonii Klemens, Marek Kopel, Maria Nowak i Mariusz Tracz.

Lato z Chorzowską Strefą Wolontariatu
Mimo że w czasie kanikuły Chorzowska Akademia Seniora oraz akademie dzielnicowe zawieszają regularną działalność, nasi podopieczni nie będą się nudzić. Chorzowska Strefa Wolontariatu wychodzi na przeciw potrzebom seniorów i w sierpniu zaprasza na specjalny, letni program zajęć oraz warsztatów. - Harmonogram Wakacyjnej Akademii Seniora, bo pod taką nazwą organizowane będą spotkania, ułożyliśmy tak by łączył najpopularniejsze zajęcia z oferty Chorzowskiej Akademii Seniora z atrakcjami, którym sprzyja letnia aura - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej.  - Będziemy więc jeździć na wycieczki, uprawiać nordic walking, zbierać i suszyć zioła, ozdobne trawy oraz rośliny, które jesienią wykorzystamy do tworzenia suchych kompozycji. Z wakacyjnej kuchni, do której zaprosimy seniorów w każdy sierpniowy piątek, będą unosiły się nie tylko aromaty owocowych ciast, ale także dżemów i konfitur. Ponadto podszkolimy języki obce, w szczególności „słowniczek turysty”,  poserfujemy po wirtualnym świecie przy użyciu komputera i tabletu, a o sprawność ruchową seniorów zadbają instruktorzy podczas cieszących się ogromnym powodzeniem warsztatów tańca.
Pełny harmonogram Wakacyjnej Akademii Seniora można znaleźć na stronie internetowej www.strefa.chorzow.eu oraz na profilu Chorzowskiej Strefy Wolontariatu na Facebooku.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Lato w mieście 2015
Wakacyjna oferta dla najmłodszych: http://chorzow.eu/aktualnosci/3920-lato-w-miescie-2015.html

Koniec semestru w chorzowskich akademiach
Dzieci z Klubu Malucha będą mieć wakacyjną przerwę. Dlatego w piątek, 26 czerwca o godz. 9.30 odbędzie się mini uroczystość zakończenia pierwszego, letniego semestru Klubu Malucha. Dzieci będą mieć okazję w strefach tematycznych zbudować wiatrołap, malować, aktywnie się bawić. Mamy - poćwiczą w tym czasie aerobik. Na finał maluchy zasadzą … szczypiorek. Ich zadaniem będzie dbanie o roślinkę aż do września, kiedy dzieciaki znów się spotkają i będą miały okazję pokazać efekt swoich prac. Na finał - każde dziecko otrzyma kalendarz. To kalendarz nietypowy - bohaterami są członkowie Klubu Malucha. I zaczyna się 1 czerwca, w Dniu Dziecka,  bo dla Klubowiczów to początek kolejnego roku pełnego zabawy. Seniorzy swoje akademie zakończą 29 czerwca o godz. 12. w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Chorzowie, gdzie podsumowane zostaną ostatnie miesiące w akademiach i zaprezentowany zostanie plan Wakacyjnej Akademii Seniora.

Wystawa "Chorzów Now!"
Czy tereny po Hucie Kościuszko mogą stać się nową wizytówką Chorzowa? Młodzi architekci, projektując bez ograniczeń związanych z przyziemnymi sprawami rzeczywistego świata, opracowali kilka ciekawych, wariantowych  koncepcji zagospodarowania terenów po Hucie Kościuszko. Na planszach udało się wykreować tętniące życiem, przyjazne mieszkańcom i nowoczesne nowe, uzupełniające centrum Chorzowa: wielofunkcyjną zabudowę mieszkaniowo - usługową, przyjazne ciągi piesze i przestrzenie publiczne, skwery i tereny kultury.
Wystawa projektów poświęconych terenom rozwojowym w centrum Chorzowa: wernisaż 26 czerwca, godz. 19.00, Furheart Gallery ul. Wolności 15

Festiwal Zaolziański
Blisko 30 tysięcy Polaków mieszka na tzw. Zaolziu, po czeskiej stronie granicznej Olzy. To społeczność, która wciąż kultywuje polskie tradycje: działają tam kapele ludowe, zespoły rockowe, chóry, amatorskie grupy teatralne z ponad stuletnią tradycją (ale też jedyny polski teatr zawodowy za granicą – Scena Polska w Czeskim Cieszynie), a nawet zespół gimnastyków. Kulturze polskich Zaolziaków będzie można przyjrzeć się z bliska 27 i 28 czerwca. W Parku Śląskim odbędzie się Festiwal Zaolziański. W programie, m.in.: kapel ludowych Bukoń i Lipka, chóru żeńskiego Melodia, zespołów Neomiracles, Druha Nahoda, SilesiJah, występ Gimnastyków z Wędryni tworzących niesamowite ludzkie piramidy, spektakl dla dzieci z Teatru Lalek Bajka z Czeskiego Cieszyna. Gwiazdą z polskiej strony Olzy będzie zespół Koniec Świata.
Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi”, we współpracy z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej.

Chorzowskie spotkania z Funduszami
Centrum Przedsiębiorczości we współpracy z Ośrodkiem Enterprise Europe Network Funduszu Górnośląskiego S.A. Oddział w Katowicach zaprasza Przedsiębiorców na cykl bezpłatnych spotkań informacyjnych „Chorzowskie spotkania z Funduszami”, dotyczących możliwości uzyskania wsparcia ze środków krajowych, regionalnych i wspólnotowych. Pierwsze spotkanie cyklu odbyło się 11 czerwca 2015 r. i było poświęcone wsparciu projektów B+R . Drugie spotkanie pt.: „Finansowanie komercjalizacji innowacyjnych przedsięwzięć – wsparcie nowych inwestycji w perspektywie 2014- 2020” odbędzie się dnia 9 lipca w Chorzowie w siedzibie Centrum Przedsiębiorczości,ul. Targowa 5  w godzinach od 13:00 do 15:00.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
27.06 godz. 18.00 Premiera spektaklu tanecznego "Pigmalion"
28.06 godz. 11.00 Film animowany dla dzieci
1.07 godz. 10.00 Film animowany dla dzieci
2.07 godz. 10.00 "Klasyka zabawy" – koncert piosenek oraz gry i zabawy
2.07 godz. 18.00 Letni przegląd spektakli różnych – "Kochaj i Tańcz"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
26.06 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
26.06 godz. 19.00 Szmaterlok
27.06 godz. 10.00 Poranek Filmowy dla dziecki
29.06 do 5.10 Chorzowska Akademia Seniora

Miejski Dom Kultury „Batory” ul. S. Batorego 6
26.06 godz. 16.00 Zakończenie Roku Szkolnego SP nr 12
27.06 godz. 15.00 Spotkanie Stowarzyszeni Osób Niepełnosprawnych RAZEM
28.06 Chorzowski Klub Rowerowy - wycieczka
1 – 4.07 Śląskie Warsztaty Artystyczne

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1 – 29 czerwca 2015 r. na wystawę Zbyluta Grzywacza z okazji obchodów 15-lecia galerii, natomiast od 1-11 lipca na wystawę III Międzynarodowy Plener "Pejzaż poindustrialny Chorzowa", czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć