Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 40/2016
2016-10-13

RADA MIASTA

KOMISJE

19.10 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
                                                                                                                                       
DYŻUR RADNEGO

20.10 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Tomasz Krawczyk


AKTUALNOŚCI

4. Budżet Obywatelski Chorzowa - trwa głosowanie

3 października ruszyło głosowanie na inwestycje zaproponowane przez mieszkańców miasta w ramach 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Głosować na wybrane inwestycje można elektorniczne, za pośrednictwem strony internetowej https://bo.chorzow.eu/glosowanie-budzet.html lub tradycyjne - wrzucając kartę z głosami do jednej z kilkunastu urn na terenie miasta (lista urn: https://bo.chorzow.eu/ ).

Poniżej prezentujemy 7 prostych zasad głosowania, które z pewnością ułatwią cały proces:
1. Głosować może każdy mieszkaniec bez ograniczeń wiekowych oraz osoba spoza Chorzowa po uprzednim wpisaniu się do bazy PESEL w Urzędzie Miasta (pokój 220 i 222) lub w Punkcie Informacyjnym.
2. Głosujący ma do rozdania 5 punktów. Można więc wesprzeć 1-5 projektów. Głosować można tylko raz.
3. Mieszkańcy mogą głosować na projekty ze wszystkich okręgów, niezależnie od miejsca zamieszkania.
4. Głosować można internetowo na stronie https://bo.chorzow.eu/glosowanie-budzet.html lub wrzucając formularz do jednej z 11 urn (lista urn: https://bo.chorzow.eu/ )
5. Formularze znajdują się przy urnach stacjonarnych. Możliwe jest również odebranie w Urzędzie Miasta (pokój 222) większej ilości formularzy, np. aby zebrać głosy wśród sąsiadów. Wystarczy zadzwonić dzień wcześniej do UM i uzgodnić ilość formularzy.
6. Aby głos był ważny, należy wypełnić wszystkie pola na karcie do głosowania (zasady głosowania - http://bit.ly/2dMBXkf )
7. W każdym okręgu wygrywa 1 projekt z największą ilością punktów.

Miejski Dzień Edukacji Narodowej w ChCK

13 października w Chorzowskim Centrum  Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbyły się obchody Miejskiego Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji  Prezydent Miasta Chorzów przyznał 39 nagród wyróżniającym się w pracy wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej nauczycielom i dyrektorom. - Przed nami trudny rok pełen zmian. Jestem jednak przekonany o tym, że chorzowscy pedagodzy i nauczycyciele jak zwykle świetnie poradzą sobie z nowymi wyzwaniami - zapewniał podczas uroczystości Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Wiesław Ciężkowski. - To dzięki ciężkiej pracy naszych nauczycieli od lat chorzowskie szkoły znajdują się w czołówce placówek w aglomeracji. Kiedy porównuję obraz naszych szkół i przedszkoli sprzed 20 lat z tym dzisiejszym, najlepiej widzę jak ogromny krok naprzód udało nam się wykonać - dodał. W trakcie uroczystości zostały również wręczone akty stopnia nauczyciela mianowanego pedagogom, którzy w czasie letniej sesji egzaminacyjnej zdali egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Pedagodzy złożyli uroczyste ślubowanie.

I Sesja Młodzieżowej Rady Miasta 2016

12 października w Dużej Sali Posiedzeń Urzędu Miasta w Chorzowie odbyła się pierwsza w tym roku Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Chorzów.

Nowe miejsce dla młodych w Chorzowie – rusza projekt CUMA

Doradztwo zawodowe, warsztaty artystyczne i spotkania z ciekawymi ludźmi – to tylko wstępny zarys, tego co będzie działo się przy ul. Wolności 3. Szczegółowy program CUM-y ustalą młodzi chorzowianie, którzy już wkrótce „przejmą” prawie 200 - metrowy lokal w centrum miasta. – Naszym celem jest aktywizacja młodych mieszkańców Chorzowa i skupienie ich aktywności wokół nowopowstającej przestrzeni rynku. – wyjaśnia Andrzej Kotala Prezydent Chorzowa. – To jak CUMA będzie wyglądać i co będzie się w niej działo ustalimy podczas konsultacji z młodzieżą. Chcemy, żeby nowy obiekt spełniał ich oczekiwania i stał się miejscem, w którym młodzi rozwijać będą swoje zainteresowania – dodaje prezydent. Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży (CUMA) to projekt pilotażowy realizowany przez Chorzów w ramach konkursu „Modelowa rewitalizacja miast”. Miasto otrzymało na ten cel dotację z Ministerstwa Rozwoju w wysokości 880 tys. zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia to: 977 730,00 zł. 11 października w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca projekt, podczas której nagrodę odebrał Michał Hadryś z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie – autor zwycięskiego projektu na logo CUMY.

Rekord niskiego bezrobocia w Chorzowie

- Tak niskiego bezrobocia nie było w Chorzowie od conajmniej 16 lat – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju Marcin Michalik. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w mieście wynosi obecnie 7,4%.  Oznacza to, że liczba osób bezrobotnych po raz pierwszy spadła poniżej 3 tysięcy osób.  Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy  w Chorzowie zarejestrowanych jest 2 931 osób, w tym 1 660 kobiet i 1 271 mężczyzn. - Niska stopa bezrobocia w mieście ma oczywiście związek z ogólnopolską tendencją wzrostu zatrudnienia. Spadek liczby bezrobotnych to także efekt nowych inwestycji dających miejsca pracy, takich jak np. rozbudowa parku logistycznego Prologis – dodaje wiceprezydent Michalik. Chorzów może pochwalić się także jedna z najniższych stóp bezrobocia wśród sąsiednich miast. Wyższy procent odnotowują: Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Bytom oraz Piekary Śląskie. Niższy stosunek osób bezrobotnych w odniesienie do osób aktywnych zawodowo mają jedynie Katowice i Ruda Śląska.

Konferencja: „Choroby układu sercowo – naczyniowego - profilaktyka”

11 października w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się konferencja: „Choroby układu sercowo – naczyniowego  - profilaktyka” zorganizowana przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi i Wydział Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencję otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. Gospodarczych Wiesław Raczyński, który przedstawił działania Miasta Chorzów z zakresu ochrony zdrowia, w tym z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.  Zaproszeni eksperci przeprowadzili wykłady na następujące tematy: środowiskowe uwarunkowania chorób układu krążenia, rola lekarza i pielęgniarki POZ w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienie tętnicze w wieku rozwojowym, wpływ przewlekłego stresu na starzenie, wzory żywieniowe w profilaktyce i leczeniu chorób sercowo – naczyniowych, stres, trauma i epigenetyczne zagrożenia chorobami układu krążenia. W ramach konferencji zostały zorganizowane stanowiska edukacyjne oraz bezpłatne warsztaty : „Serce masz tylko jedno”, skierowane do dorosłych, młodzieży i dzieci. Udzielano porad żywieniowych i dietetycznych. Można było m.in. zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi, przeanalizować skład ciała oraz wziąć udział w zajęciach Power Walking i poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

10 lat współpracy z Creil

Wymiany artystyczne, międzynarodowe zawody sportowe czy turnieje brydża – między innymi tym zaowocowała trwająca już 10 lat współpraca z francuskim Creil – jednym z miast partnerskich Chorzowa. 3 czerwca 2006 roku przedstawiciele naszych miast podpisali Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa, zobowiązując się do utrzymywania stałych kontaktów i stwarzania warunków jak najszerszej współpracy mieszkańców w różnych dziedzinach życia. Dzięki staraniom i mocnemu zaangażowaniu wielu osób, miejskie społeczności otworzyły się na inną kulturę i tradycje, chętnie poznając nowych ludzi, ich zainteresowania i obyczaje. Creil i Chorzów od dziesięciu lat współdziałają ze sobą na wielu płaszczyznach. Artyści plastycy prezentują swoją twórczość na terenie obu miast partnerskich, umożliwiając ich mieszkańcom poznanie swojego rodzaju wrażliwości artystycznej. Młodzi sportowcy z Chorzowa i Creil spotykają się na zawodach sportowych, które są doskonałą okazją do sprawdzenia i podniesienia swoich umiejętności na arenie międzynarodowej. Również brydżyści odnaleźli wspólny język, spotykając się na turniejach odbywających się w Creil i w Chorzowie. 6 października, podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, Przysięga Bliźniaczego partnerstwa została odnowiona - Mer Creil Jean - Claude Villemain oraz Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala wyrazili wolę dalszej współpracy.

Kolejne sukcesy akrobatów z Sokolni

W miniony weekend zawodnicy chorzowskiej Sokolni znów pokazali na co ich stać. Grupa około 30 osób wyruszyła do Rzeszowa na Puchar Świata w akrobatyce sportowej i rozgrywany przy nim Międzynarodowy Turniej. Julia Kraj i Wojciech Dackiewicz, czyli seniorzy biorący udział w Pucharze Świata, zajęli 8 miejsce. W turnieju trojka dziewcząt kategorii 13-19: Marta Śrutwa, Magda Rajtor i Emilia Plewnia wywalczyły kolejne złoto . Dwójka mieszana w kategorii 13-19 Julia Fajfur i Marcin Firak zdobyła brąz, zaś Daniel Wichary i Kamila Dytko uplasowali się na 4 miejscu. W konkurencji trójki kobiet kategorii 11-16 trójka w składzie Agata Musioł ,Wiktoria Naczyńska i Wiktoria Wołczańska zdobyły 2 miejsce. W tej samej kategorii dwójka dziewcząt: Karolina Dracz i Paulina Mosielska zakończyły rywalizację na 9 pozycji. W najmłodszej kategorii youth zawodniczki Julia Górny, Natalia Krawczyk i Dorota Burek przywiozły brąz, Anna Słupik ,Milena Koch i Julia Pałys osiągnęły 6 miejsce, a Justyna Wichary, Dominika Świerad i Natalia Bochnak zajęły 7 miejsce. Po raz kolejny serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich trenerom:  Renacie Firak i Pawłowi Kamińskiemu.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Otwarcie nowej siedziby Straży Miejskiej - 14.10

Mundurowi wracają do budynku przy ul. Sobieskiego 3. Przez wiele lat mieściła się tam siedziba chorzowskiej Policji, od najbliższego piątku będzie to adres Komendy Straży Miejskiej. Zabytkowa kamienica przeszła gruntowny remont, który objął m.in.: przebudowę klatki schodowej, zagospodarowanie dziedzińca i wymianę instalacji. Dzięki adaptacji strychu, strażnicy zyskali dodatkowe pomieszczenia na salę konferencyjną i archiwa. Oficjalne otwarcie nowej siedziby Straży Miejskiej w Chorzowie odbędzie się 14 października o godz. 11.00. W samo południe uroczystości przeniosą się do Chorzowskiego Centrum Kultury, przy ul. Sienkiewicza 3, gdzie wyróżnieni strażnicy miejscy odbiorą nagrody i awanse.

Obchody XXV-lecia działalności regionalnej fundacji pomocy niewidomym - 17.10

17 października, między godz. 10.00 a 13.00, w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 zorganizowana zostanie Konferencja Naukowa oraz występ podopiecznych Specjalistycznego Punktu Wczesnej Rewalidacji pt. „Królowa Śniegu.” Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Projekt adresowany jest do środowiska osób niepełnosprawnych, środowiska samorządowego, instytucji wojewódzkich oraz miejskich.

Przygotowania do Wigilii dla Samotnych w Chorzowie - konferencja prasowa, 18.10

Zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą przygotowań do Wigilii dla Samotnych w Chorzowie oraz projektu partnerskiego Fundacji „Wolne Miejsce” i polonii brazylijskiej. Spotkanie dla mediów odbędzie się 18 października o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta w Chorzowie (Mała Sala Sesyjna). W konferencji wezmą udział m.in. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Mikołaj Rykowski z Fundacji „Wolne Miejsce” oraz przedstawiciele polonii w Brazylii, którzy odwiedzają właśnie Śląsk. Do Chorzowa przyjadą potomkowie Polaków, którzy wyemigrowali do Brazylii przed I Wojną Światową. Dziś w Brazylii żyje już piąte pokolenie, które nadal kultywuje polskie tradycje i język. Fundacja "Wolne Miejsce" zorganizowała dla nich tegoroczne „Śniadanie wielkanocne”, które odbyło się w Cruz Machad (65% populacji miasta stanowią potomkowie polskich emigrantów).  Spotkanie w Brazylii rozpoczęło projekt "Most do Kraju Przodków”, którego częścią jest przyjazd przedstawicieli polonii na Śląsk.

35-lecie Klubu Seniora działającego przy parafii św. Jadwigi – 18.10

18 października o godzinie 15.00 w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie przy ul. Wolności 51 odbędzie się msza święta z okazji 35-lecia Klubu Seniora działającego przy parafii. Po mszy w dużej sali Domu Parafialnego przy ul. Chrobrego 17 członkowie klubu organizują otwarte spotkanie, podczas którego przy kawie i poczęstunku będzie można bliżej poznać jego historię.


Nowa wystawa w chorzowskim Muzeum – 19.10
 

„We fiolecie jej do twarzy… Chorzowskie kostiumy Barbary Ptak” – to nazwa nowej wystawy, którą od 19 października będzie można oglądać w Muzeum w Chorzowie. Ekspozycja ma na celu przybliżenie postaci i twórczości Barbary Ptak – urodzonej w Chorzowie kostiumolog, autorki kostiumów do ponad 200 sztuk teatralnych i filmów. Efekty jej pracy można było oglądać między innymi w filmach „Nóż w wodzie”, „Perła w koronie” czy „Faraon”. Na wystawie zaprezentowane zostaną chorzowskie wątki w biografii oraz twórczości artystki – zwłaszcza projekty przygotowane dla Teatru Rozrywki. Na wystawie nie zabraknie przestrzeni warsztatowej dla dzieci. Wernisaż odbędzie się 19.10 o godzinie 17.00, zaś ekspozycję będzie można oglądać do lutego 2017 r.

38. Dni Techniki Chorzowa - 20.10

20 października o godz. 12.00 w Starochorzowskim Domu Kultury, przy ul Siemianowickiej 59 odbędzie się konferencja w ramach XXXVIII Dni Tenchniki Chorzowa. Przedsiębiorcy, naukowcy i specjaliści wygłoszą referaty oraz poprowadzą panel dyskusyjny. Temat przewodni tegorocznych Dni Techniki to "Chorzów - procesy centro twórcze".


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
13.10 godz. 18.00 wernisaż wystawy Satysfakcja Adama Lempy                                 
16.10 godz. 11.00 Z cyklu Rodzinne Niedziele: Minionki Rozrabiają
16.10 godz. 18.00 Czesław Jakubiec Comedy: Muzyka Żartem Śpiewana
17.10 godz. 19.00 koncert Teresy Werner
18.10 godz. 19.00 Drum Fest 2016: Kinga Głyk
19.10 godz. 18.00 Redutowe spotkania z satyrą i poezją „Rodzinka”
20.10 godz. 19.00 musical Bodo


Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

14.10 godz. 19.00 Kino na leżakach: New York, New York
15.10 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych: Bystry Bill
18.10 godz. 9.00 Festiwal Otwartych Serc
19.10 godz. 15.00 i 19.00 Dzień Seniora
20.10 godz. 12.00 Dni Techniki NOT

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

13.10 godz. 19.00 II Festiwal Jazz i Literatura: koncert Matusik i Ghostman
14.10 godz. 19.00 II Festiwal Jazz i Literatura: koncert Marcin & Bartłomiej Oleś Duo
18.10 godz. 10.00 spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
19.10 godz. 18.00 Spotkanie uczestników Chorzowskiego Klubu Rowerowego


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć