Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 6/2016
2016-02-11

RADA MIASTA

KOMISJE

15.02 godz. 17.15 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
16.02 godz. 15.30 Komisja Zdrowia

DYŻUR RADNEGO

18.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Grzegorz Krzak


AKTUALNOŚCI

Wolontariusze z Brazylii i RPA odwiedzili Chorzów

Od 24 stycznia do 1 lutego Gimnazjum nr 1 w Chorzowie gościło wolontariuszy międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. W ramach projektu World Talks, Gustavo Binda z Brazylii oraz Grace Sibanda z RPA przeprowadzili tygodniowe warsztaty na temat kultury, historii i geografii swoich krajów. Po zajęciach wolontariusze zwiedzili główne atrakcje naszego regionu: Park Śląski, pałac w Pszczynie, kopalnię Guido w Zabrzu, mieli również okazję przeprowadzić warsztaty kulturowo-językowe w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Chorzowie. W sobotę 31 stycznia uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz IV LO zwiedzili Kraków w towarzystwie wolontariuszy. Podczas projektu gimnazjaliści uczyli się między innymi tolerancji wobec innych kultur i religii świata czy poszanowania różnych poglądów politycznych, światopoglądowych i społecznych.

Ptasie osiedle w Chorzowie: nowe budki lęgowe w parkach i przedszkolach

120 nowych apartamentów w pięknym otoczeniu zieleni, 5 metrów nad ziemią, malowniczo zawieszonych na drzewach.  Właśnie tak Chorzów dba o swoich najmniejszych, skrzydlatych mieszkańców. Na terenach zielonych rozpoczęła się akcja czyszczenia starych i zawieszania nowych budek lęgowych dla ptaków. W ubiegłym roku miasto umieściło na drzewach 600 domków, które okazały się być strzałem w dziesiątkę. Sikorki, szpaki, muchołówki, pliszki a nawet nieco większe dzięcioły czy dudki bardzo szybko zasiedliły drewniane budki by w spokoju przetrwać okres lęgowy. Część takich ptasich mieszkań trafiła do przedszkoli – tak, żeby dzieci mogły z bliska obserwować zwierzęta. Zawieszanie i remontowanie budek lęgowych to kolejna akcja Urzędu Miasta związana z ochroną środowiska. Od wielu lat, przy pomocy specjalnych pułapek feromonowych, chronione są kasztanowce atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

 

Najmłodsi pojedynkowali się na szachownicy

Za nami Szachowe Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych 2016. Zawody, zorganizowane przez Chorzowskie Towarzystwo Szachowe, rozegrały się wczoraj, 8 lutego. Wśród dziewczynek najlepsza okazała się Lena Obrochta, dwa kolejne miejsca zajęły Magdalena Smoleń oraz Natalia Palińska. Pierwsze miejsce wśród chłopców zajął Maciej Sowiński, drugie Arkadiusz Hopek, trzecie - Paweł Gonsior. w klasyfikacji drużynowej dziewczyn wygrała Szkoła Podstawowa nr 12, zaś chłopców - SP 5. Wszystkim wygranym serdecznie gratulujemy! Więcej informacji oaz zdjęcia z mistrzostw: on.fb.me/1T9WpMV

 

W Chorzowie powstało Centrum Integracji Międzypokoleniowej

W ramach Miejskiego Programu Aktywizacji „Aktywny Chorzów” na lata 2016 - 2020 uruchomiony został nowy program – Centrum Integracji Międzypokoleniowej (CIM), w ramach którego funkcjonować będą: Chorzowska Strefa Wolontariatu, Chorzowska Akademia Seniora, Klub Malucha. Realizowane będą programy „Chorzów 60+” czy te skierowane do młodzieży oraz organizowane imprezy i akcje dla mieszkańców. - Utworzenie Centrum Integracji Międzypokoleniowej było naturalną konsekwencją kierunku, w jakim praktycznie od samego początku podążała Chorzowska Strefa Wolontariatu – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. - Miejsce, które miało być sercem miejskiego wolontariatu, bardzo szybko zaczęło zrzeszać i łączyć osoby w różnym wieku pełne pomysłów i inwencji. Dlatego, także ze względu na lawinowy wzrost liczby uczestników, zdecydowałem, że budynek przy ul. Dąbrowskiego 7 będzie miejscem, gdzie skumulowane zostaną wszystkie te działania, a każdy Chorzowianin, który chce aktywnie działać na rzecz miasta znajdzie swoje miejsce - dodaje Prezydent. Nowa identyfikacja wizualna to odważniejsze kolory, dopasowane do poszczególnych projektów, koherentna forma i zauważalne nawiązania do poprzednich znaków.

 

World Press Photo po raz pierwszy w Chorzowie

Ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników fotografii. Wystawa Word Press Photo pierwszy raz w historii zawita do Chorzowa. Ekspozycja będzie prezentacją najlepszych zdjęć nagrodzonych w World Press Photo, od lat uznawanym za najważniejszy konkurs fotografii prasowej na świecie. Ostatnim razem w regionie wystawa gościła ponad dziesięć lat temu. Zdjęcia zawisną w hali byłej Elektrowni Huty Królewskiej. To piękne, poprzemysłowe miejsce jest wpisane do rejestru zabytków województw śląskiego. Mieszkańcy regionu będą mogli oglądać fotografie przez trzy tygodnie - od 26 maja  do 15 czerwca 2016 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 20, a w weekendy i święta w godz. 10 - 22. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta w Chorzowie oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Przypomnijmy: World Press Photo to najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Organizatorem jest Fundacja World Press Photo, która działa od 1955 roku. Konkurs odbywa się corocznie, wyniki ogłaszane są w lutym. Przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, sportowe sytuacje, życie codzienne, portrety, przyroda i.t.d. Rokrocznie na konkurs swoje prace wysyła kilka tysięcy fotografów z całego świata. Wystawa jest prezentacją najlepszych zdjęć wyłonionych w ramach konkursu World Press Photo.

 

Zbiórka gier i książek dla szpitali

W ramach projektu Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Centrum Integracji Międzypokoleniowej raz kolejny organizuje po akcję zbiórki gier i książek na potrzeby nowopowstających bibliotek dla pacjentów chorzowskich szpitali. Tworzenie i uzupełnianie bibliotek to możliwość pomocy pacjentom, którzy dzięki książkom mogą chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. Centrum Integracji Międzypokoleniowej zwraca się z prośbą  o przyłączenie się do akcji. Każda książka i gra, jaką chcieliby Państwo podarować znajdzie swoje miejsce w biblioteczce dla małych i dorosłych pacjentów. Książki i gry powinny być w dobrym stanie, ale nie muszą być nowe. Zbiórka trwa od 15 lutego do 15 marca 2016 r. Miejsca zbiórki to: Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy Dąbrowskiego 7, Urząd Miasta Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury przy Sienkiewicza 3, Miejski Dom Kultury Batory przy Batorego 6, Starochorzowski Dom Kultury przy Siemianowickiej 59, Miejska Biblioteka Publiczna przy Sobieskiego 3 oraz Restauracja Sztygarka przy Piotra Skargi 34a/d.

 

Goście z Chile w Chorzowie

10 lutego w samo południe w Małej Sali Posiedzeń w Urzędzie Miasta Chorzów podpisano list intencyjny dotyczący współpracy chorzowskich placówek sportowych ze szkołami z Chile. Współpraca dotyczy realizacji pilotażowego projektu sportowego skierowanego do dzieci i młodzieży w trosce o rozwój piłki ręcznej w Chorzowie oraz chilijskim Coquimbo. Porozumienie zostało podpisane pomiędzy Zespołem Szkół Sportowych nr 2 im. Gererda Cieślika w Chorzowie i UKS Piłka Ręczna RUCH Chozów a Escuela Juan Pablo Segundo w Coquimbo i Club Deportivo de Balonmano "Lubin"- Coquimbo. Realizacja przedsięwzięcia obejmuje między innymi prowadzenie wspólnych projektów promujących piłkę ręczną oraz Polskę i Chile, współpracę w zakresie metodyki, merytoryki i techniki nauczania piłki ręcznej czy organizację wymian/wizyt sportowych zawodniczek, nauczycieli i trenerów w obu miastach. Podczas swojej kilkudniowej wizyty w Chorzowie nauczyciele z Chile mieli okazję wymienić doświadczenia z polskimi pedagogami oraz zwiedzić trochę regionu. Podczas spotkania w urzędzie goście podziękowali Prezydentowi Miasta za gościnność i chęć współpracy.

 

"Młodzi odkrywcy na Szlaku" już w Chorzowie

Kim jest Parochwał, a kim Wiercisław? Co konie robią pod ziemią? Jak zostać górnikiem? Na te pytania znają już odpowiedź chorzowskie dzieci. Chorzów to pierwsze śląskie miasto, w którym pojawiła się książka „Młodzi odkrywcy na Szlaku”. Wydawnictwo ma charakter edukacyjny i skierowane jest do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Publikacja prezentuje obiekty Szlaku Zabytków Techniki posiadające ofertę skierowaną do najmłodszych. Podczas konferencji poświęconej promocji książki dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka udowodniły, że tego typu wydawnictwo to strzał w dziesiątkę. Teraz 500 książeczek trafi do chorzowskich szkół i świetlic. Poniżej fotogaleria z konferencji prasowej.

 

Rusza Parkowa Korona Biegów 2016

Chorzów wprawia w ruch na wiosnę. 13 marca o godzinie 11.00 spod Kapelusza w Parku Śląskim wystartuje Bieg Wiosenny, który po raz kolejny zainauguruje Parkową Koronę Biegów, czyli cykl 6 startów na różnych dystansach. Co roku Bieg Wiosenny jest oficjalnym rozpoczęciem sezonu sportowego w parku. W tym roku Miasto Chorzów zostało oficjalnym partnerem całej Korony.

- Chorzów wprawia w ruch to nie tylko slogan czy hasło promocyjne. Miasto kładzie duży nacisk na rozwój sportu i wspiera wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia z tym związane. Jednym z takich jest właśnie Parkowa Korona Biegów. Cieszę się, że miasto, stając się oficjalnym partnerem imprez biegowych w tym sezonie może nie tylko promować w ten sposób biegi i zdrowy tryb życia, ale również być samo przez tak cenną inicjatywę promowane. Nie zapominajmy, że Park, mimo że Śląski to w całości leży przecież w Chorzowie. Z dobrodziejstw tego obszaru, z jego atrakcji i przestrzeni korzystają również mieszkańcy naszego miasta. Dlatego Chorzów od lat wspiera - kiedyś WPKiW, a dziś nasz Park Śląski. – mówi Prezydent Miasta Andrzej Kotala.

Zawodnicy pobiegną na dystansie 10 kilometrów. Pokonają dwie atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki pętle. Trasa będzie identyczna, jak rok temu. W pierwszej edycji wystartowało ponad 300 osób, w drugiej już 845, a trzeciej – ponad 1200. Niewykluczone, że i tym razem padnie frekwencyjny rekord. Limit czasowy na pokonanie całej trasy to 90 minut, co daje około 9 minut na kilometr. Pakiety startowe będzie można odbierać przez dwa dni - 12 marca od godziny 12 do 18 (wówczas biuro zawodów będzie w Gołębniku) oraz 13 marca od 7.30 do 10.30 (biuro zawodów w namiocie przy Kanale Regatowym). Opłata startowa do 12 lutego wynosi 30 złotych, do 8 marca 40 złotych, a do 12 marca – 60 złotych. W dniu zawodów nie będzie możliwości uiszczenia opłaty startowej. W pakiecie każdy z zawodników otrzyma: numer startowy, agrafki, chip do pomiaru czasu, gadżet dla biegacza, pamiątkowy medal na mecie biegu, napój i posiłek regeneracyjny na mecie.ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
 

Rusza nowy semestr Chorzowskiej Akademii Seniora

Artystyczna inauguracja Akademii Seniora miała miejsce podczas wielkiego balu maskowego w 9.02. Oficjalne rozpoczęcie kolejnego semestru Chorzowskiej Akademii Seniora odbędzie się 12 lutego o godzinie 11.00 w Dużej Sali Posiedzeń w Urzędzie Miasta Chorzów. Podczas spotkania  każdy z obecnych otrzyma harmonogram zajęć - uczestników czeka w tym roku sporo niespodzianek. Już teraz warto zdradzić fakt, że do szerokiej gamy zajęć dołączy w końcu długo przez wszystkich wyczekiwany język rosyjski. Warto pamiętać, że inauguracja dotyczy także Dzielnicowych Akademii Seniora.

 

Walentynki na cztery łapy - 13.02

 

Dla wszystkich znudzonych Walentynkami w kinie i restauracji, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie przygotowało alternatywę. 13 stycznia przybytek po raz kolejny otworzy swoje drzwi dla wszystkich chętnych i ciekawych. Pracownicy schroniska gorąco zachęcają do wzięcia udziału w dniu otwartym i spędzenia czasu ze zwierzakami, które jak my wszyscy potrzebują towarzystwa. Między 10.00 rano a 14.00 będzie można zabrać schroniskowe psiaki na spacer - żeby wyprowadzić psa, trzeba mieć ukończone 18 lat. Mile widziane będą wszelkie dary. Najbardziej przydadzą się sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Pracownicy schroniska proszą o nieprzynoszenie makaronu, ryżu, kaszy, wędlin, kołder, poduszek, śpiworów, garnków czy ubrań. W dniu otwartym może wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę - schronisko nie prowadzi wcześniejszych zapisów.

Walentynkowe hercklekoty w Chorzowie

W Chorzowie zakochani nie będą się nudzić. Alternatywą dla Walentynek spędzanych w kinie, restauracji czy teatrze jest specjalny przejazd kolejką linową Elka. Już po raz trzeci Park Śląski zaprasza wszystkich zakochanych na szczególną przejażdżkę. 13 i 14 lutego odbędzie się 197 ekskluzywnych przejazdów - pierwsze o godzinie 15, ostatnie po 20. Przejażdżka gondolą dla dwóch osób w obie strony zostanie urozmaicona między innymi słodkim poczęstunkiem oraz krótką, polaroidową sesją zdjęciową. Dla tych, którzy nie będą chcieli zbyt szybko schodzić na ziemię, Planetarium Śląskie przygotowało kosmiczne walentynki. Jeśli romantyczne wyznania, to tylko w świetle księżyca. Nie zawsze jednak pamiętamy, że nie tylko Ziemia posiada swojego naturalnego satelitę. Podczas specjalnego seansu, przy akompaniamencie muzyki z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, Chorzowskie Planetarium odkryje przed zakochanymi tajemnice tych bardziej odległych satelitów. 14 lutego Chorzowskie Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza zaprasza na koncert Szlagier Love, czyli Walentynki z gwiazdą Listy Śląskich Szlagierów. Start imprezy o 16.00. Nieco inną propozycję ma Starochorzowski Dom Kultury. Odcienie Miłości to kameralny koncert w wykonaniu Magdy Krzywdy oraz Sławka Witkowskiego. Impreza zaczyna się o 18.00 przy ulicy Siemianowickiej 59. Ciekawą alternatywą dla par, które lubią razem aktywnie spędzać czas są II Parkowe Hercklekoty. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się bieg na 5 km. Start spod Leśniczówki przy Alei Muzyków 1 w Parku Śląskim. Organizatorzy zapraszają dorosłych oraz dzieci.

 

Ślizgawka za jeden pocałunek

Ze specjalną walentynkową inicjatywą wychodzi MORiS. 14 lutego pary będą mogły skorzystać z jednego z dwóch miejskich lodowisk całkowicie za darmo – spełniając tylko jeden warunek. Przy okienku kasy każda para powinna udowodnić swoje uczucie całusem. Buziak poskutkuje zdobyciem specjalnej, walentynkowej wejściówki na lodowisko. Żeby stworzyć zakochanym odpowiedni nstrój, na obu lodowiskach zarezerwowane zostały dwie ostatnie ślizgawki. Na lodowisku przy ul. 3 maja jest to godzina 19:00, zaś na obiekcie przy ul. Katowickiej – 20.00. Ilość wejściówek jest ograniczona ze względu na bezpieczeństwo na lodzie (60 osób na obiekcie przy ul. 3 maja i 80 osób przy ul.Katowickiej). Serdecznie zapraszamy wszystkich zakochanych – niezależnie od wieku i stażu związku.

Ferie w Chorzowie - 15-28.02

 

Ponad 1000 miejsc czeka na chorzowskie dzieci na różnego rodzaju zajęciach i warsztatach. Ferie zimowe na Śląsku zaczynają się 15 lutego, jednak już teraz warto pomyśleć o tym jak w aktywny i ciekawy sposób spędzić ten czas. Dla dzieciaków, które w tym roku nie wyjeżdżają miasto przygotowało bardzo dużo różnorodnych atrakcji. Zarówno mali sportowcy, jak i młodzi pasjonaci sztuki czy nauki powinni znaleźć coś dla siebie. Warsztaty ze śpiewu i nauki ruchu scenicznego, podróż w czasie do starożytnego Rzymu czy Egiptu, nauka gry na wybranym przez siebie instrumencie czy szereg zajęć sportowych - to tylko kilka spośród licznych atrakcji oferowanych w tym roku przez chorzowskie instytucje. Więcej informacji oraz pełną listą zajęć można znaleźć pod adresem: http://www.chorzow.eu/aktualnosci/4522-ferie-w-chorzowie-15-2802.htmlChorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3


12.02 godz. 18.00 Zemsta Nietoperza Johann Strauss
12.02 godz. 19.00 spektakl Szczęście
13.02 godz. 19.00 recital Piazzolla jakiego nie znacie
14.02 godz. 16.00 Szlagier Love
15-18.02 godz. 16.00 Śląskie warsztaty artystyczne
15.02 godz. 10.00 spektakl dla dzieci Nowe przygody Koziołka Matołka
15.02 godz. 18.00 Klasyka Amerykańskiego Kina: Para na życie, reż. Sam Mendes
16.02 godz. 10.00 film animowany dla dzieci: Mała Syrenka II
16.02 godz. 12.30 film fabularny dla młodzieży Zlodziejaszki
16.02 godz. 18.00 kino świata: Slumdog. Milioner z ulicy, reż. Danny Boyle
17.02 godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM

Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

16.02 godz. 10.00 spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
17.02 godz. 16.00 Nieletnie kino w Batorym: Marley i ja, reż. D. Frankel
17.02 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich
17.02 godz. 18.00 spotkanie członków Chorzowskiego Klubu Rowerowego

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

12.02 godz. 19.00 Kino na leżakach: Mężczyźni wolą blondynki
13.02 godz. 10.00 warsztat tkacki w skali mikro – tkaninowy naszyjnik
13.02 godz. 10.00 poranek filmowy dla najmłodszych – Mała Syrenka
14.02 godz. 18.00 koncert Odcienie Miłości, Magda Krzywda i Sławek Witkowski
15-26.02 10.00 - 14.00 Ferie zimowe w SDK
15.02 godz. 18.00 spektakl Pomsta - fragmenty


Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

1-22.02 Wystawa malarstwa i litografii Zbigniewa Gorlaka

 

CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć