Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 45/2016
2016-11-17

RADA MIASTA

KOMISJE

21.11 godz. 15.00 Komisja Edukacji
21.11 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
22.11 godz. 15.00 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
22.11 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
23.11 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki

DYŻUR RADNEGO

24.11 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Łazikiewicz


AKTUALNOŚCI

Rondo im. gen. Sosabowskiego - uroczystość nadania imienia

10 listopada miały miejsce uroczystości związane z nadaniem rondu u zbiegu ulic Strzelców Bytomskich i Styczyńskiego imienia generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego (od 1927 roku, jeszcze w randze podpułkownika, był dowódcą II batalionu 75 Pułku Piechoty stacjonującego w ówczesnej Królewskiej Hucie). Podczas uroczystości zagrała wojskowa orkiestra, odsłonięta została także pamiątkowa tablica.

XV Bieg Niepodległości za nami

10 listopada odbył się XV Chorzowski Bieg Niepodległości, organizowany przez Klub Miłośników Historii Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka. Wynosząca 3 km trasa była pętlą prowadzącą przez okolice 3 pomników: Matki z dzieckiem w Parku Róż, Harcerza przy ul. Gałeczki oraz Pamięci Chorzowskich Żydów w Parku pod Kasztanami. Przy każdym pomniku uczniowie zatrzymywali się i recytowali wiersze. Bieg zakończył występ chóru oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Uczestnicy biegu otrzymali także okolicznościową gazetę wydaną przez liceum.

Wystawa Eugeniusza Helberta „21 kartek… z kajecika…”

W piątek 11 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „21 kartek… z kajecika…” autorstwa Eugeniusza Helberta. Prace warszawskiego artysty zostaną w Chorzowie do końca roku. Eugeniusz Helbert to fotograf prasowy, dydaktyk, aktualnie związany z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Jest członkiem Fotoklubu RP, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. „21 kartek… z kajecika…” to jego najnowsza wystawa. „Cykl zdjęć „z kajeciku”, to praktycznie pojedyncze realizacje, nie powiązane ze sobą przyczyną, czy skutkiem, w charakterze bardziej przypominające pracę rysownika, czy może nawet poety, który na zasadzie asocjacji z otoczeniem przekłada wizję otaczającego świata, na swój świat wewnętrzny.” - napisała o pracach składających się na ten zbiór Anna Wolska, kurator wystawy „21 kartek… z kajecika…” w Galerii Obok ZPAF w Warszawie. - Forma moich zdjęć, fakt, że wszystkie są czarno-białe, wynika z wizji artystycznej, dzięki temu zmuszają do zastanowienia się nad nimi – tłumaczy Eugeniusz Helbert. - W przypadku „21 kartek… z kajecika…” kolorowe fotografie nie pasowałyby do treści. Teraz realizacje Helberta trafiły do Chorzowa. Wernisaż wystawy „21 kartek… z kajecika…” odbył się w piątek, 11 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury, gdzie prace będzie można oglądać przez tydzień, do 19 listopada. Potem trafią one do Sztygarki, gdzie pozostaną do końca roku.

11 listopada w Chorzowie

Czołgi, transportery oraz historyczne i współczesne wozy bojowe. To wszystko można było zobaczyć 11 listopada w Chorzowie. Pod Szybem Prezydent stanęło prawdziwe militarne miasteczko, na terenie którego można było podziwiać m.in. amerykańskie transportery Halftrack oraz motocykle Indian (najstarsza amerykańska marka motocykli) z okresu II wojny światowej, radzieckie terenówki GAZ, wojskowe samochody Dodge czy brytyjskie motocykle Royal Enfield. W programie imprezy nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych, koncertu piosenki żołnierskiej i harcerskiej, konkursów historycznych z nagrodami oraz wspólnego ogniska. 11 listopada odbyły się także oficjalne obchody rocznicowe, które rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Barbary. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik Powstańca Śląskiego przy Placu Powstańców Śląskich, gdzie złożyli kwiaty.

Nie żyje aktor Jerzy Cnota

10 listopada po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor Jerzy Cnota. Miał 74 lata. Urodził się w Jastrzębiu Zdroju 17 października 1942 roku, jednak to właśnie Chorzów, do którego przeniosła się jego rodzina, uznał za swój dom. Ukończył filologię rosyjską w Krakowie, związał się ze studenckim teatrem 38, był artystą krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Jako aktor filmowy zadebiutował u Juliana Dziedziny. Popularność dał mu udział w śląskich filmach Kazimierza Kutza i Janusza Kidawy. Współpracował także ze Stanisławem Bareją, Jerzym Kawalerowiczem, Stanisławem Jędryką i wieloma innymi reżyserami, pojawiając się przede wszystkim w wyrazistych rolach epizodycznych. Największą popularność przyniosła mu rola zbójnika Gęsiora w serialu „Janosik” Jerzego Passendorfera. Niedawno aktora upamiętniono muralem w podwórzu budynku przy chorzowskiej ul. Wolności 3. Pogrzeb Jerzego Cnoty odbył się w środę 16 listopada o godz. 11.00 na cmentarzu przy ul. Granicznej w Chorzowie Batorym.

Sukcesy Sokolni w Pradze

W sobotę 12 listopada w Pradze odbywały się Otwarte Mistrzostwa Czech w akrobatyce sportowej, na które udali się również zawodnicy Sokolni. Wśród reprezentantów 5 państw chorzowscy akrobaci spisali się bardzo dobrze. W kategorii Master Class trójka dziewcząt Marta Śrutwa, Magda Rajtor i Emilia Plewnia zdobyły złoto. W tej samej  kategorii w konkurencji dwójki mieszane pierwsze miejsce zdobyli Julia Fajfur i Marcin Firak, srebro zdobyli Kamila Dytko i Daniel Wichary, a na piątym miejscu uplasowała się Julia Kraj wraz z Wojciechem Dackiewicz. W kategorii 11-16 Wiktoria Naczyńska, Wiktoria Wołczańska i Agatka Musioł wywalczyły złoto. W konkurencji dwójek mieszanych 11-16 Bartosz Zagała i Weronika Witkowska zajęli 8 miejsce. W kategorii Żaka trójka w składzie Justyna Wichary, Dominika Świerad i Natalia Bochnak zajęła 7 miejsce. Gratulujemy!

Dni Otwarte Centrum Integracji Międzypokoleniowej

Centrum Integracji Międzypokoleniowej istnieje od 8 lutego 2016 roku. Choć w tym czasie koordynatorom placówki udało się osiągnąć sporo, nie zamierzają spocząć na laurach. Stąd pomysł, by zorganizować Dni Otwarte i dotrzeć do kolejnych mieszkańców Chorzowa. Centrum Integracji Międzypokoleniowej to projekt będący częścią Miejskiego Programu Aktywizacji „Aktywny Chorzów” na lata 2016 – 2020. Celem projektu jest między innymi promowanie integracji międzypokoleniowej, aktywizację mieszkańców, szeroko rozumianą promocję zdrowego stylu życia czy organizowanie wydarzeń kulturalnych i społecznych, skierowanych do chorzowian. W ramach swojej działalności, Centrum Integracji Międzypokoleniowej organizuje zajęcia, wolontariat, warsztaty i wykłady dla mieszkańców Chorzowa w różnym wieku, przede wszystkim dla dzieci i rodziców oraz seniorów. Dni Otwarte, które odbędą się w dniach 14-17 listopada, będą okazją, by spotkać się z koordynatorami Centrum Integracji Międzypokoleniowej, poznać ofertę placówki i zapisać się na bezpłatne zajęcia do Chorzowskiej Akademii Seniora, Klubu Malucha czy Chorzowskiej Strefy Wolontariatu. Organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Uczestnicy Dni Otwartych będą mieli również możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz budynku przy ul. Dąbrowskiego 7, gdzie mieści się siedziba Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Neogotycki gmach został wzniesiony pod koniec XIX wieku na potrzeby niemieckiego stowarzyszenia sportowego. Przez wiele lat pełnił również funkcję Miejskiego Domu Kultury. Przygotowana zostanie również wystawa rozmaitych pamiątek, przedmiotów i dokumentów związanych z działalnością prowadzoną na przestrzeni lat w budynku. - Wszyscy, którzy przyjdą nas odwiedzić podczas Dni Otwartych będą mogli nagrać swoje wspomnienia związane z tym miejscem, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w statku, który był symbolem chorzowskiej plaży – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. Dni Otwarte  Centrum Integracji Międzypokoleniowej rozpoczną się w poniedziałek, 14 listopada i potrwają do czwartku, 17 listopada. Udział we wszystkich wydarzeniach i zajęciach jest bezpłatny.

Filozoficzno-fizyczna konferencja w ŚMCEBI

2-dniowe wykłady ekspertów, 12 prezentacji tematycznych, 12 godzin w gronie specjalistów – tak w skrócie zapowiada się konferencja naukowa Copernicus Center, która odbędzie się między 16 a 17 listopada w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, w auli 005. Organizatorami są: Instytut Fizyki, Instytut Filozofii oraz ŚMCEBI. Plan konferencji jest dostępny na stronie http://www.smcebi.us.edu.pl/copernicus-center-smcebi/ oraz na plakacie poniżej.


Dzień Pomocy Społecznej 2016 - znamy laureatów

17 listopada w Chorzowskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Pomocy Społecznej. Impreza miała charakter integracyjny - wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu lokalnego Chorzowa, urzędnicy, pracownicy socjalni zatrudnieni w miejskich instytucjach pomocy społecznej oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych, działających w sferze pomocy społecznej (np. parafie). Podczas spotkania wręczone zostały Nagrody Prezydenta za szczególne osiągnięcia w realizacji polityki społecznej Chorzowa oraz Medale za działalność w dziedzinie społecznej. Nagrody (rzeźba z brązu autorstwa Gerarda Grzywaczyka)  i medale ( z wizerunkiem ks. Franciszka Gębały) mają charakter honorowy.  Lista nagrodzonych osób prezentuje się następująco:
Nagroda w kategorii indywidualnej: Pani Danuta Fabian – za szczególne osiągnięcia w realizacji polityki społecznej Chorzowa, za tworzenie pozytywnego wizerunku pracownika socjalnego, wieloletnie zaangażowanie w działania  podejmowane na rzecz poprawy  sytuacji życiowej osób i rodzin wymagających wsparcia.

Nagroda w kategorii zespołowej: Śląski Bank Żywności  – za szczególne osiągnięcia w realizacji polityki społecznej Chorzowa, skuteczną walkę z problemem niedożywienia wśród  mieszkańców Miasta oraz  propagowanie idei racjonalnego wykorzystania żywności.

Medale  za osiągnięcia w dziedzinie społecznej otrzymali:

Pan Przemysław Banaś – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za podejmowanie działań zmierzających do usamodzielnienia się oraz za wzmocnienie wiary we własne możliwości wśród wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej Nr 2 w Chorzowie.

Pani Wiesława Chmielowiec – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za podejmowanie działań zmierzających do aktywizacji i integracji społecznej osób niesłyszących.

Pan Sebastian Gajdzik – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za zaangażowanie, profesjonalizm i podejmowanie ponadstandardowych  działań.

Pani Beata Jonek - za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za podejmowanie niestandardowych rozwiązań zmierzających do zwiększania się samodzielności podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego w Chorzowie oraz podejmowanie działań integrujących ze społecznością lokalną.

Pani Magdalena Niemiec – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za wieloletnie działania na rzecz poprawy warunków życia wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych w Chorzowie , w tym umożliwianie im powrotu do rodziny własnej lub wychowywania się w rodzinie zastępczej.

Pani Lucyna Pawlik – za osiągnięcia w dziedzinie społecznej, w szczególności za podejmowanie działań zmierzających do usamodzielniania się niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Republika, a także ich aktywizowanie w kierunku podjęcia pracy zarobkowej.

Aspirant Sztabowy Robert Pluta - za osiągnięcia w dziedzinie społecznej,
w szczególności za aktywne uczestnictwo w procesie integracji lokalnej młodzieży polskiej i romskiej, a także organizowanie młodzieży alternatywnych form spędzania czasu wolnego.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Wspólne patrole dzielnicowych Straży Miejskiej i Policji

Od 17 listopada dzielnicowi Straży Miejskiej i Policji będą wspólnie patrolować podległe im rejony na terenie miasta. Pomysł ten ma związek z realizowanym przez Policję od lipca programem MSWiA - „Dzielnicowy bliżej nas”. Cele programu to przede wszystkim zwiększenie aktywności dzielnicowych w kontaktach ze społecznością lokalną w zakresie rozwiązywania problemów dotyczących bezpieczeństwa i porządku prawnego, a także wzrost wiedzy dzielnicowych i kierownictwa na temat problemów mieszkańców w przydzielonych rejonach służbowych oraz sposobów ich rozwiązania . Tego typu działania będą realizowane na terenie Chorzowa co najmniej klika razy w miesiącu.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Konferencja: wsparcie sektora MSP - 18.11

18 listopada o godz. 12.00 w budynku Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych przy ul. 75 Pułku Piechoty 1 odbędzie się konferencja poświęcona wsparciu sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W trakcie konferencji, skierowanej głównie do przedsiębiorców, będzie można zapoznać się z najnowszymi informacjami na temat mechanizmów wsparcia finansowego projektów innowacyjnych. Konferencja jest imprezą w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce jest partnerem konferencji. Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest jego mailowe potwierdzenie do16 listopada na adres invest.chorzow@chorzow.eu

Powitanie słoni w chorzowskim zoo - 19.11

Kiedyś Gina, Kinga, Kizi, Thisiam - teraz pora na Scotta i Neda. Po ponad rocznej przerwie słonie znów zamieszkały w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Przyrodni bracia, po dwudniowej podróży, dojechali z Londynu do Chorzowa. Czują się świetnie. Ned ma sześć lat, Scott jest od niego o rok młodszy. O przeniesieniu tych dwóch młodych słoni indyjskich z ZSL Whipsnade Zoo pod Londynem do chorzowskiego ogrodu zdecydował koordynator gatunku z Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Chorzowskie zoo przygotowało uroczyste powitanie Scotta i Neda. W sobotę 19 listopada w pawilonie edukacyjnym będzie można uczestniczyć w prelekcji na temat słoni. Dodatkowo każdy będzie mógł przynieść prezent dla nowych mieszkańców Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Kosz na owoce wystawiony zostanie w budynku słoni, warto pamiętać, że ulubionym przysmakiem tych zwierząt są banany. Powitanie słoni potrwa od 10 do 14.

Otwarcie sportowego placu zabaw i zabytkowego schronu bojowego w Chorzowie – 19.11

Nietypowy plac zabaw oraz polski schron bojowy z 1936 r. To dwa obiekty, które już w najbliższą sobotę, 19 listopada zostaną oddane do użytku mieszkańców Chorzowa. Obie inwestycje łączy to, że zostały dofinansowane przez grupę CEZ Polska w ramach jubileuszowego programu grantowego "Wyzwalamy energię" z okazji 10-lecia Grupy CEZ w Polsce, do której należy m.in. elektrownia ELCHO w Chorzowie.

O godzinie 10.00 w okolicy Żabich Dołów przy ul. Głównej (mapka poniżej) odbędzie się otwarcie schronu bojowego. W ramach rewitalizacji wojskowego obiektu, z terenu schronu wyniesiono łącznie ponad 200 ton gruzu i śmieci, środek został gruntownie wyremontowany. O godzinie 11.00 między blokami przy ul. Majętnego 8-10 oficjalnie otwarta zostanie „Ścieżka Energii” – czyli sportowy plac zabaw. Mieszkańcy uczestniczyli w projektowaniu urządzeń do zabaw i ćwiczeń oraz przygotowali teren, na którym wyspecjalizowana firma zainstalowała urządzenia. Ścieżka energii to przykład sprawnego „wolontariatu sąsiedzkiego”. Nowy plac zabaw posiada wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa i jest ogólnodostępny. Obiekt, który powstał przy ul. Majętnego 8-10 wzbogaca infrastrukturę sportową w Chorzowie Starym, szczególnie tą przeznaczoną dla najmłodszym. Instalacja ma nie tylko zapewnić świetną zabawę, ale i poprawić sprawność fizyczną dzieci zamieszkałych w okolicy.

17 koncertów w 11 miastach w ramach 11. Festiwalu Gorczyckiego - 19.11

Jedenasty festiwal – jedenaście miast, siedemnaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej i światowej sceny muzycznej. Duża dawka muzyki polskiej oraz, jubileuszowo, arcydzieła Mozarta. Już 18 listopada rusza najważniejszy festiwal muzyczny na Śląsku – Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego. Tegoroczny Festiwal zostanie oficjalnie zainaugurowany 19 listopada w Chorzowie i potrwa do 4 grudnia. W ciągu dwóch tygodni na 17 koncertach w 11 miastach wystąpi plejada znakomitych artystów z kraju i ze świata, wśród których znaleźli się Gabrieli Players, Le Parlement de Musique, Paul McCreesh, Martin Gester, Janusz Wawrowski, Eugénie Warnier, Cracow Singers, Piotr Pławner, Paul Esswood, Marcin Wyrostek, Renata Pokupić, a także stali bywalcy, a zarazem ulubieńcy festiwalowej publiczności – Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia, Aukso, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Camerata Silesia. Co charakterystyczne dla Festiwalu, wielu zagranicznych gości (Paul Esswood, Le Parlement Musique czy Martin Gester) zaprezentuje muzykę polską, na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która od lat – niezmiennie – stanowi trzon festiwalowego programu. Nie zabraknie przy tym jednak arcydzieł literatury światowej na czele z kompozycjami W.A. Mozarta – w 260. rocznicę urodzin i 225. rocznicę śmierci. Festiwalowi towarzyszyć będzie cykl koncertów charytatywnych „śladami Gorczyckiego” odbywających się w Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl


V Wystawa Modeli w MDK – 19.11

19 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13 odbędzie się V Wystawa Modeli Redukcyjnych połączona z konkursem. Impreza jest skierowana do dzieci i młodzieży,  zainteresowanych tworzeniem modeli i dioram, a jej celem jest popularyzowanie modelarstwa, zachęcanie do aktywnej formy spędzania wolnego czasu, rozpowszechnianie  zainteresowania  nauką, techniką i historią, rozwijanie talentów oraz promowanie twórczości dziecięcej i młodzieżowej. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno modelarze indywidualni, jak również zrzeszeni, pod warunkiem dostarczenia wypełnionej karty zgłoszeniowej do sekretariatu MDK do 15 listopada.  Wstęp na imprezę jest wolny. Wystawa jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

 

Konkurs "Taneczne Kompozycje" – 22.11

22 listopada o godzinie 10:00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy 13 odbędzie się konkurs taneczny. Wydarzenie przeznaczone jest dla grup tanecznych w wieku 5-20 lat, działających przy szkołach, przedszkolach, placówkach wychowania pozaszkolnego, domach kultury i stowarzyszeniach, znajdujących  się na terenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W konkursie nie mogą brać udziału szkoły baletowe oraz prywatne szkoły tańca. Udział jest bezpłatny. Do 14 listopada należy złożyć w sekretariacie MDK przy Lompy kompletnie wypełnioną kartę zgłoszeniową. Impreza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
18.11 godz. 19.00 Koncert Krzysztofa Kobylińskiego
19.11 godz. 19.00 Spektakl „Scenariusz dla samotnych kobiet”                  
20.11 godz. 12.00 Spektakl taneczny dla dzieci „Mała Syrenka”
21.11 godz. 18.00 Opera „Carmen” Georges Bizet
22.11 godz. 19.00 Koncert z okazji 25-lecia zespołu Whiskey River
23.11 godz. 19.00 „Albo i nie” Koncert urodzinowy
24.11 godz. 19.00 Gala XVIII Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Promuj Śląsk”

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

18.11 godz. 18.00 „Demon” reż. Marcin Wrona
19.11 godz. 16.00 „Pan Patyk” Smyk czyli strefa Młodych Kinomanów
21.11 godz. 19.00 Wybór spośród trzech filmów Andrzeja Wajdy - z cyklu InterAkcja
24.11 godz. 18.00 „Vera Drake” reż. Mike Leigh
25.11 godz. 19.00 „Moje córki krowy” reż. Kinga Dębska

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

18.11 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika „Tajemnicza Abisynia”
20.11 godz. 16.45 Śląski fajer ze szwarnymi karlusami
21.11 godz. 18.00 „Kolory Śląska” Turystyka postindustrialna na terenie Górnego Śląska
25.11 godz. 19.00 Kino na leżakach „Narodziny Gwiazdy”

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

18.11 godz. 17.00  Klub Promocji Poetyckich
19.11 godz. 17.00 Z cyklu „Przystań dla kultury” Przystań Nr 2
20.11 godz. 18.00 Blues Alive Festival
22.11 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości Kulturalnych Pegaz
25.11 godz. 18.00 Jesienne spotkanie z folklorem

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć