Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 28/2016
2016-07-21

RADA MIASTA

KOMISJE

25.07 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

28.07 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Klaudiusz Sevkovic
 

AKTUALNOŚCI

Ruszył remont DTŚ

17 lipca o godzinie 18.00 rozpoczął się remont Drogowej Trasy Średnicowej na odcinku chorzowskim. Prace potrwają dwa tygodnie, podczas których obowiązywać będą zwężenia jezdni. Pierwszy etap prac skończył się do 20 lipca i obejmował usunięcie starej nawierzchni oraz ułożenie nowej warstwy asfaltu (wraz z ułożeniem warstwy SMA) na pasach ruchu:  środkowym oraz przyległym do wyspy rozdzielającej przeciwne kierunki ruchu dla obu relacji tj.:

- Katowice-Świętochłowice (odcinek od granicy Chorzowa z Katowicami do granicy ze Świętochłowicami),
- Świętochłowice-Katowice (odcinek od granicy Chorzowa ze Świętochłowicami do rejonu salonu samochodowego Toyota).

Drugi etap robót (realizowany w dniach 21-25.07) obejmować będzie zewnętrzny pas ruchu oraz pasy włączania/wyłączania dla obu relacji. Aby maksymalnie skrócić czas trwania utrudnień w ruchu, prace prowadzone będą w trybie ciągłym. Na remont DTŚ miasto uzyskało dofinansowanie na ponad milion złotych. - Odcinek chorzowski drogi został oddany do użytkowania w latach 2000-2001, a więc blisko 15 lat temu. Na nawierzchni pojawiły się liczne spękania, powierzchniowe ubytki i deformacje – opisuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. technicznych i rozwoju. - Średnie natężenie ruchu drogowego na odcinku chorzowskim wynosi obecnie około 66 tys. pojazdów na dobę, a zdarzają się dni, w których liczba ta przekracza 74 tys.- dodaje zastępca prezydenta. Dofinansowanie z budżetu państwa na remont nawierzchni jezdni DW 902 (Drogowej Trasy Średnicowej) wyniesie 1 367 219 zł. Przewidywana wartość projektu to ok. 2, 8 mln zł.

Chorzów coraz wyżej w rankingach

Tygodnik „Wspólnota” opublikował najnowszy raport „Bogactwa samorządów” czyli kondycji  polskich gmin za 2015 roku. Zestawienie przedstawia dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wśród polskich miast na prawach powiatu (z wyłączeniem miast wojewódzkich) Chorzów zajał 23 miejsce.  Dla porównania   Zabrze zajmują 36, Ruda Śląska - 41, Sosnowiec - 44, Bytom - 45. Kolejne pozycje w rankingu zajmują odpowiednio Siemianowice Śl, Piekary Śląskie i Świetochłowice, które są na 48 pozycji.  Katowice jako miasto wojewódzkie ujęto w osobnym zestawieniu, zajmując 3 pozycję.  Opracowujący ranking ekonomiści  Uniwersytetu Warszawskiego pominęli wpływy z dotacji celowych -  w tym z dotacji unijnych.
Ranking zamożności miast publikowany jest od kilkunastu lat.  Chorzów jeszcze w 2010 roku zajmował 35 pozycję. Z każdym rokiem było lepiej: 2011 – 34, 2012 -33, 2013 – 29, 2014 – 26. 23 miejsce w najnowszym zestawieniu to najlepszy wynik w całym 12 letnim okresie badań prowadzonych przez redakcję „Wspólnoty”. Ranking opracowali : ekonomista, profesor Paweł Swianiewicz - kierownikiem Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego oraz adiunkt tego wydziału Julita łukomska. Cały dokument: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Andrzej/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2015_r.pdf

Sukces chorzowskiej policji konnej

W sobotę 16 lipca na terenie ośrodka „Pegaz” w Częstochowie odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Policji Konnej. Tytuł najlepszej drużyny zawodów zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Indywidualnie zwyciężył jeździec z Czech Libor Zedniček. Zawodom towarzyszył pokaz tresury policyjnych psów służbowych i konkurs „Potęga skoków”. Jak co roku zawodnicy walczyli o tytuł najlepszego zawodnika oraz najlepszej drużyny. W szranki stanęło 22 zawodników z 11 drużyn konnych policji z Polski, Czech, Węgier i Niemiec, a także zawodnicy ze Straży Miejskiej w Łodzi i Wrocławiu. W przerwie zawodów odbył się pokaz umiejętności policyjnych psów służbowych garnizonu śląskiego. Po przeszło 3 godzinach zmagań, wśród których znalazły się takie konkurencje jak przejście po schodach, szereg ustawionych po sobie przeszkód, skok przez ogień, przejście po pochylni, przejście pod wiszącymi taśmami, postój w bramce akustycznej oraz przepchnięcie beczki, a także skoki i przejazd zawodnika połączony ze strąceniem kręgli pałką służbową, skład sędziowski wyłonił najlepszego jeźdźca i najlepszą drużynę. Tytuł najlepszej drużyny zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, drugie miejsce drużyna policji czeskiej z Ostravy, a trzecie - drużyna Straży Miejskiej z Łodzi. W kategorii indywidualnej tytuł najlepszego jeźdźca zdobył Libor Zedniček z Ostravy na koniu Solo Romy, drugie miejsce zajął policjant z Chorzowa - asp. Karol Molęda na koniu Toszek, a trzecie również policjant z Chorzowa – st. post. Michał Porcek na koniu Pikador.

Bezpieczniej w wakacje

Letnie wakacje to czas, kiedy warto zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w mieście. Dlatego też do końca sierpnia, w ramach programu „Bezpieczne wakacje” funkcjonariusze chorzowskiej Straży Miejskiej będą prowadzić kontrole miejsc i obiektów, na których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży. Są to między innymi place zabaw, boiska szkolne, parki i skwery. Kontrole obejmą również tereny przy zbiornikach wodnych, na których wprowadzono zakaz kąpieli. Systematyczne prowadzenie tego rodzaju działań podnosi poziom bezpieczeństwa podczas wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym.

Centrum Chorzowa z… piaszczystą plażą

Dwadzieścia ton piasku, leżaki, parasole i wygodne stoliki. To nie opis kurortu, a położonego w samym sercu Chorzowa podwórka przy ulicy Dąbrowskiego 7. Centrum Integracji Międzypokoleniowej postanowiło stworzyć specjalną wakacyjną strefę dla wszystkich, którzy lato spędzają w mieście. - Każdy, kto odwiedzi naszą plażę będzie mógł skorzystać z licznych atrakcji, które przygotowaliśmy lub po prostu zrelaksować się na leżaku przy ciekawej lekturze – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Chcięliśmy stworzyć miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom regionu, niezależnie od wieku, gdzie można się odprężyć i miło spędzić czas. Codziennie w godzinach otwarcia na plaży będą między innymi gry planszowe i książki do wypożyczenia, konkursy krzyżówkowe i zabawy sportowe dla dzieci. Będzie też możliwość wzięcia udziału w zajęciach artystycznych i współtworzenia ogródka. Odbędzie się także szereg atrakcji towarzyszących, takich jak na przykład Mistrzostwa Chorzowa w grę w kapsle, turnieje planszówkowe w grę Dobble czy Mistrzostwa Chorzowa w grach podwórkowych. „Strefa na wakacje”, bo pod taką nazwą funkcjonujea plaża przy ul. Dąbrowskiego 7, będzie działać do 31 sierpnia. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz na profilu Centrum Integracji Międzypokoleniowej na Facebooku. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 32 245 93 40.

Godziny otwarcia plaży:
Poniedziałek 9:00 – 18:00
Wtorek 9:00 – 18:00
Środa 9:00 – 19:00
Czwartek 9:00 – 19:00
Piątek 9:00 – 18:00

Oddaj krew w Chorzowie

Krew jest i zawsze była symbolem życia. Jej oddanie jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. Warto pokazać swoją solidarność z osobami przebywającymi w szpitalach, którym transfuzje krwi ratują zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie. Krew można oddawać:

- w siedzibie Centrum Krwiodawstwa w Katowicach,
- ambulansach do poboru krwi na akcjach w terenie,
- w Oddziałach Terenowych

W Chorzowie krew można oddawać w ambulansie, który w każdy czwartek, między godziną 10.00 a 17.00, parkuje u szczytu ulicy Wolności pod budynkiem Poczty Głównej. W lipcu oraz sierpniu krwiobus stanie pod pocztą w następujące dni: 25.07 (poniedziałek), 28.07, 2.08 (wtorek), 4.08, 11.08, 18.08, 25.08 oraz 30.08 (wtorek). Ponadto 31.07 (niedziela) w godzinach od 12.00 do 16.00 krew będzie można oddać w chorzowskim zoo, nieopodal wybiegu dla żyraf. Każdy, kto 31 lipca odda krew w zoo, otrzyma darmowy bilet na kolejną wizytę w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Szczegółową rozpiskę terminów można znaleźć na stronie http://www.rckik-katowice.pl/planekip.php Krwiodawcami mogą zostać osoby, które ważą nie mniej niż 50 kg oraz są pełnoletnie i nie przekroczyły 65 roku życia. Należy pamiętać o tym, aby zgłaszając się do oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litry płynu, nie palić papierosów i nie pić alkoholu oraz koniecznie zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).

Młodzi pielgrzymi odkrywają Chorzów

Około 400 pielgrzymów z całego świata jest już w Chorzowie. Zanim na początku przyszłego tygodnia młodzież wyruszy do Krakowa na spotkanie z papieżem, w Chorzowie czeka na nich sporo atrakcji. 21 lipca pielgrzymi mieli okazję zwiedzić miasto z przewodnikiem oraz tłumaczem. Podczas pieszej wycieczki gościom z Włoch udało się zobaczyć między innymi budynki Poczty Głównej oraz Urzędu Miasta, Plac Hutników z pomnikiem hrabiego Redena czy kościół pod wezwaniem św. Barbary. Podczas zwiedzania kompleksu Sztygarka, chętni pielgrzymi mogli wspiąć się na szczyt wieży wyciągowej Szybu Prezydent – nie była to jednak jedyna podniebna atrakcja dla nich przygotowana. W Parku Śląskim młodzież miała okazję przejechać się kolejką linową Elka. Przypomnijmy, że juro w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi pielgrzymi będą mogli posłuchać zespołu J.E.G.O Band, zaś w niedzielę pod Szybem Prezydent odbędzie się muzyczny piknik, którego gwiazdą będzie grupa Bracia. Więcej o koncertach: http://bit.ly/29nkRd9


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Lato pełne teatru - do 26.08

15 lipca ruszył dziesiąty sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Cykl zainaugurował recital „10 sekretów Marylin Monroe”, w którym wystąpiła Sonia Bohosiewicz z big-bandem pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki. Na czas letniego festiwalu artystycznego, Chorzowskie Centrum Kultury użycza Teatrowi Ogrodowemu jedną ze swoich trzech scen. Scena główna znajduje się w stuletnim Magazynie Ciekłego Powietrza na terenie chorzowskiej Sztygarki , zaś trzecia scena – w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. Podczas festiwalu, którego korzenie sięgają 2007 roku, będzie można zobaczyć między innymi spektakle „Kopidoł” w wykonaniu Teatru Naumionego z Ornontowic oraz „Stary klamor w dziadkowym szranku” autorstwa Teatru Reduta. Szczegóły wydarzenia oraz jego pełny repertuar można znaleźć na stronie http://www.chto.pl/repertuar/

Lauba Pełno Bluesa - 22-24.07

Do tego, że Chorzów czuje bluesa jak mało które miasto, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Wielkimi krokami zbliża się kolejna gratka dla wszystkich fanów brzmienia z Missisipi. Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa to 3 dni bluesowego świętowania w chorzowskim Skansenie, kompleksie Sztygarka oraz w restauracji  Łania. Nazwa festiwalu jest nawiązaniem do tradycji muzykowania na "front porch", czyli ganku. Lauba pełno bluesa to ukłon w stronę tej tradycji – część koncertów obywa się bowiem w otoczeniu ganków starych, drewnianych chałup Górnośląskiego Parku Etnograficznego. W tym roku festiwal potrwa od piątku 22 lipca do niedzieli a 24.07. Wszystkie szczegóły dotyczące koncertów można znaleźć na stronie festiwalu oraz na jego oficjalnym koncie na Facebooku.

Bracia zagrają pod szybem Prezydent – 24.07

Ponad 1 000 pielgrzymów odwiedzi Chorzów w ramach Światowych Dni Młodzieży. Przed wyjazdem do Krakowa na spotkanie z papieżem, młodzi z Włoch, RPA, Brazylii, Trynidadu i Tobago spędzą kilka dni w Chorzowie. W programie oprócz zwiedzania i udziału w akcjach wolontariackich, nie zabraknie także koncertów. 22 lipca o godz. 20.30 w kościele pw. św. Jadwigi dla gości z zagranicy i mieszkańców zagra zespół J.E.G.O Band. Wizytę pielgrzymów w Chorzowie zakończy muzyczny piknik pod szybem Prezydent.  24 lipca na scenie wystąpią zespoły: Przyjaciele oraz Albo i Nie. Gwiazdą imprezy będą Bracia Cugowscy. Wstęp wolny!

24.07 Piknik pod szybem Prezydent

15:00 Koncert "Mozart kontra Sinatra" (finał projektu Aktywizacja Integracyjna przez Sztukę)
17:00 Przyjaciele                                              
18:00 Albo i Nie (uczestnicy VII edycji programu Must Be The Music)                                 
19:30 - 21:00 Bracia


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

22.07 godz.18.00 Muzyczna podróż po Hiszpanii: koncert Quatuor Europa oraz prezentacja multimedialna


Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

18-22.07 godz. 10.00-14.00 Wakacje na Dzikim Zachodzie, turnus 2
22.07 godz. 19.00 Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa
23.07 godz. 12.00 Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa
24.07 godz. 12.00 Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa
24.07 godz. 21.00 Front Porch Blues, czyli Lauba Pełno Bluesa


Miejska Galeria Sztuki MM

4-25.07 Magdalena Kopytiuk - malarstwo     

 
CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć