Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 46/2015
2015-11-26

RADA MIASTA
KOMISJE
1.12 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
2.12 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
2.12 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO
3.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Bożena Karpińska

AKTUALNOŚCI

Pracownicy socjalni nagrodzeni
19 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Chorzów za szczególne osiągnięcia w zakresie realizacji polityki społecznej Chorzowa. Statuetki z brązu z rąk Prezydenta Chorzowa odebrały: Karina Kosturkiewicz autorka programu „Praca za czynsz” oraz Maria Kubicka zajmująca się problemem bezdomności. – Działalność społeczna wymaga wielkiej determinacji i konsekwencji w działaniu. Pamiętam początki programu „Praca za czynsz”. W pierwszych spotkaniach brało udział 15 osób, obecnie udało nam się zaktywizować ponad 350 – przypomniał Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Podczas uroczystości wręczono także Medale za działalność w dziedzinie społecznej. Coroczna gala jest  okazją  do spotkania przedstawicieli samorządu lokalnego, pracowników socjalnych zatrudnionych  w miejskich instytucjach pomocy społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych, działających w sferze pomocy społecznej.

Mikołaj odwiedzi Klub Malucha
W dniach 7-8 grudnia Klub Malucha odwiedzi specjalny gość – Św. Mikołaj. Dzieci będą musiały pomóc mu odzyskać skradziony przez złego skrzata worek z prezentami, a także wykonać dla niego prace plastyczne. Wszystkie dzieła milusińskich zostaną następnie zaprezentowane na wernisażu organizowanym w Urzędzie Miasta w Chorzowie.
 Św. Mikołaj ma nie lada problem. Jego wór z prezentami został wykradziony przez złego skrzata, który nie ma zamiaru go oddać. Znajdziemy jednak wyjście z tej beznadziejnej na pozór sytuacji, ale konieczna będzie pomoc wszystkich podopiecznych Klubu Malucha. Skrzat uwielbia bowiem lenistwo i bałaganiarstwo – jeśli dzieciom uda się go przechytrzyć podczas przygotowanych dla nich zadań, a przy okazji wykazać się współpracą i koleżeństwem, stwór będzie musiał ustąpić i zwrócić worek.
Gdy Mikołaj odzyska prezenty, czym prędzej odwdzięczy się dzieciom za pomoc, obdarowując je podarunkami. Zaproponuje też, by mali artyści wykonali dla niego prace plastyczne – wszystkie one trafią potem na wernisaż, który zorganizowany zostanie w Małej Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Chorzowie w poniedziałek, 11 grudnia, o godzinie 11. Tam też będzie można wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu milusińskich z Klubu Malucha.
Św. Mikołaj zjawi się w Klubie Malucha w poniedziałek, 7 grudnia, podczas rozpoczynających się o godzinie 10 zajęć adaptacyjnych oraz we wtorek, 8 grudnia, kiedy to odwiedzi dzieci uczęszczające na Kącik Małego Artysty w godzinach 16:15 i 17:15.

Miejski Rzecznik Konsumetów ostrzega: Uważaj co podpisujesz!
Na terenie Chorzowa pojawiły się skargi na przedsiębiorcę, którego przedstawiciele wprowadzają w błąd konsumentów podając, że są pracownikiem firmy TAURON Polska Energia SA. Pracownicy informują o konieczności legalizacji, kontroli czy też wymiany liczników elektrycznych niejednokrotnie żądając opłaty. Ponadto przedkładają do podpisu dokumenty. Konsument podpisując je -  w większości przypadków nieświadomie – wyraża zgodę na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Jak wynika z informacji mieszkańców Chorzowa przedstawiciele przedsiębiorcy – wbrew przepisom prawa - nie wydają podpisanego egzemplarza.  Brak dokumentu  uniemożliwia identyfikację przedsiębiorcy, sprawdzenie treści podpisanego oświadczenia, a  w konsekwencji uniemożliwia ewentualne odstąpienie od zawartej umowy.

Należy pamiętać:
1.    Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu dokładnie zapoznaj się z jego treścią,
2.    Po podpisaniu należy zażądać wydania egzemplarza,
3.    Jeżeli są wątpliwości odnośnie treści dokumentu można zasięgnąć porady Miejskiego Rzecznika Konsumentów,
4.    Wymiana, legalizacja, czy serwis liczników energii elektrycznej są bezpłatne.
5.    Wymiana, legalizacja, czy serwis liczników energii elektrycznej nie powodują zmian
w warunkach aktualnej umowy o dostawę energii.
6.    Elektromonterzy dokonujący wymiany lub sprawdzenia licznika energii elektrycznej posiadają identyfikator z imieniem, nazwiskiem i specjalnym niepowtarzalnym numerem oraz numerowaną legitymację służbową
7.    Klient ma prawo do sprawdzenia legitymacji służbowej pracownika – jeżeli cokolwiek wzbudza wątpliwości, dane elektromontera można sprawdzić dzwoniąc na Infolinię 800 889 909 lub 32 606 0 606. Można również zgłosić ten fakt policji.

I Ty możesz uratować komuś życie
W Polce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. 3 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, przy ul. Harcerskiej 2 odbędzie się Dzień Zdrowia, podczas którego chętni będą mogli zarejestrować się jako potencjalni Dawcy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także akcja krwiodawstwa oraz cykl warsztatów i prelekcji propagujących zdrowy styl życia. W zajęciach wezmą udział uczniowie chorzowskich szkół. Dzień Zdrowia organizowany jest przez ZSO nr 2 oraz Urząd Miasta w Chorzowie.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Dziecięca Orkiestra Onkologiczna – 28.11
28 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędzie się  jedyny w roku koncert Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej. W roli głównej: podopieczni śląskich ośrodków onkologicznych i ich rodziny oraz personel medyczny, grający na instrumentach perkusyjnych. Razem w podopiecznymi na scenie wystąpią artyści m.in.: Marika, Zespół Carrantuohill, Jarosław Boberek  oraz Chór Konstruktorów Jutra.  

Kiermasz Adwentowy przy Parafii Ewangelickiej – 29.11
Warsztaty z robienia pierników,  stoiska ze świątecznymi ozdobami i pyszny poczęstunek – to tylko część atrakcji V Adwentowego Kiermaszu przy Parafii Ewangelickiej w Chorzowie. Wydarzeni odbędzie się 29 listopada w ogrodzie kościelnym przy ul. Powstańców 13 w godz. 11.15-14.30
Warsztaty zdobienia pierników prowadzone będą przez wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie - podczas zajęć zbierane będą pieniądze na realizację marzenia jednego z podopiecznych fundacji.

Konkurs filmowy "Młodzi Ratują Życie" – 30.11
Konkurs „Młodzi ratują życie” jest organizowany w ramach szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej uczniów klas III gimnazjum.  Zadaniem  uczestników będzie stworzenie dwu- minutowego filmiku, na  którym  uczniowie zaprezentują wybrane przez siebie działania ratunkowe (np.  tamowanie  krwotoku,  usztywnianie złamanej kończyny lub bandażowanie skomplikowanych ran). Prace  konkursowe  można  przesyłać na adres mailowy: bpz@chorzow.eu. W  tytule maila prosimy o podanie nazwy szkoły, a w treści nazwiska uczniów przygotowujących filmik. Na   zgłoszenia czekamy do 30  listopada 2015r., natomiast rozstrzygnięcie  konkursu odbędzie się 17 grudnia w sali sesyjnej Rady Miasta w Urzędzie Miasta w Chorzowie (II piętro). Najlepsze  prace zostaną nagrodzone oraz umieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Miejskie Strojenie Choinki – 3.12
Jarmark rozpocznie się w czwartek, 3 grudnia, o godzinie 10.00. Obok wielu innych kramów i stoisk, swoje podwoje otworzy także działający pod egidą Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Klub Malucha, który przygotuje zabawy i animacje dla dzieci. Zwieńczeniem pierwszego dnia jarmarku będzie akcja Miejskie Strojenie Choinki, która rozpocznie się o 17. Podobnie jak w poprzednim roku, tak i teraz, wszyscy chorzowianie oraz przedstawiciele miejskich instytucji staną przed możliwością zawieszenia własnej bombki na świątecznym drzewku, które tym razem stanie na placu Hutników, w pobliżu pomnika Redena. Po zakończeniu Jarmarku, w poniedziałek 7 grudnia, wszystkie bombki zostaną przeniesione do siedziby Chorzowskiej Strefy Wolontariatu przy ul. Dąbrowskiego 7, gdzie będą prezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie.

Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy – 3-6.12
Tego jeszcze chorzowski Reden nie widział. Plac Hutników przy pomniku ojca śląskiego przemysłu zamieni się w jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia. W centrum Chorzowa stanie karuzela wiedeńska, nie zabraknie także drewnianych domków ze świątecznymi ozdobami, słodkich przysmaków i grzanego wina. W tym roku na jarmarku królować będą śląskie tradycje  - Z okazji 6 grudnia mówimy w Chorzowie: koniec z robieniem Ślązoków za błozna! Koniec z przebieraniem św. Mikołaja za krasnoludka! W Chorzowie witamy go tradycyjnie,  po śląsku,  jako biskupa co z nieba przychodzi z gyszynkami – wyjaśnia Marek Szołtysek,  który podczas jarmarku opowie o regionalnych zwyczajach. Wizyta na Placu Hutników będzie także okazją do przypomnienia sobie przepisów i skosztowania wigilijnych potraw ze Śląska. Kucharz i restaurator Remigiusz Rączka specjalnie dla chorzowian przygotuje m.in. moczkę i śledzie. Do wspólnej zabawy zaproszą także harcerze. Członkowie chorzowskiego hufca poprowadzą warsztaty z wykonywania ozdób świątecznych oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. O muzyczną oprawę zadbają m.in. Zespół Na Szlaku, Chór Gwiazda i Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Sanktuarium Św. Floriana. Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa od 3 do 6 grudnia.

Mikołajki na lodowisku – 6.12
Ciężki bagaż, poczciwy wiek i całkiem spory brzuch - Święty ignoruje wymówki i do Chorzowa przyjeżdża na łyżwach. 6 grudnia spotka się z maluchami na lodowisku przy ul. Katowickiej (obok Centrum Handlowego AKS). Mikołaj nie odwiedzi dzieci z pustymi rękami - grzeczne otrzymają świąteczne upominki. Jak zwykle nie zabraknie także wspólnego śpiewania, konkursów z nagrodami i słodkiego poczęstunku. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania z Mikołajem będą mogli skorzystać z darmowej ślizgawki. Zapisy pod numerem telefonu: 32 241 1111 (MORiS: Dział Organizacji Imprez, pn – pt. w godz. 8.00 – 15.00). Impreza rozpocznie się o godz. 16.30. Wstęp wolny!

Przed nami 10. sezon łyżwiarski w Chorzowie. W tym roku do dyspozycji amatorów zimowych sportów będą dwa lodowiska: przy ul. Katowickiej oraz przy ul. 3-go Maja (obok Szkoły Podstawowej nr 15). Planowany termin otwarcia obiektów to początek grudnia – data uzależniona będzie od warunków atmosferycznych. Ceny biletów: normalny - 6zł; ulgowy – 4zł, wypożyczenie łyżew – 7 zł, szlifowanie łyżew – 5 zł.

Warsztaty wolontaryjne – 12.12
Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym zapraszamy  do udziału w bezpłatnym szkoleniu. Warsztaty odbędą się 12 grudnia w godzinach 9.00 – 15.00 w hospicjum przy ul. Szpitalnej 24 w Chorzowie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 grudnia pod adresem mailowym: hospicjum_chorzow@o2.pl (imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego).

Śląsko Wilijo w Skansenie – 13.12
13 grudnia  w godz. 12.00 – 16.00 w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbędzie się Śląsko Wilijo.

W programie m.in.:
- „Śląskie Tradycje Bożonarodzeniowe…jak to dawniej bywało” – występ uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie
- Adrian Feliks, znany z programu Top Chef opowie o ekologicznych potrawach świątecznych
- Spektakl lalkowy „Prawdziwa historia św. Mikołaja” w wykonaniu Teatru Wyobraźni z Wrocławia
- Świąteczne smaki-opowieści rzemieślników  
- Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie”

Zapraszamy do chałupy z Frydka na  „Świąteczne spotkanie u gospodarza”, a do chałupy ze Strzemieszyc na świąteczne warsztaty.
 
O godz.14.30 – przy karczmie u Brożka najmłodsi spotkają Świętego Mikołaja.
Bilety w cenie 7.00 zł ulgowy, 9.00 zł normalny

Symulacja wypadku drogowego na Jagiellońskiej – 17.11
17 grudnia na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie wydarzy się wypadek samochodowy. Na szczęście będzie to tylko symulacja, dzięki której uczniowie będą mogli sprawdzić w praktyce wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Nietypowy test to część akcji  „Młodzi ratują życie” w  ramach  której  przeprowadzane są szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla chorzowskich uczniów III klas szkół gimnazjalnych. W  pierwszej  części  symulacji  odbędzie się pokaz ratownictwa w wykonaniu Komendy   Miejskiej  Państwowej  Straży  Pożarnej  w  Chorzowie.  Następnie uczniowie  będą  mieli za zadanie wykonanie schematu ratunkowego w sytuacji wypadku  drogowego.  Działania uczniów będzie oceniała trzy osobowa komisja konkursowa.  W  symulacji mogą brać udział trzy osobowe drużyny po jednej z każdej szkoły. Czas dla jednej szkoły to 6 min. Akcja odbędzie się w godz. 9.00 - 13.00

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
29.11 godz. 18.00 Koncert Andrzejkowe Szlagier Party
30.11 godz. 16.00 "Obiektywni – Twórcy zmiany społecznej" wystawa prac grupy fotograficznej Ewy Dutkiewicz
1.12 godz. 19.00 godz. Patric Gallois i Simfonietta Cracovia
2.12 godz. 18.00 Głosy Batorego
3.12 godz. 16.00 Spotkanie z cyklu "Wszysycy jesteśmy ślązakami"
3.12 godz. 19.00 Richard Gallaiano i Simfonetta Cracovia

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6
28.11. godz. 18.00 Wielkohajducka Biesiada Andrzejkowa

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
28.11. godz. 20.00 Rock&Rollowe Andzrzejki w SDK
30.11 godz. 10.00 Dzielnicowa Akademia Seniora
1.12 godz. 10.00 Dzielnicowa Akademia Seniora

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 3listopada  -23 grudnia zaprasza na wystawę malarstwa Beaty Będkowskiej z okazji 15-lecia pracy twórczej, galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć