Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 33/2016
2016-08-25

DYŻUR RADNEGO

01.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Piotr Wróblewski


AKTUALNOŚCI

Bilans niedzielnej nawałnicy
Bilans nawałnicy, która w niedzielę 21 sierpnia przeszła przez Chorzów to ponad 50 powalonych drzew, 17 zniszczonych samochodów i 4 uszkodzone budynki (2 budynki mieszkalne przy ul. Sobieskiego i Pogodnej, budynek administracji Szpitala Specjalistycznego i budynek Szkoły Podstawowej nr 1. Uszkodzone zostały także ogrodzenia: kościoła pw. św. Antoniego, cmentarza od strony ul. Starego Zdroju oraz Szpitala Specjalistycznego. W kilku miejscach drzewa zostały wyrwane z korzeniami, co uszkodziło chodniki i jezdnie – wszystkie drogi są jednak przejezdne. Trwa jeszcze szacowanie strat, ale kwota wyniesie na pewno kilkaset tysięcy złotych. Prace zakończyła już Straż Pożarna, obecnie pracują jeszcze miejskie służby miejskie porządkujące teren.

Tyrolka i siłownia plenerowa – nowe atrakcje na Batorym
Plac zabaw w Chorzowie Batorym na rogu ulic Długiej i Trzynieckiej przeszedł metamorfozę. Zjazd linowy, dwie zjeżdżalnie czy nowa karuzela to tylko kilka spośród nowych urządzeń, które pojawiły się na odmienionym obiekcie. Nowe podłoże syntetyczne oraz piaskowe, placyki i alejki, trzy podwójne urządzenia siłowni plenerowej, a także świeże trawniki i krzewy czy nowe ławki z pewnością umilą pobyt w tym miejscu nie tylko dzieciom, ale także ich opiekunom. Plac zabaw oddano do użytku 19 sierpnia, całkowity koszt inwestycji wyniósł 296 585 zł.

We wrześniu rusza IV edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa
Już we wrześniu ruszy czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Tym razem mieszkańcy zdecydują na co wydać 2 mln 640 tys. zł. Podczas głosowania wyłonionych zostanie 8 inwestycji (po jednej dla każdego okręgu). Od 1 do 15 września będzie można składać wnioski na propozycje, etap ten poprzedzą spotkania informacyjne we wszystkich dzielnicach. Na nich chorzowianie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo wypełnić wniosek, jak skutecznie promować swój pomysł – namówić sąsiadów do głosowania. We wrześniu otwarty zostanie punkt informacyjny w Chorzowskim Centrum Kultury, w czasie trwania BO działać będzie dyżur telefoniczny oraz mailowy. Aby ułatwić głosowanie i zwiększyć transparentność BO, w połowie sierpnia wystartuje także specjalna strona internetowa. Za jej pomocą będzie można nie tylko złożyć wniosek i oddać głos, ale także sprawdzić na jakim etapie są realizowane inwestycje. W mieście pojawią się także urny do głosowania: wnioski i karty będzie można złożyć również w tradycyjnej, papierowej formie. Głosowanie potrwa od 3 do 14 października. Wyniki poznamy pod koniec października, a realizacja zadań nastąpi w 2017 roku.

Budżet Obywatelski. Spotkania informacyjne:
26.08 Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59, godz. 17.30
29.08 Klub Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Pokolenie”, ul. Młodzieżowa 29, godz. 17.30
31.08 Centrum Inicjatyw Społecznych, ul. 3 Maja 18, godz. 17.30

Wolność Czytania - wielka zbiórka książek
Jak co roku w wakacje z chorzowskich domów masowo znikają książki. Mieszkańcy biorą bowiem udział w zbiórce literatury, organizowanej w ramach akcji Wolność Czytania. Wszystkie przekazane przez chorzowian egzemplarze trafiają na wielki kiermasz. 15 września przy ul. Jagiellońskiej na przechodniów czekać będą stoiska z bezpłatnymi książkami. Wymiana domowych biblioteczek odbywa się w Chorzowie już po raz 6. W zeszłym roku na kiermasz trafiło ok. 14 tysięcy egzemplarzy. Książki, czasopisma, wydawnictwa pisane brajlem i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta:
Urząd Miasta Rynek 1


Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8
oraz wszystkie filie Biblioteki
Muzeum przy ul. Powstańców 25


Zbiórka prowadzona jest do 14 września w wyżej wymienionych punktach oraz w dniu imprezy, 15 września, na ulicy Jagiellońskiej. Darczyńców książek oraz wszystkich pozostałych entuzjastów szeroko pojętej literatury zapraszamy 15 września na ulicę Wolności oraz Jagiellońską. W programie tegorocznej edycji Wolności Czytania znajdą się między innymi: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką oraz spotkania autorskie. Po raz pierwszy odbędzie się także Żywa Biblioteka, czyli projekt dający możliwość wypożyczenia tzw. "żywych książek" - osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat.


Letnie Koncerty Promenadowe
W ramach Letnich Koncertów Promenadowych na terenie kompleksu Sztygarka przy ul. Piotra Skargi 34                w najbliższą niedzielę, tj.: 28.08 można posłuchać muzyki klasycznej.  Koncert  Kwartetu Smyczkowego          Altra Volta rozpocznie się o godzinie 18.00, wstęp wolny.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ
Kazik zagra w chorzowskim Skansenie - 27.08
Pod koniec sierpnia w chorzowskim Skansenie już po raz drugi odbędzie się Festiwal Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca”. Festiwal odbędzie się w dniach 27 - 28 sierpnia, w godzinach 16.00 – 21.00. To świetna okazja do poznania bliżej repertuaru tego artysty oraz zachęcenia twórców i miłośników piosenki satyrycznej do kultywowania tego nurtu. Poza częścią konkursową (o której szczegółach przeczytać można na stronie internetowej skansenu), na festiwalu nie zabraknie też świetnych koncertów. W sobotę 27.08 w Górnośląskim Parku Etnograficznym wystąpi Kazik Staszewski wraz z Kwartetem ProForma, zaś dzień później, 28.08 będzie można posłuchać koncertów zespołu Raz Dwa Trzy, FM Kwardat oraz Pawła Zajdka. Pierwszy dzień festiwalu poprowadzi Adam Złotorowicz, drugi – Artur Andrus. Bilety na Festiwal w cenie 25 zł za jeden dzień oraz 40 zł za dwa dni. Dostępne w kasach Muzeum oraz na Ticketpro i punktach sprzedaży dostępnych na stronie http://www.ticketpro.pl/jnp/gdzie-kupic-bilety/

Hajduckie Dożynki - 27.08
27 sierpnia na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Niedźwiedziniec” w Chorzowie odbędzie się kolejna edycja Hajduckich Dożynek. W programie imprezy znajdą się między innymi gry i zabawy dla dzieci, występ orkiestry dętej oraz koncert zespołu muzycznego. Wstęp wolny.
Wielki piknik na 40. urodziny schroniska - 3.09
Ogromny tort urodzinowy dla wszystkich gości, bezpłatne porady weterynaryjne i pokazy z udziałem psa przewodnika - między innymi takie atrakcje czekają na tych, którzy 3 września, między godziną 10:00 a 16:00 pojawią się na boisku na rogu ulic Gałeczki i Astrów w Chorzowie. Eko-piknik odbędzie się tam w związku z okrągłym jubileuszem – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie obchodzi w tym roku swoje 40. urodziny. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników czworonogów. Dzieciaki z przedszkola nr 12 przyprowadzą ze sobą psa, który jest nie tylko przewodnikiem, ale i… terapeutą. Podczas całej imprezy prowadzony będzie bazarek z rękodziełem. Dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz chorzowskiego schroniska. – Obecnie w naszym schronisku znajduje się około 130 zwierząt – psów i kotów. Zwierzaki są zaszczepione, odrobaczone i wysterylizowane. Czekają tylko na nowe domy. Adopcja musi być przemyślana, jednak z całą pewnością jest to decyzja, która bardzo uszczęśliwi obie strony – tak pupila, jak i nowego właściciela – przekonuje Stanisława Psonka, dyrektor chorzowskiego schroniska. Piknik swoim recitalem uświetni Jacek Silski. Nie zabraknie też darmowego poczęstunku i food trucków oraz atrakcji dla najmłodszych: warsztatów graffiti, loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami i dmuchańców. Urodziny Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Jednocześnie przypominamy, że w każdy sierpniowy weekend schronisko zaprasza na dni otwarte, podczas których można wyprowadzić psiaka na spacer.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 5
29.08 Wakacje w Skansenie CHCK/SDK
31.08 Dyskoteka dla dzieci na zakończenie wakacji.

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59
28.08 godz. 16.00-19.00 Festyn Dzielnicowy Ogród SDK
29.08 godz. 10.00-13.00 Lato w Skansenie
04.09 godz. 16.30-21.00 Festyn dzielnicowy Pnioki

Miejski Dom Kultury „Batory”, ul. Stefana Batorego 6                                                                                                 
27.08 Hajduckie Dożynki ROD Niedźwiedziniec

Miejska Galeria Sztuki MM
1-29.08 Skośni - wystawa malarstwa Eugena Bednarka


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć