Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 2/2017
2017-01-12

RADA MIASTA

KOMISJE

16.01 godz.  12.00 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych


DYŻUR RADNEGO

19.01 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201
dyżur będzie pełnić radny Adam Trzebinczyk


AKTUALNOŚCI

Chorzowskie szkoły w prestiżowym rankingu

10 stycznia w Auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłoszono wyniki XIX Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przeprowadzanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Aż 4 chorzowskie szkoły znalazły się na prestiżowej liście. Kryteriami branymi pod uwagę w ocenie szkół są między innymi sukcesy w olimpiadach czy wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych.
Najwyżej, bo na 114. miejscu w skali kraju, a 10. na Śląsku znalazło się Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Słowak jest też 40. szkołą w rankingu olimpijskim. Nieco dalej, bo na 198. miejscu w kraju, uplasowało się Publiczne Liceum ZSSKAK. Katolik, bo o nim mowa, zajął 25. Miejsce na Śląsku. Trzecim liceum z Chorzowa w rankingu jest III LO im. Stefana Batorego. 386. miejsce w Polsce i 41. w województwie to świetny wynik. Również w rankingu najlepszych techników znalazło się miejsce dla szkoły z Chorzowa. Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli zajęło 233. miejsce w kraju i 39. w województwie.

Akcja "Bezpieczne ferie 2017"

16 stycznia na terenie województwa śląskiego rozpocznie się akcja "Bezpieczne ferie 2017", która potrwa do 29.01. Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.

Przy ul. Truchana stanie nowy budynek mieszkalny

Przy ul. Truchana 56 w Chorzowie powstanie nowy budynek z mieszkaniami komunalnymi. Projekt będzie stanowił kontynuację zabudowy ul. Truchana, nawiązując swoimi gabarytami, kształtem dachu, bryłą i wyglądem do charakteru sąsiednich budynków. Na działce zaprojektowano także drogę i chodnik oraz dwa parkingi z miejscami postojowymi dla samochodów. Budynek będzie posiadał 5 kondygnacji z poddaszem użytkowym oraz windą. Wejście prowadzi bezpośrednio na parter, na którym znajdzie się rowerownia i wózkownia, pomieszczenie gospodarcze oraz dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych (jednopokojowe i dwupokojowe o powierzchni użytkowej odpowiednio 38,94 m2 oraz 43,7 m2). Pierwsze, drugie i trzecie piętro są kondygnacjami powtarzalnymi, na których zaprojektowano po 4 mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym o powierzchni użytkowej od 40,05 m2 do 45,11 m2. Na czwartym piętrze również będą znajdować się 4 mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 37,92 m2 do 42,88 m2. – To kolejna inwestycja w mieszkalnictwo w Chorzowie. Nowe budynki powstają także przy ul. Kościuszki (inwestycja realizowana wspólnie z chorzowskim TBS-em),
a w przyszłym roku rozpocznie się budowa przy ul. Żeromskiego i Kadeckiej – wymienia Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju Marcin Michalik. Koszt inwestycji to prawie 4 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1 mln 534 tys. zł.

Dane podstawowe:

- powierzchnia zabudowy 225,64 m2
- powierzchnia użytkowa budynku 834,49 m2
- liczba mieszkań 18 komunalnych

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Marian Dziędziel i Kazimierz Kutz w kinie Grajfka - 13.01
13 stycznia chorzowskie kino Grajfka zostanie oficjalnie przyłączone do sieci „Kin za Rogiem”. Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 w Galerii Antresola w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3. Na spotkaniu nie zabraknie ciekawych osobistości związanych z kinem – między innymi reżysera Kazimierza Kutza, aktora Mariana Dziędziela czy producenta filmowego Zbigniewa Domagalskiego.

Program spotkania:

12.00 – oficjalne otwarcie
13.00 – spotkanie z Kazimierzem Kutzem i Józefem Piniorem
14.00 – projekcja filmu „Paciorki jednego różańca”

Przerwa

18.00 – spotkanie z Kingą Dębską, Marianem Dziędzielem i Zbigniewem Domagalskim
19.00 – projekcja filmu „Moje córki krowy”
21.00 – zakończenie

Przypomnijmy, że 25 października w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3 odbyło się uroczyste otwarcie kameralnego, a zarazem nowoczesnego kina. Grajfka mieści 40 widzów, a w jej programie każdy znajdzie coś dla siebie. Większość biletów będzie kosztować 5 zł. Repertuar, który będzie można znaleźć na stronie www.kino.chck.pl zawiera filmy, które niedawno miały swoje światowe premiery – te ambitne, ale i te lżejsze. Dla koneserów kina przygotowane zostały również cykle tematyczne (Klub Filmowy Grajfka). Nie zabraknie również cyklu dla najmłodszych kinomanów (SMYK) oraz takiego dla fanów polskiego filmu (Kino PL). Grajfka została wyposażona w nowoczesną aparaturę pozwalającą  na projekcję filmów w formacie 3D oraz w aparaturę audio gwarantującą najwyższą jakość przestrzennego dźwięku. W sumie na terenie dzisiejszego Chorzowa działało kilkanaście kin. Pierwszy tego typu obiekt został otwarty w 1907 r. przy obecnej ul. Jagiellońskiej. Właścicielem kina, w którym mieścił się fotoplastykon, był Johann Poralla. Na przestrzeni lat w Chorzowie pojawiały się nie tylko klasyczne kina, ale także np. kino szkolne, które działało w obecnym Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. J. Śniadeckiego przy ul. św. Piotra 1, czy kino zakładowe „Energetyk” dla pracowników Elektrowni Chorzów przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnimi czasy w kino przeistaczała się sala widowiskowa Chorzowskiego Centrum Kultury. Teraz w ChCK ruszyło kino z prawdziwego zdarzenia. Grajfka jest pierwszym na Górnym Śląsku kinem działającym w ramach sieci kin społecznych „Kino za rogiem”. Inicjatywa ta skupia  około czterdziestu kameralnych sal  
w całym kraju.

Uczniowie szkoły muzycznej dadzą świąteczny koncert - 13.01

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Chorzowa na koncert kolędowy, który odbędzie się w piątek 13 stycznia o godz. 18:45 w Kościele pw. Św. Jadwigi. W programie usłyszymy kolędy i pastorałki polskie w opracowaniach na solowe głosy wokalne, na chór a cappella, orkiestrę oraz chór z orkiestrą. Zespołami dyrygują uczniowie – Kamil Cudzich oraz Bartosz Gosek. Koncert prowadzi nauczyciel Karol Bulanda.

25 finał WOŚP w Chorzowie - 15.01

Zamiast miejskiego hejnału – romantyczna piosenka na Walentynki. Zwycięzca aukcji w ramach WOŚP będzie mógł wybrać utwór, który 14  lutego zabrzmi z wieży zegarowej Urzędu Miasta w Chorzowie. Do licytacji na portalu www.allegro.pl Chorzów wystawi także sportowe gadżety, m.in. proporczyk hokejowej reprezentacji Polski z podpisami kadrowiczów. W tym roku Orkiestra zagra dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.  W Chorzowie ten szczytny cel będzie można wesprzeć biorąc udział w licznych imprezach sportowych. 15 stycznia o godz. 11.00 na lodowisku przy ul. Katowickiej naprzeciwko siebie staną: „Kojotki” Naprzód Janów oraz „Drużyna Wielkiego Serca”. Spotkanie będzie okazją do zobaczenia prezydenta, jego zastępców i radnych Chorzowa, dyrektorów miejskich jednostek oraz przedstawicieli klubów sportowych w nietypowej roli – zawodników „Drużyny Wielkiego Serca”. W przerwach meczu swoje umiejętności zaprezentują łyżwiarze figurowi z klubu Spin Katowice. Całość poprowadzi speaker Krzysztof Wierzchowski. O oprawę muzyczną zadba Duet Caro. W Parku Śląskim o godzinie 11.00 rozpocznie się III Bieg z sercem WOŚP, a o 11.15 I Nordic walking z sercem, który wystartuje spod Stadionu Śląskiego. Trasa liczyć będzie 1600 m. W godzinach od 17.00 do 20.00 w Starochorowskim Domu Kultury zaplanowano II maraton w rytmie zumby. Żeby wziąć w nim udział wystarczy przyjść do SDK ze sportowym strojem i obuwiem oraz wrzucić do puszki minimum 15 zł. W Chorzowie będą działały dwa sztaby WOŚP: przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 i w Gimnazjum nr 8 w Chorzowie Batorym.

Linki do aukcji dla WOŚP:

http://aukcje.wosp.org.pl/romantyczny-prezent-na-walentynki-w-chorzowie-i4082179
http://aukcje.wosp.org.pl/indywidualne-spotkanie-z-mateuszem-grzesiakiem-i4071345
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-banana-boat-z-autografami-czlonkow-zespolu-i4016869
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-zespolu-cisza-jak-ta-z-autografami-i4017313
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-majki-jezowskiej-z-autografem-i4017624
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-zespolu-piersi-z-autografami-niespodzianka-i4017880
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-dom-o-zielonych-progach-z-autografami-i4018615
http://aukcje.wosp.org.pl/koszulka-reprezentacji-polski-w-pilke-reczna-i4019218
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-marcina-wyrostka-z-autografem-i4026403
http://aukcje.wosp.org.pl/plyta-marcina-wyrostka-z-autografem-i4026426
http://aukcje.wosp.org.pl/zwiedzanie-chorzowskiego-centrum-kultury-i4026991
http://aukcje.wosp.org.pl/indywidualne-spotkanie-z-zespolem-universe-i4027037
http://aukcje.wosp.org.pl/bilet-do-teatru-rozrywki-liczne-niespodzianki-i4027063

Ferie w mieście - od 16.01

Zajęcia z dogoterapeutą i pieskami, grupowe wyjazdy na narty do Wisły, warsztaty fotograficzne, wizyta w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej, wprowadzenie do tajemniczego świata magii, przygotowanie magicznych eliksirów, a może rozwiązanie zagadki detektywistycznej czy napisanie scenariusza filmu? Dzieciaki, które ferie spędzą wmieście, nie będą narzekać na nudę. Ponad 1000 miejsc czeka na chorzowskie dzieci na różnego rodzaju zajęciach i warsztatach. Ferie zimowe na Śląsku zaczynają się 16 stycznia, jednak już teraz warto pomyśleć o tym jak w aktywny i ciekawy sposób spędzić ten czas. Dla dzieciaków, które w tym roku nie wyjeżdżają, miasto przygotowało sporo atrakcji. Zarówno mali sportowcy, jak i młodzi pasjonaci sztuki czy nauki z pewnością znajdą coś dla siebie. Więcej informacji oraz pełna lista zajęć znajdują się w pliku tekstowym zamieszczonym poniżej:
FERIE_CHORZÓW_2017.pdf

Halowy turniej piłki nożnej dla dzieci - 17.01

17 stycznia w Hali Sportowej przy ul. Dąbrowskiego 113 odbędzie się turniej piłki nożnej dla dzieci do 12 lat. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest zebranie minimum 6 osób oraz pełnoletniego opiekuna. Wpisowe wynosi 10 zł za drużynę. Zapisy będą prowadzone telefonicznie pod numerem 32 2411 111. Dla wszystkich uczestników MORiS przygotował kilka niespodzianek, a najlepsi mogą liczyć na puchary oraz nagrody.

Zimowe zawody o Puchar Prezydenta Chorzowa - 18.02

Już po raz szósty zapraszamy do udziału w Zawodach w Narciarstwie Alpejskim
i Snowboardzie o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów. Impreza odbędzie się 18 lutego
w Istebnej, w Ośrodku Narciarskim „Złoty Groń”. Startujący będą mieli do pokonania trasę slalomu giganta w dwóch przejazdach. Szczegółowe warunki udziału w zawodach zostaną podane w regulaminie imprezy. Wiemy już, że rywalizacja będzie przebiegać w 17-stu kategoriach indywidualnych. Dodatkowo przeprowadzona zostanie klasyfikacja rodzinna. Wszyscy najlepsi mogą liczyć na puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody. Zapisy rozpoczną 20 stycznia i odbywać się będą za pośrednictwem internetowego formularza, który zostanie opublikowany na stronie internetowej MORiS.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3
 
13.01 godz. 12.00 – 17.00 Oficjalne przyłączenie do sieci kin za rogiem
13.01 godz. 19.00 Spektakl „Szczęście”
15.01 godz. 12.00 Spektakl Taneczny „Królowa Śniegu”
16.01 godz. 10.00 Spektakl Taneczny „Królowa Śniegu”
16.01 godz. 19.00 Noworoczne Spotkanie Środowisk Twórczych
17.01 godz. 10.00 Film Animowany „Krudowie”
18.01 godz. 10.00 Zajęcia plastyczne w Galerii MM
19.01 godz. 10.00 Film dla młodzieży „Oz wielki i potężny”
19.01 godz. 18.00 Spektakl Muzyczny „Ja się boje sama spać”
20.01 godz. 10.00 Lodowe Eksperymenty Uniwersytet Rozwoju
20.01 godz. 18.00 Koncert Damian Holecki

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

14.01 godz. 17.00 i 20.00 „Planeta Singli” reż. Mitja Okorn
15.01 godz. 11.00 „Szajbus i pingwiny”
17.01 godz. 16.00 i 19.00 „Niewinne” reż. Anna Fontaine
18.01 godz. 18.00 „Marley - One Love” reż. Kevin Macdonald
19.01 godz. 18.00 „Wszystko zostanie w rodzinie” reż. Nicolas Benamou, Philippe Lacheau
20.01 godz. 17.30 „Przesłuchanie” reż. Ryszard Bugajski
20.01 godz. 20.00 „Psy” reż. Władysław Pasikowski

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

13.01 godz. 10.00 Twórcza Dopołudniówka Warsztaty Artystyczne ZSO Nr 2
13.01 godz. 19.00 Kino na leżakach „Wielki Gotzby”
14.01 godz. 10.00 Poranek Filmowy „Lis i Pies 2”
14.01 godz. 19.00 Zabawa Karnawałowa
15.01 godz.  WOŚP Maraton Zumby
16-20.01 godz. 10.00-14.00 Zima w mieście w SDK
17.01 godz. 17.30 Spektakl „Rajzentasza”
20.01 godz. 17.00 Klub Podróżnika „Chiny Oczyma Kobiety”
                                  

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

13.01 godz. 08.00 W oczekiwaniu na gwiazdkę - Przedszkole Nr 1
13.01 godz. 18.00 Klub filmowy lokator zaprasza Charles Chaplin i jego „Światła rampy”
14.01 godz. 20.00 II Bezalkoholowy Bal Radości
16-20.01 godz. 10.00 Ferie Turnus I – W świecie magii
18.01 godz. 17.00 Klub Promocji Poetyckich
18.01 godz. 18.00 Chorzowski Klub Rowerowy - zaprasza klubowiczów na spotkanie
19.01 godz. 17.00 Chóralne Spotkania Kolędowe

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć