Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 45/2015
2015-11-19

RADA MIASTA
KOMISJE
23.11 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
23.11 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Polityki Społecznej
24.11 godz. 15.30 Komisja Edukacji
24.11 godz. 16.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
25.11 godz. 17.15 Komisja Kultury

DYŻUR RADNEGO
26.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Halina Hiltawska

AKTUALNOŚCI

Uczymy, jak ratować życie
Wystartował program szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy: wszyscy chorzowscy uczniowie trzecich klas gimnazjalnych nauczą się jak ratować życie. Szkolenia właśnie ruszyły, ale to nie koniec: dla uczniów ogłoszono konkurs z cennymi nagrodami, które otrzymają autorzy najciekawszych filmików dotyczących tego, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia. Organizatorzy przewidzieli także symulację wypadku drogowego, którą będzie można zobaczyć na ulicy Jagiellońskiej.
26 października, zainicjowana została akcja szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej uczniów trzecich klas gimnazjalnych, która potrwa aż do 14 grudnia. Docelowo udział weźmie w nich ponad 1000 nastolatków. Celem kursów jest zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy wśród jego uczestników. Każdego, kto pragnie wziąć udział w podobnym kursie, zapraszamy 24 listopada do siedziby Chorzowskiej Strefy Wolontariatu, przy ul. Dąbrowskiego 7. Tam, w godzinach 8:00-12:00 (I tura) oraz 12:00-16:00 zorganizowane zostanie szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji w tym zakresie.
Równocześnie rozpoczął się także konkurs filmowy pt. „Młodzi ratują życie” skierowany do uczestników szkoleń. Ich zadaniem jest stworzenie dwu minutowego filmiku, na którym uczniowie zaprezentują wybrane przez siebie działania ratunkowe (np. tamowanie krwotoku, usztywnianie złamanej kończyny lub bandażowanie skomplikowanych ran).Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 17 grudnia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Zwieńczeniem organizowanej przez Urząd Miasta Chorzów akcji będzie symulacja wypadku drogowego. Zostanie ona przeprowadzona na ul. Jagiellońskiej w dniu 17 grudnia od godziny 9:00 do 13:00. W pierwszej części symulacji odbędzie się pokaz ratownictwa w wykonaniu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Następnie uczniowie będą mieli za zadanie wykonanie schematu ratunkowego w sytuacji wypadku drogowego. Działania uczniów będzie oceniała trzyosobowa komisja konkursowa.

Akrobaci na medal
Ubiegły tydzień był bardzo pracowity dla akrobatów Sokolni Chorzów. W dniach 3 – 5 listopada trójka dziewcząt kategorii senior Marta Śrutwa, Magda Rajtor i Oliwia Hałupka wraz z dwójką mieszaną kat. senior Julią Kraj i Wojciechem Dackiewicz rywalizowały na międzynarodowym Turnieju im. Korkina na Białorusi. Obydwa zespoły wywalczyły w swoich kategoriach złoto .  Akrobaci z Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sokolnia Chorzów wzięli także udział w zawodach Grand Prix Polski w Łańcucie, gdzie drużynowo zajęłi 1 miejsce. W klasie Mistrzowskiej trójka kobiet Marta Śrutwa, Magda Rajtor i Oliwia Hałupka zdobyły złoto. Wojciech Dackiewicz i Julia Kraj w klasie mistrzowskiej zakończyli zawody na 2 miejscu. Złoty medal zdobyła też dwójka mieszana kategorii 13-19 Kinga Lewicka i Łukasz Wojtaszczyk. Srebrny medal przywiozła także trójka kobiet kat. 12-18 Daria Szulc, Adrianna Naczyńska i Emilia Plewnia. Dwójka mieszana Daniel Wichary i Kamila Dytko w kat.12-18 była najlepsza wśród zawodników z Polski ustępując jedynie na podium przedstawicielom Ukrainy i Niemiec zajmując ostatecznie 3 miejsce. W kategorii 11-16 Marta Stopińska i Maja Posmyk zdobyły srebro przegrywając jedynie z reprezentantkami Niemiec. W tej samej kategorii trójka dziewcząt Wiktoria Naczyńska, Wiktoria Wołczańska i Agata Musioł zajęły 3 miejsce. Na tych zawodach równie udanie wystąpiły dziewczęta w kategorii młodzik Laura Gaim, Anna Nowakowska i Julia Bryła zdobyły złoto. Złoto zdobyła też dwójka mieszana Bartek Zagała i Weronika Witkowska.

Mam Talent: Nasi wygrali walkę o finał
Akrobaci z Chorzowa ponownie dołączyli do grupy faworytów programu „Mam Talent”. W poprzedniej edycji o zwycięstwo walczył taneczny duet: Magda Rajtor i Wojciech Dackiewicz,  teraz w szranki stanęła grupa Acro Team Silesia. Zespół oprócz zawodników z klubu DORiS Sokolnia Chorzów tworzą także akrobaci z AZS AWF Katowice oraz KPKS HALMBA Ruda Śląska. Wśród nich są mistrzowie i vice mistrzowie Mistrzostw Polski Juniorów  i Seniorów. Kilkoro z nich brało udział w Mistrzostwach Świata, na których zajmowali miejsca w pierwszej 10-ce. Głosami widzów chorzowscy akrobaci znaleźli się w wielkim finale tej edycji "Mam Talent"

Dzień Pracownika Socjalnego
Z okazji przypadającego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego składamy serdeczne życzenia wszystkim osobom działającym w obszarze pomocy społecznej w Chorzowie. Pragniemy Państwu podziękować za trud i wyrazić wdzięczność za wsparcie, którego codziennie udzielacie osobom potrzebującym. W tym ważnym dla Państwa dniu z całego serca życzymy spełnienia w pracy zawodowej oraz życiu osobistym.
 
Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Bezpłatne szkolenie: Pierwsza pomoc przedmedyczna – 24.11
W kursach wzięli już udział chorzowscy taksówkarze, teraz szkolą się gimnazjaliści. W ramach akcji „Uczymy , jak ratować życie” w mieście organizowane są bezpłatne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w kursie, który odbędzie się 24 listopada w siedzibie  Chorzowskiej Strefy Wolontariatu, przy ul. Dąbrowskiego 7. Zajęcia zorganizowane zostaną w dwóch turach: w godzinach 8:00-12:00 (I tura) oraz 12:00-16:00 (II tura).

Kiermasz Adwentowy przy Parafii Ewangelickiej – 29.11
Warsztaty z robienia pierników,  stoiska ze świątecznymi ozdobami i pyszny poczęstunek – to tylko część atrakcji V Adwentowego Kiermaszu przy Parafii Ewangelickiej w Chorzowie. Wydarzeni odbędzie się 29 listopada w ogrodzie kościelnym przy ul. Powstańców 13 w godz. 11.15-14.30
Warsztaty zdobienia pierników prowadzone będą przez wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie - podczas zajęć zbierane będą pieniądze na realizację marzenia jednego z podopiecznych fundacji.

Konkurs filmowy "Młodzi Ratują Życie" – 30.11
Konkurs „Młodzi ratują życie” jest organizowany w ramach szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej uczniów klas III gimnazjum.  Zadaniem  uczestników będzie stworzenie dwu- minutowego filmiku, na  którym  uczniowie zaprezentują wybrane przez siebie działania ratunkowe (np.  tamowanie  krwotoku,  usztywnianie złamanej kończyny lub bandażowanie skomplikowanych ran). Prace  konkursowe  można  przesyłać na adres mailowy: bpz@chorzow.eu. W  tytule maila prosimy o podanie nazwy szkoły, a w treści nazwiska uczniów przygotowujących filmik. Na   zgłoszenia czekamy do 30  listopada 2015r., natomiast rozstrzygnięcie  konkursu odbędzie się 17 grudnia w sali sesyjnej Rady Miasta w Urzędzie Miasta w Chorzowie (II piętro). Najlepsze  prace zostaną nagrodzone oraz umieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Miejskie Strojenie Choinki – 3.12
Jarmark rozpocznie się w czwartek, 3 grudnia, o godzinie 10.00. Obok wielu innych kramów i stoisk, swoje podwoje otworzy także działający pod egidą Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Klub Malucha, który przygotuje zabawy i animacje dla dzieci. Zwieńczeniem pierwszego dnia jarmarku będzie akcja Miejskie Strojenie Choinki, która rozpocznie się o 17. Podobnie jak w poprzednim roku, tak i teraz, wszyscy chorzowianie oraz przedstawiciele miejskich instytucji staną przed możliwością zawieszenia własnej bombki na świątecznym drzewku, które tym razem stanie na placu Hutników, w pobliżu pomnika Redena. Po zakończeniu Jarmarku, w poniedziałek 7 grudnia, wszystkie bombki zostaną przeniesione do siedziby Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Dąbrowskiego 7, gdzie będą prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy – 3-6.12
Tego jeszcze chorzowski Reden nie widział. Plac Hutników przy pomniku ojca śląskiego przemysłu zamieni się w jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia. W centrum Chorzowa stanie karuzela wiedeńska, nie zabraknie także drewnianych domków ze świątecznymi ozdobami, słodkich przysmaków i grzanego wina. W tym roku na jarmarku królować będą śląskie tradycje  - Z okazji 6 grudnia mówimy w Chorzowie: koniec z robieniem Ślązoków za błozna! Koniec z przebieraniem św. Mikołaja za krasnoludka! W Chorzowie witamy go tradycyjnie,  po śląsku,  jako biskupa co z nieba przychodzi z gyszynkami – wyjaśnia Marek Szołtysek,  który podczas jarmarku opowie o regionalnych zwyczajach. Wizyta na Placu Hutników będzie także okazją do przypomnienia sobie przepisów i skosztowania wigilijnych potraw ze Śląska. Kucharz i restaurator Remigiusz Rączka specjalnie dla chorzowian przygotuje m.in. moczkę i śledzie. Do wspólnej zabawy zaproszą także harcerze. Członkowie chorzowskiego hufca poprowadzą warsztaty z wykonywania ozdób świątecznych oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. O muzyczną oprawę zadbają m.in. Zespół Na Szlaku, Chór Gwiazda i Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sanktuarium Św. Floriana. Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 3 do 6 grudnia.

Mikołajki na lodowisku – 6.12
Ciężki bagaż, poczciwy wiek i całkiem spory brzuch - Święty ignoruje wymówki i do Chorzowa przyjeżdża na łyżwach. 6 grudnia spotka się z maluchami na lodowisku przy ul. Katowickiej (obok Centrum Handlowego AKS). Mikołaj nie odwiedzi dzieci z pustymi rękami - grzeczne otrzymają świąteczne upominki. Jak zwykle nie zabraknie także wspólnego śpiewania, konkursów z nagrodami i słodkiego poczęstunku. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania z Mikołajem będą mogli skorzystać z darmowej ślizgawki. Zapisy pod numerem telefonu: 32 241 1111 (MORiS: Dział Organizacji Imprez, pn – pt. w godz. 8.00 – 15.00). Impreza rozpocznie się o godz. 16.30. Wstęp wolny!

Przed nami 10. sezon łyżwiarski w Chorzowie. W tym roku do dyspozycji amatorów zimowych sportów będą dwa lodowiska: przy ul. Katowickiej oraz przy ul. 3-go Maja (obok Szkoły Podstawowej nr 15). Planowany termin otwarcia obiektów to początek grudnia – data uzależniona będzie od warunków atmosferycznych. Ceny biletów: normalny - 6zł; ulgowy – 4zł, wypożyczenie łyżew – 7 zł, szlifowanie łyżew – 5 zł.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
20.11 godz. 19.00 Koncert zespołu DŻEM
21.11 godz. 19.00 Spektakl "Szczęście" (sala 33)
21.11 godz. 20.00 Festiwal Jazz i Okolice koncert "Olo Walicki Kaszebe II"
22.11 godz. 15.00 Maluch i muzyka
23.11 godz. 18.00 ChCKino film "Papusza"
24.11 godz. 10.00 "Baśń o grającym imbryku"
24.11 godz. 19.00 Z cyklu "Inne granie w ChCK"
25.11 godz. 10.00 i 12.15 "Kalejdoskop bajek" w wykonaniu Teatru Reduta Śląska
25.11 godz. 17.00 Z cyklu "Śląsk, Świat i Sposób na życie Ojgyna z Pnioków"
25.11 godz. 11.00 Premiera Prasowa spektaklu "Kriss" (sala 33)
26.11 godz. 19.00 "Dla Ciebie śpiewam..." Grażyna Brodzińska i Miłosz Gałaj


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
21.11 i 22.11 godz. 9.00 Finałowy turniej historycznych gier strategicznych "Ogniem i Mieczem"
21.11 godz. 13.00 Spotkanie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Razem"
24.11 godz. 10.00 Spotkanie klubu rozmaitości kulturalnych PEGAZ
25.11 godz. 18.00 Chorzowski Klub Rowerowy
26.11 godz. 8.00 Konkurs Frazeologiczny

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
20.11 godz. 17.00 "Ameryka po kawałku" z Aleksandrą i Tomaszem Zocłońskimi
21.11 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny "Zakochani"
21.11 godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny – warsztaty artystyczne
21.11 godz. 18.00 Zlot Czarownic – impreza dla pań z zespołem Hanuta

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 2-23 listopada zaprasza na wystawę Zofii Grzeganek-Szczepaniec z okazji 45-lecia pracy twórczej, galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć