Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 29/2016
2016-07-28

RADA MIASTA

KOMISJE

1.08 godz. 7.30 Komisja Rewizyjna

DYŻUR RADNEGO

4.08 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Jan Skórka
 

AKTUALNOŚCI

Oddaj krew w Chorzowie

Krew jest i zawsze była symbolem życia. Jej oddanie jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. Warto pokazać swoją solidarność z osobami przebywającymi w szpitalach, którym transfuzje krwi ratują zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie. Krew można oddawać:

- w siedzibie Centrum Krwiodawstwa w Katowicach,
- ambulansach do poboru krwi na akcjach w terenie,
- w Oddziałach Terenowych

W Chorzowie krew można oddawać w ambulansie, który w każdy czwartek, między godziną 10.00 a 17.00, parkuje u szczytu ulicy Wolności pod budynkiem Poczty Głównej. W lipcu oraz sierpniu krwiobus stanie pod pocztą w następujące dni: 28.07, 2.08 (wtorek), 4.08, 11.08, 18.08, 25.08 oraz 30.08 (wtorek). Ponadto 31.07 (niedziela) w godzinach od 12.00 do 16.00 krew będzie można oddać w chorzowskim zoo, nieopodal wybiegu dla żyraf. Każdy, kto 31 lipca odda krew w zoo, otrzyma darmowy bilet na kolejną wizytę w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Szczegółową rozpiskę terminów można znaleźć na stronie http://www.rckik-katowice.pl/planekip.php Krwiodawcami mogą zostać osoby, które ważą nie mniej niż 50 kg oraz są pełnoletnie i nie przekroczyły 65 roku życia. Należy pamiętać o tym, aby zgłaszając się do oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litry płynu, nie palić papierosów i nie pić alkoholu oraz koniecznie zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).

Centrum Chorzowa z… piaszczystą plażą
Dwadzieścia ton piasku, leżaki, parasole i wygodne stoliki. To nie opis kurortu, a położonego w samym sercu Chorzowa podwórka przy ulicy Dąbrowskiego 7. Centrum Integracji Międzypokoleniowej postanowiło stworzyć specjalną wakacyjną strefę dla wszystkich, którzy lato spędzają w mieście. - Każdy, kto odwiedzi naszą plażę będzie mógł skorzystać z licznych atrakcji, które przygotowaliśmy lub po prostu zrelaksować się na leżaku przy ciekawej lekturze – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. aktywizacji społecznej. - Chcięliśmy stworzyć miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom regionu, niezależnie od wieku, gdzie można się odprężyć i miło spędzić czas. Codziennie w godzinach otwarcia na plaży będą między innymi gry planszowe i książki do wypożyczenia, konkursy krzyżówkowe i zabawy sportowe dla dzieci. Będzie też możliwość wzięcia udziału w zajęciach artystycznych i współtworzenia ogródka. Odbędzie się także szereg atrakcji towarzyszących, takich jak na przykład Mistrzostwa Chorzowa w grę w kapsle, turnieje planszówkowe w grę Dobble czy Mistrzostwa Chorzowa w grach podwórkowych. „Strefa na wakacje”, bo pod taką nazwą funkcjonujea plaża przy ul. Dąbrowskiego 7, będzie działać do 31 sierpnia. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Pełny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz na profilu Centrum Integracji Międzypokoleniowej na Facebooku. Więcej informacji uzyskać można pod numerem telefonu 32 245 93 40.
Godziny otwarcia plaży:
Poniedziałek 9:00 – 18:00
Wtorek 9:00 – 18:00
Środa 9:00 – 19:00
Czwartek 9:00 – 19:00
Piątek 9:00 – 18:00

Chorzowski Teatr Ogrodowy

15 lipca ruszył dziesiąty sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Cykl zainaugurował recital „10 sekretów Marylin Monroe”, w którym wystąpiła Sonia Bohosiewicz z big-bandem pod dyrekcją Wiesława Pieregorólki. Na czas letniego festiwalu artystycznego, Chorzowskie Centrum Kultury użycza Teatrowi Ogrodowemu jedną ze swoich trzech scen. Scena główna znajduje się w stuletnim Magazynie Ciekłego Powietrza na terenie chorzowskiej Sztygarki , zaś trzecia scena – w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. Podczas festiwalu, którego korzenie sięgają 2007 roku, będzie można zobaczyć między innymi spektakle „Kopidoł” w wykonaniu Teatru Naumionego z Ornontowic oraz „Stary klamor w dziadkowym szranku” autorstwa Teatru Reduta. Szczegóły wydarzenia oraz jego pełny repertuar można znaleźć na stronie http://www.chto.pl/repertuar/


Festyn „W każdym ciele zdrowy duch”

18 lipca w chorzowskim skansenie odbył się festyn „W każdym ciele zdrowy duch”.  Organizatorami festynu byli Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Chorzowie, Urząd Miasta Chorzów oraz Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Podobnie jak w latach ubiegłych, w festynie brały udział zarówno zorganizowane grupy z półkolonii, świetlic profilaktyczno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych czy z przedszkoli, jak i seniorzy oraz rodziny z dziećmi z Chorzowa i miast ościennych. Mottem przewodnim tegorocznego festynu była cukrzyca (zgodnie z hasłem roku 2016 ustalonym przez Światową Organizację Zdrowia WHO). Głównym celem imprezy było zwrócenie poprzez zabawę uwagi na: właściwe odżywianie, profilaktykę cukrzycy, palenia tytoniu i zażywania środków psychoaktywnych, choroby odkleszczowe, szczepienia ochronne oraz właściwe korzystanie z promieni słonecznych. Pytania związane z tymi tematami były zawarte w quizie wiedzy o tematyce prozdrowotnej, teście wiedzy o dopalaczach, krzyżówce i rebusach. Ponadto dla uczestników przygotowano konkurs plastyczny „Zdrowe wakacje”, konkurs rysunkowy kredą na asfalcie pt. „Jak bezpiecznie się opalać”, zabawy ruchowe,  konkurs dmuchania baloników, konkurs piosenki o zdrowiu, hula – hop, konkurs „Szczęśliwy Numerek”, pokaz oraz naukę udzielania I pomocy przedlekarskiej, badanie poziomu cukru we krwi oraz pomiar RR. Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody. Dodatkową atrakcją festynu był taniec w wykonaniu tancerzy ze Szkoły Tańca Kiepura w Sosnowcu, zabawa z wykorzystaniem dmuchanej gąsienicy, ALKOgogle  i  NARKOgogle – symulatory   upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych, oraz obecność Policji Konnej z Komendy Miejskiej Policji  w Chorzowie i  Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa. W festynie uczestniczyło prawie 800 osób z Chorzowa i miast ościennych.

Remont DTŚ ukończony przed terminem

W poniedziałek 25 lipca zakończyła się modernizacja chorzowskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Ruch w obu kierunkach został przywrócony na tydzień przed planowanym zakończeniem robót. Planowano, że remont potrwa 15 dni, jednak drogowcy, pracując kilkanaście godzin dziennie, uporali się z wymianą warstwy ścieralnej w ciągu zaledwie 8.

Letnie Koncerty Promenadowe - 31-07 - 28.08

W każdą niedzielę lipca oraz sierpnia na terenie kompleksu Sztygarka przy ul. Ks. Piotra Skargi 34 w ramach Letnich Koncertów Promenadowych można posłuchać muzyki klasycznej. Rozpiska koncertów na najbliższy miesiąc wygląda następująco:

31.07 Kwartet Smyczkowy Kantata
07.08 Kwintet Instrumentów Dętych Silesia Brass
14.08 Kwartet Smyczkowy
21.08 Kwintet Instrumentów Dętych  Todo Art Trio
28.08 Wwartet Smyczkowy Altra Volta

Wolność Czytania - rusza wielka zbiórka książek

14 tysięcy - tyle książek udało się zebrać w zeszłym roku na akcję Wolność Czytania. Czy w tym roku uda się po raz kolejny pobić rekord? Całkiem możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że to już 6. edycja Wolności Czytania, a impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Książki, czasopisma, wydawnictwa pisane brajlem i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta:

Urząd Miasta Rynek 1
Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8
oraz wszystkie filie Biblioteki
Muzeum przy ul. Powstańców 25

Zbiórka prowadzona jest do 14 września w wyżej wymienionych punktach oraz w dniu imprezy, 15 września, na ulicy Jagiellońskiej. Darczyńców książek oraz wszystkich pozostałych entuzjastów szeroko pojętej literatury zapraszamy
15 września na ulicę Wolności oraz Jagiellońską. W programie  tegorocznej edycji Wolności Czytania znajdą się między innymi: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką, spotkania autorskie czy Żywa Biblioteka.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Turniej w grę Dobble - 29.07

Centrum Integracji Międzypokoleniowej serdecznie zaprasza na pierwszy z serii turniejów w grę karcianą Dobble. Najbliższa odsłona turnieju odbędzie się w piątek 29.07. Udział może wziąć każdy, wcześniejsze zapisy nie są wymagane. Dobble to towarzyska gra karciana o prostych zasadach i niezwykle emocjonującym przebiegu. Każdy z graczy otrzymuje zestaw kart, na których znajdują się różne symbole. Na dwóch kartach zawsze występuje jeden symbol wspólny – celem uczestników jest jak najszybsze dostrzeżenie go. Banalne? Owszem – dzięki łatwym regułom w Dobble mogą z powodzeniem grać całe rodziny, rewelacyjnie się przy tym bawiąc. Rozgrywka jest dynamiczna, ekscytująca i pełna niekontrolowanych wybuchów śmiechu. Centrum Integracji Międzypokoleniowej organizuje w wakacje dwa turnieje w Dobble. Pierwsza edycja odbędzie się 29 lipca, druga – 30 sierpnia. Turnieje odbędą się na plaży, która w wakacje funkcjonuje na podwórku przy ul. Dąbrowskiego 7 lub – w przypadku niepogody – w sali widowiskowej siedziby CIM. Start o godzinie 12:00, zakończenie przewidziane jest na godzinę 15:00. Na zwycięzców czekają nagrody.

"Goła baba" w Sztygarce: monodram Joanny Szczepkowskiej - 29.07

Chorzowski Teatr Ogrodowy trwa w najlepsze. 29 lipca o godzinie 19.00 na scenie w Magazynie Ciekłego Powietrza wystąpi Joanna Szczepkowska - polska aktorka filmowa oraz teatralna. Napisany przez nią monodram "Goła baba" to raczej monokomedia, która podbija serca widzów w Polsce i poza jej granicami od 1997 roku. Szczepkowska wciela się w dwie kobiety, sceniczne rywalki. Pierwsza jest idealistką, zawód traktuje jak powołanie, a od publiczności wymaga skupienia. Druga stanowi uosobienie szmiry i bezczelności, sięga po prymitywne dowcipy i beznadziejny pospieszny striptiz. Przy takim pojedynku publiczność nie może pozostać bierna: odgrywa swoją rolę w spektaklu. Więcej informacji: http://www.chto.pl/

tekst: Joanna Szczepkowska
reżyseria: Agnieszka Glińska
scenografia: Magdalena Maciejewska
na scenie: Joanna Szczepkowska
czas trwania: 75 minut

Wejściówki są dostępne w sieci ticketportal http://www.ticketportal.pl/podujatie_search.asp?id=22237 oraz w recepcji Sztygarki (tel. 32 249 59 92)

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

2.08 godz. 14.00 Koncert i warsztaty zespołu gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej Claret Gospel


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

2.08 godz. 10.00-12.00 Wakacyjne zabawy plenerowe w „Bibliotece pod Chmurką” w ogrodach SDK (zabawy plenerowe oparte na ciekawych historiach z książek)


Miejska Galeria Sztuki MM

1-29.08 Skośni - wystawa malarstwa Eugena Bednarka, wernisaż 1.08 godz. 17.00


 CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć