Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 8/2016
2016-02-25

RADA MIASTA

KOMISJE

29.02 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
29.02 godz. 16.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
1.03 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
1.03 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych (komisja wyjazdowa w ChCK)
1.03 godz. 17.15 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
1.03 godz. 17.30 Komisja Edukacji (komisja wyjazdowa w ChCK)
2.03 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
2.03 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu


DYŻUR RADNEGO

3.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Klaudiusz Sevkovic


AKTUALNOŚCI

Śniadanie wielkanocne dla samotnych po raz pierwszy w hali MORiS

27 marca o godzinie 9.00 w Chorzowie odbędzie się Śniadanie wielkanocne dla samotnych. – Do świątecznego stołu zapraszamy nie tylko potrzebujących, ale także tych którzy chcą porozmawiać i spędzić czas w życzliwej atmosferze – wyjaśnia Mikołaj Rykowski, organizator wydarzenia. Na śniadaniu nie zabraknie tradycyjnych potraw: żurku, jajek, a także wędlin i kiełbas. – W tym roku po raz pierwszy przygotujemy dania w wersji wegetariańskiej, tak aby każdy mógł najeść się do syta – dodaje Rykowski. Świąteczny poczęstunek po raz pierwszy będzie czekał na wszystkich samotnych w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, przy ul. Dąbrowskiego 113. Dotychczas wielkanocny stół zastawiany był w Parku Śląskim. – Cieszymy się, że to wyjątkowe wydarzenie odbędzie się na naszym obiekcie. Hala MORiSu może pomieścić duża liczbę osób, jest także dobrze skomunikowana i łatwo do niej trafić – przekonuje Alina Zawada, dyrektor MORiSu w Chorzowie. Pierwsza Wigilia dla samotnych odbyła się w 2012 roku w Parku Śląskim. Od 2014 roku na podobnej zasadzie organizowane jest  „Śniadanie wielkanocne dla samotnych”. Działalność szybko nabrała charakteru ponadlokalnego: „Polsko-ukraińskie Śniadanie Wielkanocne na kijowskim Majdanie” (2014), „Wigilia dla samotnych” w Calgary oraz w Bandon (Irlandia – 2014), „Śniadanie Wielkanocne” w Warszawie (2015). W minionym roku wydarzenie udało się zorganizować w Katowicach (MCK), Kołobrzegu oraz w Wisle, a poza granicami kraju dla Polonii w Toronto i Calgary w Kanadzie, a także w Irlandii. Łącznie wzięło w nich udział ok 3,5 tysiąca osób. W tym roku „Śniadanie wielkanocne” ma się również odbyć w dalekiej Brazylii w miejscowości Cruz Machado, gdzie ponad 60% mieszkańców stanowi ludność polskiego pochodzenia. 23 lutego w Urzędzie Miasta Chorzów odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówione zostały szczegóły "Śniadania wielkanocnego dla samotnych”.

Konkurs plastyczny "Mój Teatr" - trwa nadsyłanie prac

Młodzieżowy Dom Kultury przy ulicy Lompy 13 zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w XVII Miejskim Konkursie Plastycznym „Mój Teatr”. Konkurs ma na celu uwrażliwienie najmłodszych na piękno sztuki teatralnej, dlatego skierowany jest do dzieci  i młodzieży z chorzowskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz kół plastycznych miejskich domów kultury.  Każdy uczestnik może przedstawić do dwóch prac w dowolnej, płaskiej technice. Obrazki o wymiarach A4 lub A3 można wysyłać lub dostarczać osobiście do MDK przy ul. Lompy 13 do 14 marca. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Klub Malucha: nowe zajęcia dla dzieci i rodziców

Warsztaty adaptacyjne dla 2-3latków, Chór Chorzowskich Maluchów i matematyka dla najmłodszych – to tylko kilka propozycji w ramach wiosennego semestru Klubu Malucha. Po przerwie do Centrum Integracji Międzypokoleniowej, przy ul. Dąbrowskiego 7 powróciły znane i lubiane zajęcia, uruchomione zostały także nowe grupy. - Dotąd oferta w Klubie Malucha skierowana była przede wszystkim do 2-4latków. Teraz będą odbywać się tutaj także zajęcia dla starszych dzieci – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej.  W nowym programie nie zabrakło także propozycji dla rodziców. Dorośli co tydzień będą spotykać się na aerobiku, warsztatach teatralnych i w Kole Gospodyń Miejskich. Inauguracja wiosennego semestru odbyła się 19 lutego w CIM.

Otwarcie Galerii Antresola w ChCK

19 lutego w Chorzowskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy Silesius połączony z inauguracją Galerii Antersola. Inicjatorem powstania ekspozycji jest europoseł Marek Plura. Wystawa jest poświęcona Śląskowi - miejscu narodzin idei, technologii, wybitnych mieszkańców, których tożsamość kulturowa pozostaje ciągle zagadką. Wystawę będzie można oglądać do 11 marca. Galeria Antresola to z założenia nie tylko wystawy, ale także spotkania, koncerty czy prezentacje artystyczne, których celem jest zadawanie pytań o kondycję współczesnej kultury lokalnej. 4 marca o godzinie 19:00 odbędzie się koncert Matusik&Ghostman inaugurujący działalność muzycznej sceny Galerii Antresola. Muzyka duetu jest pełna przestrzennych, nostalgicznych improwizacji, w której słychać echa jazzu, afrykańskiego etno, kultury żydowskiej, muzyki elektronicznej, alternatywnej i awangardowej.

Zimowe półkolonie w Szkole Podstawowej Nr 17 im. Jana Pawła II w Chorzowie

„Czy pogoda, czy jej brak – nasza wesoła przygoda  trwa” – pod takim hasłem przebiegały półkolonie zimowe organizowane przez Szkołę Podstawową nr 17 im. Jana Pawła II w Chorzowie . Przez 5 dni trwania półkolonii, między 15 a 19 lutym, 140 dzieci mogło liczyć na sporo atrakcji. Uczestnikom zapewniono między innymi wyjście do Chorzowskiego Centrum Kultury na spektakl  „Nowe przygody Koziołka Matołka ”, zajęcia warsztatowe prowadzone przez gości – instruktorów karate ze Śląskiego Klubu Karate „Goliat” Izabelę i Sebastiana Cierpioł, wizytę w Planetarium Śląskim wraz z  wejściem do obserwatorium astronomicznego, wyjazd  do parku wodnego „Aquadrom” w Rudzie Śląskiej oraz całodniową wycieczkę do Mikołowa do „Akademii kreowania uzdolnień każdego urwisa”. Podczas trwania półkolonii dzieci korzystały z pełnego wyżywienia w zakresie śniadań, obiadów i podwieczorków.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Zbiórka gier i książek dla szpitali

W ramach projektu Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Centrum Integracji Międzypokoleniowej raz kolejny organizuje po akcję zbiórki gier i książek na potrzeby nowopowstających bibliotek dla pacjentów chorzowskich szpitali. Tworzenie i uzupełnianie bibliotek to możliwość pomocy pacjentom, którzy dzięki książkom mogą chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. Centrum Integracji Międzypokoleniowej zwraca się z prośbą  o przyłączenie się do akcji. Każda książka i gra, jaką chcieliby Państwo podarować znajdzie swoje miejsce w biblioteczce dla małych i dorosłych pacjentów. Książki i gry powinny być w dobrym stanie, ale nie muszą być nowe. Zbiórka trwa do 15 marca 2016 r. Miejsca zbiórki to: Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy Dąbrowskiego 7, Urząd Miasta Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury przy Sienkiewicza 3, Miejski Dom Kultury Batory przy Batorego 6, Starochorzowski Dom Kultury przy Siemianowickiej 59, Miejska Biblioteka Publiczna przy Sobieskiego 3 oraz Restauracja Sztygarka przy Piotra Skargi 34a/d.


Premiera w ChCK: „Jak nie my to kto?”- 26.02

Ponad 100 aktorów, tancerzy i wokalistów wystąpi w nowej produkcji Chorzowskiego Centrum Kultury. Przy ul. Sienkiewicza 3 trwają ostatnie próby przed premierą musicalu „Jak nie my, to kto?”. Spektakl w reżyserii Tomasza Micha i Tomasz Owczarka to zabawna, a zarazem wzruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdziwej miłości. Premiera widowiska odbędzie się 26 lutego o godz. 18.00 w ChCK. Laura zaręcza się z Karolem, problem w tym, że są z zupełnie różnych światów. Ona jest szaloną artystka, on - twardo stąpającym po ziemi handlowcem. Rodziny narzeczonych to też zupełnie inne bajki. Wszystko zmierza do katastrofy…

Koncert charytatywny dla Dominika - 1.03

1 marca o godzinie 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza 3 odbędzie się koncert charytatywny "Spełnij marzenie Dominika". Organizatorzy wydarzenia zbierają fundusze na specjalny aparat do nauki chodzenia. Urządzenie musi być specjalnie dostosowane do Dominika, a jego koszt to 8 tysięcy złotych. Podczas koncertu wystąpią artyści wykonujący muzykę śląską oraz biesiadną, między innymi De Silvers, Remix, Paweł Gołecki, Grzegorz Poloczek, Mirek Jędrowski czy Kabaret Kafliki. Imprezę poprowadzi Arkadiusz Wieczorek. Podczas koncertu odbędzie się kiermasz ciasta, loteria fantowa oraz licytacje obrazów Agnieszki Szady.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

25.02 godz. 18.00 5 minut przed premierą: próba otwarta do premiery spektaklu Jak nie my, to kto?
26.02 godz. 10.00 Zabawa taneczna dla dzieci w Restauracji Czerwona
26.02 godz. 18.00 Premiera spektaklu muzycznego Jak nie my, to kto?
27.02 godz. 18.00 Spektakl muzyczny Jak nie my, to kto?
28.02 godz. 16.00 Dzień otwarty Szkoły Aktorskiej Art-play
1.03 godz. 18.00 Koncert charytatywny Spełnij marzenie Dominika
2.03 godz. 19.00 Recital Od Beethovena do Chopina
3.03 godz. 18.00  Klasyka amerykańskiego kina: „Siedem” reż. David Fincher


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

28.02 godz. 20.00 Piotr Bałtroczyk

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

27.02 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny: Przygody Stacha
27.02 godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny: warsztaty
27.02 godz. 18.00-24.00 Babski Comber – Bajkowy Świat
29.02 godz. 11.30 Wystawa prac graficznych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach
29.02 godz. 12.00 Warsztaty tworzenia własnej grafiki na koszulce

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

29.02 – 25.03 - Henryk Ożóg – grafika (wernisaż wystawy w poniedziałek 29.02 godz. 17.00)
 

CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć