Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 9/2016
2016-03-03

RADA MIASTA

KOMISJE

7.03 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

10.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radny Krzysztof Szulc


AKTUALNOŚCI

Najzdolniejsi odebrali nagrody w Planetarium

2 marca o godzinie 12.30 w chorzowskim Planetarium odbyła się uroczystość podsumowania X edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych. W konkursie organizowanym przez ZSO nr 1 w Chorzowie i Planetarium Śląskie wzięli udział uczniowie chorzowskich gimnazjów. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy najlepiej radzą sobie z przedmiotami objętymi egzaminem gimnazjalnym w części matematyczno – przyrodniczej. W programie uroczystego wręczenia nagród przewidziano m.in. sens „Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS”. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Chorzowa.


XVIII Miejski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej

Taniec, teatr, muzyka – każdą pasję warto rozwijać. Idealną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności może być Miejski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej organizowany przez MDK przy ul. Lompy 13. Impreza potrwa 3 dni, od 15 do 17 marca. Każdy dzień poświęcony będzie innej dziedzinie sztuki:
 
•    15 marca – taniec
•    16 marca – teatr
•    17 marca – muzyka

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży z chorzowskich szkół podstawowych i gimnazjów oraz wychowanków miejskich domów kultury. Podstawą uczestnictwa jest nadesłanie do 7 marca 2016 roku na adres organizatora wypełnionej karty zgłoszeniowej. XVIII Miejski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta.
Regulamin oraz szczegóły imprezy: bit.ly/1oLjpoL


Chorzowskie sześciolatki są w 6 klasie i są na 6!

Chorzowski eksperyment zapoczątkowany kilka lat temu pokazał, że 6latki w szkole to dobry kierunek i nie warto z niego rezygnować. Ale od początku. Kilka lat temu przeprowadzono w Chorzowie pewien edukacyjny eksperyment. W 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 37 utworzono klasę składającą się wyłącznie z samych 6latków. Dziś 20 dzieci jest już w szóstej klasie. I jest to klasa na 6! Uczniowie 6 b to prymusi. 2 lata temu mieli najwyższą średnią w szkole. W zeszłym roku uplasowali się na 2 miejscu. – Pierwszym poważnym testem był dla nich ogólnopolski sprawdzian wiedzy 3-klasisty. Dobre wyniki były dla nas namacalnym dowodem i potwierdzeniem, że dzieci rozpoczynające naukę w wieku 6 lat radzą sobie bardzo dobrze i mogą świecić przykładem nawet dla starszych kolegów – chwali uczniów dyrektorka szkoły Barbara Janas i dodaje, że ten sukces to także zasługa dobrej współpracy między rodzicami i nauczycielami. – Zgodnie z przepisami 6-latek musi być zaprowadzany i odbierany ze szkoły przez osobę dorosłą. Dzięki temu jesteśmy w codziennym kontakcie z rodzicami i na bieżąco możemy reagować na wszelkie trudności i wyzwania – wyjaśnia Janas.
Obecnie w szkole jest już 10 klas złożonych wyłącznie z dzieci, które zaczęły naukę w wieku 6 lat. Maluchy otoczone są szczególną opieką: mają własną świetlice i klasę, w której odbywają się wszystkie zajęcia. Nie ma więc mowy o godzinach spędzonych sztywno w szkolnych ławkach. Większość zajęć dla 6-latków odbywa się w kąciku zabaw i przy interaktywnej tablicy. Dzwonek nie dyktuje tempa zajęć, bowiem przerwy na odpoczynek organizowane są każdorazowo, kiedy potrzebują tego dzieci - tłumaczy dyrektor Janas.


Zostań twarzą World Press Photo

Po raz pierwszy w historii wystawę World Press Photo będzie można zobaczyć w Chorzowie. To niezwykłe wydarzenie, dlatego organizatorzy chcą zaangażować do jego promocji mieszkańców miasta. Każdy będzie mógł zostać twarzą World Press Photo w Chorzowie. Jednym z działań promocyjnych wydarzenia będzie olbrzymi baner, zachęcający do odwiedzenia wystawy. Znajdą się na nim także zdjęcia twarzy wszystkich chorzowian, którzy zdecydują się przyłączyć do akcji. - Wystawa World Press Photo zawita do Chorzowa po raz pierwszy i zależy nam na tym, by pokazać, że nasze miasto jest godnym gospodarzem dla przedsięwzięć o takiej skali – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw aktywizacji społecznej. - Do wzięcia udziału w wystawie chcemy zachęcić wszystkich chorzowian, ale także mieszkańców całego regionu. Dlatego wymyśliliśmy akcję promującą dla mieszkańców miast ościennych, którą chcemy przygotować z aktywnym udziałem mieszkańców Chorzowa, to oni przecież będą gospodarzami tej imprezy.
Ze wszystkich dostarczonych fotografii utworzony zostanie gigantyczny kolaż, który następnie zawiśnie na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Metalowców, w pobliżu Huty Królewskiej, w budynkach której odbędzie się wystawa. Zdjęcia można wysyłać na adres twarze@chorzow.eu. Regulamin akcji „Zostań twarzą World Press Photo w Chorzowie” dostępny jest na stronach internetowych www.chorzow.eu oraz www.centrum.chorzow.eu. Każdy, kto chciałby przyłączyć się do wydarzenia, a nie dysponuje swoim zdjęciem w formie elektronicznej, może dać się sfotografować organizatorom.
Przez cały marzec funkcjonować będzie stanowisko fotograficzne, które będzie do dyspozycji mieszkańców w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej (ul. Dąbrowskiego 7) w poniedziałki i piątki w godzinach 9-11 i 15-16 oraz w Urzędzie Miasta (ul. Rynek 1) w środy w godzinach 10-12.


Kampania społeczna „Granatem w (prze)dawkowanie. UŚwiadamiamy”

Tabletki przeciwbólowe i suplementy – niemalże wszyscy ich używamy, trzeba jednak pamiętać o tym, że one również mogą stanowić zagrożenie. Uzależnienia i przedawkowania nie dotyczą tylko używek. Rozpoczynająca się 9 marca kampania społeczna „Granatem w (prze)dawkowanie” ma na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nadużywaniem leków przeciwbólowych i suplementów oraz udzielenie informacji o alternatywnych metodach radzenia sobie z bólem, a także o sposobach dbania o zdrowie na co dzień. Kampanię zainauguruje konferencja prasowa, która będzie miała miejsce 9 marca w budynku Rektoratu w Katowicach przy ul. Bankowej 12. W konferencji wezmą udział JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach dr hab. n. med. Andrzej Madej, zastępca burmistrza Cieszyna Aleksander Cierniak, przedstawiciel CenterMed oraz reprezentanci miast uniwersyteckich: Katowic i Chorzowa. Partnerami kampanii są miasta uniwersyteckie: Katowice, Chorzów i Cieszyn. Szczegółowe informacje o inauguracji i kampanii znajdują się na stronie internetowej: www.us.edu.pl/granatem-w-przedawkowanie.


Spotkania w dzielnicach z Prezydentem Chorzowa

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza mieszkańców Chorzowa Batorego na spotkanie przy kawie. 31 marca o godzinie 17.30 w MDK Batory przy ul. Batorego 6 będzie można porozmawiać o bezpieczeństwie w dzielnicy, inwestycjach oraz budżecie obywatelskim.

Spotkania w kolejnych dzielnicach odbędą się kolejno:


•    28 kwietnia w MDK (ul. Lompy 13)
•    19 maja w SDK (ul. Siemianowicka 59)
•    9 czerwca w CIS (ul. 3-go Maja 18)

Wszystkie rozpoczynają się o godzinie 17.30ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
 

Zbiórka gier i książek dla szpitali

W ramach projektu Chorzowskiej Strefy Wolontariatu Centrum Integracji Międzypokoleniowej raz kolejny organizuje po akcję zbiórki gier i książek na potrzeby nowopowstających bibliotek dla pacjentów chorzowskich szpitali. Tworzenie i uzupełnianie bibliotek to możliwość pomocy pacjentom, którzy dzięki książkom mogą chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie. Centrum Integracji Międzypokoleniowej zwraca się z prośbą  o przyłączenie się do akcji. Każda książka i gra, jaką chcieliby Państwo podarować znajdzie swoje miejsce w biblioteczce dla małych i dorosłych pacjentów. Książki i gry powinny być w dobrym stanie, ale nie muszą być nowe. Zbiórka trwa do 15 marca 2016 r. Miejsca zbiórki to: Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy Dąbrowskiego 7, Urząd Miasta Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury przy Sienkiewicza 3, Miejski Dom Kultury Batory przy Batorego 6, Starochorzowski Dom Kultury przy Siemianowickiej 59, Miejska Biblioteka Publiczna przy Sobieskiego 3 oraz Restauracja Sztygarka przy Piotra Skargi 34a/d.


Finał Mistrzostw Polski Juniorek w MORiS - 4-5.03

Święto piłki ręcznej w Chorzowie. W dniach od 4 do 5 marca w chorzowskiej hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się Finał Mistrzostw Polski Juniorek pod egidą Polskiego Związku Piłki Ręcznej w Polsce.  W piątek o godzinie 16.00 rozegra się mecz między Vistal Gdynia a MKS Kwidzyń, o 18.00 – między KPR Ruch a Handball Wrocław. W sobotę o 16.00 drużyny będą rywalizować o 3 miejsce, zaś o 18.00 – zawalczą zwycięstwo. Zawody zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Dzień Kobiet z kundelkiem - 5.03

Zamiast goździka i czekoladek – spacer z psiakiem. 5 marca, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, chorzowskie Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt po raz kolejny zaprasza na dzień otwarty. Jak zawsze, między godziną 10.00 a 14.00 będzie można wybrać się na spacer ze schroniskowymi psami. Aby zabrać zwierzaka na przechadzkę należy mieć ukończone 18 lat i dowód osobisty przy sobie. Dzieci mogą wyprowadzać psiaki jedynie pod opieką osoby dorosłej, na jej odpowiedzialność. Smycze i obroże zapewnia schronisko. Wcześniejsze zapisy nie są wymagane - w tym dniu na ulicę Opolską 36 może przyjść każdy, kto będzie miał na to czas i ochotę . Jak zawsze mile widziana będzie wszelka pomoc – tak finansowa, jak i rzeczowa.

Plantacja Sztuki w Galerii MM - 5.03

5 marca w Miejskiej Galerii MM przy ulicy Sienkiewicza 3 odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych Plantacja Sztuki. Pod tą tajemnicza nazwą kryją się między innymi zajęcia z tworzenia kwiatów z bibuły i papieru oraz wspólny wysiew nasionek do ekologicznych pojemników z odpadów. Celem projektu jest wspólne tworzenie społecznej Plantacji Sztuki w oknach wystawowych galerii. Wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w czerwcu - uczestnicy zajęć przeniosą rośliny z okien galerii w przestrzeń miejską. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Rej - artysta plastyk specjalizująca się w tematyce roślinnej w malarstwie i grafice. Zapisy będą przyjmowane pod numerem telefonu 32 349 78 75 lub osobiście w galerii.

Koncert "Ars et Gloria" - 6.03

Muzeum w Chorzowie oraz Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w ramach cyklu "Muzyczne Poranki" zapraszają na koncert "Ars et Gloria". W niedzielę 6 marca o godzinie 12.00 przy ul. Powstańców 25 będzie można posłuchać utworów między innymi Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Bedricha Smetany w wykonaniu laureatów I Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Sakralnej:

Nicole Wodzińska - sopran
Szymon Szymik - baryton
Michał Goławski - fortepian

Liczba miejsc jest ograniczona. Sprzedaż biletów będzie odbywać się w dniu koncertu.

Dzień Kobiet w Chorzowie - 8.03

Dzień Kobiet to nie tylko opływający w goździki relikt minionej epoki. W Chorzowie na panie czeka kilka przyjemnych wydarzeń. W sobotę 5 marca, na kilka dni przed Dniem Kobiet, Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie organizuje kolejny dzień otwarty. Jak zawsze, między godziną 10.00 a 14.00 będzie można wybrać się na spacer ze schroniskowymi psiakami. Aby zabrać zwierzaka na przechadzkę należy mieć ukończone 18 lat i zabrać ze sobą dowód osobisty. 8 marca  o godzinie 15.00 Chorzów nabierze kolorów. Mieszkańcy będą mieli okazję przystroić na kolorowo kratki ochraniające drzewa rosnące przy ul. Jagiellońskiej, a superbohater Flash Chorzowski obdaruje przechodzące przez deptak kobiety kwiatami. Miejski Dom Kultury Batory przy ul. Batorego 6 już od 3 marca zaprasza na Babski Comber 2016. Przebierane imprezy z ciepłym poczęstunkiem i muzyką na żywo pod hasłem „Combrowy Muppet Show” będą się odbywać  się między 3 a 13 marca (z wyłączeniem 7.03) o godzinie 18.00. Nieco odważniejsze  panie 8 marca o godzinie 18.30 mogą wybrać się do Chorzowskiego Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 na spektakl komediowy „Goło i wesoło”. Fankom nieco bardziej kameralnego klimatu z pewnością przypadnie do gustu koncert Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio – również 8 marca, o 19.00 w Teatrze Rozrywki.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

3.03 godz. 18.00  Klasyka amerykańskiego kina: „Siedem” reż. David Fincher
4.03 godz. 19.00 Muzyczna Scena Galerii Antresola: Matusik&Ghostman
5.03 godz. 18.00 koncert Gabi Gold z zespołem
6.03 godz. 11.00 spektakl lalkowo-muzyczny Zakochani
7.03 godz. 19.00 koncert z okazji 15-lcia Orkiestry Koncertowo-Rozrywkowej Derek Band
8.03 godz. 18.30 spektakl komediowy Goło i Wesoło
9.03 godz. 17.00 z cyklu przewodnik opowiada: Początki Państwa Polskiego, wykład Mirosława Nawrockiego
10.03 godz. 18.00 spektakl dyplomowy Out Cry


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

3 – 13.03 (z wyłączeniem 7.03) godz. 18.00 – Babski Comber
7.03 godz. 10.00 spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

7,8.03 godz. 10.00  spotkania Dzielnicowej Akademii Seniora
9.03 godz. 15.00 – 17.00 Klub Seniora Przyjaciele
4.03 godz. 10.30 i 11.15 – Pani Gama Zaprasza, czyli Klasyczne Poranki Muzyczne: Taneczne przeboje na jazzowo
4 i 5.03 godz. 18.00 – 24.00 Babski Comber: Bajowy Świat
5.03 godz. 10.00 Twórcza Dopołudniówka: ozdobna łubianka na świąteczny bukiet
7-8.03 godz. 8.00 Festiwal Małych Form Artystycznych

Miejska Galeria Sztuki MM, ul. Sienkiewicza 3

29.02 – 25.03 - Henryk Ożóg – grafika

 
CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć