Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 39/2015
2015-10-01

RADA MIASTA
POSIEDZENIA KOMISJI RADY MIASTA
5.10 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
6.10 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
7.10 godz. 17.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
7.10 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu (Restauracja Czerwona)

DYŻUR RADNEGO
8.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Krzysztof Szulc

AKTUALNOŚCI

Smakujemy Chorzów
21 chorzowskich restauracji, kawiarni i barów rywalizować będzie o podniebienia i głosy. Rusza 9. edycja konkursu kulinarnego Chorzowskie Smaki. – To przedsięwzięcie, które ma pokazać mieszkańcom regionu, jak bogatą ofertę kulinarną posiada nasze miasto. Niegdyś Chorzów znany był głównie z węgla i stali, dziś to jedno z liczących się miast a na restauracyjnej mapie Metropolii Silesia – wyjaśnia Andrzej Kotala Prezydent Chorzowa. Co tym razem zaproponują restauratorzy? O tytuł najsmaczniejszego dania konkurować będą kuchnie z całego świata: rodzima polska, ale także rosyjska, turecka czy śródziemnomorska. Wśród 58 potraw znalazły się m.in.: serniczek kokosowy ze śląskim złotem, krowa w sombrero i naleśnik farmera. Na ulubione przystawki, dania główne i desery głosować będzie można od 1 do 13 października. Aby wesprzeć swojego faworyta wystarczy wejść na stronę internetową www.chorzowskiesmaki.pl lub wypełnić ankietę, którą znaleźć można w lokalach biorących udział w  plebiscycie. Dla smakoszy przygotowano także 50% zniżki na dania konkursowe (5.10 – 11.10). Wyniki Chorzowskich Smaków poznamy 17 października podczas plenerowej Gali Smaków, która odbędzie się na ulicy Jagiellońskiej.

Chorzowska Karta Dużej Rodziny: zapraszamy do współpracy
Zaprasza wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców do włączenia się w program dla rodzin wieloletnich „Chorzowska Karta Dużej Rodziny”. Celem akcji jest umożliwienie rodzinom posiadającym troje i więcej dzieci pełnego korzystania z oferowanych dóbr i usług oraz uczestniczenie w życiu społecznym-kulturalnym i sportowym. Do programu może dołączyć przedsiębiorca, który zapewni zniżki czy dodatkowe uprawnienia dedykowane rodzinom wielodzietnym. Co daje uczestnictwo w programie? Na pewno przynosi obopólne korzyści. Rodziny korzystające ze specjalnie dostosowanej atrakcyjnej oferty mogą np. wspólnie spędzać czas, co wpływa na polepszenie ich relacji a przedsiębiorcy zyskują klientów, rozpoznawalność  i pozytywny wizerunek. Ponadto Partner będzie mógł posługiwać się znakiem promującym  program „Karta Dużej Rodziny”, będzie promowany na stronie internetowej Urzędu Miasta Chorzów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie. We wszystkich kwestiach dotyczących uczestnictwa w programie, można się kontaktować z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chorzowie, Panią Bożena Krawicz pod nr tel. (32). 771 - 63 – 01.Zapraszamy do składania propozycji ulg i zniżek dla rodzin wielodzietnych.

"Medycyna naszego wieku" – konferencja z ministrem Zembalą
Organizowana w ramach Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia konferencja "Medycyna naszego wieku" dobiegła końca. Udział wzięli w niej między innymi Minister Zdrowia prof. Marian Zembala, który wygłosił wykład pt. "Dlaczego w ochronie zdrowia potrzeba nam jest geriatria" i Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, który opowiadał o tym, jak wygląda i przed jakimi wyzwaniami stoi opieka zdrowotna w XXI wieku.
Konferencja "Medycyna naszego wieku" składała się z trzech części - wykładowej, artystycznej, którą poprowadził Dariusz Niebudek i merytorycznej, podczas której odbyła się dyskusja dotyczące ochrony zdrowia w Chorzowie.
W trakcie konferencji pamiątkowymi medali za wybitne zasługi w zakresie działań na rzecz chorzowskiej ochrony zdrowia odznaczeni zostali Jolanta Wadas, Michał Roleder, Grażyna Kmiecik, Zenobia Pisarska, Mirosława Spyra, Regina Ulfig oraz Krzysztof Mandat.
Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla mieszkańców miasta, jak choćby strefa profilaktyki zdrowotnej, warsztaty z nordic walking oraz warsztaty taneczne dla seniorów, strefa Klubu Malucha czy pokazy udzielania pierwszej pomocy.

Chorzowscy żeglaże najlepsi
Na wodach zalewu w Pławniowicach rozegrano IV Regaty o Puchar Prezydenta Chorzowa. Klasyfikację generalną wygrała załoga Miasto Chorzów POL 254. W klasie Omega turystyczna zwyciężył jacht Rekin ze Stowarzyszenia „Szkwał”
Miniony weekend był niezwykle udany dla chorzowskich żeglarzy. Mimo nienajlepszych prognoz, pogoda dla uczestników regat okazała się bardzo łaskawa, a w pierwszym dniu (sobota) wiatr był wręcz idealny do przeprowadzenia zawodów. Na starcie IV Regat o Puchar Prezydenta Chorzowa stanęło 18 ekip. Zwyciężyła ta płynąca pod żaglami Miasta Chorzów ze sternikiem Rafałem Kuszką. Załoga z Chorzowa wygrała cztery z siedmiu wyścigów i o zaledwie 1 punkt wyprzedziła AWF Katowice, który był najszybszy w trzech pozostałych startach. Trzecie miejsce w klasie Standard zajęła ekipa PROCONET TEAM z Katarzyną Szwankowską jaką sterniczką. W klasie turystycznej zwyciężył Marcin Zdebik (SŻ Szkwał) przed Andrzejem Kowalskim (JK Opty Otmuchów) i Łukaszem Ładą (SŻ Szkwał). Najlepsi uczestnicy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody w postaci bonów do realizacji w sieci sklepów Decathlon. Dodatkowo, wręczono Puchar Pławniowic za zwycięstwo w klasyfikacji łącznej zawodów rozegranych w minionym sezonie w Pławniowcach. Nagroda ta powędrowała do Marcina Zdebika (SŻ Szkwał)

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie
Prezydent Miasta Chorzów zaprasza na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.Program skierowany jest do osób, które:
•    ukończyły 60 lat,
•    mieszkają w Chorzowie.
Szczepienia wykonywane będą od 1 września 2015r. do wykorzystania limitu zakontraktowanych świadczeń, przy czym nie dłużej niż do15 grudnia 2015 r. we wskazanych placówkach medycznych na terenie Chorzowa.
Liczba szczepień jest ograniczona. Szczegółowe informacje w Biurze Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Chorzów tel. 32 416 52 31 (pok. 231)


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Festibal w Chorzowie – 3.10
Hala dawnej elektrowni huty z 1895r. i mistrzowie nowoczesnego brzmienia – tak zapowiada się pierwsza edycja Festibalu w Chorzowie. 3 października dla publiczność zgromadzonej w Hucie Królewskiej przy ul. Metalowców zagrają: Smolik i Kev For oraz Fisz Emade Tworzywo. Bilety do kupienia na Ticketportalu: http://www.ticketportal.pl/predstavenie_javisko_view.asp?IDPred=205419 oraz w Klubie Muzycznym Szuflada 15, przy ul. Wolności 15. Start o godz. 19.00

Dni otwarte elektrociepłowni CEZ Chorzów – 10.10
CEZ Chorzów zaprasza na Dzień Drzwi Otwartych, podczas którego „od kuchni“ zaprezentuje wszystkim zainteresowanym, jak powstaje energia elektryczna i cieplna. To już kolejna edycja Drzwi Otwartych – wydarzenia, które każdej jesieni przyciąga tłumy mieszkańców nie tylko Chorzowa, ale całej aglomeracji śląskiej. I nic w tym dziwnego, ponieważ należąca do Grupy CEZ elektrociepłownia CEZ Chorzów to miejsce na co dzień niedostępne. To właśnie za tymi drzwiami, otwieranymi raz do roku dla szerokiej publiczności, produkowana jest energia elektryczna i cieplna. A wszystko zgodnie z najwyższymi wymogami dotyczącymi ekologii.
W programie organizatorzy przewidują także konkursy plastyczne, malowanie twarzy oraz animacje z doświadczonymi opiekunami. Na tych, którzy po zwiedzaniu i zabawie będą chcieli złapać oddech, czekać będzie słodki poczęstunek i filiżanka kawy. Na zakończenie imprezy, zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w foto-budce. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział prawie 300 mieszkańców Chorzowa i okolic. Organizatorzy liczą, że w tym roku ta liczba będzie jeszcze większa.
Dzień Drzwi Otwartych w CEZ Chorzów odbędzie się 10 października w godzinach 9.00 - 14.30. Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem elektrociepłowni zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu: 032 770 42 90, w dniach 24 września – 2 października, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Wstęp wolny. Informacje o wydarzeniu także na www.cezpolska.pl

Kurs samoobrony dla kobiet 7.10
Jak zachować się w sytuacji zagrożenia, zminimalizować strach i odeprzeć atak – tego wszystkiego nauczą się uczestniczki kursu samoobrony w Chorzowie. Urząd Miasta już po  raz ósmy organizuje zajęcia w ramach programu „Samoobrona kobiet”. Chorzowianki zdobędą wiedzę z zakresu wiktymologii i prewencji kryminalnej, wezmą także udział w ćwiczeniach z wybranych elementów samoobrony i pierwszej pomocy. Kurs rozpocznie się 7 października i potrwa do  2 grudnia. Zajęcia będą odbywać się w każdą środę i piątek w godzinach od 18.00 do 19.30 w sali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie, przy ulicy Odległej 5. Formularze zgłoszeniowe należy przesłać na adres zk@chorzow.eu do 2 października (decyduje kolejność zgłoszeń).

Do biegu, gotowi, start! - 11.10
11 października rozegrane zostaną Biegi Przełajowe o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. Po raz pierwszy zawody te odbędą się w nowym miejscu: w rejon ulicy Lompy. Punktem zbiórki, startu i mety będzie Stadion Miejski. Biegacze pokonają także trasę wyznaczoną okolicznymi alejkami osiedlowymi. Jak co roku, chorzowskiego zawody będą finałem cyklu zmagań o Paterę "Dziennika Zachodniego". To już 44 edycja tej prestiżowej dla środowiska biegaczy imprezy, przygotowanej przez Śląski TKKF oraz lokalne ośrodki sportu w całym regionie.

Organy Plus: edycja jesienna -3.10, 10.10
Po wakacyjnej przerwie ruszyła druga część koncertów organowych w chorzowskich parafiach. Jesienną edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Organy Plus” rozpoczął występ Jarosława Wróblewskiego (organy) i Klaudiusza Barana (akordeon) w kościele im. Lutra przy ul. Powstańców 13.  W trakcie jesiennej edycji obok organów wykonawcami będą akordeonista oraz wokalista – bas. Wstęp wolny!
3.10 godz. 19.00, kościół św. Jadwigi, ul. Wolności 51
Antoni Pokora – organy
PROGRAM:
John Stanley Voluntar F-dur,
Jan Sebastian Bach Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564
Robert Schumann 6 Studien in kanonischer Form Op. 56 Nr. 5 i 6
Franciszek Liszt Preludium i fuga na temat BACH
 
10.10 godz. 19.00, kościół św. Floriana, ul. Księdza Konrada Szwedy 1
Eva Megyesi – organy | Marcin Wolak – bas
PROGRAM:
Julien Bret La valse des anges
Arild Sandvold Sonata organowa f-moll
Alfred Hollins Uwertura koncertowa c-moll
Percy E. Fletcher Festival Toccata
Bjarne Slogedal Wariacje na temat pieśni norweskiej
August Gottfried Ritter Sonata a-moll

Aktywni 60+ - 24.10
Wybraliśmy jedenastkę do drugiego etapu „Aktywny 60+”. Kazimierz Bączek, Bronisława Konkiel, Jan Krysiak, Maria Majchrzak, Zofia Miczek, Aleksandra Raczyńska, Michał Rebajn, Andrzej Sodowski, Urszula Staszowska, Zdzisław Swoboda i Bibianna Werner to nazwiska jedenastu osób, które przeszły do drugiego etapu Plebiscytu „Aktywny 60+”. - Dokonaliśmy bardzo trudnego wyboru. W drugim etapie wszystko będzie zależało od naszych chorzowskich seniorów, bo to oni w tajnym głosowaniu zdecydują kto otrzyma tytuł „Aktywny 60+” – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej i przewodnicząca komisji konkursowej.

Równocześnie z Plebiscytem „Aktywny 60+” będzie prowadzony drugi konkurs „Firma Przyjazna Seniorom”. Celem drugiej inicjatywy jest nagrodzenie firm, których oferta najbardziej spełnia oczekiwania chorzowskich seniorów. Od 17 lipca do 30 września  będzie można oddawać głosy na swoich faworytów. Głosować  w plebiscycie „Aktywny 60+” może każdy pełnoletni mieszkaniec Chorzowa, jednak w przypadku takiej samej liczby głosów o zwycięstwie zdecydują głosy seniorów. W drugim plebiscycie „Firma Przyjazna Seniorom” głosować mogą jedynie seniorzy (osoby powyżej 60. Roku życia). Urny wyborcze będą postawione w siedmiu punkach Chorzowa: Centrum Integracji Pokoleń (ul. Dąbrowskiego 7), Urząd Miasta, Chorzowskie Centrum Kultury, Starochorzwski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Sobieskiego 8), Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Lompy 13), Centrum Inicjatyw Społecznych i Miejski Dom Kultury „Batory”.
Zwycięzców plebiscytów poznamy 24 października podczas Gali Programu „Chorzów 60+”.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
2.10 godz. 18.30 Spektakl "Pod Niemieckimi Łóżkami"
3.10 godz. 18.00 Czesław Jakubiec Comedy "Muzyka Żartem Śpiewana"
4.10 godz. 11.00 Film animowany dla dzieci
4.10 godz. 18.00 XXIV Międzynarodowy Festiwal DRUM FEST: koncert Drum Spirit
7.10 godz. 17.00 Spektakl "Grzeczna"
8.10 godz. 10.00 i 12.00 Spektakl "Grzeczna"
8.10 godz. 19.00 Koncert zespołu LEMON

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
3.10 godz. 16.00 Biesiada Sąsiada – impreza dla mieszkańców spółdzielni Komunalnik
6.10 godz. 10.00 Spotkanie klubu rozmaitości kulturalnych PEGAZ
7.10 godz. 16.00 Warsztaty literackie (Galeria Furheart)
8.10 godz. 15.00 Warsztaty muzyczno-literackie dla dzieci
8.10 godz. 17.00 Warsztaty muzyczne

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
3.10 godz. 15.00 OCTOBER GRILL FEST na Dolinie Górnika
3.10-9.10 Memoriał Romana Bąka – turniej seniorów w szachach
7.10 godz. 15.00 Klub Seniora

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 5-28 października zaprasza na wystawę Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć