Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 49/2015
2015-12-17

RADA MIASTA

Komisje oraz dyżur radnego nadchodzącym tygodniu nie odbędą się.

AKTUALNOŚCI

Budżet na 2016 rok uchwalony

Dziś (17.12) radni uchwalili budżet na 2016 rok. Dochody zaplanowano na poziomie blisko 526 mln zł, natomiast wydatki na poziomie 580 mln. zł. Na wydatki majątkowe (inwestycje) miasto planuje przeznaczyć sumę 124 mln złotych.

 

Będą nowe stawki za odbiór odpadów

Od 1 lutego 2016 r. mieszkańcy segregujący odpady zapłacą 14 zł miesięcznie za osobę (do tej pory 10 zł), a niesegregujący zapłacą 20 zł miesięcznie/osobę (do tej pory 16 zł). Wiesław Raczyński, pełnomocnik prezydenta, który przedstawiał szczegółowe wyliczenia związane z wywozem śmieci podkreślał, że związane jest to m.in. z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami.

 

Otwarcie Centrum Nauk Stosowanych

Centrum Nauk Stosowanych już otwarte! Oficjalnie oddane do użytku 17 grudnia o godzinie 10 CNS jest kolejnym ważnym etapem w tworzeniu bazy dydaktyczno-badawczej Śląska, która ma zapewnić wzrost wykształcenia mieszkańców regionu oraz zintegrować możliwości dydaktyczne i badawcze śląskich uczelni i jednostek partnerskich. Centrum powstało na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie i stanowi II etap tworzenia kompleksowego przedsięwzięcia pn. Kampus Nauk Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Projekt Centrum Nauk Stosowanych uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu wynosi 36.090.883,00 PLN, z czego dofinansowanie z UE wynosi 35.911.303,00 PLN. W wyniku realizacji całego projektu powstało 57 nowych pracowni dydaktycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, 10 nowych sal wykładowych i dydaktycznych oraz 590 stanowisk ICT.

 

Zmiany na chorzowskich drogach

W poniedziałek 14 grudnia w godzinach porannych zamknięty dla ruchu pojazdów został ciąg ulic Kościuszki, Rynek, Powstańców. Jednocześnie oddana do użytku została nowo wybudowana jezdnia ulicy Katowickiej (w rejonie posesji nr 72, 74 i 76), po której ruch pojazdów odbywać się będzie teraz dwukierunkowo. Otwarte zostało również skrzyżowanie Hajducka- Strzelców Bytomskich. W najbliższy poniedziałek 21 grudnia w godzinach popołudniowych przywrócony zostanie ruch kołowy na Rynku. Planowane jest też uruchomienie torowiska na terenie centrum przesiadkowego. Więcej informacji na stronie www.mzuim.chorzow.eu

 

Peneplena Travel Festival za nami

Rowerowa przejażdżka po Azji Środkowej, wspinaczka na wulkan i spacer po Afryce –taki był plan podróży, w którą wyruszyli uczniowie „Słowaka”. Na zaproszenie członków Koła Geografów Peneplena z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, do Chorzowa przyjechali podróżnicy i fotografowie. Wyjątkowi goście za pomocą zdjęć, relacji i niezwykłych opowieści, przybliżyli uczestnikom festiwalu najdalsze zakątki globu. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji Peneplena Travel Festival była Elżbieta Dzikowska – podróżniczka, reżyserka i operatorka, autorka popularnego programu telewizyjnego „Pieprz i Wanilia”. Wśród imprez towarzyszących znalazły się między innymi: degustacja azjatyckich specjałów połączona z kulinarnymi warsztatami, wystawy zdjęć podróżniczych oraz konkurs fotograficzny dla młodzieży. Festiwal zakończył się 12 grudnia.

 

Nagrody dla wybitnie uzdolnionych

Ponad 300 chorzowskich uzdolnionych uczniów odebrało z rąk Prezydenta Miasta Chorzów nagrody za wybitne osiągnięcia. Spotkania odbyły się w MDK Batory 15 oraz 16 grudnia. Prezydent nagrodził między innymi zdobywców czołowych miejsc w międzynarodowych i ogólnopolskich zawodach sportowych oraz laureatów konkursów artystycznych rangi ogólnopolskiej. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!  

 

Symulacja wypadku drogowego na Jagiellońskiej

Dziś (17.12) w samo południe na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie wydarzył się wypadek samochodowy. Na szczęście była to tylko symulacja, dzięki której uczniowie chorzowskich szkół mogli sprawdzić w praktyce wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nietypowy test to część akcji „Młodzi ratują życie” w ramach której przeprowadzane są szkolenia z pierwszej pomocy dla chorzowskich uczniów III klas szkół gimnazjalnych. Na pierwszą części symulacji składał się pokaz ratownictwa w wykonaniu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Następnie uczniowie mieli za zadanie wykonanie schematu ratunkowego w sytuacji wypadku drogowego. Działania uczniów oceniała trzyosobowa komisja konkursowa. W symulacji brały udział trzyosobowe drużyny - po jednej z każdej szkoły. Czas dla jednej szkoły wynosił 6 min. Akcję współorganizowały: Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska Chorzów.

 

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Zakończenie tegorocznej edycji Akademii Seniora

Spotkanie kończące tegoroczne zajęcia w Chorzowskiej oraz Dzielnicowych Akademiach Seniora odbędzie sie 18 grudnia o godzinie 12.00 w dużej sali sesyjnej Urzędu Miasta Chorzów. Wezmą w nim udział seniorzy-słuchacze, prezydent Andrzej Kotala, pełnomocnik Magdalena Sekuła oraz koordynatorzy akademii.

 

Elka za złotówkę!

Z okazji swoich 65. urodzin Park Śląski przygotował dla odwiedzających go gości niespodziankę. W niedzielę 20 grudnia przejazd kolejką linową Elka będzie kosztował jedynie symboliczną złotówkę. Atrakcja będzie czynna od godziny 10 do 16.

 

Świąteczny koncert orkiestr dętych

Trąbki, puzony i saksofony ponownie zagrają na ul. Wolności. Od 20 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia w centrum miasta rozbrzmiewać będą chorzowskie orkiestry dęte. Muzycy zagrają najpiękniejsze polskie kolędy oraz popularne piosenki świąteczne.

20 grudnia godz. 11.00 Darek Band

21 grudnia godz. 15.00 Chorzowski Brass Band

22 grudnia godz. 15.00 Orkiestra Dęta "Batory"

23 grudnia godz. 15.00 Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Sanktuarium św. Floriana

24 grudnia godz. 11.00 Orkiestra Dęta Tramwajów Śląskich

 

Konkurs "Anioły z odpadów” - rozdanie nagród

W ramach konkursu "Anioły z odpadów" do Urzędu Miasta nadleciała cała armia kolorowych aniołów. I to nie byle jakich, bo w pełni ekologicznych. Uczniowie chorzowskich szkół i przedszkoli zaprojektowali i stworzyli prawie 140 figurek - w całości wykonanych ze śmieci i odpadków. Zużyte płyty CD, korki, zakrętki, plastikowe sztućce i kubki, styropian czy fragmenty starych ubrań - to tylko niewielka część materiałów, z których powstawały anioły. Rozstrzygnięcie konkursu - na dniach. Rozdanie nagród odbędzie się w przyszły poniedziałek, 21 grudnia, o godzinie 10 w Sali Posiedzeń UM. Już teraz anioły można podziwiać na urzędowej choince.

 

Praca Urzędu Miasta w Wigilię i Sylwestra

Informujemy, że w dniach 24 oraz 31 grudnia 2015 roku Urząd Miasta Chorzów będzie przyjmował mieszkańców w godzinach od 8.00 do 12.00.

 

32. Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego

Już po raz 32 zapraszamy do udziału w Świątecznym Turnieju Tenisa Stołowego im. Janusza Stachowskiego. Tradycyjnie w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia spotkamy się przy tenisowym stole. Tegoroczny turniej rozpocznie się o godz. 10.00 w hali przy ul. Dąbrowskiego w Chorzowie. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów do godz. 9.45. Udział w turnieju jest bezpłatny. Rywalizacja przebiegać będzie w trzech kategoriach: mężczyźni do 25 lat, mężczyźni powyżej 25 lat, kobiety. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a każdy uczestnik otrzyma kalendarz na rok 2016. Zapraszamy!

 

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

17.12 godz. 18.00 Projekcja filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

18.12 godz. 18.00 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku? Z Markiem Szołtyskiem” Św. Jadwiga i Dzieciątko

20.12 godz. 16.00 Pokaz finalistów Mam Talent – Arco Team Silesia

21.12 godz. 17.00 Promocja książki Eugeniusza Kosmały „Ojgynowe Gowyndy”

21.12 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina. Filmowe motywy: kino drogi

27.12 godz. 15.00 Maluch i muzyka – zabawy przy muzyce dla dzieci i niemowląt

29.12 godz. 18.30 Koncert kolęd i pastorałek: Golec uOrkiestra

 

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

17.12 godz. 12.00 Świąteczne spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych „Pegaz”

20.12 Jarmark Rzeczy Ładnych

21.12 Jasełka Gimnazjum nr 8

22.12 godz. 11.00 Jasełka Szkoły Podstawowej nr 34

31.12 godz. 20.00 Bal Sylwestrowy

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
17.12 godz. 15.00 Spotkanie opłatkowe Klubu Seniora

18.12 godz. 10.00 Chorzowski turniej szkół – Eko Anioły

18.12 godz.16.30 Jasełka Przedszkola nr 17

18.12 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika – Radość Życia, spotkanie z Niniwa Team

19.12 godz. 11.00 Rodzinny poranek teatralny: Księżniczka na ziarnku grochu

19.12 godz. 11.00 Rodzinny poranek teatralny: warsztaty artystyczne

21.12 godz. 14.00 Jasełka Szkoły Podstawowej nr 29

23.12 godz. 15.00 Wigilia dla samotnych

29.12 godz. 17.00 Aniołowo – wernisaż wystawy prac plastycznych, wręczenie nagród

31.12 godz. 20.00 Zabawa sylwestrowa


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3
Miejska Galeria Sztuki MM zaprasza w dniach: w dniach 31 listopada - 23 grudnia zaprasza na wystawę malarstwa Beaty Będkowskiej z okazji 15-lecia pracy twórczej, galeria czynna jest pon. - pt. w godz. 10:00 – 18:00. Wstęp wolny.

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

 

 

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć