Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 42/2016
2016-10-27

RADA MIASTA

KOMISJE

03.11 godz. 16.00 Komisja Kultury i Sportu

DYŻUR RADNEGO

03.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Grzegorz Krzak


AKTUALNOŚCI

Medale dla prof. Alicji Ratusznej i prof. Jerzego Zioły

27 października podczas 28. Sesji Rady Miasta wręczono medale „Za zasługi dla miasta Chorzowa” inicjatorom i twórcom Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, pracownikom Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Alicji Ratusznej i prof. zw. dr hab. Jerzemu Ziole. - W imieniu swoim i profesora Jerzego Zioły chciałam podziękować za to wyróżnienie - mówiła prof. Alicja Ratuszna. Profesor podkreśliła, że dzięki utworzeniu ŚMCEiBI Chorzów stał się prawdziwym miastem akademickim. - Nie tylko kształcimy młodzież, ale współpracujemy z otoczeniem. Profesor zaznaczyła, że takiej aparatury, jaką może pochwalić Centrum, nie ma nigdzie w Europie. Dodała, że zależy jej na lepszej promocji ŚMCEiBI. - Spowoduje to, że młodzież będzie chciała tutaj studiować, a nie wyjeżdżać. Cieszymy się, że Chorzów nas tak serdecznie przyjął. Mam nadzieję, że przy państwa wsparciu obiekt ten będzie się mógł rozwijać – dodała.

Duży sportowy sukces ZSS nr 1 w Chorzowie

I miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 5 i II miejsce dla Gimnazjum Sportowego nr 11 w województwie, w rywalizacji sportowej o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty za rok szkolny 2015/2016 – Zespół szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego jest jedną z najlepszych szkół sportowych w województwie. Na sukces szkoły złożyła się przede wszystkim ciężka praca uczniów oraz pedagogów podczas licznych zawodów. Podczas Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej pływackie drużyny dziewcząt z gimnazjum oraz ze szkoły podstawowej zajęły 1 miejsce, drużyna chłopców ze szkoły podstawowej – 2 miejsce, zaś chłopców z gimnazjum – 3. Warto dodać, że w ZSS nr 1 uczy się 3 medalistów z Mistrzostw Polski w Pływaniu: Oskar Cieśla jest Mistrzem Polski w 200 m stylem motylkowym, Mateusz Dubas jest Mistrzem Polski w 200 m stylem klasycznym oraz Wicemistrzem Polski w 400 m stylem zmiennym, zaś Szymon Kubik – Wicemistrzem Polski 14-letnich Juniorów w 200 m stylem klasycznym. Jeśli chodzi o sukcesy najmłodszych uczniów szkoły, to jest to 1 miejsce 2- oraz 3-klasistów w finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Turnieju Gier i Zabaw. Uczniowie klas 2 to Inga Miłoszewska, Julia Wiernich, Julia Gruca, Agata Długi, Piotr Operchalski, Łukasz Zaczyk, Maciej Dusza i Paweł Copa, zaś uczniowie klas 3 – Izabela Skorupa, Jonasz Bogumid, Zuzanna Pilecka, Kamil Holeczek, Alan Kasperek, Jakub Kresnel i Iga Trychta. Maciej Sowiński oraz Arkadiusz Hopek są Mistrzami Chorzowa oraz Mistrzami Regionu w grze w szachy, zaś w finale wojewódzkim szkołą zajęli 6 miejsce (na 2,5 tysiąca szkół). Jeśli chodzi o lekkoatletykę w szkole podstawowej, to grupa dziewcząt zajęła 1 miejsce w województwie oraz 6 miejsce w Polsce w sztafetowych biegach przełajowych. Wiktoria Dworaczek, Ewelina Kołodziej, Roksana Masarczyk, Agnieszka Sojka, Emilia Lendzik, Wiktoria Sobol oraz Marta Szymanek zajęły 3 miejsce w województwie w czwórboju lekkoatletycznym. Wszystkim uczniom oraz nauczycielem, którzy przyczynili się do ogromnego sukcesu serdecznie gratulujemy!

Jubileusz 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 8 w Chorzowie

Za nami jubileusz 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie. Uroczystości rozpoczęły się 21 października mszą świętą w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza. Następnie uczniowie oraz nauczyciele przeszli do MDK Batory, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości jubileuszowych – przedstawienie historii szkoły, przemówienia i życzenia gości, występy uczniów i absolwentów, teatr cieni ze spektaklem pt. „Kalejdoskop”. Po południu i wieczorem siedzibę szkoły odwiedzili emerytowani nauczyciele oraz absolwenci. Niektórzy z gości spotkali się po raz pierwszy po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Podczas spotkań można było zobaczyć filmy z dawnych lat, zdjęcia zgromadzone przez szkołę i udostępnione przez absolwentów oraz stare szkolne kroniki i albumy. Impreza była objęta Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Chorzów.

Jubileusz 25-lecia szkoły Katolickiej w Chorzowie

Między 26 a 29 października w Chorzowie odbywać się będzie jubileusz 25-lecia Szkoły Katolickiej. Celem projektu jest integracja środowiska absolwentów, aktualnych uczniów, ich rodzin oraz osób zainteresowanych rozwojem placówki. Zaprezentowane zostaną sukcesy z okresu 25 lat działalności.

HARMONOGRAM

26.10
- uroczysta Msza św. w kościele św. Jadwigi
- ChCk Jubileuszowe spotkanie z okazji 25-lecia „Katolika”
- Spotkanie z foyer z prezentacją okolicznościowych wydawnictw jubileuszowych

27.10
- siedziba szkoły – podsumowanie konkursów organizowanych przez Zespół Szkół SRKAK

28.10
- kompleks Sztygarka – Galeria Straż Pożarna – finisaż wystawy fotografii Pawła Dyllusa – absolwenta szkoły, operatora filmowego
kompleks Sztygarka – Sala pod wieżą – projekcja filmów dokumentalnych Anny i Remigiusza Sowów nt. Afryki – absolwenci szkoły

29.10
- Park Śląski Chorzów – Bieg Rodzinny (Gra miejska)
- SDK – koncert absolwentów
- SDK – bal absolwentów
Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp wolny.

Duże zmiany dla chorzowskich rowerzystów

W czwartek 20 października na Dużej Sali Posiedzeń w Urzędzie Miasta Chorzów odbyły się konsultacje z rowerzystami. Miasto przygotowuje się do dużego projektu unijnego związanego ze ścieżkami rowerowymi oraz systemem rowerów miejskich. W Chorzowie pojawi się 45 stacji rowerowych, na każdej z nich stanie 10 rowerów. W okolicach Centrum Przesiadkowego zlokalizowany zostanie duży punkt Park & Ride, na którym rowerzyści będą mogli bezpiecznie i pod zadaszeniem „zaparkować” swoje dwa kółka. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Podczas konsultacji rowerzyści mogli dowiedzieć się więcej m.in. o polityce rowerowej miasta, planowanych ścieżkach rowerowych oraz systemie rowerów miejskich w Chorzowie. Spotkanie miało charakter otwarty, rowerzyści mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami oraz sugestiami.

Żelazne, diamentowe i szmaragdowe gody w USC

20 października w chorzowskim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyły się Żelazne, Diamentowe oraz Szmaragdowe Gody.  W związku z jubileuszami 55-, 60- oraz 65-lecia małżeństwa, 10 par odebrało z rąk Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali specjalne dyplomy i medale oraz kwiaty. Wszystkim jubilatom serdecznie gratulujemy.

Przystanki na trasie tramwaju nr 6 nabrały kolorów

Graffiti z wężem, papugą, świnką morską… Murowane przystanki na trasie tramwaju nr 6 znów nabrały kolorów. Podróż do Bytomia stała się przyjemna dla oka za sprawą 3. edycji Dziecięcej Galerii Przystankowej. Dzieciaki z chorzowskich szkół podstawowych i miejskich domów kultury brały udział w konkursie plastycznym, którego hasłem przewodnim był „Mój pupil”. Teraz prace 6 małych artystów zdobią wiaty przystankowe na trasie tramwaju nr 6 w kierunku Bytomia. Dziecięce malunki w miejską przestrzeń przeniósł profesjonalny grafficiarz z grupy NieTak. W piątek 21 października 16 wyróżnionych oraz nagrodzonych dzieci wybrało się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem.

Ruszają obchody Europejskiego Dnia Seniora

Szybkość i nieuchronność zmian demograficznych w światowym społeczeństwie zmusza nas do baczniejszego spojrzenia na potrzeby ludzi starszych. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 600 milionów ludzi powyżej 60 roku życia. Większość z nich będzie zamieszkuje kraje rozwijające się, w tym Polskę. Wychodząc naprzeciw tym faktom  przygotowany został program wydarzeń, które wpisują się w obchody Europejskiego Dnia Seniora. - Zaplanowaliśmy wydarzenia artystyczne, wykłady lekarzy specjalistów, prezentację nowej oferty dla uczestników programu „Chorzów 60+” - wylicza Magdalena Sekuła, Pełnomocnik Prezydenta ds. Aktywizacji Społecznej. - W tej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie chodzi jednak tylko o to, by skorzystać z tych atrakcji, ale by pokazać jak ważną rolę pełnią seniorzy w życiu każdej społeczności, zwrócić uwagę na ich problemy - dodaje. W ramach obchodów zaplanowano m.in. koncert Ireny Santor, galę programu „Chorzów 60+”, warsztaty artystyczne. Pełna oferta znajduje się w załączonym plakacie. Więcej informacji na www.centrum.chorzow.eu i na facebook’u Chorzów dla Seniora.

Rekordowa ilość głosów w Budżecie Obywatelskim

Mamy rekord - w 4. Budżecie Obywatelskim Chorzowa zagłosowało prawie 9000 osób – dokładnie 8809. Porównując - w pierwszej edycji swój głos oddały 2 823 osoby, zaś rok temu głosów było o połowę mniej niż teraz. Obecnie wprowadzamy ostatnie głosy - wyniki zostaną opublikowane już w środę 26.10. Zachęcamy do bacznego obserwowania strony https://bo.chorzow.eu/

Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury przyznane

W sobotę 22 października w Teatrze Rozrywki zainaugurowany został nowy Rok Kulturalny 2016/2017. Podczas uroczystości Miejskiej Inauguracji Roku Kulturalnego nastąpiło ogłoszenie tegorocznych laureatów nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Tegoroczni laureaci to redaktor Krzysztof Knas, tancerz Tomasz Mich, aktor Artur Święs i muzyk Adam Wagner. Gratulujemy! Nagroda, przyznawana w kategorii osiągnięć twórczych i w kategorii upowszechniania kultury, ma charakter prestiżowy - jej laureatem można zostać tylko jeden raz. Nagrodzeni otrzymują miniaturę słynnej rzeźby fontannowej Teodora Kalidego „Chłopiec z Łabędziem”, wykonaną przez Stanisława Pietrusę. W części artystycznej gali wystąpił Zespół Pectus.

II Memoriał Kmiecików za nami

22 października w hali MORiS odbył się memoriał dziennikarzy Brygidy i Dariusza Kmiecików oraz ich syna Remigiusza. Rodzina zginęła w 2014 roku w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy. Dariusz Kmiecik uwielbiał grać w piłkę nożną, dlatego właśnie na sportowo jego bliscy, przyjaciele i znajomi uczcili pamięć rodziny. W tym roku wydarzenie zorganizowane zostało w Chorzowie. Zadecydowały o tym względy rodzinne - dziennikarz właśnie tu się wychowa, trenował piłkę nożną u Gerarda Cieślika, chodził na mecze Ruchu. W Chorzowie zagrały między innymi drużyny TVN, TVP, Gazety Wyborczej, Polsatu, Urzędu Miasta Chorzów czy Urzędu Miasta Katowice. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Jednostki Wojskowej Agat, drugie - TVP. Specjalne gratulacje dla naszych - zespół UM Chorzów również stanął na podium zajmując trzecie miejsce.

Październik w chorzowskim Muzeum

23.10, o godz. 12.00 w ramach tradycyjnego cyklu Muzyczne Poranki odbył się koncert XXVI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Tym razem można było wysłuchać arii operowych i pieśni m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, i M. Karłowicza. Z kolei 26 października o godz. 17.00 muzeum zaprosiło na kolejny wykład
z cyklu „Wokół Chorzowa” – towarzyszący powstaniu monografii miasta. Tym razem prelekcję wygłosił dr. Ryszarda Kurka. Temat: „Chorzowskie hutnictwo rolnicze (1945–1958)”.

W Chorzowie ruszyło nowe kino – Grajfka!

Grand Kinematograph, Colosseum, Apollo, Roxy, Nowość, Pionier, Union. Teraz pora na Grajfkę! 25 października w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbyło się uroczyste otwarcie kameralnego, a zarazem nowoczesnego kina. Grajfka mieści 40 widzów, a w jej programie każdy znajdzie coś dla siebie. Większość biletów będzie kosztować 5 zł. Repertuar, który będzie można znaleźć na stronie www.kino.chck.pl zawiera filmy, które niedawno miały swoje światowe premiery – te ambitne, ale i te lżejsze. Dla koneserów kina przygotowane zostały również cykle tematyczne (Klub Filmowy Grajfka). Nie zabraknie również cyklu dla najmłodszych kinomanów (SMYK) oraz takiego dla fanów polskiego filmu (Kino PL). Grajfka została wyposażona w nowoczesną aparaturę pozwalającą  na projekcję filmów w formacie 3D oraz w aparaturę audio gwarantującą najwyższą jakość przestrzennego dźwięku.

W sumie na terenie dzisiejszego Chorzowa działało kilkanaście kin. Pierwszy tego typu obiekt został otwarty w 1907 r. przy obecnej ul. Jagiellońskiej. Właścicielem kina, w którym mieścił się fotoplastykon, był Johann Poralla. Na przestrzeni lat w Chorzowie pojawiały się nie tylko klasyczne kina, ale także np. kino szkolne, które działało w obecnym Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. J. Śniadeckiego przy ul. św. Piotra 1, czy kino zakładowe „Energetyk” dla pracowników Elektrowni Chorzów przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnimi czasy w kino przeistaczała się sala widowiskowa Chorzowskiego Centrum Kultury. Teraz w ChCK ruszyło kino z prawdziwego zdarzenia. Grajfka jest pierwszym na Górnym Śląsku kinem działającym w ramach sieci kin społecznych „Kino za rogiem”. Inicjatywa ta skupia  około czterdziestu kameralnych sal  w całym kraju.

Ważna dla Chorzowa współpraca badawczo-naukowa

25 października zostało zawarte trójstronne porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Andrzejem Kotalą, Rektorem Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzejem Kowalczykiem i dyrektorem Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii Grzegorzem Szpyrką o współpracy badawczo naukowej i dydaktycznej. Efektem porozumienia będzie Centrum Badawczo – Rozwojowe, dzięki któremu zostanie wykorzystany potencjał intelektualny pracowników Szpitala i Uniwersytetu poprzez utworzenie  zespołów naukowo eksperckich, przy wykorzystaniu laboratoriów Uniwersytetu Śląskiego oraz sprzętu Pracowni Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej, a zwłaszcza radiofarmaceutyków. Dla szpitala projekt ten niesie korzyści w postaci rozwoju naukowego pracowników, co zaowocuje podwyższeniem poziomu diagnostyki i leczenia. Porozumienie podniesie prestiż miasta.

Znamy wyniki 4. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

Znamy już 8 inwestycji, które zwyciężyły w 4. Budżecie Obywatelskim Chorzowa. Są to:

Centrum: Wykonanie nawierzchni tartanowej i naprawa ogrodzenia na boisku przy
ul. Ks. Opolskiego

Klimzowiec: Modernizacja pomieszczeń biblioteki przy ul. Ryszki 11

Batory 1: Remont i modernizacja oświetlenia przy ul. Trzynieckiej/Długiej

Batory 2: Zrealizowanie turnieju koszykówki dla dzieci i młodzieży (streetball)

Chorzów II: Modernizacja przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem ul. Katowickiej
i 3 Maja na Flocie

Cwajka: Modernizacja placu zabaw i budowa siłowni plenerowej u zbiegu ulic Niedurnego
i 11 Listopada

Chorzów Stary: Modernizacja Placu Piastowskiego: rozbudowa placu zabaw, wygrodzenie śmietnika i budowa ścieżki do pomnika

Maciejkowice: Budowa odcinka ul. Słowików od posesji przy ul. Słowików nr 11 do
ul. Głównej

Wyniki zostały oficjalnie ogłoszone 26.10 podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Placu Piastowskim - miejscu, w którym w ramach 4. Budżetu Obywatelskiego Chorzowa w 2017 roku powstanie m.in. plac zabaw. Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie https://bo.chorzow.eu/wyniki-2017.html

Darmowy kurs samoobrony dla kobiet

Urząd Miasta Chorzów, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Chorzów zapraszają do wzięcia udziału w IX edycji programu „Samoobrona kobiet”. Celem programu jest włączenie mieszkańców miasta do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez zapoznanie kobiet uczestniczących w kursie z podstawowymi informacjami z zakresu wiktymologii i prewencji kryminalnej, ćwiczenie wybranych elementów samoobrony – kształtowanie właściwych postaw i zachowań w sytuacjach zagrożenia, minimalizacja strachu w stanach zagrożenia, odpieraniem ataku oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej oraz zapoznanie z umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy. Zajęcia kursu samoobrony kobiet będą odbywać się w sali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie przy ulicy Odległej 5. Program rozpocznie się 26 października, a zakończy 16 grudnia. Zajęcia odbywać się będą w środy i w piątki w godzinach 18.00 – 19.30. Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną na adres: e-mail: zk@chorzow.eu po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Uwagi:
1. Liczy się kolejność zgłoszeń;
1. Przewidywana liczba uczestniczek kursu samoobrony – 35 osób;
2. Szczególnie zapraszamy do udziału kursie samoobrony kobiet kandydatki, które będą uczestniczyć w zajęciach po raz pierwszy.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Finał kunkursu Chorzowskie Smaki 2016 - 27.10

Zmagania restauracji w konkursie kulinarnym Chorzowskie Smaki 2016 dobiegły końca. Przypominamy, że ocena przebiegała dwutorowo: klienci wypełniając ankiety oraz oddając głos elektronicznie wskazywali "Lokal Roku 2016". W tym samym czasie specjalnie powołana Kapituła kosztowała i oceniała dania konkursowe w kategoriach: danie wegetariańskie, danie główne, na słodko oraz pizza. Już jutro, 27 października, o godzinie 18.00 w Chorzowskim kinie Grajfka (w budynku CHCK), przy ulicy Sienkiewicza 3 podczas gali finałowej, dowiemy się kto został zwycięzcą tej jubileuszowej, 10. edycji Chorzowskich Smaków! Na wszystkich Laureatów czekają statuetki stylizowane na charakterystyczną "kulinarną żyrafę" oraz nagrody o wartości 2000 zł.

Nowe radiowozy i konie policyjne dla chorzowskiej komendy - 28.10

W piątek 28 października o godz. 11 przy Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie przy ul. Legnickiej 1 odbędzie się uroczyste przekazanie policjantom 5 nowych radiowozów oraz 2 koni policyjnych. Ze względów bezpieczeństwa młode konie – Wan i Kasur – już teraz znajdują się na posterunku chorzowskiej policji konnej przy ul. Siemianowickiej 103. Koszt sprowadzenia policyjnych koni do Chorzowa wyniósł 32 tysiące zł, z czego dofinansowanie Miasta wyniosło 30 tysięcy. Pozostałe 2 tys. zł przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Flotę chorzowskiej policji zasilą 2 oznakowane pojazdy marki Kia oraz 3 oznakowane Ople Corsa. Łączny koszt 5 radiowozów to 269 tys. zł, z czego 134,5 tys. zł pokryło Miasto, a drugie 134,5 tys. zł – Komenda Główna Policji w Warszawie.

Gala Programu "Chorzów 60+" - 30.10

W niedzielę 30 października o godz. 16.00 w Chorzowskim centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się Gala Programu 60+. Prezentacja nowej ulotki programowej, pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu Studia Musicalowego Step Tomasza Micha czy wręczenie statuetek w Plebiscytach "Aktywny 60+" oraz "Firma Przyjazna Seniorom" - między innymi to znajdzie się w programie imprezy. Na zakończenie będzie można wysłuchać koncertu pt. "Hity Broadway'u" w wykonaniu czterech solistek Nairy Ayvazayan, Marty Dobrowolskiej, Anny Jakiesz-Błasiak oraz Katarzyny Wysłuchy. Bilety w cenie 20 zł normalny oraz 15 zł z kartą programu Chorzów 60+ do nabycia w kasach ChCK.

Wszystkich Świętych - objazdy, darmowa komunikacja miejska i wzmożone kontrole przy cmentarzach - 31.10-1.11

W związku z nadchodzącym okresem Wszystkich Świętych, Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie informuje, że od 31 października (poniedziałek, godziny poranne) do 1 listopada (wtorek, godziny wieczorne) wprowadzone zostaną następujące zmiany organizacji ruchu w sąsiedztwie cmentarzy:


1. Rejon cmentarza (przy kościele św. Ducha) przy ul. Dąbrowskiego: wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. Omańkowskiej do rejonu węzła drogowego drogi wojewódzkiej nr 902 (Drogowa Trasa Średnicowa),
2. Rejon cmentarza przy ul. Janasa: wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na ul. Janasa na odcinku od skrzyżowania z ul. Opolską do skrzyżowania z ul. 3-go Maja,
3. Rejon cmentarza (przy kościele św. Józefa) przy ul. Mariańskiej: wprowadzenie zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania z ul. św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Janasa.
Ponadto zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice:
1. Ul. Drzymały – odcinek od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do bramy cmentarza,
2. Ul. Cmentarna – odcinek od skrzyżowania z ul. Hajducką do skrzyżowania z ul. Urbanowicza,
3. Ul. Kalusa – cały przebieg ulicy.
W ciągu ulicy Kordeckiego w ww. okresie wprowadzony zostanie jednokierunkowy ruch pojazdów prowadzony z kierunku ulicy Hajduckiej w kierunku ulicy Częstochowskiej.

W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, KZK GOP zachęca do skorzystania z komunikacji miejskiej. We wtorek 1 listopada, pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi liniami KZK GOP za darmo. Jak co roku przygotowane zostały również ułatwienia w dojeździe do cmentarzy. Autobusy i tramwaje pojadą częściej, zostaną także uruchomione dodatkowe linie, które będą kursować w Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Będzinie, Knurowie oraz Czeladzi. Cmentarze w naszym mieście połączy linia C7.

Podczas tegorocznego dnia Wszystkich Świętych planowana jest oczywiście akcja policyjna "Znicz 2016". Działania policji ruchu drogowego będą polegały na:
- dążeniu do utrzymania płynności ruchu z wykorzystaniem ręcznej regulacji ruchem włącznie;
- eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych uczestników;
- reagowaniu na kierujących, którzy nie używają oświetlenia zewnętrznego pojazdu;
- udzielaniu informacji zainteresowanym o czasowych zmianach organizacji ruchu
   i miejscach parkingowych wokół cmentarzy;
- kontrolowaniu samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązywania ograniczeń 31.10 w godz.18.00-22.00 oraz 01.11 w godz.08.00-22.00.

W związku z 1 listopada zadania dla służby prewencji będą polegały w największym stopniu na:
- zapewnieniu bezpieczeństwa osób zwiedzających cmentarze,
- nawiązanie współpracy z administratorami cmentarzy oraz przedstawicielami Państwowej Inspekcji Handlowej i Strażą Miejską celem eliminacji problemu handlu kwiatami i zniczami
pochodzącymi z kradzieży, przez kontrolę legalności posiadanego towaru, szczególnie przy pojawieniu się nowych osób sprzedających i oferujących towar po niskich cenach;
- dokonaniu kontroli terenu przyległego i samych cmentarzy przed dniem Święta Zmarłych pod kątem kradzieży elementów ozdobnych nagrobków;
- wzmożeniu legitymowania osób i kontroli bagaży w rejonach cmentarzy oraz parkingach samochodowych.

W okresie dnia Wszystkich Świętych służby kryminalne skupią się przede wszystkim na:
-zintensyfikowaniu działań operacyjnych jak i prewencyjnych pod kątem patrolowania usytuowanych  parkingów oraz dróg dojazdowych do cmentarzy i centrów handlowych
(w okresie poprzedzających wszystkich Świętych);
- nasileniu legitymowania kierowców, pasażerów oraz użytkowników pojazdów, z których zachowania wynikać będzie iż prowadzą oni obserwację osób lub mienia, a także młodych osób, które poruszać się będą wzdłuż ciągu zaparkowanych pojazdów bez wyraźnie określonego celu;
- prowadzeniu obserwacji w rejonach przystanków komunikacji miejskiej ze zwróceniem uwagi na kradzieże rozbójnicze i kieszonkowe.

Funkcjonariusze straży miejskiej w ramach rutynowych służb wynikających z harmonogramu będą w szczególności patrolować okolice cmentarzy. W zakresie zadań tych patroli znajdą się przede wszystkim  działania prewencyjne, zapobiegające czynom zabronionym, związanym ze świętem. Dodatkowo zostaną zorganizowane 3 wspólne patrole policji i straży miejskiej. Do zadań tych patroli będzie należało zapobieganie aktom dewastacji i kradzieży na terenie cmentarzy oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby. Działania te będą realizowane jeszcze przed 01.11. W dni święta, jak co roku, organizowana jest akcja "Znicz", w której oprócz funkcjonariuszy policji weźmie udział również 6 strażników miejskich. Będą oni pełnić służbę przy cmentarzach wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego, zapewniając bezpieczeństwo uczestnikom ruchu.

II Chorzowska Jesień Chóralna - 3.11

3 listopada o godz. 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbędzie się II Chorzowska Jesień Chóralna. W koncercie wystąpią:

Chór mieszany LUTNIA
Chór mieszany GWIAZDA
Młodzieżowy Chór Rozrywkowy DAFNE
Chór Mieszany SERAF
Roztańczeni seniorzy z Chorzowa

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach ChCK. Więcej informacji i rezerwacja biletów:
natalia@chck.pl, tel. 32 349 78 84

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
28.10 godz. 18.00 Koncert Ireny Santor
29.10 godz. 20.00 Jazz&Beyond Zahar Fresco Óuartet                      
30.10 godz. 11.00 Spektakl dla dzieci „Alicja w Krainie Czarów”
30.10. godz. 16.00 Gala Programu Chorzów 60+

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

28.10 godz. 17.00 Rewizor Spektakl w Gwarze Śląskiej
29.10 godz. 18.00 Przystań Nr 1 „Przystań dla kultury”


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć