Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 14/2016
2016-04-07

RADA MIASTA

KOMISJE

11.04 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
12.04 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej (na Małej Sali Posiedzeń)
12.04 godz. 15.30 Komisja Zdrowia (w pokoju 201)


DYŻUR RADNEGO

14.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Bernadeta Biskup


AKTUALNOŚCI

„Ligoń” i AWF zacieśniają współpracę

Już nie tylko dodatkowe zajęcia sportowe, ale także szeroka współpraca dydaktyczna i aktywny udział w badaniach naukowych. 5 kwietnia Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach prof. dr hab. Adam Zając oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie podpisali umowę o współpracy. Celem porozumienia jest rozwój kontaktów w sferze działań dydaktycznych, stworzenie warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i umiejętności młodzieży w zakresie zdrowia i sprawności fizycznej, umożliwienie studentom obserwacji, zdobywania praktyk pedagogicznych oraz prowadzenia badań. To kolejny etap we współpracy między placówkami. Od dwóch lat licealiści i gimnazjaliści z „Ligonia” raz w miesiącu biorą udział w zajęciach prowadzonych na obiektach sportowych AWF przez kadrę pedagogiczną i trenerską Akademii.

Dofinansowania pomagają w walce ze smogiem

1 060 509 złotych – to kwota, którą tylko od 2011 roku miasto przeznaczyło na dofinansowania do zmiany sposobu ogrzewania. Mowa tu o ponad 600 indywidualnych dotacjach pomagających w instalacji nowoczesnych systemów grzewczych, które nie tylko pomagają w walce z zanieczyszczeniem miasta, ale też poprawiają komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Warto jednak wspomnieć, że w Chorzowie już od 1992 roku prowadzony jest program zachęt do zmiany sposobu ogrzewania mieszkań i domów mieszkalnych. Dofinansowania te realizowane są z budżetu miasta. Mogą z nich skorzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, niezależnie od tego w jakich zasobach mieszkają (spółdzielczych, prywatnych czy miejskich). Taki sposób wsparcia cieszy się dużą popularnością. Od 23 lat miasto dofinansowało ponad 5500 systemów grzewczych. Dodatkowo od końca 2012 roku w Chorzowie realizowany jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach, dedykowany właścicielom domków jednorodzinnych. W ramach tego programu miasto dofinansowuje również instalacje solarne. Zainteresowanych taką dotacją odsyłamy pod adres http://www.bip.chorzow.eu/index.php?id=131598614114575712 gdzie znajdą regulamin i potrzebną dokumentację.

Chorzowianie za metropolią

Ponad 930 Chorzowian wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących przynależności do Związku Metropolitalnego. Prawie 87% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem miasta do związku. 4 kwietnia w Chorzowie zakończyły się dwutygodniowe konsultacje społeczne. Za wstąpieniem Chorzowa do metropolii opowiedziało się 799 osób, 43 były przeciw, a 78 wstrzymało się od głosu. Kwestionariusze zbierano m.in. w chorzowskim ratuszu, ankieterów można było spotkać także na ulicach miasta. Formularze przyjmowano również mailowo. Badania opinii wśród mieszkańców były konsekwencją uchwały, którą radni Chorzowa podjęli 28 stycznia. Podczas sesji Rady Miasta upoważnili Prezydenta Chorzowa do podjęcia działań zmierzających do utworzenia Związku Metropolitalnego. Już w grudniu zeszłego roku chęć przystąpienia do metropolii wstępnie zadeklarowali prezydenci miast wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Objazdy i roboty drogowe w ciągu ul. Stalowej

Informujemy, że jutro (5.04) w godzinach porannych rozpoczną się roboty drogowe w ciągu ul. Stalowej (w rejonie skrzyżowania z ul. Kaliny). Roboty będą związane z likwidacją starego przejazdu kolejowego. Na czas prowadzonych robót wyznaczone zostaną objazdy prowadzone ciągiem ulic:
1. z kierunku ul. Szpitalnej (od ul. Armii Krajowej) w kierunku ul. Kaliny: ul. Szpitalna - ul. 16-go Lipca - ul. Kaliny,
2. z kierunku ul. Kaliny w kierunku ul. Szpitalnej i Stalowej: ul. Kaliny - ul. Graniczna - ul. Batorego - ul. Szpitalna.
Na czas prowadzonych robót dopuszczona zostanie możliwość skrętu w lewo z ciągu ul. Szpitalnej (od Ronda im. Gerarda Cieślika) w kierunku ul. Stalowej. Prace trwać będą ok. dwóch dni.

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Batorego

Za nami pierwsze z serii czterech spotkań Prezydenta Chorzowa z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Już teraz Prezydent Andrzej Kotala zaprasza na kolejną rozmowę, która będzie miała miejsce 28 kwietnia o godzinie 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13. Mieszkańcy centrum miasta będą mogli zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich dzielnicy, inwestycji oraz budżetu obywatelskiego. Podczas pierwszego spotkania Prezydent rozmawiał z mieszkańcami Chorzowa Batorego. Zainteresowanie wydarzeniem było naprawdę duże. 31 marca w MDK Batory pojawiło się prawie 90 osób. Z sali padło sporo pytań. Mieszkańców dzielnicy interesowała między innymi kwestia stacji rowerowych w Chorzowie, mieszkań dla młodych, dojazdu do miejsc parkingowych przy ul. Brzozowej czy sytuacji budynku dawnego ratuszu Gminy Bismarck. Uczestnicy spotkania wyszli też z propozycją nawiązania współpracy ze Świętochłowicami w ramach rozwiązania niewątpliwego problemu ekologicznego jakim jest Staw Kalina, zasugerowali też możliwość wprowadzenia podatku dla posiadaczy psów i wynajęcie firmy sprzątającej psie kupy za pieniądze z niego pochodzące. Prezydent, a także przedstawiciele Straży Miejskiej, Wydziału Inwestycji Komunalnych oraz chorzowskiego MZUiMu przez 3 godziny odpowiadali na wszystkie nurtujące mieszkańców pytania.
Następne spotkania w dzielnicach odbędą się kolejno:


•    28 kwietnia w MDK (ul. Lompy 13)
•    19 maja w SDK (ul. Siemianowicka 59)
•    9 czerwca w CIS (ul. 3-go Maja 18)

Wszystkie rozpoczynają się o godzinie 17.30

Radni za pożyczką dla Ruchu Chorzów

31 marca podczas Sesji Rady Miasta radni zagłosowali za zwiększeniem limitu pożyczek, których może udzielać Prezydent. Próg ten wzrósł z 4,5 na 22,5 miliona złotych. W głosowaniu wzięło udział 21 radnych: 14 było za zwiększeniem limitu, 4 było przeciwnych takiemu zabiegowi, 3 wstrzymało się od głosu. Decyzja podjęta wczoraj przez radnych umożliwi przekazanie 18 milionów złotych pożyczki Ruchowi Chorzów. Pieniądze te posłużą do spłacenia długów klubu, zapwnią mu też licencję, a co za tym idzie – pozwolą drużynie nadal grać w Ekstraklasie, bez ryzyka spadku do IV ligi. Prezydent Andrzej Kotala od początku stawiał sprawę jasno – Dramatyczna sytuacja Ruchu Chorzów to wynik działań właściciela klubu. To prezes Smagorowicz doprowadził do gigantycznego, sięgającego ponad 40 milionów złotych zadłużenia – mówił podczas wczorajszej sesji Prezydent. – Pomoc miasta jest konieczna przez wzgląd na historyczną oraz symboliczną wartość „Erki” dla Chorzowa. Jest jednak możliwa tylko i wyłącznie kosztem innych inwestycji, na przykład budowy nowego stadionu przy Cichej – dodał. Pomysł przesunięcia terminu rozpoczęcia budowy nowego obiektu zyskał aprobatę obecnych na sesji kibiców - obradom radnych przysłuchiwało się około stu fanów „Niebieskich”, którzy zajęli miejsca na galerii.

Słodkie obchody Światowego Dnia Zdrowia

Piernikowe serca, podziękowania za niezwykle ważną służbę jaką jest ratowanie życia i zdrowia – tak pacjenci, urzędnicy i wolontariusze Chorzowskiej Strefy Wolontariatu podziękowali pracownikom ochrony zdrowia w dniu Światowego Dnia Zdrowia. Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W tym roku szczególną uwagę organizacja przywiązuje do problemu cukrzycy, na którą obecnie choruje 366 milionów ludzi na całym świecie. - W obu chorzowskich szpitalach spotkaliśmy się z dyrekcją i pracownikami by podziękować im za całoroczną ciężką pracę – mówi Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta ds. Aktywizacji Społecznej. - Wraz z wolontariuszami Chorzowskiej Strefy Wolontariatu i pacjentami chcemy pokazać, że tę pracę niezwykle doceniamy. Pracownikom szpitali zostały wręczone specjalnie na tę okazję zrobione piernikowe serduszka. Co więcej, dzięki dobrym sercom wszystkich chorzowian, którzy odpowiedzieli na akcję „Książka jak lekarstwo” i przekazali ponad 600 książek została otwarta czwarta już biblioteczka w Zespole Szpitali Miejskich – tym razem na Oddziale Neurologii z Pododdziałem Urazowym. - Wolontariusze raz w tygodniu odwiedzają pacjentów i spędzają z nimi czas grając w gry, rozmawiając, czytając książki. Biblioteczki okazały się strzałem w dziesiątkę, gdyż długo leżący pacjenci mogą dzięki ciekawym pozycjom literackim trochę oderwać się od szpitalnej codzienności – dodaje Sekuła.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Konkurs "Zielono mam w głowie" – 8.04

8 kwietnia w Zespole Szkół Budowlanych im. K. K. Baczyńskiego przy ul. Narutowicza 5 w Chorzowie odbędzie się Regionalny Konkurs Matematyczno-przyrodniczy "Zielono mam w głowie". Celem konkursu jest wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy oraz przygotowanie ich do podjęcia nauki w szkołach IV etapu edukacyjnego. Rywalizacja jest skierowana do uczniów klas III gimnazjum. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Zbuduj rakietę w Planetarium – 9.04

Kwiecień to miesiąc, w którym wypadają dwie bardzo ważne dla dziejów astronautyki rocznice. 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin odbył pierwszy lot w kosmos, zaś dokładnie dwadzieścia lat później – 12 kwietnia 1981 roku – miał miejsce pierwszy doświadczalny lot wahadłowca kosmicznego Columbia, nazwany lotem STS-1. Taki kosmiczny zbieg okoliczności nie mógł pozostać niezauważony, tak więc 12.04 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Z tej okazji chorzowskie Planetarium zaprasza w  najbliższą sobotę, 9 kwietnia, na III Piknik Rakietowy. W programie imprezy znajdują się między innymi  budowanie rakiet wodnych i spalinowych, czy gry i zabawy plastyczne dla najmłodszych. Bez wątpienia ogromną atrakcją będzie platforma z uzbrojoną wojskową wyrzutnią rakiet NEWA. O to, żeby nikt nie musiał budować rakiet z pustym żołądkiem zadba kuchnia polowa serwująca tradycyjną, wojskową grochówkę. III Piknik Rakietowy startuje 9 kwietnia o godzinie 10.00.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Śląska w Kulturystyce i Fitness w hali MORiS - 10.04

10 kwietnia w chorzowskiej hali MORiS przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędą się Ogólnopolskie Mistrzostwa Śląska w Kulturystyce i Fitness. Organizatorem wydarzenia jest Klub Sportowy Olimp, wielokrotny drużynowy mistrz Polski, który w swoim dorobku ma wielu medalistów Mistrzostw Europy i świata – w tym dwóch aktualnych mistrzów świata. Celem zawodów jest popularyzacja kulturystyki i fitness jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców Śląska. W mistrzostwach wezmą udział juniorzy, seniorzy oraz weterani obu dyscyplin. Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Budżet obywatelski: konsultacje społeczne - 13.04

13 kwietnia w Urzędzie Miasta Chorzów przy ul. Runek 1 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Konsultacje rozpoczną się o godzinie 17.30.
 

Dlaczego warto wziąć udział w Budżecie Obywatelskim?

 

Budżet Obywatelski to prosta formuła, która pozwala na realizację ważnych inwestycji. Złożenie wniosku nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a sukces projektu zależy przede wszystkim od zaangażowania mieszkańców.

 

Ile pieniędzy będzie w puli 4. edycji Budżetu Obywatelskiego w Chorzowie?

 

Mieszkańcy wybiorą inwestycje o łącznej wartości 2 mln 400 tys.

 

Czy tegoroczny budżet będzie różnił się od poprzedniej edycji?

 

Decyzja należy do mieszkańców. 13 kwietnia o godz. 17.30 w Urzędzie Miasta odbędą się konsultacje społeczne dotyczące formuły Budżetu Obywatelskiego. Uczestnicy wspólnie ocenią, które rozwiązania się sprawdziły, a które należy poprawić. Spotkanie ma charakter otwarty – do udziału zapraszamy wszystkich chętnych.

 

Od kiedy będzie można składać wnioski i kiedy odbędzie się głosowanie na inwestycje?

 

Dokładne daty zostaną ustalone 13 kwietnia, podczas wspominanych powyżej konsultacji społecznych.

 

Kto będzie oceniał wnioski?

 

Wnioski weryfikować będzie komisja złożona z przedstawicieli urzędu miasta i instytucji miejskich oraz lokalnych społeczników. Podstawą do pozytywnej oceny projektu będzie regulamin Budżetu Obywatelskiego.

 

Czy będzie można głosować elektronicznie?

 

Tak jak w poprzednich edycjach, wnioski i karty do głosowania będzie można przesłać drogą elektroniczną. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem aplikacji, która ułatwi głosowanie on-line.

 

Co z głosowaniem tradycyjnym?

 

Formularze będzie można złożyć także w urnach, które pojawią się we wszystkich dzielnicach miasta. Ich dokładna lokalizacja zostanie podana na plakatach oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta.

 

Jak zachęcić mieszkańców do oddania głos na moją propozycję?

 

Metod na skuteczną kampanię jest wiele. Warto zacząć od ustalenie grupy docelowej, czyli od wskazania osób które będą korzystać z danej inwestycji. Kolejny krok to dotarcie z informacją, czyli np. rozdanie ankiet wśród sąsiadów. Poprzednie edycje chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego pokazały, że skuteczne są także kampanie prowadzone w Internecie, np. poprzez Facebooka.

 

Gdzie można uzyskać dodatkowe informacje?

 

Kolejna edycja rozpocznie się od cyklu spotkań informacyjnych. Ponownie uruchomiony zostanie także punkt konsultacyjny oraz specjalna infolinia. Odpowiedzi na pytania dotyczące Budżetu Obywatelskiego będą udzielane również mailowo.

 

A co jeśli mój projekt nie wygra? Czy ma szansę zostać zrealizowany?

 

Warto pamiętać, że całościowe wyniki głosowania są podstawą do podejmowania decyzji o kolejnych inwestycjach – chorzowianie wskazują, które remonty i projekty mają zostać zrealizowane jako pierwsze. W poprzednich edycjach wielokrotnie zdarzało się, że realizowane były również projekty, które nie zebrały największej ilości głosów.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

7.04 godz. 18.00 Spektakl muzyczny „Jak nie my, to kto?”
8.04 godz. 18.00 Spektakl muzyczny „Jak nie my, to kto?”
9.04 godz. 18.00 Klasyka amerykańskiego kina: „Pieskie popołudnie”, reż. Sidney Lumet
10.04 godz. 11.00 Film animowany dla dzieci: „Gdzie jest Nemo?”
10.04 godz. 17.00 Spektakl „Rajzentasza”
11.04 godz. 9.00 Inauguracja V Festiwalu Małych Form Artystycznych
12 i 13.04 godz. 9.00 V Festiwal Małych Form Artystycznych: prezentacje finałowe
13.04 godz. 18.00 V Festiwal Małych Form Artystycznych: uroczysta gala i rozdanie nagród
14.04 godz. 19.00 Muzyczna Scena Galerii Antresola: Dima Gorelik


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

12-24.04 Wystawa plakatu bluesowego
13.04 godz. 18.00 Spotkanie członków Chorzowskiego Klubu Rowerowego


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

8.04 godz. 19.00 Kino na leżakach: projekcja filmu „Wielki sen”
9.04 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych: projekcja filmu „Dom”
10.04 Międzynarodowy Dzień Romów

 

Miejska Galeria Sztuki MM

4 – 25.04 godz. 17.00 wystawa Mirosław Kociński - mozaiki


CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć