Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 44/2015
2015-11-12

RADA MIASTA
KOMISJE
16.11 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
16.11 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
17.11 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
18.11 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO
19.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Marek Dudek

AKTUALNOŚCI

Czas na ulicę 3 Maja
10 listopada podpisana została umowa na prace projektowe przebudowy tej jednej z najważniejszych ulic Chorzowa. - Ul. 3 Maja to ostatnia z kluczowych dróg w mieście, którą czeka jeszcze remont - wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala - Po zakończeniu tej inwestycji w planach na kolejne lata jest ul. Hajducka i Bojowników o Wolnośc i Demokrację - dodaje Prezydent Miasta. Modernizacja ul. 3 Maja zakłada przebudowę całego torowiska na odcinku około 2 km, remont drogi oraz wymianę infrastruktury podziemnej. Zakres prac torowych finansowany będzie w części ze środków UE. Część drogowa to środki gminy Chorzów. Ostateczny koszt modernizacji znany będzie po opracowaniu projektu i kosztorysu. Wstępne szacunki mówią o około 50 mln złotych. Projektowanie drogi potrwa około roku. Prace budowlane rozpoczną się w 2017 roku. Zakres i wielkość inwestycji przypominać będzie remont ulicy Armii Krajowej.

Zegar na Batorym – zmiana przyłącza
W związku z pytaniami mieszkańców dotyczącymi wolnostojącego zegara przy skrzyżowaniu ul. Stefana Batorego oraz ul. ks. Józefa Czempiela, informujemy że powodem wyłączenia urządzenia nie jest awaria, tylko zmiana sposobu zasilania. Zegar po remoncie był podłączony w sąsiadującym  bloku, jednakże  Wspólnota  Mieszkaniowa nie wyraziła  zgody na zasilanie zegara w energię elektryczną. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie szuka więc alternatywnego źródła prądu. Zegar najprawdopodobniej zostanie podłączony do sygnalizacji świetlnej. Obecnie trwa opracowanie kosztorysu nowego przyłącza. Zegar zacznie działać najpóźniej na początku grudnia.

Czujny Chorzów
Ruszyła druga edycja akcji „Czujny Chorzów”. Do końca listopada w mieszkaniach zamontowanych zostanie 145 czujek dymu i tlenku węgla. Lokalizacje wybrano na podstawie analizy przeprowadzonej przez chorzowską straż pożarną. – Czujki trafią do budynków na ul. Dąbrowskiego, Truchana, Wolności, Powstańców, Raciborskiej, Batorego i Wyspiańskiego. To miejsca, w których statystycznie mieliśmy najwięcej interwencji związanych z występowaniem tlenku węgla w ostatnich latach – wyjaśnia bryg. Janusz Gancarczyk, Komendant Miejski PSP w Chorzowie.  Mini-system ostrzegania trafi także do Domu Pomocy Społecznej „Nadzieja” przy ul. Wandy 64. Bezpieczeństwa pensjonariuszy i personelu strzec będzie ponad 30 czujników tlenku węgla i dymu połączonych z siecią syren. W zeszłym roku tego typu system zamontowano w 5 obiektach nadzorowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie, czujki trafiły natomiast do ponad stu mieszkań.
 Montaż czujek to nie jedyna chorzowska akcja, przypominająca mieszkańcom o zagrożeniach związanych z czadem. Sprawą zajął się także SuperHanys – komiksowa postać, której losy publikowane są na ostatniej stronie gazety miejskiej „Twój Chorzów – Wiadomości Samorządowe”. W listopadowym numerze superbohater ratuje przed ulatniającym się tlenkiem węgla nieświadomego niebezpieczeństwa chorzowianina. SuperHanys ostrzega: „Niy czekejcie, niy kożdego z Wos poradza wyretować. Już terozki kuknijcie eli Wasze wentylacje fungujom! A nojlepij lajstnijcie sie specjalny wihajster, kery Wom bydzie godoć, eli mocie tlynek wonglo we chaupie!”


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Wręczenie nagród Prezydenta w zakresie polityki społecznej – 19.11
19 listopada o godz. 11.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza 3 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Chorzów za szczególne osiągnięcia w zakresie realizacji polityki społecznej Chorzowa.  Laureaci zostaną  uhonorowani statuetkami z brązu, które są dziełem śląskiego artysty Gerarda Grzywaczyka oraz Medalami za działalność w dziedzinie społecznej. Uroczystość będzie okazją do spotkania przedstawicieli samorządu lokalnego, pracowników socjalnych zatrudnionych  w miejskich instytucjach pomocy społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych, działających w sferze pomocy społecznej.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy – 3-6.12
Tego jeszcze chorzowski Reden nie widział. Plac Hutników przy pomniku ojca śląskiego przemysłu zamieni się w jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia. W centrum Chorzowa stanie karuzela wiedeńska, nie zabraknie także drewnianych domków ze świątecznymi ozdobami, słodkich przysmaków i grzanego wina. W tym roku na jarmarku królować będą śląskie tradycje  - Z okazji 6 grudnia mówimy w Chorzowie: koniec z robieniem Ślązoków za błozna! Koniec z przebieraniem św. Mikołaja za krasnoludka! W Chorzowie witamy go tradycyjnie,  po śląsku,  jako biskupa co z nieba przychodzi z gyszynkami – wyjaśnia Marek Szołtysek,  który podczas jarmarku opowie o regionalnych zwyczajach. Wizyta na Placu Hutników będzie także okazją do przypomnienia sobie przepisów i skosztowania wigilijnych potraw ze Śląska. Kucharz i restaurator Remigiusz Rączka specjalnie dla chorzowian przygotuje m.in. moczkę i śledzie. Do wspólnej zabawy zaproszą także harcerze. Członkowie chorzowskiego hufca poprowadzą warsztaty z wykonywania ozdób świątecznych oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. O muzyczną oprawę zadbają m.in. Zespół Na Szlaku, Chór Gwiazda i Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sanktuarium Św. Floriana. Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 3 do 6 grudnia.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
13.11 godz. 18.00 Spektakl Taneczny "Usłyszeć Taniec"
14.11 godz. 18.00 Czesław Jakubiec Comedy "Muzyka Żartem Śpiewana"
15.11 godz. 16.00 Spektakl dla dzieci "Nowe Przygody Koziołka Matołka"
16.11 godz. 18.00 Stanisław Moniuszko "Halka" w wykonaniu Opery Śląskiej
17.11 godz. 18.00 ChCKino
18.11 godz. 9.00 XVII Turniej Sztuki Recytatorskiej "Promuj śląsk"
19.11 godz. 18.00 Pogodomy o Śląsku z Markiem Szołtyskiem (sala konferencyjna)
19.11 godz. 19.00 Koncert zespołu DŻEM

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
14.11 godz. 17.00 Biesiada Ratownicza
15.11 godz. 18.00 Festiwal "Blues Alive"
18.11 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich
19.11 godz. 10.30 60-lecie SP nr 12

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
13.11 godz. 10.30 Pani Gama Zaprasza – czyli klasyczne poranki muzyczne
13.11 godz. 18.00 Premiera spektaklu "Bajki dla potłuczonych" w wykonaniu teatru Las Gambas
13.11 godz. 19.00 Kino na leżakach
14.11 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych
14.11 godz. 10.00 Twórcza dopołudniówka

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 2-23 listopada zaprasza na wystawę Zofii Grzeganek-Szczepaniec z okazji 45-lecia pracy twórczej, galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć