Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 16/2016
2016-04-21

RADA MIASTA

KOMISJE

25.04 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
25.04 godz. 16.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
26.04 godz. 14.30 Komisja Zdrowia (wyjazdowa, Szpital Specjalistyczny przy ul. Zjednoczenia 10)
27.04 godz. 17.15 Komisja Kultury i Sportu (wyjazdowa, Górnośląski Park Etnograficzny przy ul. Parkowej 25)
27.04 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

28.04 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur pełnić będzie radna Halina Hiltawska


AKTUALNOŚCI

Chorzowskie przedszkolaki korespondują z królową

Co ma wspólnego królowa Elżbieta II z chorzowskimi przedszkolakami? Całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że dzieciaki z Przedszkola nr 11 przy ul. Czystej 12… korespondują z monarchinią. Brytyjska królowa świętuje dziś swoje 90. urodziny, z tej okazji już po raz drugi otrzymała od przedszkolaków z Chorzowa specjalną, ręcznie wykonaną urodzinową książeczkę. Nietypowa laurka powstała 8 kwietnia podczas "British day" w Przedszkolu nr 11. W tym roku, ze względu na okrągłą rocznicę urodzinową, zabawa była jeszcze bardziej uroczysta. W przedszkolu pojawił się ogromny tort na 90 osób. Dzieci miały okazję poznać ciekawostki z życia rodziny królewskiej oraz wykazać się znajomością języka angielskiego podczas specjalnego quizu. Później w przedszkolnym ogródku oodbyły się typowo angielskie zabawy piknikowe: "wyścigi konne", "przenoszenie jajek", "turniej strzelecki" oraz "wyścigi wioślarskie". Po zakończeniu zabawy dzieci wymyślały spontaniczne życzenia urodzinowe dla królowej, które później zostały zapisane i ozdobione "paluszkowymi" kwiatkami. W tym dniu nawet obiad był typowo angielski: tradycyjne fish & chips udekorowane brytyjskimi flagami. Cała uroczystość została fotograficznie udokumentowana, opatrzona angielską wersją opisu i w postaci książeczki wysłana specjalną pocztą do Królowej Elżbiety na jej londyński adres. Rok temu Królowej tak bardzo spodobała się kartka od dzieciaków z Chorzowa, że postanowiła odpisać im oficjalnym listem. I w tym roku przedszkolaki z „jedenastki” niecierpliwie czekają na odpowiedź z Pałacu Buckingham.

Zrób zdjęcie zwierzakowi - konkurs dla dzieci i młodzieży

Dzika fauna w swoim środowisku naturalnym, domowi pupile, a nawet zwierzęta hodowlane. To temat konkursu plastyczno-fotograficznego „Zwierzaki-słodziaki”.  Żeby wziąć w nim udział trzeba przede wszystkim… kochać zwierzęta, bo to właśnie one mają być głównym tematem prac. Konkurs adresowany jest do wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, domów kultury oraz stowarzyszeń (dopuszcza się również możliwość zgłoszeń indywidualnych bez patronatu placówek). Prace należy przesłać do 27 kwietnia na adres organizatora – Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Lompy 13 w Chorzowie. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 11 maja. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Regulamin konkursu: http://bit.ly/22N5Bap

Ćwiczenia służb ratunkowych: pożar tramwaju i ewakuacja budynku

Pożar wycofanego z eksploatacji wagonu tramwaju oraz ewakuacja pracowników Tramwajów Śląskich z wyższych kondygnacji budynku – tak wyglądały ćwiczenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Chorzowie. Pokaz organizacji akcji ratunkowej odbył się w godzinach porannych się 19 kwietnia na terenie zakładu Tramwajów Śląskich przy ul. Inwalidzkiej 5 w Chorzowie. Celem ćwiczeń było doskonalenie działań służb ratowniczych na wypadek wybuchu pożaru oraz weryfikacja posiadanych procedur operacyjnych. W akcję zaagażowano Straż Pożarną, Straż Miejską, Policję oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Wszytsko przebiegało sprawnie i zgodnie z planem.


Ruszyły prace nad 4. Budżetem Obywatelskim

Spotkanie z liderami społecznymi rozpoczęło przygotowania do 4. Budżetu Obywatelskiego w Chorzowie. 13 kwietnia w Urzędzie Miasta odbyły się konsultacje, podczas których społecznicy, wnioskodawcy z poprzednich edycji, mieszkańcy i urzędnicy pracowali nad nową formułą budżetu. – Budżet Obywatelski to nie zbiór sztywnych reguł, ale narzędzie, które powinno być dopasowane do konkretnej społeczności lokalnej. Dlatego chorzowian pytamy o to co się sprawdziło, a co musimy poprawić w kolejnej edycji – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Na spotkaniu otwartym ustalono, że priorytetem jest zwiększenie udziału chorzowian w realizację projektów. Wnioskodawcy i głosujący chcą nie tylko wskazywać inwestycje, ale także aktywnie uczestniczyć w ustalaniu szczegółów. 4. edycja Budżetu Obywatelskiego zostanie więc rozszerzona o spotkania konsultacyjne w dzielnicach, na których omówione zostaną konkrety zwycięskich propozycji, m.in. dokładna lokalizacja i szczegóły techniczne. Uruchomiona zostanie także specjalna strona internetowa, na której prezentowane będą kolejne etapy realizacji inwestycji. Społecznicy otrzymają także większe wsparcie przy promocji projektów, m.in. w postaci dodatkowych plakatów z miejscem na opis zgłaszanej inwestycji. Pojawi się także więcej mobilnych punktów do głosowania – przenośne urny pojawią się we wszystkich dzielnicach. Nie zmieni się podstawowa formuła oddawania głosów: ankiety można będzie wypełnić zarówno przez internet, jak i w stałych punktach na terenie miasta. Uczestnicy spotkania opowiedzieli się także za zeszłorocznym podziałem puli pieniędzy na osiem okręgów – po dwa na każdą dzielnicę. Szczegółowy regulamin 4. edycji Budżetu Obywatelskiego w Chorzowie zostanie opublikowany w maju na stronie internetowej www.chorzow.eu, a zgłaszanie wniosków rozpocznie się na początku września.

Siłacz z chorzowskiego klubu jedzie na Mistrzostwa Świata do RPA

Dawid Grzegorczuk ma 18 lat, a jego największą pasją jest sport. Od ponad dwóch lat chłopak trenuje w Uczniowskim Klubie Sportowym Power Kuźnik Chorzów. Dawid systematycznie poprawia swoje wyniki i zdobywa nagrody na zawodach ogólnopolskich i światowych. W 2015 roku zdobył m.in. I miejsce w wadze 93 kg na 26–tych Mistrzostwach Świata Kobiet i Mężczyzn w Wyciskaniu sztangi leżąc w Sundsvall w Szwecji, gdzie poprawił rekord świata o 5 kg, I miejsce w Pucharze Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym w kategorii Juniorów do lat 18 open w Kielcach czy I miejsce na Mistrzostwach Seniorów, Seniorek, Juniorów i Juniorek w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym pod patronatem burmistrza dzielnicy Praga- Południe M. St. Warszawy. A to tylko kilka spośród licznych sukcesów sportowca. W tym roku Dawid zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata Seniorów i Juniorów w WLK (wyciskaniu sztangi leżąc klasycznie), które odbędą się w między 14 a 23 maja w Potchefstroom w Republice Południowej Afryki. Chłopak będzie reprezentował tam Polskę w kadrze narodowej. Młodego sportowca można wspierać za pomocą akcji crowdfundingowej na stronie Polak Potrafi: http://bit.ly/1qSOE2z

Załóż kartę ŚKUP podczas wizyty w urzędzie

21 i 22 kwietnia w Urzędzie Miasta w Chorzowie będzie działał punkt informacji i obsługi Śląskiej Karty Usług Publicznych. Mieszkańcy odwiedzający urząd będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące nowego systemu oraz uzupełnić wniosek o wydanie spersonalizowanej karty. Punkt czynny będzie w czwartek w godzinach od 7.30 do 17.00 oraz w piątek od 7.30 do 13.00. Za pomocą karty ŚKUP w Chorzowie można już dokonywać opłat w Urzędzie Miasta i w parkomatach. System działa już także w Miejskim Domu Kultury „Batory”, Chorzowskim Centrum Kultury, muzeum oraz w Bibliotece Głównej. Śląska Karta Usług Publicznych uruchomiona została w październiku 2015r. Zgodnie z założeniami projektu, karta zastąpi tradycyjne papierowe bilety, które w najbliższych miesiącach zostaną wycofane ze sprzedaży. Zmiana będzie dotyczyła większości mieszkańców miast aglomeracji, pasażerów komunikacji miejskiej.

Chorzowska Rada Seniorów zaprasza na dyżury

Chorzowska Rada Seniorów zaprasza wszystkich zainteresowanych na dyżury swoich przedstawicieli. Spotkania będą odbywać się w każdy piątek w godzinach od 9.00 do 11.00 w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej w przy ul. Dąbrowskiego 7 (piętro I)

Chorzów czuje bluesa – Bluestracje 2016

Już po raz dziewiętnasty w Chorzowie odbywa się największe święto bluesa. Na festiwalowych scenach wystąpią między innymi Kraków Street Band, Marek Makaron Motyka, Kulisz Trio, B.B & The Blues Shacks, Monkey Junk oraz Cheap Tobacco. Jednym z obowiązkowych punktów programu będzie jak zwykle gala Blues Top, którą organizuje kwartalnik „Twój Blues”. Ale prawdziwą wisienką na torcie tegorocznej imprezy będzie występ Big Daddy Wilsona, bluesmana o przepięknym, głębokim, zapadającym w pamięci wokalu. Był rok 1979, gdy wezwała go armia. Wojsko wysłało go do Niemiec, gdzie służył siedem lat. Postanowił nie wracać do domu. Został w Niemczech i rozpoczął karierę muzyczną. Ma na koncie 12 albumów, nagranych w różnych składach i dla różnych wytwórni. Zjechał z koncertami cały świat, występując w klubach, teatrach, na festiwalach, w radiu i telewizji. Big Daddy Wilson, nieszablonowy wokalista i kompozytor urodzony w Karolinie Północnej przyjedzie na Górny Śląsk. Będzie go można posłuchać w niedzielę, 24 kwietnia na bluesowym brunchu, który odbędzie się w samo południe w Sztygarce pod Szybem Prezydent w Chorzowie, a tego samego dnia o 19:00 zagra w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu. Wszystko w ramach naszego festiwalu. – To będzie jeden z największych festiwali w Polsce, a kto wie, czy nawet nie w Europie – tak o Bluestracjach mówił parę lat temu Piotr Baron, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki. Chyba miał rację, o czym można przekonać się na naszych koncertach. Rzeczywiście, chorzowskie święto bluesa z kameralnej imprezy przerodziło się niepostrzeżenie w duże przedsięwzięcie organizowane przez koalicję instytucji kultury, klubów muzycznych i stowarzyszeń Górnego Śląska. Punktem centralnym wszystkich wydarzeń festiwalu od początku był Miejski Dom Kultury Batory. Nie inaczej będzie w tym roku. To tam w piątek, 22 kwietnia odbędzie się koncert istniejącego na bluesowej scenie ponad ćwierć wieku Kulisz Trio, niemieckiej grupy B.B & The Blues Shacks oraz pochodzącego z Kanady Monkeyjunk. Rok temu po raz pierwszy gala Blues Top odbyła się w Chorzowskim Centrum Kultury. I znów w tym samym miejscu zostaną rozdane nagrody kwartalnika „Twój Blues”. Wystąpią Natalia Kwiatkowska, Jan Gałach, Bartek Przytuła, Krzysztof Rybarczyk, Józef Skrzek, Bartek Szopiński, Sławek Wierzcholski, Blues Junkers, Kraków Street Band i Śląska Grupa Bluesowa. Komu mało bluesa na koncercie w ChCK, będzie mógł wybrać się na afterparty, gdzie podczas urodzin kwartalnika wystąpi Cheap Tobacco. To już w Szufladzie 15. Wszystko jednak zacznie się dużo wcześniej. W piątek, 15 kwietnia, w Restauracji Łania zagra Kraków Street Band, a w czwartek, 21 kwietnia, w Sztygarce wystąpi Marek Makaron Motyka. Ten koncert odbywa się również w ramach Plakat Fest. Oba występy rozpoczynają się o 19:00. Więcej o najdłuższym festiwalu bluesowym w kraju na stronie bluestracje.pl.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Finał konkursu „Znasz Ojcowiznę”

22 kwietnia w Urzędzie Miasta Chorzów odbędzie się finał regionalnego etapu konkursu „Znasz Ojcowiznę”. Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy jest najbardziej prestiżową imprezą turystyczną adresowaną do dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce, organizowaną przez PTTK nieprzerwanie od 1972 roku. Jego program zawiera teoretyczne elementy nauki, na przykład turystyki kwalifikowanej, krajoznawstwa i terenoznawstwa, jak również konkurencje sprawnościowe takie jak turystyczny marsz na orientację czy kolarski tor sprawnościowy. Finał konkursu został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.


Eko-impreza pod Szybem Prezydent - 23.04

Strzelanie z łuku do celu, koncert zespołu Carrantuohill, podjadanie słodyczy, które nikomu nie szkodzą, czy robienie graffiti… mchem. Zarówno dzieci, jak i dorośli nie będą się nudzić podczas tegorocznego Rodzinnego Pikniku Ekologicznego. Każdy znajdzie coś dla siebie - podczas imprezy będzie można m.in popracować nad stworzeniem swoich własnych kosmetyków ziołowych lub zasiąść za kierownicą ogromnej śmieciarki. Eko-zabawa rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do wieczora na terenie pod Szybem Prezydent oraz na boisku Orlik u zbiegu ulic Skargi i Kościuszki. Piknik odbędzie się w ramach 8. edycji kampanii ekologiczno-artystycznej Zielona Wyspa Śląsk. Każdego roku do udziału zapraszane są Miasta Partnerskie, w których organizowane są warsztaty ekologiczne oraz eko gry i zabawy pozwalające nam uczyć dzieci i młodzież dbania o środowisko, segregacji odpadów i tego, jak w prosty sposób wprowadzić ekologię do własnych domów. Poniżej prezentujemy pełny plan II Rodzinnego Pikniku Ekologicznego:

Zajęcia sportowe od 12:00 do 18:00 (pod okiem doświadczonych trenerów):

Dla maluchów:
•    zabawy z chustą animacyjną,
•    malowanie twarzy,
•    rzut piłeczkami do celu,
•    duże kręgle,
•    dźwiękowe hula-hop,
•    dziecięcy tor przeszkód

Dla rodzin z dziećmi:
•    sprawnościowy tor przeszkód,
•    zajęcia z Nordic Walking,
•    rodzinne przeciąganie liny,
•    strzelanie z łuku i procy,
•    Frisbee, Trick Board,
•    badminton, zumba

Dla każdego:
•    trampolina,
•    ścianka wspinaczkowa

Warsztaty i kursy od 12:00 do 18:00
 
•    graffiti mchem
•    malowanie kamieni,
•    robienie zabawek ze słomy,
•    warsztaty kulinarne i rękodzielnicze,
•    wytwarzanie ziołowych kosmetyków

Atrakcje na scenie:
od 12:00 do 14:30
•    ruch z muzyką – zajęcia dla maluchów,
•    dogoterapia – pokaz,
•    występ dzieci z Przedszkola nr 12 w Chorzowie,

od 14:30 do 16:00
•    występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki”,

od 16:00 do 17:00
•    Zespół Tańca Indyjskiego TAAL,

od 17:00 do 20:00
•    wręczenie nagród dla uczestników konkursu rysunkowego
•    warsztaty bębniarskie – W 80 Bębnów Dookoła Świata,
•    koncert Carrantuohill i zaproszonych gości na zakończenie Pikniku

Pozostałe atrakcje:
 
•    wystawa prac uczestników konkursu rysunkowego dla dzieci,
•    zbiórka makulatury – pomoc dla zwierząt,
•    pokaz śmieciarki – można zasiąść za kierownicą pojazdu

Podczas imprezy będzie można odwiedzić między innymi stoiska Ogrodu Botanicznego z Mikołowa, Leśnego Pogotowia dla Zwierząt, Bartników, Nadleśnictwa, ze zdrowymi słodkościami i nie tylko oraz Przedszkola nr 12 w Chorzowie. Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Charytatywny turniej piłki halowej – 24.04

24 kwietnia na hali MORS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się Turniej Charytatywny Piłki Nożnej Halowej o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. Zysk z imprezy zostanie przeznaczony na rzecz katowickiej fundacji "Arka Noego". Na parkiecie zobaczymy m.in. Oldbojów Ruchu Chorzów. "Arka Noego" zajmuje się wspomaganiem rozwoju i edukacji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Fundacja od dwóch lat prowadzi w Katowicach Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z zespołem downa, a obecnie czyni starania o uruchomienie na terenie Chorzowa filii szkoły dla dzieci z autyzmem. W przerwach między rozgrywkami będzie można podziwiać występy podopiecznych fundacji, zaś w trakcie przerw prowadzona będzie sprzedaż ręcznie przez nich wykonanych prac. Turniej zamknie licytacja przedmiotów otrzymanych od darczyńców oraz wręczenie pucharu zwycięskiej drużynie. Impreza rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa mniej więcej do 15.00.

Fotograficzna Gra Miejska, 25.04 – 20.05

Mówi się, że wykonanie dobrej fotografii wymaga, by być w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Organizowana w Chorzowie Fotograficzna Gra Miejska ma sprawdzić prawdziwość tego stwierdzenia. W maju Chorzów zmieni się w miasto fotografii – w tym miesiącu odbędą się tu aż dwa duże wydarzenia związane z tym tematem. Najpierw do miasta zawita wystawa prezentująca najlepsze zdjęcia nagrodzone w World Press Photo, najważniejszym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej na świecie. Zaledwie tydzień później organizowana jest druga edycja Śląskiego Festiwalu Fotografii, podczas którego będzie okazja, by uczyć się pod okiem mistrzów tej dziedziny: Wojciecha Grzędzińskiego, Dominiki Koszowskiej, Tomasza Lazara, Macieja Nabrdalika i Wiktora Sobolewskiego. A to wcale nie koniec fotograficznych atrakcji, jakie szykowane są w ciągu najbliższych tygodni dla mieszkańców regionu. Już 25 kwietnia wystartuje bowiem Fotograficzna Gra Miejska, podczas której wygrać będzie można atrakcyjne nagrody. Na czym będzie ona polegać? W wybranych punktach Chorzowa umieszczone zostaną specjalne tabliczki z numerami, które trzeba będzie uwiecznić na zdjęciu i umieścić na swoim profilu w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze lub Instagramie, opatrując je specjalnym hasztagiem - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - Osoby, którym uda się sfotografować wszystkie tabliczki, otrzymają zaproszenie na wernisaż wystawy World Press Photo, który odbędzie się w Chorzowie 25 maja. Z kolei ci, którym uda się to zrobić najszybciej, zgarną dodatkowo nagrody – między innymi zestawy ściśle limitowanych gadżetów, związanych z wystawą World Press Photo. By odszukać wyznaczone przez organizatorów punkty, trzeba będzie kierować się wskazówkami. Te publikowane będą w mediach społecznościowych na profilach World Press Photo Chorzów. Fotograficzna Gra Miejska potrwa aż do 20 maja, uczestnicy na odszukanie wszystkich tabliczek będą zatem mieli niemal miesiąc. Pierwszych wskazówek należy wypatrywać w dniu startu wydarzenia, 25 kwietnia na facebooku (www.facebook.com/worldpressphotochorzow), Twitterze (https://twitter.com/wpphChorzow) oraz Instagramie (www.instagram.com/worldpressphotochorzow).

XVI Kulturalny Festiwal Oddziałów Integracyjnych „Nie jesteś sam” – 25.04

Niecodzienne wydarzenie będzie miało miejsce 25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury Batory przy ul. Batorego 6. Na scenie zaprezentują się oddziały i klasy integracyjne z przedszkoli i szkół podstawowych z Chorzowa, Katowic, Rudy Śląskiej i Siemianowic. 34 zespoły wystąpią w wybranej przez siebie kategorii: teatralnej, tanecznej, wokalno-instrumentalnej. - Zazwyczaj w rozmaitych przeglądach, konkursach, festiwalach biorą udział dzieci wybrane, szczególnie uzdolnione w danej dziedzinie. My chcemy dać możliwość występu, pokazania się na scenie całych klas, właśnie integracyjnych, w których obok dzieci zdrowych uczą się dzieci niepełnosprawne – zdradza Jadwiga Zioło ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie. Występy oceniają jurorzy, którzy wyłonią zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych i kategoriach. Najlepszy zespół może otrzymać najwyższe wyróżnienie: Grand Prix Festiwalu. Będą  przyznawane także indywidualne nagrody i wyróżnienia za interesujące kreacje aktorskie bądź osobowość sceniczną. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Chorzowianin Roku 2015 - 26.04

26 kwietnia o godzinie 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13 w Chorzowie odbędzie się uroczyste wręczenie statuetki laureatowi konkursu Chorzowianin Roku 2015. Celem przyznania tytułu Chorzowianin Roku jest wyróżnienie osoby związanej z miastem, zaangażowanej w sposób szczególny w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Podczas posiedzenia, które odbyło się 4 kwietnia  Kapituła konkursu wyłoniła spośród regulaminowo zgłoszonych kandydatur osoby nominowane w tegorocznej edycji. Lista tegorocznych nominowanych wygląda następująco:

Teresa Adamkiewicz: Od 10 lat, wspólnie z Mirosławem Orzechowskim, prowadzi Lekki Teatr Przenośny, działający w Chorzowskim Centrum Kultury. Pracuje także jako nauczyciel świetlicy w Szkole Podstawowej nr 17 w Chorzowie. Przygotowuje dzieci i młodzież do konkursów recytatorskich, gdzie jej wychowankowie zajmują wysokie lokaty i zdobywają nagrody. Pełni funkcję Komisarza Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”.

Karina Kosturkiewicz: Koordynatorka realizowanego w Chorzowie programu „Praca za czynsz”, skierowanego do osób, które na skutek trudnej sytuacji finansowej nie mają możliwości terminowego opłacania czynszu mieszkaniowego, a na ich koncie nagromadziły się zaległości z tego tytułu. Dzięki działaniom podejmowanym przez Karinę Kosturkiewicz uczestnicy programu, często borykający się z problemem ubóstwa, bezrobocia czy uzależnień, wyszli poza ramy projektu, którego pierwotną ideą była możliwość odpracowania zaległości. Powstała kilkunastoosobowa grupa wsparcia odbywająca spotkania z doradcami zawodowymi, pracownikami pomocy społecznej, terapeutami.

Krzysztof Oleś: Wyróżniający się, dyplomowany nauczyciel matematyki w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie. Prowadzi bogatą działalność społeczną na rzecz chorzowian, wykazując się szczególnym zaangażowaniem i inicjatywą. Od ponad 10 lat prowadzi konkurs „Matprojekt - Matematyka metodą projektów”, w którym uczestniczą uczniowie przedszkoli i szkół każdego poziomu z Chorzowa. Od pierwszej edycji jest członkiem Komitetu Organizacyjnego Chorzowskiego Festiwalu Nauki.

Zdzisław Swoboda: Od lat czynnie udziela się na rzecz osób starszych, chorych i dzieci. Jest wolontariuszem w Chorzowskiej Strefie Wolontariatu oraz Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, współorganizatorem wigilii i śniadań wielkanocnych, działa wraz z fundacją Wolne Miejsce dla Mieszkańców Śląska. Wolontariusz Szlachetnej Paczki, reprezentant Chorzowa i Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Parlamencie Obywatelskim Seniorów w Warszawie, wiceprzewodniczący chorzowskiej Rady Seniorów. Aktywnie współpracuje w chorzowskim hospicjum i biurem europosła Marka Plury, regularnie odwiedza chore dzieci i osoby starsze w szpitalach. Jest przewodniczącym zarządu słuchaczy Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chorzowie, kierownikiem drużyn sportowych seniorów. Związany z Telewizją dla Seniora.

Chorzowscy seniorzy kochają dynsić - 26.04

Parkiet sali widowiskowej Starochorzowskiego Domu Kultury po raz drugi zostanie rozgrzany do czerwoności za sprawą tancerzy Chorzowskiej Akademii Seniora. Tam właśnie spotka się 10 par tanecznych, które zmierzą się w drugiej edycji turnieju „Kochom dynsić”, organizowanym przez Centrum Integracji Międzypokoleniowej i Chorzowskie Centrum Kultury. Kochom dynsić to turniej taneczny, w którym do rywalizacji przystąpią pary składające się z seniora-amatora i zawodowego tancerza. Każda z nich przygotuje choreografię, którą następnie zaprezentuje podczas finału. - Kochom dynsić to wydarzenie powstałe w wyniku ogromnej popularności warsztatów tanecznych, odbywających się w ramach Chorzowskiej Akademii Seniora. Wśród seniorów taniec niezmiennie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też uczestnicy zajęć po raz drugi dostaną możliwość zaprezentowania tego, czego się dotychczas nauczyli. - mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. Finał konkursu odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17.00 w Starochorzowskim Domu Kultury (ul. Siemianowicka 59).

Zrozumieć autyzm – 27.04

W ramach Miesiąca  Wiedzy na Temat Autyzmu, już po raz piąty w naszym mieście odbędzie się akcja edukacyjna „Zrozumieć autyzm” skierowana do uczniów chorzowskich placówek oświatowych. W tym roku hasłem przewodnim akcji jest „NIE oceniaj… NIE krytykuj… NIE odrzucaj… SPRÓBUJ mnie ZROZUMIEĆ…”. 27 kwietnia w Miejskim Domu Kultury Batory przy ul. Batorego 6 w godzinach 10:00, 11:30 oraz 13:00 odbędą się spotkania z uczniami chorzowskich szkół. Wychowankowie III LO w Chorzowie – Laureaci V Festiwalu Małych Form Artystycznych  w kategorii szkoły ponadgimnazjalne – zaprezentują spektakl pt. „W krainie A” w reżyserii Julii Kaniewskiej. Organizatorzy akcji „Zrozumieć autyzm” to Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie, Szkoła Podstawowa nr 14 w Chorzowie, Zespół Szkół Integracyjnych w Chorzowie oraz Fundacja Spectrum Liberi.

Spotkanie z Prezydentem - 28.04

Prezydent Andrzej Kotala zaprasza mieszkańców centrum Chorzowa na spotkanie przy kawie, które odbędzie się 28 kwietnia o  godzinie 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13. Mieszkańcy centrum miasta, w tym także osiedla Klimzowiec, będą mogli zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich dzielnicy, inwestycji oraz budżetu obywatelskiego. 31 marca, podczas pierwszego z serii czterech spotkań Prezydent rozmawiał z mieszkańcami Chorzowa Batorego. Zainteresowanie wydarzeniem było naprawdę duże. W MDK Batory pojawiło się wówczas prawie 90 osób, z sali padło sporo pytań. Następne spotkania w dzielnicach, dedykowane kolejno mieszkańcom Chorzowa Starego oraz Chorzowa II, odbędą się 19 maja w Starochorzowskim Domu Kultury (ul. Siemianowicka 59 oraz 9 czerwca w Centrum Inicjatyw Społecznych (ul. 3-go Maja 18). Wszystkie rozpoczną się o godzinie 17.30


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

21.04 godz. 18.00 Uroczyste otwarcie festiwalu PlakatFest
22.04 godz. 12.00 Panel dotyczący kondycji plakatu polskiego
22.04 godz. 19.00 Czesław Jakubiec Comedy
23.04 godz. 16.30 Otwarcie wystawy plakatów prof. Jacka Staniszewskiego
23.04 godz. 18.00 Gala Blues top 2015: koncert laureatów ankiety kwartalnika Twój Blues
24.04 godz. 18.00 Bal u Posejdona: recital Ady Noszczyk
25.04 godz. 19.00 Spektakl komediowy „Sceny dla dorosłych czyli sztuka kochania”
26.04 godz. 18.00 Akademia Chorzowskich Osobowości: Antoni Piechniczek
27.04 godz. 19.00 Koncert „Wieczór sowich piosenek” w wykonaniu Grzegorza Turnau i Jacka Królika
27.04 godz. 17.00 Przewodnik opowiada: Pierwsza pomoc podczas wyjazdów turystycznych
28.04 Ogólnopolski Kongres Kultury


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

22.04 godz. 17.00 Jindrich Oplt: wystawa fotografii
22.04 godz. 18.00 Bluestracje
23.04 godz. 12.00 Walne zgromadzenie Polskiego Związku Filatelistów Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego
27.04 godz. 10.00 Akcja informacyjna „Zrozumieć autyzm”
27.04 godz. 18.00 Wernisaż wystawy rysunku Ewy Centar-Tkaczyk


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

23.04 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Teatralny: Podarunek Królowej Gór
23.04 godz. 11.00 Rodzinny Poranek Teatralny: warsztaty
23.04 godz. 10.00 Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach
24.04 godz. 10.00 Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach
26.04 godz. 16.00 – 20.00 Kochom Dynsić: turniej tańca dla seniorów

Miejska Galeria Sztuki MM

4 – 25.04 godz. 17.00 wystawa Mirosław Kociński - mozaiki

 

CHORZÓW W MEDIACH
 
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć