Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 41/2015
2015-10-22

RADA MIASTA
POSIEDZENIA KOMISJI RADY MIASTA
26.10 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
26.10 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej (Noclegownia, Katowicka 190)
27.10 godz. 15.30 Komisja Edukacji
28.10 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
28.10 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu

DYŻUR RADNEGO
29.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Piotr Wróblewski

AKTUALNOŚCI

Znamy najlepsze dania 2015 roku
Ośmiornica z chorizo, pierś z kaczki z sosem pomarańczowo – koniakowym i mus czekoladowy z winem marsala – to najlepsze dania 2015r. Dobiegła końca 9. edycja konkursu kulinarnego Chorzowskie Smaki. Tym razem do rywalizacji stanęło 21 restauracji, kawiarni i barów. O tytuł najsmaczniejszej przystawki, dania głównego i deseru walczyło aż 58 potraw. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się podczas imprezy plenerowej na ul. Jagiellońskiej. 17 października trofeum srebrnej chochli trafiło do Mańana Bistro & Wine Bar (najlepsza przystawka) oraz do Restauracji Czerwona (danie główne i deser). Gali Smaków towarzyszyły pokazy kuchni molekularnej. W ruch poszły syfony i probówki, nie zabrakło także ciekłego azotu i suchego lodu. Kulinarne święto nie mogło obyć się bez pysznego poczęstunku: na uczestników czekał kremowy tort i dania kuchni molekularnej. – Konkurs Chorzowskie Smaki to przedsięwzięcie, które ma pokazać mieszkańcom regionu, jak bogatą ofertę kulinarną posiada nasze miasto. Niegdyś Chorzów znany był głównie z węgla i stali, dziś to jedno z liczących się miast na restauracyjnej mapie Metropolii Silesia –podsumował Andrzej Kotala Prezydent Chorzowa.

Nowy wybieg dla psów powstanie na Batorym
Drążki i obręcz do przeskoków, kładka oraz równoważnia - czworonogi z Batorego będą miały tor przeszkód. Ruszyła budowa nowego wybiegu dla psów przy ul. ks. Józefa Czempiela. Na ogrodzonym terenie oprócz urządzeń do akrobacji, znajdą się także ławki, kosze na śmieci i pojemnik z woreczkami. Pupile bez smyczy i kagańca będą mogły biegać po 650m2. – To będzie największy wybieg dla psów w naszym mieście. Dwa mniejsze powstały już w 2013 roku w Parku Róż oraz na rogu ul. 11-go Listopada i Niedurnego, wybieg dla czworonogów znajduje się także w Parku Śląskim – wyjaśnia Andrzej Kotala Prezydent Chorzowa. Prace na zieleńcu w Chorzowie Batorym zakończą się jeszcze w tym roku.


Uwaga objazdy! Likwidacja mostu w ciągu ul. Dąbrowskiego
13 października (wtorek) firma SKANSKA rozpoczęła  prace związane z likwidacją obiektu mostowego na rzeką Rawą, który zlokalizowany jest w ciągu ul. Dąbrowskiego.
W związku z powyższym wyłączony z ruchu pojazdów został odcinek ul. Dąbrowskiego pomiędzy rejonem skrzyżowania z ul. Armii Krajowej i rejonem dojazdu do obiektu handlowego "ALDI".

Na czas prowadzonych ww. robót wyznaczone zostaną objazdy prowadzone ciągiem ulic:
- z kierunku ul. Armii Krajowej (pas ruchu do Katowic) w kierunku ul. Dąbrowskiego: ul. Armii Krajowej - al. Bojowników o Wolność i Demokrację - łącznica dw 902 (DTŚ) w kierunku Świętochłowic - ul. Dąbrowskiego,
- z kierunku ul. Armii Krajowej (pas ruchu do Świętochłowic) w kierunku ul. Dąbrowskiego: ul. Armii Krajowej - ul. Katowicka (w Świętochłowicach) - ul. Żołnierska (w Świętochłowicach) - łącznica dw 902 (DTŚ) w kierunku Chorzowa - dw 902 (DTŚ) - łącznica dw 902 (DTŚ) do ul. Dąbrowskiego - ul. Dąbrowskiego,
- z kierunku ul. Dąbrowskiego w kierunku ul. Armii Krajowej: ul. Dąbrowskiego - łącznica dw 902 (DTŚ) w kierunku Katowic - dw 902 (DTŚ) - łącznica dw 902 (DTŚ) w kierunku al. BoWiD - al. BoWiD - ul. Armii Krajowej.

Kierowcom poruszającym się ciągiem Drogowej Trasy Średnicowej w kierunku Chorzowa Batorego lub autostrady A4 polecamy korzystanie z węzła drogowego przy al. Bojowników o Wolność i Demokrację lub przy ul. Gałeczki.
Na czas realizacji ww. zadanie zmienione zostaną trasy przejazdu autobusów komunikacji zbiorowej. Szczegóły ww. zmian znajdziecie Państwo na stronach KZK GOP http://www.kzkgop.com.pl/ .
Prace zostaną zakończone na przełomie października/listopada br.
Przepraszamy za powstałe utrudnienia i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu prowadzonych prac oraz na trasach wyznaczonych objazdów.

Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury 2015
Piotr Baron, Radosław Kobierski, Aleksander Woźniak i Piotr Zaczkowski – oto laureaci Nagród Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury 2015. 17 października podczas uroczystości w Teatrze Rozrywki wyróżniono twórców i animatorów kultury związanych z miastem. Jubileuszową 20. galę zakończył występ piosenkarki jazzowej Rebekki Bakken.

Piłkarskie rogrywki w Chorzowie Batorym
17 października w Chorzowie Batorym odbył się 26. Turniej Integracyjny Krzysztofa Pasieki. W zawodach wzięło udział 7 zespołów czyli aż 70 uczestników. Najlepszy okazał się zespół AKF Śląsk. Za nim uplasowały się odpowiednio: Stare Osiedle, FC Smerfy, FC Osiedle. Najlepszym zawodnikiem został jeden z najmłodszych uczestników turnieju – Adrian Sabolski z drużyny FC Smerfy. Turniej odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Chorzowa Andrzeja Kotali.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Galeria Przystankowa – 23.10
Odwiedziny w galerii sztuki bez wysiadania z tramwaju? Już wkrótce jadący „szóstką” w kierunku Bytomia, będą mogli podziwiać nowe obrazy wykonane przez najmłodszych mieszkańców Chorzowa. Na murowane wiaty przystanków Chorzów Metalowców, Chorzów Nowa, Chorzów Polna i Łagiewniki Zajezdnia przeniesione zostaną dziecięce rysunki. To już druga edycja Chorzowskiej Galerii Przystankowej.- Przyszedł czas na zmianę wystawy. Prace przedstawiające charakterystyczne miejsca w Chorzowie, zastąpią obrazy z wymarzonymi placami zabaw – wyjaśnia Andrzej Kotala Prezydent Miasta. Zwycięskie rysunki wyłoniono w konkursie dla uczniów chorzowskich szkół podstawowych. Jakie obrazy „zawisną” w nietypowej galerii? – To będzie prawdziwa eksplozja kolorów i pokaz dziecięcej fantazji. Na rysunkach znalazły się m.in. podniebne zjeżdżalnie, domki na drzewach oraz żaglówki – dodaje Prezydent Kotala. Wyróżnione prace ozdobią także przejście podziemne pod ul. Katowicką, na wysokości ul. 3-go Maja. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 23 października. O godzinie 10.00 laureaci konkursu wsiądą do zabytkowego tramwaju i po raz pierwszy zobaczą swoje prace. Ok. godz. 11.00 mali artyści wezmą udział w warsztatach plastycznych w przejściu podziemnym przy ul. 3-go Maja . Na jednej ze ścian czekać będzie na nich olbrzymia kolorowanka.


II Chorzowska Biesiada dla seniorów -23.10
Claudia i Kasia Chwołka to goście drugiej edycji Chorzowskiej Biesiady, która odbędzie się 23 października o godz. 16.00 w Starochorzowskim Domu Kultury (ul. Siemianowiska 59). W programie oprócz koncertu, wspólna zabawa taneczna i gorący poczęstunek. - Na specjalna prośbę seniorów przygotowaliśmy drugą edycję  Chorzowskiej Biesiady. Tym razem zaprosiliśmy Claudię i Kasię Chwołkę – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywizacji Społecznej. Bilety w cenie 20 zł (karta Chorzów 60+) i 30 zł (pozostali) do nabycia w kasie Starochorzowskiego Domu Kultury, tel. 32 2473953. Ze względów organizacyjnych sprzedaż biletów odbywa się tylko do dnia 19.10.2015r. Biesiada organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Seniora.

Aktywni 60+, czyli seniorzy z pasją – 24.10
24 października w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się trzecia Gala Programu „Chorzów 60+”. Jak zwykle przy takiej okazji zaprezentowana zostanie zaktualizowana ulotka programu, w której przedstawieni zostaną nowi partnerzy i oferty promocyjne skierowane do chorzowskich seniorów. Ponadto po raz drugi zostaną wręczone nagrody w plebiscytach „Aktywny 60+” oraz „Firma Przyjazna Seniorom”.
Za część artystyczną odpowiedzialny będzie Piotr Polk z zespołem. Znany aktor jest także niezwykle utalentowanym wokalistą, rozmiłowanym w swingowo-jazzowej stylistyce. Podczas koncertu zaprezentuje on materiał ze swojej drugiej płyty, zatytułowanej „Mój film”.
Program „Chorzów 60+” jest elementem prowadzonej przez  Chorzów polityki społecznej. Jego celem jest aktywizacja chorzowskich seniorów poprzez zebranie i rozreklamowanie kierowanych do mieszkańców miasta po 60 r. życia propozycji twórczego i aktywnego spędzania czasu.
Bilety na to wydarzenie kosztują 15 złotych dla posiadaczy karty programu „Chorzów 60+” i 40 zł dla osób nie posiadających karty.Więcej informacji i rezerwacja miejsc: marek@chck.pl, tel. 32 349 78 72 / 32 349 78 63

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
23.10 godz. 19.30 Spektakl "Wszystko przez Judasza"
24.10 godz. 16.00 Gala "Chorzów 60+"/ Koncert Piotr Polk z zespołem
25.10 godz. 16.00 Spektakl dla dzieci "Calineczka"
25.10 godz. 19.00 Spektakl "Kriss" (sala 33)
27.10 godz. 12.00 Koncert zespołu Sądeczanie
27.10 godz. 17.00 Z cyklu przewodnik opowiada – Krzysztof Mikucki
28.10 godz. 12.00 i godz. 18.00 Spektakl "Damy i Huzary"
29.10 godz. 19.00 Spektakl taneczny "Damy i Huzary"

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
23.10 godz. 17.00 XX Koncert Wspomnień "I znów jesteśmy razem 2015"
23.10 godz. 18.00 Klub Filmowy Lokator (sala 305)
27.10 godz. 12.00 Spotkanie Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.10 godz. 16.30 Wesołe nutki – impreza środowiskowa Chorzowskiej Lauby

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
23.10 godz. 10.00 Chorzowska Strefa Wolontariatu – jarmark rękodzieła
23.10 godz. 16.00 Chorzowska Strefa Wolontariatu – biesiada dla seniora
23.10 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
27.10 godz. 17.00 Chorzowska Jesień Chóralna

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 5-28 października zaprasza na wystawę Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć