Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 37/2015
2015-09-18

RADA MIASTA
POSIEDZENIA KOMISJI RADY MIASTA
21.09 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
21.09 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Polityki Społecznej
21.09 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
22.09 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
22.09 godz. 16.30 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa

DYŻUR RADNEGO
24.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Jan Skórka

AKTUALNOŚCI
Dworzec w Batorym. Komunikacja zastępcza od 28.09
Koleje Śląskie: w związku z trwającą rewitalizacją odcinka Katowice – Chorzów Batory część pociągów w terminie od 28 września będzie kursować z pominięciem peronów w stacji Chorzów Batory. W związku z tym uruchomione zostaną autobusy komunikacji zastępczej skomunikowane z z pociągami w celu dowozu/odwozu pasażerów z/do sąsiednich przystanków. Szczegóły: http://chorzow.eu/images/foto-miasto-nowe/Chorz%C3%B3w_Batory_ZKA.pdf

Zabytkowa hala miejscem artystycznych wydarzeń
Ta informacja na pewno zelektryzuje nie tylko mieszkańców Chorzowa. W hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ulicy Metalowców znowu będzie iskrzyć. Zabytkowa hala licząca 120 lat stanie się sceną wydarzeń artystycznych. Już 26 września w ramach 3. Festiwalu Nowej Scenografii „Mitologia Industrialnej Przestrzeni” odbędzie się niecodzienny spektakl. Widowisko zatytułowane „W drodze”  rozpocznie się o godz. 22.30 przy wejściu na teren huty. Aktorzy zabiorą widzów w podróż: w towarzystwie ruchomej scenografii zwiedzą otoczenie dawnej elektrowni oraz zabytkową halę. Spektakl autorstwa Sylwii Hefczyńskiej – Lewandowskiej i Piotra Tetlaka to opowieść inspirowana „śląskością”. Twórcy za pomocą ruchomych obrazów zestawią ze sobą pozytywne i negatywne strony życia w przestrzeni przemysłowej. Wstęp wolny.
Natomiast 3 października odbędzie się Festibal. To oznacza, że zabytkowe, industrialne wnętrze przejmują muzycy. Tego wieczoru zagrają mistrzowie nowoczesnego brzmienia Smolik i Kev Fox oraz Fisz Emade Tworzywo.  Start o godz. 19.00. Bilety do kupienia na Ticketportalu oraz w klubie muzycznym „Szuflada” przy ul. Wolności 15.

Bezpłatne porady dla osób z otyłością i nadwagą
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Św. Pawła 11a w Chorzowie zaprasza na bezpłatne porady dla osób z otyłością i nadwagą. Konsultacje odbędą się 3 października w godz. 8.30 – 12.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z sekretariatem przychodni: tel. (32) 34 81 555

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Mistrzostwa Chorzowa w tenisie stołowym
Zapraszamy do udziału w Otwartych Mistrzostwach Chorzowa w tenisie stołowym. Impreza odbędzie się 20 września o godzinie 10.00 w hali sportowej MORiS Chorzów, przy ul. Dąbrowskiego 113. Turniej jest ogólnodostępny, a rywalizacja przebiegać będzie w dziewięciu kategoriach wiekowych. Zgłoszenia do turnieju przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 9:55. Opłata startowa wynosi 5, 8 lub 10 zł w zależności od kategorii. Na najlepszych (miejsca 1-3 w każdej kategorii) czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji pod nr tel. 32 2411111.

Chorzowski Dni Promocji Zdrowia – 20.09 – 30.09
W programie m.in.:
- bezpłatne badania
- konferencje szkoleniowe
- gry i zabawy dla dzieci
- prezentacja oferty chorzowskich poradni
- akcje prozdrowotne
- szkolenie z zakresu I pomocy i wiele innych atrakcji

HARMONOGRAM

20. 09. 2015 r.
Godz. 11. 00 - 14. 00
Dżemowisko
Miejsce: Park Hutników

22. 09. 2015 r.
Godz. 10. 30 - 16. 30
Konferencja szkoleniowa: „Dziecko trudne i zaburzone. Metody pracy”
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3
Godz. 14. 00 - 16. 00
Czytamy książki chorzowskim
pacjentom
Miejsce: Oddział Wewnętrzny z Pododdziałem
Geriatrycznym w Zespole Szpitali Miejskich

23. 09. 2015 r.
Godz. 14. 00 - 16. 00
Czytamy książki chorzowskim
pacjentom
Miejsce: Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii
Godz. 16. 00 - 18. 00
„Zdrowe przedszkole - zdrowe dzieci”
Miejsce: Przedszkole nr 1
ul. Obrońców Chorzowa 14

24. 09. 2015 r.
Godz. 9. 00 - 18. 00
Naucz się ratować życie. Lekarze - taksówkarzom.
Miejsce: Starochorzowski Dom Kultury
ul. Siemianowicka 59
Godz. 10. 00 - 17. 00
Nie musisz być lekarzem by ratować życie. Oddaj krew.
Miejsce: Plac przy Poczcie Głównej
ul. Pocztowa 1

25. 09. 2015 r.
Godz. 10. 00 - 13. 00
Miejskie Spotkania Medyczne, czyli ... Dzień Otwarty w Poradni Schorzeń Piersi
Miejsce: Zespół Szpitali Miejskich, ul. Strzelców
Bytomskich 11
Godz. 14. 00
Czytamy książki chorzowskimn pacjentom
Miejsce: Zespół Szpitali Miejskich, ul. Strzelców
Bytomskich 11

25. 09. 2015 r.
Godz. 16.00
Muzyczny voyage dookoła świata. Koncert przebojów operetkowych.
Miejsce: Miejski Dom Kultury „Batory”
ul. Stefana Batorego 6
IMPREZA BILETOWANA

26. 09. 2015 r.
Godz. 9. 00 - 17. 00
Finał akcji „Dogonić zdrowie”
Miejsce: Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu
ul. Dąbrowskiego 113
BEZPŁATNE BADANIA

28. 09. 2015 r.
Godz. 11.00
Konferencja „Medycyna tego wieku”
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury
ul. Sienkiewicza 3

30. 09. 2015 r.
Godz. 10. 00 - 16.00
Konferencja „Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych”
Miejsce: Starochorzowski Dom Kultury,
ul. Siemianowicka 59

Dżemowisko – 20.09
Chorzów przygotowuje się do zimy: zaczynamy od słoików ze zdrowymi konfiturami. 20 września w Parku Hutników mieszkańcy robić będą dżem ze śliwek według specjalnego przepisu Przemysława Błaszczyka, laureata programu „Top Chef” oraz Patryka Fuchsa, finalisty programu „8 Smaków Europy”. Akcja „Dżemowisko” rozpocznie kolejną edycję Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia. - Ten intrygujący początek ma zachęcić chorzowian do wzięcia udziału w kolejnych punktach programu – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Chorzowa ds. Aktywizacji Społecznej. - Chcemy, by chorzowianie aktywnie włączyli się w liczne wykłady, warsztaty i konferencje, które przygotowaliśmy. Będzie okazja, by w praktyce poznać między innymi techniki terapii behawioralnej czy budowania strategii pracy w środowisku szkolnym dla ucznia trudnego lub zaburzonego.

Mistrz Mowy Polskiej – 21.09
Kto otrzyma tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2015? Laureata 15. edycji programu poznamy 21 września podczas gali finałowej w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3. Zgodnie z tradycją konkursu, wyboru dokona grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. W gronie kandydatów tegorocznej edycji znalazły się aż 4 osoby związane ze Śląskiem: Aleksandra  Gajewska, Piotr Hankus, Bernard Krawczyk i Jarosław Świerszcz.

Zdrowe Przedszkole – zdrowe dzieci – 23.09
Czy ciastko może być zdrową przekąską, jak prawidłowo myć zęby i co dodać do pełnowartościowej sałatki - tego wszystkiego dowiedzą się rodzice i przedszkolaki podczas akcji „Zdrowe przedszkole – zdrowe dzieci”. 23 września w Przedszkolu nr 1 przy ul. Obrońców Chorzowa 14 stanie 7 stref, w których chętni zgłębiać będą tajniki zdrowego stylu życia. Rozmowa z dietetykiem i warsztaty kulinarne – to oferta dedykowana rodziców. Maluchy zaprosimy natomiast do Strefy Higieny oraz do udziału w zajęciach sportowych: bitwie tanecznej przedszkolaków, zawodach w przeciąganiu liny i slalomie z balonami. Z dziećmi warto odwiedzić także Strefę Bezpieczeństwa, w której odbędą się kursy pierwszej pomocy i pokaz wozu strażackiego. Podczas akcji Przedszkole nr 1 jako pierwsze w Chorzowie odbierze certyfikat przyjęcia do Sieci Szkół Promujących Zdrowie przyznawany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Do grona instytucji promujących zdrowie przyjmowane są placówki dydaktyczne, które wyróżniają się aktywnością na rzecz edukacji prozdrowotnej. Akcja „Zdrowe przedszkole – zdrowe dzieci” rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa do godz. 18.00. Wstęp wolny!
"Zdrowe przedszkole - zdrowe dzieci" odbędzie się w ramach Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia.

Koncert Przebojów Świata i Operetki  - 25.09
Pieśni rosyjskie, polskie, włoskie, hiszpańskie, a nawet żydowskie - taki plan mają soliści, którzy wystąpią w Miejskim Domu Kultury „Batory” już 25 września o godz. 16. Muzyczny Voyage to podróż dookoła świata z koncertem przebojów świata i operetki.Na scenie Naira Ayvazyan – sopran i Sylwester Targosz – Szalonek – tenor. Gospodarzem wieczoru będzie Nina Nocoń prowadząca programy rozrywkowe w Telewizji Silesia. W trakcie koncertu zainaugurowany zostanie nowy program pt. „Miejsce Przyjazne Seniorom”. - Jego celem programu jest nagrodzenie miejsc, które spełniają oczekiwania seniorów. Komisja konkursowa sprawdzi zgłoszenia nie tylko pod względem oferty, ale także architektury miejsca i promocji jaką dane miejsce zastosowało, aby zachęcić seniorów do odwiedzenia – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej. Podczas koncertu operetkowego odbędzie się prezentacja nowego harmonogramu Chorzowskiej Akademii Seniora i czterech Dzielnicowych Akademii Seniora.
Bilety w cenie 20 zł (posiadacze karty programu „Chorzów 60+”) i 30 zł (pozostali) do nabycia w kasie MDK „Batory”. Podczas koncertu nie zabraknie węgierskiego czardasza rodem z nad Balatonu oraz najpiękniejszych arii i duetów operetkowych. Koncert odbywa się w ramach Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia, pod honorowym patronatem Mariana Zembali, Ministra Zdrowia.

Książki na wolności, ruszyła zbiórka – 24.09
13 tysięcy książek  - to wynik z zeszłego roku. Ile egzemplarzy trafi na kiermasz 2015? – To dopiero poczatek zbiórki, ale już wiemy, że mieszkańcy będą mieli z czego wybierać. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem,  dlatego liczymy na kolejny rekord – zapowiada Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Urząd Miasta już po raz piąty zaprasza do udziału w akcji Wolność Czytania. Książki, czasopisma i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta (m.in w domach kultury i bibliotekach).  Na egzemplarze czekamy do 23 września (w miejsach zbiórki)  oraz w dzień finału (na stoisku przy ul. Jagielońskiej). Zebrana literatura trafi na specjalny kiermasz. 24 września, każdy kto odwiedzi  deptak przy ul. Jagiellońskiej, będzie mógł wrócić do domu z darmową książką, gazetą lub audiobookiem. Literacka giełda  to tylko jedna z atrakcji Wolności Czytania 2015. Miłośnicy książek wezmą także udział w warsztatach i spotkaniach autorskich.

Punkty, w którzych prowadzona jest zbiórka książek:
•    Urząd Miasta Rynek 1
•    Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
•    Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
•    Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
•    Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
•    Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8 oraz wszystkie filie Biblioteki
•    Muzeum ul. Powstańców 25

Wolność Czytania , 24 września, ul. Jagiellońska  (giełda książki, spektakle teatralne, warsztaty związane z książką, spotkania autorskie)


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
19.09 godz. 18.00 Inauguracja sezonu kulturalnego ChCK – spektakl "Chłopiec z łabędziem"
20.09 godz. 16.00 Inauguracja sezonu kulturalnego ChCK dla dzieci – "Kiedy króla boli ząb"
21.09 godz. 17.00 Finisaż wystawy Krystyny Głowniak
21.09 godz. 18.00 Uroczysta Gala "Mistrz Mowy Polskiej"
22.09 godz. 10.30 Konferencja "Dziecko trudne i zaburzone"
22.09 godz. 19.00 Inne granie w ChCK
23.09 godz. 18.00 W ramach cyklu KINO ŚWIATA – Kino Brytyjskie
24.09 godz. 10.00 Wolność Czytania
24.09 godz. 16.30 Wernisaż oraz prelekcja Jana Rzymełki "Śląskie Agaty"

Młodzieżowy Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
20.09 godz. 12.00 Batory Fest: Piwny Wrześniok
20.09 godz. 15.00 SPLOT – festiwal młodych
22.09 godz. 18.00 "Heksa" – spektakl w gwarze śląskiej
23.09 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich
23.09 godz. 18.00 Spotkanie w ramach Chorzowskiego Klubu Rowerowego

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
21.09 godz. 10.00 Inauguracja Roku Kulturalnego dla Dzieci – muzyczna bajka "Piotruś i Wilk"
23.09 godz. 18.00 Inaguracja Roku Kulturalnego w SDK – "Z PRL-em W TLE"


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 7 – 28 września zaprasza na wystawę malarstwa Henryka Musiałowicza czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć