Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 35/2015
2015-09-07

RADA MIASTA
POSIEDZENIA KOMISJI RADY MIASTA
8.09 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
8.09 godz. 17.15 Komisja Bezpieczeństwa i Praworządności

DYŻUR RADNEGO
10.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Otte

AKTUALNOŚCI
Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie
W Chorzowie rusza kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Z programu skorzystać mogą mieszkańcy Chorzowa, którzy ukończyli 60 rok życia. Szczepienia wykonywane będą do wyczerpania limitu w 9 placówkach medycznych na terenie miasta. W tym roku skorzysta z nich ponad 3 400 osób. Chorzowski program zdrowotny w profilaktyce grypy został wyróżniony przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. 15 września samorząd otrzyma tytuł „Lidera” w uznaniu za zasługi na rzecz szerzenia profilaktyki grypy oraz za realizację ważnych zadań z zakresu ochrony i promocji zdrowia.
Lista placówek medycznych, w których wykonywane są bezpłatne szczepienia: http://chorzow.eu/aktualnosci/4086-bezplatne-szczepienia-przeciwko-grypie.html

Uczczono 76. rocznicę agresji hitlerowskiej
Przedstawiciele władz miasta,stowarzyszeń, mieszkańcy, parlamentarzyści, harcerze oraz środowiska kombatanckie uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej. W 76. rocznicę  agresji hitlerowskiej złożono kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Polskich przy ulicy Śląskiej.

Mała obwodnica Chorzowa już otwarta
1 września otwarto tzw. małą obwodnicę Chorzowa, łączącą autostradę A4 z ul. Armii Krajowej. - Nowa droga odciąży ruch samochodowy w Chorzowie Batorym. To wygodne rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą szybko przedostać się do centrum miasta lub na autostradę - wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Przebudowa ul. Wilhelma Kollmanna związana była z budową nowego wiaduktu nad torami kolejowymi PKP oraz połączeniem z ul. Inwalidzką. W ramach prac wykonano m.in. mury oporowe w ciągu ul. Kollmanna i ul. Inwalidzkiej, zbudowano nowe oraz przebudowano istniejące zjazdy publiczne, wykonano odwodnienie dróg oraz przebudowano istniejące sieci sanitarne, gazowe, elektryczne i teletechniczne. Prace rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł. Wjeżdżających tą drogą do Chorzowa wita grafiti wykonane przez grupę Nietak.

PUP: bony szkoleniowe i dofinansowanie kursów
Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie ogłasza nabór wniosków na finansowanie kształcenie ustawicznego oraz bony szkoleniowe.

Bon szkoleniowy
Z bonu szkoleniowego mogą skorzystać osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30 roku życia i chcą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe lub umiejętności. W ramach bonu szkoleniowego, w wysokości do 100% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 4 tys. zł), zostaną sfinansowane koszty:
•    jednego lub kilku szkoleń, w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego i kursu nadającego uprawnienia zawodowe
•    niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych
•    przejazdu na szkolenia
Szczegółowych informacji udzielają doradcy klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ul. Opolskiej 19.  
 
Finansowanie kształcenia ustawicznego
Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie zaprasza do składania wniosków na finansowanie kształcenie ustawicznego pracowników i pracodawców powyżej 45 lat.

Środki KFS można przeznaczyć na :
•    Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
•    Egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
•    Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
•    Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków związku z podjętym kształceniem.
•    Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
Pracodawców zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem telefony 32 3497-110 lub w pok. nr 1 (parter)

Bezpieczna droga do szkoły
Dodatkowe patrole w rejonach szkół i prelekcje dla dzieci – tak rozpoczęto w Chorzowie akcje „Bezpieczna droga do szkoły 2015”. Policja we współpracy ze strażą miejską i Młodzieżową Służbą Ruchu Drogowego szczególną uwagę zwróci na przejścia dla pieszych i drogi w okolicach szkół. – Pokażemy maluchom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnie, prewencyjnie oddziaływać będziemy także na kierowców – wyjaśnia st. asp. Arkadiusz Bień z chorzowskiej drogówki. – Najwięcej patroli pojawi się w rejonie remontowanych dróg, czyli tam gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność – dodaje Bień. 1 września ruszyła także kolejna edycja prelekcji dla uczniów klas 1-3. Podczas spotkań z policjantami, dzieci poznają podstawowe zasady ruchu drogowe i dowiadują się na co zwracać uwagę przechodząc przez pasy. Nie zapominamy także o widoczności na drodze – wszyscy uczestnicy zajęć otrzymają  odblaski na szkolne plecaki.  


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Książki na wolności, ruszyła zbiórka – 24.09
13 tysięcy książek  - to wynik z zeszłego roku. Ile egzemplarzy trafi na kiermasz 2015? – To dopiero poczatek zbiórki, ale już wiemy, że mieszkańcy będą mieli z czego wybierać. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem,  dlatego liczymy na kolejny rekord – zapowiada Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Urząd Miasta już po raz piąty zaprasza do udziału w akcji Wolność Czytania. Książki, czasopisma i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta (m.in w domach kultury i bibliotekach).  Na egzemplarze czekamy do 23 września (w miejsach zbiórki)  oraz w dzień finału (na stoisku przy ul. Jagielońskiej). Zebrana literatura trafi na specjalny kiermasz. 24 września, każdy kto odwiedzi  deptak przy ul. Jagiellońskiej, będzie mógł wrócić do domu z darmową książką, gazetą lub audiobookiem. Literacka giełda  to tylko jedna z atrakcji Wolności Czytania 2015. Miłośnicy książek wezmą także udział w warsztatach i spotkaniach autorskich.
 
Punkty, w którzych prowadzona jest zbiórka książek:
•    Urząd Miasta Rynek 1
•    Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
•    Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
•    Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
•    Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
•    Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 oraz wszystkie filie Biblioteki
•    Muzeum ul. Powstańców 25

Wolność Czytania , 24 września, ul. Jagiellońska  (giełda książki, spektakle teatralne, warsztaty związane z książką, spotkania autorskie)

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
4.09 godz. 18.00 ChCKino Klasyka Amerykańskiego Kina
6.09 godz. 16.00 Kalejdoskop Bajek w wykonaniu Teatru Reduta Śląska
7.09 godz. 18.15 Otwarcie wystawy "Inspiracje" Krystyny Głowniak
8.09 godz. 18.00 ChCKino Klasyka Amerykańskiego Kina
10.09. godz. 16.00 Spektakl "Rajzentasza" dla Pauliny

Młodzieżowy Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
8.09 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
9.09 godz. 19.30 Koncert: Tomasz Szweda

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka
6.09 godz. 16.00 Festyn na Osiedlu Pnioki
9.09 godz. 15.00 – 17.00 Klub Seniora

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 7 – 28 września zaprasza na wystawę malarstwa Henryka Musiałowicza czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć