Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 35/2016
2016-09-09

RADA MIASTA

KOMISJE

12.09  godz. 7.30 Komisja Rewizyjna
13.09  godz. 15.00 Komisja Zdrowia

 

DYŻUR RADNEGO

15.09 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radna Małgorzata Błaszczyńska


AKTUALNOŚCI

  

Lodołamacze 2016 nagrodzeni

7 września podczas Śląskiej Regionalnej Gali XI edycji konkursu Lodołamacze nagrodzono pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ideą konkursu Lodołamacze jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, a także ich integracja oraz stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Tytułowi „Lodołamacze” to ludzie, firmy i instytucje angażujące się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Wśród laureatów tegorocznej edycji nie zabrakło firm z Chorzowa. W kategorii „Otwarty rynek” I miejsce i statuetkę otrzymał Limathernm Components Sp. z o.o. z Chorzowa, zaś w kategorii „Instytucja” II miejsce zdobył Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski z Chorzowa.  – Cieszymy się, że chorzowskie firmy zostały nagrodzone. Świadczy to o tym, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie tylko opłaca się przedsiębiorcom, ale jest również szansą na znalezienie posady osobom, które z przyczyn zdrowotnych mają mniejsze możliwości konkurowania z osobami zdrowymi – zapewnia Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju. Chorzowskim Lodołamaczom 2016 serdecznie gratulujemy.

Prologis Park Chorzów zakończył kolejną inwestycję

Nowe miejsca pracy i napływ dużych firm do Chorzowa. Firma Prologis Polska 6 września dokonała uroczystego otwarcia swojej najświeższej inwestycji na terenie Prologis Park Chorzów – budynku DC5 o powierzchni użytkowej 16 tys. m2. Tym samym park logistyczny w Chorzowie osiągnął pełną funkcjonalność z 250 tys. m2 powierzchni pod wynajem. Jest to największy obiekt tego typu w Polsce. Najnowszy budynek stworzony w standardzie Small Business Unit to najwyższa jakość wykonania i możliwość dopasowania się do wymogów klienta – zachwala kierownictwo firmy. Obiekt powstał w pół roku, dziś został oficjalnie otwarty, a udało się skomercjalizować już 60% jego powierzchni. - Od dziesięciu lat, czyli od czasu kiedy Prologis rozpoczął swoją działalność w naszym mieście, współpraca układa się wzorowo, o czym świadczą wspólne inwestycje drogowe, czy rozwiązania transportu publicznego - zapewnia Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju. –Życzę firmie dalszego dynamicznego wzrostu, do czego mogą się przyczynić tereny leżące w bezpośredniej bliskości Prologic Park Chorzów, które miasto przygotowało pod tego typu inwestycje. Rozbudowa całego kompleksu została zakończona, ale żywię nadzieję, że to nie koniec inwestycji firmy Prologis w naszym mieście - dodaje.

Uwaga, remont jezdni łącznic DTŚ w rejonie ul. Dąbrowskiego

8.09 rozpoczęte zostały roboty związane z renowacją nawierzchni łącznic pomiędzy drogą wojewódzką nr 902
(Drogową Trasą Średnicową) i ul. Dąbrowskiego dla relacji:

1. z kierunku Świętochłowic,
2. w kierunku Katowic.

Na czas prowadzenia robót ww. odcinki jezdni zostaną wyłączone z ruchu pojazdów.

W związku z powyższym wyznaczone zostaną objazdy:

- z kierunku skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i łącznic drogi wojewódzkiej nr 902 (z kierunku Świętochłowice i w kierunku Katowic) w kierunku Katowic: ul. Dąbrowskiego (z kierunku centrum) - ul. Armii Krajowej - al. BoWiD lub ul. Dąbrowskiego (z kierunku ul. Armii Krajowej) - droga wojewódzka nr 902
(kier. Świętochłowice) - ul. Żołnierska (w Świętochłowicach) - droga
wojewódzka nr 902 (kier. Katowice),

- z kierunku drogi wojewódzkiej 902 (z kierunku Świętochłowic) w kierunku ul. Armii Krajowej: droga wojewódzka nr 902 - al. BoWiD.

Prace realizowane będą przez okres ok. 3 dni.

Jednocześnie informujemy, że przywrócony zostanie ruch w ciągu ul.Bałtyckiej na odcinku pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Wolności oraz w ciągu łącznicy drogi wojewódzkiej nr 902 (DTŚ) prowadzącej z kierunku ul. Dąbrowskiego w kierunku Świętochłowic.

Małżeńskie rekordy: diamentowe i żelazne gody w USC

Jaka jest recepta na długi i szczęśliwy związek? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością znają bohaterowie tych zdjęć. Dziś w chorzowskim Urzędzie Stanu Cywilnego 9 par świętowało z okazji 60- oraz 65-lecia swojego małżeństwa. Szanowni małżonkowie odebrali specjalnie na tę okazję przygotowane medale z wizerunkiem św. Floriana, dyplomy oraz kwiaty. Wszystkim obecnym dziś w USC parom serdecznie gratulujemy. Jeśli zaś chodzi o wspominany na początku przepis na długie małżeństwo – kilka par uchyliło nam dziś rąbka tajemnicy:

Pani Weronika i Pan Józef: „Aby żyć ze sobą tak długo, trzeba przede wszystkim bardzo się kochać. Ważne jest też zaufanie do drugiej osoby i bycie tolerancyjnym.”
Pani Wirginia i Pan Wacław: „Dla nas zawsze na pierwszym miejscu była miłość, zgoda, wyrozumiałość oraz ustępliwość.”
Pani Indegarda i Pan Józef : „Podstawa to wzajemny szacunek oraz oczywiście miłość. Nie bez znaczenia jest uśmiech i dobry humor - my zawsze staraliśmy się jak najczęściej do siebie uśmiechać.”
Pan Maksymilian i Pani Anna: „Związek małżeński zawarliśmy 21 lipca – 65 lat temu i dziś obchodzimy tak zwane żelazne gody.  Moja żona jest niestety chora i nie mogła przybyć do dziś na nasz wspólny jubileusz, ale zawsze może liczyć na moją opiekę, ponieważ bardzo ją kocham. Tak długi staż małżeński zawdzięczamy miłości i temu, że często jeden drugiemu ustępuje.”

Jak żyje się w Chorzowie? Akturalizacja programu rewitalizacyjnego

W której dzielnicy Chorzowa żyje się dobrze, a gdzie konieczne są zmiany? Co powinno być priorytetem w wydatkach miasta? Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która pomoże określić kierunki i działania rewitalizacyjne w mieście. W ramach aktualizacji lokalnego programu rewitalizacji przeprowadzone zostaną także konsultacje społeczne z mieszkańcami oraz warsztaty dla podmiotów współpracujących z miastem.

Kliknij w link i wypełnij ankietę: https://www.interankiety.pl/i/QLxjB1GN

Aktualizacja programu umożliwi miastu oraz innym podmiotom ubieganie się o środki finansowe na rewitalizację. Badanie jest częścią projektu "CUMA - Projekt Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży w Chorzowie wspierającego  ożywienie gospodarcze i społeczne zrewitalizowanego Rynku i jego otoczenia” , współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014- 2020


Chorzowska Policja Konna zaprasza dzieci na konkurs

Chorzowska Policja Konna zaprasza najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w ekologicznym konkursie. W programie będą mogły wziąć udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. W ramach wydarzenia dzieci wybiorą się na wycieczkę do policyjnej stajni oraz wezmą udział w konkursach – przedszkolaki w plastycznym, zaś uczniowie szkół podstawowych w specjalnym quizie. Dla najzdolniejszych dzieci przewidziano nagrody, które ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zgłoszenia będą przyjmowane drogą elektroniczną na adres prewencja@chorzow.ka.policja.gov.pl do 15 grudnia - o udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Termin jednodniowych warsztatów dla poszczególnych grup będzie ustalany indywidualnie.

Sukcesy akrobatów chorzowskiej Sokolni w Zielonej Górze

Międzynarodowy Turniej Winobranie w Zielonej Górze rozpoczął w ubiegły weekend sezon akrobatyczny w Polsce. Podczas wydarzenia świetnie spisali się zawodnicy chorzowskiej Sokolni, trenujący pod okiem Renaty Firak. Wszyscy sportowcy wrócili do domu z medalami:


1. Klasa Senior – dwójka mieszana Julia i Wojtek brązowy medal
2. Klasa Junior 13-19 – trójka żeńska Magda, Marta, Emilia złoty medal
3. Klasa Junior 12-18 dwójka mieszana Julia i Marcin – złoty medal
4. Klasa Age 11-16 – dwójka mieszana Weronika i Bartek złoty medal
5. Klasa Age 11-16 – trójka żeńska Agata, Wiktoria, Wiktoria – złoty medal

Naszym akrobatom serdecznie gratulujemy kolejnych sukcesów i trzymamy kciuki za udany sezon!

 

Mieszkańcy wskazują inwestycje - ruszył 4. Budżet Obywatelski Chorzowa

Wystartowała 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Od 1 do 15 września chorzowianie składać będą propozycje inwestycji na przyszły rok. - Dzięki poprzedniej edycji w mieście powstał m.in. street workout park (Chorzów Batory), w trakcie projektowania jest także górka do zjazdów zimowych (Klimzowiec). Mamy nadzieję, że nowa odsłona Budżetu Obywatelskiego przyniesie kolejne ciekawe projekty – wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. Głosowanie na najlepsze inwestycje potrwa od 3 do 14 października. Zwycięskie 8 projektów poznamy już pod koniec października. Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Chorzowie to nie tylko większa pula pieniędzy (w tym roku wyniesie ona 2 640 000 zł), ale także nowe narzędzia do monitorowania inwestycji. Realizację zwycięskich projektów śledzić będzie można na stronie www.bo.chorzow.eu, na prośbę mieszkańców organizowane będą także dodatkowe spotkania konsultacyjne z architektami i urzędnikami. – Zmiany mają zwiększyć transparentność całej procedury oraz zacieśnić współpracę miasta z wnioskodawcami podczas realizacji projektów – podkreśla Prezydent Chorzowa.

Szczegóły na stronie: www.bo.chorzow.eu
 


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

Food trucki i zniżki w restauracjach - rusza 10. edycja Chorzowskich Smaków - 9.09

Food trucki po raz pierwszy zaparkują pod chorzowską estakadą. W centrum miasta serwowane będą nie tylko tradycyjne burgery, ale także dania kuchni włoskiej i azjatyckiej. Przy 20 samochodach ze smakołykami powstanie strefa chilloutu i kącik dla maluchów. Food trucki w centrum Chorzowa staną na cały weekend, ale zlot warto odwiedzić już w piątek. 9 września przed urzędem miasta odbędą się pokazy kulinarne w wykonaniu chefów: Remigiusza Rączki i Przemysława Błaszczyka (finalisty programu Top Chef). Na scenie pojawią się także barmani, którzy zdradzą tajniki sztuki serwowania drinków. Start o godz. 15.00.
Wydarzenie zainauguruje 10. edycję konkursu Chorzowskie Smaki. Restauracje, bistra i kawiarnie ponownie wezmą udział w kulinarnej rywalizacji. W tym roku po raz pierwszy wybrana zostanie najlepsza pizza w mieście, poznamy także najsmaczniejsze danie wegetariańskie. Nie zabraknie kategorii: „danie główne” i „na słodko”, a mieszkańcy wybiorą Lokal Roku 2016. Chorzowskim Smakom towarzyszyć będą 50% zniżki na konkursowe dania. Wykaz lokali, w których będzie można zjeść za pół ceny znajduje się na stronie internetowej www.chorzowskiesmaki.pl. Głosy oddawać będzie można od 9 września do 9 października w lokalach gastronomicznych w Chorzowie oraz elektronicznie (www.chorzowskiesmaki.pl).


XXI Międzynarodowy Koncert Wspomnień - 9.09

Miejski Dom Kultury Batory przy ul. Stefana Batorego 6 oraz Zespół Wokalny Na Szlaku serdecznie zapraszają na XXI Międzynarodowy Koncert Wspomnień „I znów jesteśmy razem”. Podczas imprezy na scenie będzie można zobaczyć między innymi zespoły Na Szlaku czy Gwar, muzyków z Bułgarii czy Harcerski Zespół Artystyczny Słoneczni. Koncert odbędzie się 9 września o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej MDK Batory.

56. Krajowa Wystawa Psów Rasowych - 10.09

10 września na Stadionie „Skałka” w Świętochłowicach odbędzie się  56. Krajowa Wystawa Psów Rasowych organizowana przez chorzowski oddział Związku Kynologicznego w Polsce.  Podczas finału imprezy 3 zwycięskie psy zostaną uhonorowane medalami, nie zabraknie też nagród pieniężnych oraz takich dla najmłodszego oraz najstarszego zgłoszonego psa. Ponadto wszystkie zgłoszone do konkursu szczenięta otrzymają specjalne rozety. Bilety będzie można nabyć w dniu wystawy, w kasach przed stadionem. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.
„Tenor na placu” czyli koncert bardzo nietypowy – 11.09
11 września o godzinie 18.00 na Placu Matejki przy Parafii św. Antoniego z Padwy będzie można posłuchać niezwykłego koncertu. „Tenor na placu” to właściwie happening angażujący wszystkich odbiorców. Koncert odbędzie się na… jednym z balkonów przy Placu Matejki, a muzycy orkiestry będą stopniowo włączać się do gry. Tak odbiorcy koncertu, jak i przypadkowi przechodnie, wraz z rozwojem wydarzeń staną się częścią profesjonalnego koncertu. Wykonawcami będą Kameraliści Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg, którzy zaprezentują najpiękniejsze arie operowe oaz pieśni neapolitańskie w wykonaniu solisty Sylwestra Targosza-Szalonka. Wstęp wolny, zapraszamy!

Slow Festiwal - 11.09

W niedzielę 11 września w chorzowskim skansenie odbędzie się Slow Festiwal. Imprezę poprowadzi Witold Szwedkowski, nie zabraknie kuchni wegetariańskiej, koncertów oraz ciekawych prelekcji i warsztatów. Program festiwalu prezentuje się następująco:

Strefa A (scena):

13:00 – 14:30 Waldek Rychły (Kwartet Jorgi) z zespołem
16:00 – 17:30 Sambor Dudziński
18:50 – 20:00 Same Suki

Strefa B (warsztaty):

13:00 – 14:15 Dzikie rośliny jadalne w przestrzeni miasta – Witek Szwedkowski
17:00 - 18:30 Joga Śmiechu – Piotr Bielski
12:00 – 18:00 Kiermasz książek antykwarycznych - Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
12:00 – 18:00 Czytelnia Pod Sówką, czyli podróżujący regał, na którym znajdują się polecane przez Bibliotekę książki dla dzieci i młodzieży. Wokół czytelni tworzymy przestrzeń twórczą, gdzie słowa odgrywają główną rolę - Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach.
12:00 -13:00 Pokaz dla dzieci „Ale kwas" - Bio Bazar Huta Baildon
13:30 – 14:30 Pokaz „Kuchenne tajemnice" - Bio Bazar Huta Baildon
13:00 – 14:30 Warsztaty malowania ślimaków

Prelekcje:

16:00-16:30 Żywot człowieka nieśpiesznego – dr hab. Anna Gomóła
15:00–15:30 Śląsko-Zagłębiowskie Szwendania Okoliczne – Paweł Graja

Wstęp: 20zł normalny, 12zł ulgowy. Bilety do nabycia na miejscu, w dniu imprezy.

Eksperymenty z dźwiękiem w SDK - 12.09

12 września  Starochorzowski Dom Kultury przy ul. Siemianowickiej 59 zaprasza wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, na widowisko „Dźwięki w zasięgu ręki  i inne eksperymenty ze sztuką” . W programie znajdą się między innymi: animacje muzyczne, taneczne, teatralne, plastyczne oraz spotkanie z „Laboratorium Pana Korka”, który będzie wykonywać widowiskowe eksperymenty, pozwalające nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć
i dotknąć dźwięk.

Żywa Biblioteka, ogrom literatury i spektakle - Wolność Czytania 2016 - 15.09

Wolność Czytania 2016 zbliża się wielkimi krokami. Póki co mieszkańcy Chorzowa biorą udział w zbiórce książek. Wszystkie przekazane przez chorzowian egzemplarze trafiają na wielki, pełen literatury kiermasz. 15 września przy ul. Jagiellońskiej na przechodniów czekać będą stoiska z bezpłatnymi książkami. Wymiana domowych biblioteczek odbywa się w Chorzowie już po raz 6. W zeszłym roku na kiermasz trafiło ok. 14 tysięcy egzemplarzy.
Książki, czasopisma, wydawnictwa pisane brajlem i audiobooki zbierane są w kilkunastu punktach na terenie miasta:

Urząd Miasta Rynek 1
Miejski Dom Kultury „Batory” ul. St. Batorego 6
Chorzowskie Centrum Kultury ul. Sienkiewicza 3
Starochorzowski Dom Kultury ul. Siemianowicka 59
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Lompy 13
Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą przy ul. Sobieskiego 8
oraz wszystkie filie Biblioteki
Muzeum przy ul. Powstańców 25

Zbiórka prowadzona jest do 14 września w wyżej wymienionych punktach oraz w dniu imprezy, 15 września, na ulicy Jagiellońskiej. Darczyńców książek oraz wszystkich pozostałych entuzjastów szeroko pojętej literatury zapraszamy 15 września na ulicę Wolności oraz Jagiellońską. W programie  tegorocznej edycji Wolności Czytania znajdą się między innymi: giełda książki, inscenizacje i spektakle teatralne, zajęcia animacyjne związane z książką oraz spotkania autorskie. Po raz pierwszy odbędzie się także Żywa Biblioteka. Co ktyje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą? Żywa Biblioteka działa jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie ją wypożyczyć. Jest jednak  jedna, znacząca różnica - w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są akceptowane, stykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik ma możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń na temat danej grupy z rzeczywistością. Dla uczniów jest to doskonała lekcja tolerancji oraz przełamywania stereotypów. Dzięki chorzowskiej żywej bibliotece będzie można dowiedzieć się między innymi jak się czuje obcokrajowiec, co jada weganin, czy jak wygląda szkoła przetrwania bezdomnego. Serdecznie zapraszamy nie tylko bibliofilów.

Chorzów Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

 

09.09 godz. 18.00 Spektakl Muzyczny – Jak nie my, to kto?

10.09 godz. 19.00 Jachna Tarwid Karch – z projektem sundial                                                  

11.09 godz. 16.00 Spektakl dla dzieci „Trzej Muszkieterowie”                                               

11.09 godz. 18.00 Tenor na placu – koncert przy Parafii św. Antoniego                             

13.09 godz. 18.00 Spektakl Stary klamor w dziadkowym szranku                                      

15.09 godz. 19.00 Z cyklu +21 Koncert ORGANEK                                                                              

15.09  - wystawa w ramach Wolność Czytania

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

1-30.09 godz. 8.00-18.00 Zapisy na zajęcia w SDK
09.09 godz. 19.00 Kino na leżakach/Galeria na strychu
10.09 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych/Galeria na strychu
10.09 godz. 16.00-22.00 Festyn Dolina Górnika
12.09 godz. 17.00 Dźwięki w zasięgu ręki i inne eksperymenty ze sztuką                          

15.09 godz. 11.00-18.30 Wolność czytania – Biblioteka pod chmurką

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

09.09 godz. 17.00 XXI Międzynarodowy Koncert Wspomnień
10.09 godz. 09.00 Turniej Historycznych Gier Strategicznych
10.09 godz. 19.00 II Festiwal Jazz&Literatura                                                                     

11.09 godz. 12.00 Slow Festival – koncerty/warsztaty/spotkania                                        

14.09 godz. 17.00 Spotkanie w Klubie Promocji Poetyckich                                                      

15.09 godz. 10.00 Wolność Czytania


Miejska Galeria Sztuki MM

5-26.09 Marian Knobloch- malarstwo, wystawa jubileuszowa 45-lecia pracy twórczej


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć