Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 6/2017
2017-02-09

RADA MIASTA

KOMISJE

13.02. godz.  7.30 Komisja Rewizyjna
15.02 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
16.02 godz. 15.00 Komisja Zdrowia

DYŻUR RADNEGO

09.02 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Marek Dudek

AKTUALNOŚCI

ZSM otrzymał Gazelę Biznesu

Zespół Szpitali Miejskich został wyróżniony tytułem "Gazeli Biznesu", który przyznawany jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się małym i średnim przedsiębiorstwom. Chorzowski ZSM jest jedynym szpitalem z województwa śląskiego i opolskiego,  który znalazł się w czołówce rankingu Pulsu Biznesu. Ranking Gazele Biznesu — to ranking najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm. I edycja rankingu Gazele Biznesu odbyła się w 2000 roku. Gazela to firma małej lub średniej wielkości, która dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale daje sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów. Autorem rankingu jest wywiadownia gospodarcza Coface Poland, która jest odpowiedzialna za weryfikację danych finansowych zgłoszonych przedsiębiorstw. Nasz ranking publikujemy w postaci ponad dwustustronicowego specjalnego wydania, które dołączone jest do grudniowego wydania "Pulsu Biznesu". Oprócz tego na specjalnej stronie gazele.pl znajduje się pełna baza Gazel Biznesu, czyli wszystkich firm, które znalazły się na naszych rankingowych listach, począwszy od roku 2000. Po ogłoszeniu rankingu, począwszy od stycznia do marca „Puls Biznesu” organizuje w 12 miastach Polski specjalne uroczystości, podczas których w obecności regionalnych władz wręczamy laureatom rankingu statuetki i pamiątkowe dyplomy. To również okazja do spotkania najlepszych menedżerów i poszerzenia wiedzy. Rankingi Gazele Biznesu sporządzane są co roku przez dzienniki ekonomiczne należące do szwedzkiej grupy Bonnier Press Group. Oprócz "Pulsu Biznesu" zestawienia takie opracowują jego siostrzane dzienniki ze Szwecji, Danii, Austrii, Łotwy, Rosji, Estonii i Słowenii. Kryteria wyboru Gazel są w poszczególnych krajach dostosowane do lokalnych warunków gospodarczych, ale cel wszędzie jest ten sam: promowanie małej i średniej przedsiębiorczości.

 

Podróż wokół Księżyca z Planetarium Śląskim

5 lutego w Planetarium Śląskim odbyła się premiera nowego seansu „Wokół Księżyca”. Jego autorzy Stefan Janta i Jarosław Juszkiewicz postanowili zabrać widzów na pokład statku Apollo 11, który w lipcu 1969 roku dotarł na Srebrny Glob. Głównym narratorem seansu  jest Michael Collins – jedyny członek załogi Apollo 11, który nie wylądował na Księżycu, lecz krążył wokół niego czekając na powrót swoich kolegów. Samotność w kosmosie i widok powierzchni naszego naturalnego satelity przesuwający się przed oknami statku kosmicznego są dla astronauty pretekstem do opowieści o historii powstania Księżyca, jego budowie i wpływie na życie na Ziemi. W seansie nie zabraknie również gwiazd i konstelacji – także tych egzotycznych, które nie są widoczne na śląskim niebie. Widzowie nowego seansu dowiedzą się także po co astronauci zabrali ze sobą na Księżyc lustro i … armatę. „Na pomysł zrobienia popularnonaukowego seansu o Srebrnym Globie wpadliśmy już rok temu, gdy pisaliśmy z Jarkiem seans dla dzieci o Panu Twardowskim” – mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium – „zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów i postanowiliśmy je przedstawić w nieco zaskakującej i – jak się wydaje - atrakcyjnej formie. Myślę, że każdy znajdzie w tym seansie coś dla siebie. Jest w nim trochę geologii, a właściwie selenologii, historii, fizyki i oczywiście astronomii” – mówi Janta. W seansie pojawią się sekwencje filmowe, animacje komputerowe i przezrocza rzutowane na całą kopułę planetarium. Kompozytorem dużej części ścieżki dźwiękowej seansu jest Tadeusz Grabowski. Planetarium Śląskie w Chorzowie to największa tego typu placówka w Polsce. Dysponuje analogową aparaturą projekcyjną Zeissa, która po ponad 60 latach funkcjonowania, nadal pozwala na idealne odwzorowanie gwiazd i planet.
Repertuar Planetarium: http://www.planetarium.edu.pl/program.htm

 

Straż Miejska czyści miasto z wraków

Porozrzucane w różnych częściach miasta wraki samochodów potrafią skutecznie popsuć estetykę otoczenia. Powody porzucania pojazdów są najróżniejsze. Mogą być to koszty naprawy przekraczające wartość samego auta, lub po prostu chęć uniknięcia wydatków związanych z usunięciem pojazdu. Na szczęście zgłoszenia dotyczące porzuconych samochodów udaje się z biegiem czasu rozwiązać. 2 lutego dzielnicowi Straży Miejskiej po raz kolejny doprowadzili do odholowania dwóch nieużytkowanych od dłuższego czasu pojazdów, pozostawionych przy ul. Kochanowskiego i Żółkiewskiego w Chorzowie. Brak tablic rejestracyjnych, wybite szyby, potrzaskane reflektory czy podziurawiona karoseria to tylko niektóre objawy świadczące o tym, że dany samochód to porzucony wrak. Dodatkowo jeden z pojazdów nie posiadał aktualnego ubezpieczenia OC, o czym został powiadomiony fundusz gwarancyjny. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 50a Ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

 

Chorzów znowu na Szlaku Zabytków Technki

Hala Dawnej Elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie po raz kolejny została „obiektem zaprzyjaźnionym” Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku hasłem przewodnim Industriady będzie „W rytmie maszyny”. Na pierwszy plan wysuną się opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w wyniku procesu industrializacji, który napędzany były przez upowszechnienie się różnorodnych maszyn. Hala Dawnej Elektrowni Huty Królewskiej została wybudowana w 1895 roku. Na początku swej działalności elektrownia dostarczała prąd nie tylko na potrzeby huty, ale także miastu, które wykorzystywało jej nadwyżki produkcyjne do momentu zbudowania osobnej elektrowni. Na przełomie XIX i XX w. obiekt został rozbudowany. Posiada zachowany, historyzujący kostium architektoniczny. Obiekt zachował się kompletnie z wyjątkiem ozdobnej wieży rozdzielni. Hala jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Składa się z trzech części: hala jednonawowa o wym.14x63 m – centrali elektrycznej, nawijalni silników o wym.25x11 m oraz części administracyjno – biurowej. Wnętrze posiada zachowany wystrój architektoniczny w postaci ciągu łukowo zwieńczonych okien od strony elewacji południowej, dzielonych pilastrami z głowicami oraz powtórzenia ciągu łuków po stronie przeciwnej w postaci ślepych wnęk, dzielonych pilastrami.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

IV Triennale Malarstwa Animals – 10.02

W okresie od 10 lutego do 31 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki MM odbędą się IV Triennale Malarstwa Animals 2017. Uczestnikami konkursu będą profesjonalni artyści plastycy oraz tegoroczni dyplomanci  ASP, zaś wszystkie osoby zainteresowane mogą  zwiedzać wystawę pokonkursową  oraz uczestniczyć w imprezach towarzyszących – wykładach i warsztatach. Wydarzenie to promuje sztukę nie tylko artystów lokalnych, ale również stara się przybliżyć odbiorcom twórczość artystów spoza regionu.
Konkurs odbywać się będzie według następującego harmonogramu:

- do 10 lutego - nadsyłanie prac konkursowych, zaś od marca przewidziano prace jury przy
   jego kolejnych etapach;
- do marca 2017 – prezentacja wystawy pokonkursowej w innych galeriach w Polsce;
- od miesiąca marca – cykl wykładów dotyczących ujęcia motywu zwierzęcego w historii
   sztuki od prehistorii  do  współczesności;
- w okresie od 5 czerwca do 24 lipca 2017 r. zaplanowano termin wystawy pokonkursowej
  w MGS MM w Chorzowie

Artyści wnoszą opłatę konkursową w wysokości 70 zł, w celu częściowego pokrycia kosztów organizacji konkursu, uczestnictwo pozostałych osób jest bezpłatne. Wydarzenie objęte jest  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Dni otwarte w Schronisku - 11 i 12.02

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zaprasza wszystkich chętnych na weekendowe dni otwarte. W sobotę 11.02 oraz niedzielę 12.02 między godziną 10.00 a 14.00 będzie można wyprowadzić schroniskowe psiaki na długi spacer, adoptować psa lub kota, zawrzeć umowę adopcji wirtualnej, zrobić zakupy na charytatywnym bazarku lub wesprzeć zwierzaki darowizną. Jak zwykle mile widziane będą sucha oraz mokra karma, koce, ręczniki, obroże, smycze, szampony dla psów, szczotki do czesania oraz pomoc finansowa. Przypominamy, że żeby wyprowadzić psa trzeba mieć ukończone 18 lat i ważny dowód osobisty przy sobie. Osoby nieletnie mogą zabrać psiaka na spacer w towarzystwie dorosłego.

III Parkowe Hercklekoty - 12.02

Nudzą Was klasycznie spędzane Walentynki w kinie czy restauracji? Ciekawą alternatywą dla par, które lubią razem aktywnie spędzać czas są III Parkowe Hercklekoty, które wystartują 12 lutego o godzinie 8 rano. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się licząca 6,5 km niełatwa, przełajowa trasa. Tym razem organizatorzy zdecydowali się przenieść bazę biegu z Leśniczówki pod Stadion Śląski, który został współorganizatorem zawodów. III Parkowe Hercklekoty to impreza zarówno dla dużych jak i małych biegaczy. Organizatorzy nie zapominają o młodych amatorach sportu, dlatego tradycyjnie, przed startem biegu głównego pobiegną najmłodsi, którzy zmierzą się z dystansem 200, 400 oraz 800 metrów. Zapisów na bieg można dokonywać pod adresem https://elektronicznezapisy.pl/event/1216/signup.html

Walentynki w Chorzowie - 14.02

W Chorzowie zakochani nie będą się nudzić. Specjalny pokaz w Planetarium, walentynkowa parada kundelków, kolejne Parkowe Hercklekoty czy romantyczny przejazd Elką to tylko kilka walentynkowych propozycji. Już teraz warto zaplanować, jak najlepiej spędzić ten wyjątkowy dzień. Alternatywą dla Walentynek spędzanych w kinie, restauracji czy teatrze jest specjalny przejazd kolejką linową Elka. Już po raz czwarty Park Śląski zaprasza wszystkich zakochanych na szczególną przejażdżkę. Muffinki, róże, gorąca czekolada, a wszystko to w gondoli kolejki linowej. W ubiegłych latach z romantycznej przejażdżki parkową kolejką skorzystało kilkaset par. Przejazdy odbędą się 14 lutego. Pierwsze gondole wyruszą o godzinie 14.00, a ostatnie po 22.00. Łącznie z walentynkowych atrakcji może skorzystać 161 par. Zapisy ruszają 1 lutego o godzenie 10. Szczegóły na stronie Parku Śląskiego http://www.parkslaski.pl/ Dla tych, którzy nie będą chcieli zbyt szybko schodzić na ziemię, Planetarium Śląskie przygotowało kosmiczną opcję. 14 lutego o godzinie 17 odbędą się tam… „Walentynki na rockowo”. Chętni zakochani będą mogli poznać tajemnice spadających gwiazd, meteorów i meteorytów, a cały seans odbędzie się przy dźwiękach muzyki rockowej. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc telefonicznie pod numerem 32 745 27 28, podając imię i nazwisko przynajmniej jednej osoby oraz liczbę rezerwowanych biletów.
14 lutego Chorzowskie Centrum Kultury przy ulicy Sienkiewicza 3 zaprasza na walentynkową galę operowo-operetkowa w wykonaniu międzynarodowej grupy operowej Sonori Ensemble - „Opera In Love”. Więcej informacji oraz rezerwacja biletów: sabina@chck.pl tel. 32 349 78 67/63. Kino Grajfka, mieszczące się w ChCK, zaprasza na dwa walentynkowe seanse komedii romantycznej „Planeta Singli” – o godzinie 17.00 oraz 20.00. MDK Batory zaprasza z kolei na Poeatyckie Walentynki - wystąpią Krzysztof Siwczyk, Bartłomiej Majzel, Marcin Bies i zespół Lucky Losers. Start o godz. 19.00. Ciekawą alternatywą dla par, które lubią razem aktywnie spędzać czas są III Parkowe Hercklekoty, które wystartują 12 lutego o godzinie 8 rano. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się licząca 6,5 km niełatwa, przełajowa trasa. Tym razem organizatorzy zdecydowali się przenieść bazę biegu z Leśniczówki pod Stadion Śląski, który został współorganizatorem zawodów. III Parkowe Hercklekoty to impreza zarówno dla dużych jak i małych biegaczy. Organizatorzy nie zapominają o młodych amatorach sportu, dlatego tradycyjnie, przed startem biegu głównego pobiegną najmłodsi, którzy zmierzą się z dystansem 200, 400 oraz 800 metrów. Zapisów na bieg można dokonywać pod adresem https://elektronicznezapisy.pl/event/1216/signup.html Teraz pora na walentynkową opcję dla miłośników czworonogów. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie zaprasza 4 marca na Walentynkową Paradę Kundelków. W paradzie udział wezmą nie tylko pieski, które obecnie przebywają w chorzowskim schronisku, ale również te, które zostały już adoptowane. Parada kundelków wyruszy wspólnie ze schroniska i dotrze nad staw Amelung, gdzie nastąpi postój - odpoczynek i posilenie się ciepłą herbatą oraz pączkiem. Szczegóły oraz zapisy ruszą niebawem, zainteresowanym radzimy śledzenie schroniskowego facebooka: https://www.facebook.com/Schronisko-dla-Bezdomnych-Zwierz%C4%85t-w-Chorzowie-1674596322794975/?fref=ts

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej dadzą koncert - 15.02

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie zaprasza na koncert „Muzyczne Menu” w wykonaniu pedagogów i uczniów szkoły. Koncert odbędzie się 15 lutego o godzinie 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury przy ul. Sienkiewicza 3. Potwierdzenia przyjęcia zaproszenia można zgłaszać telefonicznie do dnia 10.02 w sekretariacie szkoły pod nr tel. (32) 249 00 54.

II Regionalny Konkurs Wiedzy Historycznej – 15.02

15 lutego w Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego przy ul. Urbanowicza 4 w Chorzowie odbędzie się II Regionalny Konkurs Wiedzy Historycznej z zakresu Historia Polski (zgodnie z podstawą programową) oraz zagadnień związanych z historią Chorzowa i regionu. Konkurs będzie podzielony na dwa etapy, a pytania będą miały charakter zamknięty. W wydarzeniu udział może wziąć młodzież gimnazjalna z klas 1-3 z Chorzowa oraz miast ościennych. Wstęp na imprezę jest wolny, nie ma także ograniczenia dla ilości zespołów ze szkół. Przedsięwzięcie objęte jest  Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

CUMA: warsztaty dla przedsiębiorców i NGO – 16-17.02

Jeśli nie jest Ci obojętny los chorzowskiej młodzieży i pragniesz włączyć się w proces ożywienia gospodarczego i społecznego serdecznie zapraszamy na warsztaty, w ramach których przedstawione zostaną główne założenia projektu CUMA. Warsztaty odbędą się w Chorzowskim Centrum Kultury przy ulicy Henryka Sienkiewicza 3, w Chorzowie. Dwudniowe warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów publicznych odbędą się w dniach 16-17.02.2017 w godz. 9.00- 13.00. Chorzowskich Przedsiębiorców zapraszamy 16.02.2017 w godzinach 14.00-16.00. Zapisy prowadzi i wszelkich informacji udziela Pani Ewa Lutogniewska tel. 32/722-84-54.

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

09.02 godz. 18.00 Andrzej Piaseczny – koncert
11.02 godz. 18.00 Spektakl Muzyczny pt.: „Jak nie my, to kto?”
12.02 godz. 18.00 Czesław Jakubiec Comedy – muzyka żartem śpiewana
12.02 godz. 11.00 Z cyklu rodzinne niedziele – projekcja filmu dla dzieci
14.02 godz. 19.00 Opera In Love Walentynkowa Gala Operowo-Operetkowa w wykonaniu Międzynarodowej Grupy Operowej Sonori Ensemble
15.02 godz. 18.00 Koncert Muzyczne Menu w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie
16.02 godz. 17.00 Koncert Spełnij Marzenie Dominika
16.02 godz. 19.00 U Studni

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

09.02 godz. 18.30 „Kochankowie z Księżyca” reż. Wes Anderson
10.02 godz. 19.00 “Lewiatan”
11.02 godz. 17.00 i 19.30 „Moje córki krowy”
14.02 godz. 17.00 i 20.00 „Planeta Singli”
16.02 godz. 19.00 „W drodze”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

10.02 godz. 18.00 Grzegorz Poloczek - koncert
13.02 godz. 18.00 Kolory Śląska – filmowy obraz Śląska

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

9.02 godz. 16.00 Ceramiczne Walentynki
14.02 godz. 19.00 Poetyckie Walentynki
2 - 23.02 Wystawa prac Katarzyny KukiełkiCHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć