Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 28/2015
2015-07-09

RADA MIASTA
TERMINY POSIEDZEŃ KOMISJI RADY MIASTA
14 lipca
godz. 15.30 Komisja Zdrowia

DYŻUR RADNEGO
16.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Bożena Karpińska

AKTUALNOŚCI
Wiadukt przy placu św. Jana już otwarty
Zakończyła się jedna z największych inwestycji drogowych w Chorzowie. 9 lipca do użytku oddany został wiadukt przy pl. św. Jana w rejonie skrzyżowania ulic Legnickiej, Maciejkowickiej i Adamieckiego. – Obiekt wymagał remontu ze względu na zły stan techniczny. Modernizacja obejmowała przebudowę wiaduktu drogowego nad linią PKP wraz z odcinkami dróg, wykonanie odwodnienia obiektu oraz przebudowę istniejących sieci sanitarnych, elektrycznych, teletechnicznych oraz sieci gazowej – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Prace remontowe rozpoczęły się w listopadzie 2014r. Całkowity koszt inwestycji to prawie 2,9 ml zł.

Uwaga objazdy! Modernizacja ulicy Dąbrowskiego
8 lipca ok. godz. 12.00 rozpocznie się realizacja kolejnego etapu modernizacji ciągu ul. Dąbrowskiego. W ciągu ul. Dąbrowskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Zjednoczenia/pl. Kopernika prowadzone będą roboty na pasie ruchu prowadzącym w kierunku ul. Katowickiej. Ruch pojazdów na ww. odcinku odbywać się będzie jednokierunkowo od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Zjednoczenia.
Dodatkowo na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego/pl. Kopernika/Zjednoczenia prowadzone będą roboty związane z przebudową ww. skrzyżowania, w wyniku których nie będzie możliwości skrętu z kierunku ul. Dąbrowskiego w kierunku pl. Kopernika (dalej w kierunku ul. Kopernika, Kilińskiego i Urbanowicza). Pomiędzy skrzyżowaniem ul. Zjednoczenia/Kopernika i pl. Kopernika/Dąbrowskiego prowadzony będzie ruch jednokierunkowy prowadzący w kierunku ul. Dąbrowskiego.

W związku z powyższym wyznaczone zostaną objazdy:
1.    z kierunku ul. Drzymały i Dąbrowskiego (z kierunku ul. Katowickiej) w kierunku ul. Hajduckiej: ul. Dąbrowskiego – ul. Zjednoczenia – ul. Powstańców,
2.    z kierunku ul. Dąbrowskiego w kierunku ul. Kopernika: ul. Zjednoczenia – ul. Powstańców – ul. Sobieskiego – pl. Matejki.Kurtyny wodne na upały

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Klub Malucha w plenerze
Balonowy zawrót głowy -  Klub Malucha zaprasza na chorzowskie place zabaw. Działający w ramach Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Klub Malucha w drugiej połowielipca przenosi się na chorzowskie place zabaw, gdzie zaprosi dzieci na gry, konkursy i atrakcje plenerowe.
W czasie wakacji prowadzony przez profesjonalnych animatorów Klub Malucha odwiedzi cztery place zabaw, a także Park Hutników, Plac Św. Jana oraz chorzowski skansen. We wszystkich tych miejscach dzieci będą miały możliwość wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych dla nich zabawach. W czasie spotkań milusińscy skorzystają z przenośnych stoisk sportowych, przypomną sobie najpopularniejsze muzyczno-taneczne zabawy, jak: „boogie-woogie”, „Ojciec Wirgiliusz” czy „W moim pokoju pełno muzyki jest”. Bawić się będą także balonami... na każdy możliwy sposób. Będzie okazja, by nauczyć się skręcać balony i tworzyć z nich rozmaite stworki, popróbować sił w rzucie balonem z wodą do celu oraz wykonać własnego „gnieciucha”, czyli wypełnić go mąką. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 13 lipca, w Górnośląskim Park Etnograficznym. Start przewidziany jest na godzinę 10. Udział w akcji jest bezpłatny. Pełny harmonogram spotkań przedstawiamy poniżej.
Harmonogram spotkań: http://chorzow.eu/aktualnosci/3965-klub-malucha-w-plenerze-1307-2307.html

Wykład: Jak mieszkać sprawiedliwie? - 9.07
Furheart Gallery zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu “Jak mieszkać alternatywnie?”. Podczas sześciu wykładów dr Agata Twardoch, architekt i urbanista, pokaże więcej podobnych sprzeczności we współczesnym, polskim postrzeganiu sprawy mieszkaniowej oraz opowie o alternatywnymspojrzeniu na mieszkanie. Tematyka wykładów będzie przekrojowa. Zahaczymy o kolorową architekturę z Polski, Europy i Świata, o złe i dobre układy  urbanistyczne, o intersujące dane statystyczne, niestandardowe modele zamieszkiwania, nowiny techniczne, technologiczne i  społeczne oraz po  postu o ciekawostki związane z odpowiedzią na pytanie „Jak mieszkać?”Drugi wykład: jak mieszkać sprawiedliwie? zaczniemy od pytania: po co ma być sprawiedliwie? A następnie, zahaczając nieznacznie o pozornie nudne kwestie związane z polityką mieszkaniową, postaramy się znaleźć znaczne i nieznaczne wskazówki dla politykę uprawiających.

Plaża Open – 10-13.07
Największy w Polsce cykl turniejów siatkówki plażowej po dwóch latach powraca do Parku Śląskiego. Tym razem najlepsi w kraju zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w zawodach rangi mistrzostw Polski. Podczas turnieju w Parku Śląskim planowana jest również inauguracja Grzegorz Fijałek Camp. We współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizowane zostaną warsztaty siatkówki plażowej dla dzieci. Reprezentant Polski chce przekazać najmłodszym podstawowe różnice między plażową i halową odmianą tej dyscypliny. Jednak głównym punktem tej inicjatywy jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej. Mam nadzieję, że uda nam się pokazać uczestnikom, że warto zostawić komputer i pograć w piłkę z kolegami – opowiada o projekcie Olimpijczyk z Londynu. Warsztaty Grzegorz Fijałek Camp odbędą się 13 lipca od godziny 13.
Chorzowski turniej Plaży Open rozpocznie się 10 lipca w Parku Śląskim. Przez trzy dni zmagań nie zabraknie ciekawej rywalizacji, imponujących zagrań oraz świetnej zabawy. Organizatorzy przygotowują wiele niespodzianek i konkursów dla kibiców oraz specjalną strefę animacji dla dzieci. Warto więc będzie całą rodziną pojawić się obok hali wystaw „Kapelusz”.

Turniej Siatkówki Plażowej
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie zaprasza do udziału w turnieju siatkówki plażowej. Mecze rozgrywane będzie 11 lipca od godz. 10.00 na kompleksie boisk „Orlik” przy ul. Kościuszki. Zgłoszenia drużyn 2 i 3- osobowych przyjmowane będą w dniu zawodów od godz. 9.30. Więcej informacji w Dziale Organizacji Imprez MORiS Chorzów ul. Dąbrowskiego 113, tel. 32 2411 111. Udział w turnieju jest bezpłatny.

Wakacje: baseny miejskie w Chorzowie
- basen przy ul. Powstańców Śląskich
W lipcu i sierpniu basen będzie ogólnodostępny w godzinach 6.00 - 22.00 (pn - pt) i 10.00 - 20.00 (weekend). 1, 2 i 3 lipca basen będzie czynny od godz. 10.00.
Rezerwacje w ramach "Lato w mieście": środy 12.00-14.00 oraz czwartki 10.00 - 12.00.
Basen będzie nieczynny z powodu przerwy technologicznej od 17.08 do 30.08
- basen przy ul. Granicznej (KS Hajduki)
W lipcu i sierpniu basen będzie ogólnodostępny w godzinach 10.00 - 22.00 (pn - pt) i 10.00 -20.00 (weekend).
Rezerwacje w ramach "Lato w mieście" wtorki 10.00 - 12.00 oraz środy 10.00 - 12.00.
Basen będzie nieczynny z powodu przerwy technologicznej od 1.08 do 16.08.
Cennik: http://moris.chorzow.pl/index.php/baseny/cennik
Więcej o akcji Lato w Mieście z MORiSem: http://moris.chorzow.pl/index.php/component/content/article?id=53&;;idnewsa=6135

Zwiedzanie schronu bojowego – 11.07
Zwiedzanie „Piątki”, czyli Ciężkiego Schronu Bojowego – to wakacyjna propozycja Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” . 11 lipca w godzinach od 10.00 do 15.00 przewodnicy oprowadzać będą po obiekcie przy ul. Katowickiej 168 w Chorzowie. Zwiedzający odwiedzą obie kondygnacje wraz z bogato wyposażoną izbą dowódcy. Wstęp wolny!

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
10.7 godz. 10.00 Warsztaty taneczno baletowe dla najmłodszych dzieci
13.07 godz. 10.00 Spektakl dla dzieci "Jak kicia Rufiego mądrości uczyła"
14.07 godz. 10.00 Warsztaty taneczne dla dzieci
15.07 godz. 10.00 Film animowany dla dzieci
15.07 godz. 12.00 Film fabularny dla młodzieży
16.07 godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
6-17.07 Wakacje Czas Zacząć – Warsztaty Artystyczne "W krainie Rycerzy i Księżniczek"
12.07 godz. 17.00 Festyn Miejski na Placu Jana

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: 1-11 lipca na wystawę III Międzynarodowy Plener "Pejzaż poindustrialny Chorzowa"; od 6 – 27 lipca na wystawę artystów z miast partnerskich Chorzowa, czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć