Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 48/2015
2015-12-10

RADA MIASTA

KOMISJE
14.12 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

15.12 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO
17.12 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Grażyna Kosińska-Jokiel

AKTUALNOŚCI

Św. Mikołaj przyjechał na rolkach

 

Dzień przed swoim świętem Mikołaj spędził na rolkach. 5 grudnia na kurs jazdy zaprosił dzieci z domów dziecka i ubogich rodzin. Zajęcia odbyły się w nowopowstałym Skate In Parku przy ul. Targowej 5. Na 4400 m2 powstał kryty obiekt dla fanów sportów ekstremalnych. Najmłodsi skorzystali z toru dla początkujących, zobaczyli także profesjonalny pokaz jazdy na rampach, skocznia i quoterach.

Centrum Nauki Kopernik przeniosło się do Chorzowa. Na jeden dzień.

"Dwa walce staczają się po równi pochyłej. Walce ważą tyle samo i mają takie same rozmiary, ale ich masa jest inaczej rozłożona." - to nie wstęp do zadania z fizyki, ale fragment opisu jednego z piętnastu eksponatów, które do Chorzowa przyjechały z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. 4 grudnia w kompleksie „Sztygarka” dzieci mogły poznać prawa fizyki i twierdzenia matematyczne poprzez zabawę. Wszystkich eksponatów można było dotknąć, były także łamigłówki i zaszyfrowane słowa. Zwiedzający próbowali swoich sił w roli serca człowieka, wiele osób sprawdziło swoją pamięć odtwarzając kolejność zapalania się świateł, a  największe zainteresowanie wzbudziła plażowa piłka unoszona strumieniem powietrza i kula plazmowa. - Jesteśmy pod wrażeniem zainteresowania wystawą i wysoką frekwencją – zdradza Aleksandra Mruczek-Kulesza, prezes Fundacji Edukacyjnej Kombinatory – organizator wystawty. Myślę, że i duzi, i mali w stu procentach wykorzystali interaktywność eksponatów i zachwycili się wieloma z nich. Chętnie gościlibyśmy inne objazdowe wystawy z Centrum Nauki Kopernik. Czy mamy to w planach? Oczywiście! – dodaje prezes  Mruczek-Kulesza.

Uczniowie dbają o zdrowie

3 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Miłośników Ziemi Śląskiej odbył się kolejny już Dzień Zdrowia. Wydarzenie połączono z Dniem Dawcy Komórek Macierzystych i Szpiku Kostnego oraz Akcją Krwiodawstwa. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach, szkoleniach, prelekcjach i konkursach związanych z promocją zdrowego stylu życia. W szkole odbyły się także pokazy filmów: „Bogowie”, „Mój biegun”, „Chce się żyć”, „Dekalog”. To nie koniec akcji promujących zdrowie: 16 grudnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w ZSO nr 2 chętni będą mogli oddać krew, a dzień później uczniowie wezmą udział w symulacji wypadku samochodowego na ul. Jagiellońskiej.

Chorzowianie na krańcach świata

Hipopotamy, lwy i inne egzotyczne zwierzęta spotkać można na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie. Do 12 grudnia na deptaku w centrum miasta oglądać można wystawę plenerową dokumentującą podróże chorzowian w najdalsze zakątki globu. Eskpozycja składa się z 22 zdjęć prezentujących m.in. uczniów Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie zwiedzających świat razem z Kołem Geografów Peneplena. 

Wystawa odbywa się w ramach Peneplena Travel Festival. Szczegóły wydarzenia na stronie: http://chorzow.eu/aktualnosci/4379-peneplena-travel-festival-8-1212.html

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Warsztaty wolontaryjne – 12.12

 

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym zapraszamy  do udziału w bezpłatnym szkoleniu. Warsztaty odbędą się 12 grudnia w godzinach 9.00 – 15.00 w hospicjum przy ul. Szpitalnej 24 w Chorzowie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 grudnia pod adresem mailowym: hospicjum_chorzow@o2.pl (imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego).

W programie:
Blok 1 – godz. 9.00 – 10.00
1.    Podstawy wolontariatu – Joanna Tabor, koordynator wolontariatu
> przerwa 10 minut


Blok 2 – godz. 10.00 – 11.30
1. Wolontariat na oddziale stacjonarnym oraz w opiece domowej
– dr Joanna Flakus, pielęgniarka oddziałowa
> przerwa 10 minut


Blok 3 – godz. 11.30 – 13.30
1.    Żałoba i osierocenie, możliwości wsparcia – Katarzyna Makara, psycholog
2.    Komunikacja interpersonalna – Anna Widepuhl, psycholog
> przerwa 10 minut


Blok 4 – godz. 13.30 – 15.00
1.    Podstawy ruchu hospicyjnego, możliwości leczenia chorego terminalnie w domu – dr Barbara Kopczyńska – lekarz hospicjum

Maraton pisania listów – 10.12

 

Pomysł Maratonu Pisania Listów narodził się w 2001 roku w Polsce. Od tego czasu listy obrońców praw człowieka poprawiły sytuację wielu osób - co roku udaje im się pomóc kilku więźniom sumienia. W 2014 roku w ramach akcji Amnesty International na całym świecie napisano ponad 3 200 000 listów, z czego aż 268 000 wysłano z Polski. W tym roku aktywiście pisać będą m.in. w sprawie Zunara, karykaturzysty z Malezji, dziewczynek z Burkina Faso, które zmuszane są do wczesnych małżeństw, czy też w sprawie Alberta Woodfoxa z USA, który od 40 lat przebywa w izolatce bez kontaktu ze światem.


Do maratonu już po raz czwarty przyłącz się Gimnazjum nr 2 w Chorzowie. 10 grudnia w szkole przy ul. Sportowej 4 w godz. od 14.00 do 20.00 wszyscy chętnie będą mogli napisać list w obronie osób niesłusznie skazanych. Akcji towarzyszyć będzie także wystawa z krakowskiego Muzeum Żydowskiego Galicja pt. „Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”. W wieku 16 lat Sali Garncarz opuściła rodzinny dom w pobliskim Sosnowcu, kolejnych pięć lat spędziła w siedmiu obozach pracy. W tym czasie otrzymała ponad 300 listów, które obecnie możemy oglądać, jako świadectwo życia w czasach śmierci. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 9 grudnia o godz. 14.00.  Ekspozycję oglądać będzie można do 17 grudnia w godz. od 9.00 do 18.00. Organizatorzy proszą o wcześniejsze umówienie wizyty telefonicznie (tel. 32 241 16 53).

Turniej wspinania przy użyciu Drabiny Hakowej – 11.12

14,24 sekundy na bieg z drabiną i wspinaczkę na 3 piętro – to rekord, z którym zmierzą się strażacy z Polski, Ukrainy i Czech. 11 grudnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, przy ul. Katowickiej 123 odbędzie się Turniej Wspinania przy Użyciu Drabiny Hakowej. Zawodników czeka niełatwe zadanie: bieg w pełny ekwipunku z ponad 8-kilową drabiną, a następnie wspinaczka na ścianę imitującą budynek. Ten, kto najszybciej dostanie się na 3 piętro, wróci do domu z Pucharem Prezydenta Chorzowa i cennymi nagrodami.  – To wyjątkowo trudna konkurencja w sporcie pożarniczym. Sprawne i szybkie manewrowanie ciężką drabiną to wyzwanie, nawet dla doświadczonych strażaków – przyznaje st. kpt. Arkadiusz Labocha z PSP w Chorzowie. Zawody rozpoczną się o godz. 12.00, wyniki zostaną ogłoszone ok. godz. 17.00

Annum festiwal, finał – 13.12

Balet historyczny, muzyka Jean-Baptiste Lully’ego i … lasery. Na scenie wspólnie wystąpią tancerze z Cracovia Danza i Estravaganza, orkiestra grająca na instrumentach dawnych i mistrz inscenizacji świetlnych, półfinalista programu Mam Talent Krysian Minda. Efekty projektu łączącego miłośników historii i fanów nowoczesnych technik multimedialnych,  zobaczyć będzie można 13 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3. Widowisko uświetni finał ANNUM Festiwalu – przeglądu muzyki dawnej. Koncerty odbywające się od marca w Chorzowie i Tarnowskich Górach były okazją do usłyszenia kompozycji w okresach, dla których oryginalnie powstały. Festiwalowi towarzyszył także cykl Annum Kids, w ramach którego dzieci poznawały brzmienie historycznych instrumentów i stawiały swoje pierwsze kroki w orkiestrze. Ostatnie spotkanie dla małych muzyków odbędzie się 13 grudnia o godz. 13.0 w Chorzowskim Centrum Kultury. Zapisy na stronie: www.annumfestival.pl

Śląsko Wilijo w Skansenie – 13.12

 

13 grudnia  w godz. 12.00 – 16.00 w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbędzie się Śląsko Wilijo.

W programie m.in.:
- „Śląskie Tradycje Bożonarodzeniowe…jak to dawniej bywało” – występ uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie
- Adrian Feliks, znany z programu Top Chef opowie o ekologicznych potrawach świątecznych
- Spektakl lalkowy „Prawdziwa historia św. Mikołaja” w wykonaniu Teatru Wyobraźni z Wrocławia
- Świąteczne smaki-opowieści rzemieślników  
- Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie”

Zapraszamy do chałupy z Frydka na  „Świąteczne spotkanie u gospodarza”, a do chałupy ze Strzemieszyc na świąteczne warsztaty.
 
O godz.14.30 – przy karczmie u Brożka najmłodsi spotkają Świętego Mikołaja.

Bilety w cenie 7.00 zł ulgowy, 9.00 zł normalny

Kontakt: 32 241 07 18, wew. 206, 226

Symulacja wypadku drogowego na Jagiellońskiej – 17.11

17 grudnia na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie wydarzy się wypadek samochodowy. Na szczęście będzie to tylko symulacja, dzięki której uczniowie będą mogli sprawdzić w praktyce wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Nietypowy test to część akcji  „Młodzi ratują życie” w  ramach  której  przeprowadzane są szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla chorzowskich uczniów III klas szkół gimnazjalnych. W  pierwszej  części  symulacji  odbędzie się pokaz ratownictwa w wykonaniu Komendy   Miejskiej  Państwowej  Straży  Pożarnej  w  Chorzowie.  Następnie uczniowie  będą  mieli za zadanie wykonanie schematu ratunkowego w sytuacji wypadku  drogowego.  Działania uczniów będzie oceniała trzy osobowa komisja konkursowa.  W  symulacji mogą brać udział trzy osobowe drużyny po jednej z każdej szkoły. Czas dla jednej szkoły to 6 min. Akcja odbędzie się w godz. 9.00 - 13.00

Akcje współorganizują:
- Państwowa Straż Pożarna,
- Pogotowie Ratunkowe,
- Straż Miejska Chorzów

Świąteczne koncerty orkiestr dętych – 20-24.12

Trąbki, puzony i saksofony ponownie zagrają na ul. Wolności. Od 20 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia w centrum miasta rozbrzmiewać będą chorzowskie orkiestry dęte. Muzycy zagrają najpiękniejsze polskie kolędy oraz popularne piosenki świąteczne.

20 grudnia godz. 11.00 Darek Band
21 grudnia godz. 15.00 Chorzowski Brass Band
22 grudnia godz. 15.00 Orkiestra Dęta "Batory"
23 grudnia godz. 15.00 Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Sanktuarium św. Floriana
24 grudnia godz. 11.00 Orkiestra Dęta Tramwajów Śląskich

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
11.12 godz. 16.30 27. Peneplena Festiwal IX Chorzowski Tydzień Podróży

11.12 godz. 19.00 Spetakl szczęście (sala nr 33)

13.12 godz. 13.00 Zajęcia muzyczne Annum Kids

13.12 godz. 19.00 Balet Jean-Babtiste Lully

14.12 godz. 18.00 Z cyklu Akademia Chorzowskich Osobowości – Ingmar Villqist (sala 33)

14.12 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina

15.12 godz. 10.00 i 12.15 Spektakl dla dzieci "Kalejdoskop Bajek"

16.12 godz. 17.00 z cyklu "Śląsk, Świat i sposób na życie Ojgyna z Pnioków"

17.12 godz. 18.00 projekcja filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski Padł"

 

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

11.12 godz. 17.30 Kabaret Smile

13.12 godz. 10.00 Jarmark Rzeczy Ładnych

14.12 Wernisaż wystawy pracowni ceramicznej

15.12 godz. 17.00 Wręczenie nagród w dziedzinie sportu

16.12 godz. 17.00 Wręczenie nagród w dziedzinie kultury

16.12 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich

16.12 godz. 18.00 Spotkanie świąteczne Chorzowskiego Klubu Rowerowego

17.12 godz. 12.00 Świąteczne Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych "Pegaz"

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
11.12 godz. 19.00 Kino na leżakach

12.12 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych

12.12 godz. 10.00 Twórcza dopołudniówka

15.12 godz. 15.00 Spotkanie opłatkowe Klub Seniora "Przyjaciele"

17.12 godz. 15.00 Spotkanie opłatkowe Klub Seniora


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 31 listopada - 23 grudnia zaprasza na wystawę malarstwa Beaty Będkowskiej z okazji 15-lecia pracy twórczej, galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć