Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 12/2016
2016-03-24

RADA MIASTA

KOMISJE

29.03 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
29.03 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
29.03 godz. 17.30 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
30.03 godz. 15.30 Komisja Edukacji (na Małej Sali Posiedzeń)
30.03 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
30.03 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu

DYŻUR RADNEGO

24.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Izabela Nowak


AKTUALNOŚCI
 

Nowe mieszkania w Chorzowie. TBSy przy ul. Rębaczy

Do 18 nowych mieszkań w Chorzowie już wkrótce wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku 3-piętrowy budynek przy ul. Rębaczy. W segmencie znajduje się 18 lokali w tym: 3 mieszkania 1-pokojowe (powierzchnia ok. 36 m2), 13 mieszkań 2–pokojowych (pow. od 47 do 51 m2) i 2 mieszkania 3–pokojowe (pow ok. 66 m2) oraz parking podziemny z 17 miejscami postojowymi. Najemca będzie miał możliwość wykupu mieszkania na własność po upływie 5 lat. Koszt inwestycji wyniósł prawie 3 mln 600 tys. złotych, z czego 1 milion 500 tys. złotych pochodziło z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Budowę rozpoczęto w listopadzie 2014r. Budynek przy ul. Rębaczy 1 jest ósmą inwestycją Regionalnego TBS realizowaną na terenie Chorzowa, gdzie dotychczas powstało 230 mieszkań. Na przełomie I i II półrocza bieżącego roku rozpocznie się budowa kolejnego TBS-u przy ul. Kościuszki w Chorzowie. Powstanie 61 lokali mieszkalnych w tym 16 mieszkań komunalnych, współfinansowanych jest przez Gminę Chorzów przy udziale Funduszu Dopłat. Oprócz mieszkań w budynkach znajdować się będzie część usługowa oraz garaż podziemny z 43 miejscami postojowymi w piwnicy. Oficjalne otwarcie budynku przy ul. Rębaczy 1 oraz przekazanie kluczy pierwszym lokatorom odbyło się 24 marca o godz. 11.30.

Nagrody Korczakowskie 2016 przyznane

23 marca w Sali Widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury rozdane zostały Nagrody Korczakowskie 2016.  Impreza ta odbyła się w Chorzowie już po raz czwarty. Celem projektu jest uhonorowanie nie tylko nauczycieli chorzowskich szkół, ale również opiekunów i instruktorów zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez chorzowskie stowarzyszenia. Nauczyciele oraz opiekunowie są nagradzani za wybitną działalność na rzecz dzieci i młodzieży, rozwijanie ich osobowości, kreatywności oraz za serce wkładane w pracę pedagogiczną. Laureatem tegorocznej edycji w kategorii szkoły podstawowe została Pani Anna Klimek, nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny. W kategorii gimnazjum najlepsza okazała się Pani Anna Suchecka-Wójcik z Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy. Jeśli zaś chodzi o licea, statuetkę otrzymała Pani Justyna Dobrzyńska-Pietrek z Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ekonomicznych. Nowością było przyznanie nagrody za najlepszy, promujący nauczyciela film nakręcony przez uczniów. W tej kategorii zwyciężyli wychowankowie Pani Anny Sucheckiej-Wójcik z Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy. Galę rozdania nagród uświetnił recital Moniki Szomko „Dobry we mnie diabeł”. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Nie rób gańby - ruszyła chorzowska kampania zachęcająca do sprzątania po psach

Trawniki, skwery i chodniki – to od nich rozpoczną się wiosenne porządki w Chorzowie. W mieście rusza druga edycja kampanii „Nie rób gańby! Skludzej po swoim psie”. 18 marca w Parku Róż akcję zainaugurowały maluchy z Przedszkola nr 21. Dzieci z grupy Smerfy i Zuchy odsłoniły tabliczki, które ozdobiły kolorowymi rysunkami. Napisy „Mam na imię Dominik i tutaj gram w piłkę”, „Mam na imię Barek i tutaj bawię się w chowanego”, „Mam na imię Martynka i tutaj łapię motyle” będą przypominać właścicielom czworonogów, że tereny zielone to dobro wspólne wszystkich mieszkańców. Do sprzątania po pupilach namawiać będą także psiaki z chorzowskiego schroniska. Na plakatach obok hasła „Nie rób mi gańby” pojawił się kundelek Alan, a w Internecie akcję wspierać będą: Czester, Lopez, Mango, Merlin, Princeska i Rodzynka. – Pierwsza edycja kampanii odbyła się dwa lata temu. Chorzowską akcję wsparł m.in. znany rysownik Marek Raczkowski, który przygotował specjalny komiks. To wtedy też na chodnikach pojawiły się rysunki przedstawiające psy, przypominające o obowiązku sprzątania – wymienia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. – Działania przyniosły pierwsze efekty: dla dużej grupy właścicieli psów sprzątanie to już naturalny nawyk, ale niestety nie dla wszystkich. We współpracy z mieszkańcami, Strażą Miejska i Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie ponownie będziemy więc przypominać o obowiązkowym sprzątaniu – wyjaśnia Prezydent Miasta. W ramach akcji do chorzowian trafią także ulotki, na których znajduje się informacja o lokalizacji wybiegów dla psów oraz przypomnienie, że worki na psie odchody można odebrać w Urzędzie Miasta na portierni lub w pokoju nr 28 za okazaniem aktualnej książeczki szczepień psa.

Uwaga na kradzieże w okresie świątecznym

Między 24 a 25 marca funkcjonariusze chorzowskiej Straży Miejskiej będą pod kątem bezpieczeństwa klientów patrolować rejony placówek handlowych. Są to działania o charakterze prewencyjnym i mają na celu zapobieganie kradzieżom, których w okresie przedświątecznym nie brakuje.  - Przypominamy, że niektóre zachowania mogą uchronić nas przed kradzieżą – przypomina Henryk Rusnak z chorzowskiej Straży Miejskiej. - Dokumenty i pieniądze warto nosić w wewnętrznych kieszeniach kurtek. Dobrym pomysłem jest również rozdzielanie gotówki i noszenie jej w różnych miejscach torby czy kurtki – nie tylko w portfelu, przy czym na zakupy warto zabierać jej tylko tyle, ile rzeczywiście jest nam potrzebne – dodaje.

Dotacja z ministerstwa na rewitalizację centrum Chorzowa

Prawie 880 tys zł. dotacji trafi do Chorzowa - miasto znalazło się na liście laureatów konkursu "Modelowa Rewitalizacja Miast". Ministerstwo Rozwoju spośród 57 wniosków wybrało 20 miast, które otrzymają dofinansowanie na łączną kwotę ponad 45 mln zł. W Chorzowie środki zostaną przeznaczone na utworzenie Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży (CUMA) przy ul. Wolności 3 oraz na działania mające na celu przywrócenie charakteru i funkcji Rynku jako przestrzeni integrującej mieszkańców. CUMA będzie miejscem spotkań, w którym młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym będzie mogła podnosić swoje kompetencje społeczne i zawodowe, a także rozwijać pasje i zainteresowania. W ramach projektu organizowane będą także  m.in. spotkania z mieszkańcami, pikniki w centrum miasta oraz w pozostałych dzielnicach, badania i konsultacje społeczne. Całkowity koszt przedsięwzięcia to: 977 730,00 zł.

Chorzowscy akrobaci lecą do Chin

Portugalia, Białoruś, Francja, a nawet Stany Zjednoczone. Teraz pora na… Chiny. 9 zawodników chorzowskiej Sokolni poleci do Putian City na Mistrzostwa Świata w Akrobatyce Sportowej. Sokolnia to jeden z najbardziej utytułowanych klubów akrobatycznych w Polsce, mogący pochwalić się ponad dwletnią tradycją. Zawodnicy wielokrotnie zdobywali złoto na różnorodnych tak krajowych, jak i międzynarodowych zawodach. Ich popisy można było śledzić także podczas dwóch edycji programu Mam Talent w TVN. Tej wiosny akrobaci z Sokolni ruszą na podbój dalekiej Azji. Trzy zespoły juniorów w kategoriach wiekowych 12-18 oraz 13-19 wsiądą w samolot 23 marca. Mieszany duet seniorów poleci do Chin pod koniec miesiąca – 28 marca. Same mistrzostwa rozegrają się w mieście Putian między 28 marca a 3 kwietnia. - Takie wyjazdy są po to, żeby dzieci mogły się sprawdzić, żeby wiedziały, że warto trenować, bo ciężka praca kończy się spektakularnym zwycięstwem – mówi Prezes Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sokolnia Chorzów, Bogusława Śrutwa. Jednocześnie przyznaje, że wyjazd zawodników z Chorzowa na tak prestiżową imprezę jest bardzo kosztowny. – Dzięki pomocy finansowej miasta udało się uniknąć większych dopłat za bilety z kieszeni sportowców oraz ich rodziców – dodaje. Trzymamy kciuki za całą dziewiątkę akrobatów.

Piłkarski Turniej Przedszkolaków

Ponad 170 przedszkolaków z Chorzowa rywalizowało ze sobą na boisku. 22 marca o godzinie 9.00 w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego 113 odbył się turniej piłkarski, w którym wzięły udział dzieci z 22 chorzowskich przedszkoli. Warto wspomnieć o tym, że skład każdej ośmioosobowej drużyny zasiliły przynajmniej dwie dziewczynki. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na upominki, nagrody i udział w dodatkowych zabawach sportowych.
Klasyfikacja zwycięzców wygląda następująco:

I miejsce - Przedszkole nr 3
II miejsce - Przedszkole nr 26
III miejsce - Przedszkole nr 6

Najlepszym bramkarzem został Wojciech Sawikowski z Przedszkola nr 26, zaś królem strzelców został Daniel Boguta z Przedszkola nr 3. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Związek Metropolitalny: konsultacje społeczne w Chorzowie

Od 21 marca do 4 kwietnia w Chorzowie prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące przystąpienia Chorzowa do Związku Metropolitalnego. Ankieterów spotkać będzie można na ulicach miasta, a także w chorzowskim ratuszu. Kwestionariusz zawiera pytanie: Czy jest Pan/Pani za wstąpieniem Miasta Chorzów do Związku Metropolitalnego? Ankieterzy będą także udzielać odpowiedzi na pytania związane ze Związkiem Metropolitalnym, dotyczące m.in. jego planowanych zadaniań oraz źródłach finansowania. Badania opinii wśród mieszkańców, to konsekwencja uchwały, którą radni Chorzowa podjęli 28 stycznia. Podczas sesji Rady Miasta upoważnili Prezydenta Chorzowa do podjęcia działań zmierzających do utworzenia Związku Metropolitalnego. Już w grudniu zeszłego roku chęć przystąpienia do metropolii wstępnie zadeklarowal prezydenci miast wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.


Zostań twarzą World Press Photo

Po raz pierwszy w historii wystawę World Press Photo będzie można zobaczyć w Chorzowie. To niezwykłe wydarzenie, dlatego organizatorzy chcą zaangażować do jego promocji mieszkańców miasta. Każdy będzie mógł zostać twarzą World Press Photo w Chorzowie. Jednym z działań promocyjnych wydarzenia będzie olbrzymi baner, zachęcający do odwiedzenia wystawy. Znajdą się na nim także zdjęcia twarzy wszystkich chorzowian, którzy zdecydują się przyłączyć do akcji. - Wystawa World Press Photo zawita do Chorzowa po raz pierwszy i zależy nam na tym, by pokazać, że nasze miasto jest godnym gospodarzem dla przedsięwzięć o takiej skali – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw aktywizacji społecznej. - Do wzięcia udziału w wystawie chcemy zachęcić wszystkich chorzowian, ale także mieszkańców całego regionu. Dlatego wymyśliliśmy akcję promującą dla mieszkańców miast ościennych, którą chcemy przygotować z aktywnym udziałem mieszkańców Chorzowa, to oni przecież będą gospodarzami tej imprezy. Ze wszystkich dostarczonych fotografii utworzony zostanie gigantyczny kolaż, który następnie zawiśnie na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Metalowców, w pobliżu Huty Królewskiej, w budynkach której odbędzie się wystawa. Zdjęcia można wysyłać na adres twarze@chorzow.eu. Regulamin akcji „Zostań twarzą World Press Photo w Chorzowie” dostępny jest na stronach internetowych www.chorzow.eu oraz www.centrum.chorzow.eu. Każdy, kto chciałby przyłączyć się do wydarzenia, a nie dysponuje swoim zdjęciem w formie elektronicznej, może dać się sfotografować organizatorom.
Przez cały marzec funkcjonować będzie stanowisko fotograficzne, które będzie do dyspozycji mieszkańców w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej (ul. Dąbrowskiego 7) w poniedziałki i piątki w godzinach 9-11 i 15-16 oraz w Urzędzie Miasta (ul. Rynek 1) w środy w godzinach 10-12.


Chorzowianie przywitali wiosnę na basenie

19 marca już po raz piąty w Chorzowie odbyło się Wiosenne Święto Wody. 40 drużyn złożonych z członków rodzin rywalizowało na dwóch obiektach: basenie w Kompleksie Sportowym „Hajduki” oraz na basenie miejskim przy pl. Powstańców Śl. Pływacy sprawdzali swoje umiejętności w 6 konkurencjach, m.in pokonując wodny tor przeszków i biorąc udział w zabawach: Poławiacz Pereł czy Nosiwodę Gąbka.

Klasyfikacja końcowa:
KS Hajduki

1. Robert, Michał Drzazga
2. Paulina, Kamil, Robert Krakowiak
3. Aleksandra Sojka, Marcin, Artur Parol
4. Paulina Flak, Marek Piecha
5. Tomasz, Remigiusz Nowak

Pl. Powstańców

1. Tomasz, Mateusz, Dominik Litke
2. Marcin, Piotr, Paweł Zdebik
3. Sebastian, Aleksandra Tartas
4. Aleksander, Agata Klyszcz
5. Tomasz, Paulina Jędrzejczyk

VIII Chorzowski Festiwal Nauki dobiegł końca

Za nami VIII Chorzowski Festiwal Nauki. Impreza rozgrywała się między 14 a 18 marca pod hasłem "Gra - technika - efekt". Największym zainteresowaniem cieszył się cykl „Festiwalowa zabawa z chemią”. Doświadczenia chemiczne przeznaczone dla przedszkolaków okazały się być strzałem w dziesiątkę – wolne miejsca rozeszły się ekspresowo. Około 200 osób wzięło udział w turnieju gier planszowych Pionek. Równie popularne okazały się być zajęcia w Chorzowskim Planetarium. Podczas cyklu wykładów i zajęć Stację Sejsmologiczną oraz Obserwatorium Astronomiczne odwiedziło około 150 osób. 60 fanów aktywności fizycznej postanowiło wziąć udział w grze miejskiej „Sport w Chorzowie”. Podczas uroczystego zakończenia festiwalu dr Tomasz Huk, dr Marek Kaczmarzyk oraz dr Jacek Franikowski wygłosili wykład na temat gier komputerowych – „Świat gry i gra światem. Technologie, szanse i ryzyko”.  Ich prelekcji wysłuchało ponad 100 osób. Teraz wszystkim młodym fanom nauki i techniki nie pozostaje już nic innego, jak tylko odliczać dni do IX Chorzowskiego Festiwalu Nauki.

W Chorzowie powstaną klasy pod patronatem Cechu

17 marca w Zespole Szkół Budowlanych w Chorzowie przy ul. Narutowicza odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia o zacieśnieniu współpracy między chorzowskim Cechem Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców i szkołami zawodowymi. Klasy patronackie powstaną w chorzowskim: Zespole Szkół Budowlanych, Zespole Szkół Technicznych nr 2, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 i Zespole Szkół Gastronomicznych. - Cieszymy się, że placówki są otwarte na współpracę. Wspólnie przygotujemy program, w ramach którego uczniowie będą mogli korzystać z fachowej opieki chorzowskich rzemieślników, a także z pakietu szkoleń, który oferuje Cech – wyjaśnia Tomasz Tabin, Starszy Cechu Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie.



ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Młodzi szachiści z Chorzowa ruszą na podbój Częstochowy

Po raz drugi z rzędu szachiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży. Rywalizacja odbędzie się w Częstochowie na początku kwietnia. Przypomnijmy, że 16 marca w Świętochłowicach spotkali się najlepsi szachiści trzech miast: Świętochłowic, Chorzowa oraz Siemianowic. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund. „Piątka” w składzie: Maciej Sowiński, Arkadiusz Hopek i Mikołaj Broll nie dała szans rywalom i pewnie zajęła I miejsce drużynowo, zapewniając sobie tym samym awans do zawodów wojewódzkich. Rewelacyjnie spisali się Maciek Sowiński (5a), który wygrał wszystkie swoje pojedynki oraz Arek Hopek (5a), który wygrał 5 partii i jedną zremisował. Dzielnie wspierał ich Mikołaj Broll (3c), który odebrał rywalom 5 cennych punktów. Opiekunem szachistów była Maria Poznańska.


Wielkanocny konkurs dla kreatywnych seniorów - do 30.03

Centrum Integracji Międzypokoleniowej rusza z konkursem na wielkanocną kompozycję - stroik, pisanka, koszyczek, wiosenny bukiet – liczy się efekt i … metryka twórcy. Jury oceniać bowiem będzie najbardziej efektowną, własnoręcznie wykonaną ozdobę wielkanocną. Autorami prac mogą być chorzowianie w wieku co najmniej 60 lat. W konkursie zabłysnąć trzeba kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Ozdoby można przynosić do siedziby CIM przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie, w dniach od 16 do 30 marca, kiedy to prace oceni profesjonalne jury, które przyzna trzy nagrody.

Śniadanie wielkanocne dla samotnych po raz pierwszy w hali MORiS - 27.03

Święta wielkanocne spędzamy zazwyczaj wśród najbliższych, warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy może liczyć na rodzinną atmosferę i bogato zastawiony stół. Z myślą o osobach samotnych w Chorzowie zorganizowane zostanie specjalne śniadanie wielkanocne. Świąteczny posiłek będzie można zjeść o 9 rano w niedzielę wielkanocną, w chorzowskiej hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113. - Na śniadaniu nie zabraknie tradycyjnych potraw: żurku, jajek, a także wędlin i kiełbas. Idąc z duchem czasu tym roku po raz pierwszy przygotujemy także dania wegetariańskie, tak aby każdy mógł najeść się do syta – mówi organizator wydarzenia Mikołaj Rykowski. Dotychczas wielkanocny stół zastawiany był w Parku Śląskim. – Cieszymy się, że to wyjątkowe wydarzenie odbędzie się na naszym obiekcie. Hala MORiSu może pomieścić duża liczbę osób, jest także dobrze skomunikowana i łatwo do niej trafić –dodaje Alina Zawada, dyrektor MORiSu w Chorzowie. Pierwsza Wigilia dla samotnych odbyła się w 2012 roku w Parku Śląskim. Od 2014 roku na podobnej zasadzie organizowane jest  „Śniadanie wielkanocne dla samotnych”. Działalność szybko nabrała charakteru ponadlokalnego: „Polsko-ukraińskie Śniadanie Wielkanocne na kijowskim Majdanie” (2014), „Wigilia dla samotnych” w Calgary oraz w Bandon (Irlandia – 2014), „Śniadanie Wielkanocne” w Warszawie (2015). W minionym roku wydarzenie udało się zorganizować w Katowicach (MCK), Kołobrzegu oraz w Wiśle, a poza granicami kraju dla Polonii w Toronto i Calgary w Kanadzie, a także w Irlandii. Łącznie wzięło w nich udział ok 3,5 tysiąca osób. W tym roku „Śniadanie wielkanocne” ma się również odbyć w dalekiej Brazylii w miejscowości Cruz Machado, gdzie ponad 60% mieszkańców stanowi ludność polskiego pochodzenia.

Spotkania w dzielnicach z Prezydentem Chorzowa - 31.03

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza mieszkańców Chorzowa Batorego na spotkanie przy kawie. 31 marca o godzinie 17.30 w MDK Batory przy ul. Batorego 6 będzie można porozmawiać o bezpieczeństwie w dzielnicy, inwestycjach oraz budżecie obywatelskim.

Spotkania w kolejnych dzielnicach odbędą się kolejno:


•    28 kwietnia w MDK (ul. Lompy 13)
•    19 maja w SDK (ul. Siemianowicka 59)
•    9 czerwca w CIS (ul. 3-go Maja 18)

Wszystkie rozpoczynają się o godzinie 17.30

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

29.03 godz. 18.00 Z cyklu „Pogodomy o Śląsku?” z Markiem Szołtyskiem: Głód i świniobicie
31.03 godz. 19.00 Koncert „What w wonderful world” w wykonaniu Orkiestry Koleżeńskiej Les Femmes


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

31.03 Zakończenie Festiwalu Teatralnego III LO im. S. Batorego


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

30.03 godz. 12.00 Warsztaty malarskie: miniatura holenderska dawnych mistrzów
30.03 godz. 18.00 Krajcok’12 – wernisaż, wystawa


CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć