Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 9/2017
2017-03-09

RADA MIASTA

KOMISJE

13.03 godz. 7:30 - Komisja Rewizyjna
14.03 godz. 15:30 - wspólne posiedzenie: Komisja Zdrowia wraz z Komisją Budżetu i Gospodarki
15.03 godz. 16:00 - Komisja Budżetu i Gospodarki


DYŻUR RADNEGO

16.03 (czwartek) w godz. 13.00-16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Tomasz Krawczyk

 

AKTUALNOŚCI

Nowoczesny, mobilny aparat do znieczulenia na wyposażeniu Zespołu Szpitali Miejskich

Stowarzyszenie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia przekazało Zespołowi Szpitali Miejskich w Chorzowie aparat do znieczulenia o wartości 150 tysięcy złotych. Od środy, 8 marca, na wyposażeniu Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie znajdzie się nowoczesny aparat do znieczulenia Dräger Fabius Trio. To efekt współpracy ze Stowarzyszeniem Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia w Katowicach. - To opracowany z myślą o wykorzystaniu w niewielkich pomieszczeniach aparat do znieczuleń, umieszczony na podstawie jezdnej, dzięki czemu bez trudu można go przenosić pomiędzy salami operacyjnymi – tłumaczy Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. - Urządzenie monitoruje funkcje życiowe, co dodatnio wpływa na bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Środki niezbędne na zakup pozyskało działające od 1973 roku Stowarzyszenie Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Zespół  Szpitali  Miejskich  w  Chorzowie w przeszłości wielokrotnie był już beneficjentem Stowarzyszenia NFOZ. Wśród  kilku ostatnich darowizn dla Szpitala były między innymi rentgen śródoperacyjny, artroskop dla ortopedii czy elektrokardiograf. - Pieniądze na pozyskanie sprzętu pozyskujemy od darczyńców oraz od 2010 roku z jednego procenta podatku dochodowego – wyjaśnia Teresa Przygoda, dyrektor Stowarzyszenia Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. - Procedura wskazania odbiorcy swojego jednego procenta odpisu od podatku jest bardzo prosta. Wystarczy tylko w deklaracji wpisać numer KRS organizacji i wskazać cel. Całość środków przekazanych przez mieszkańców Chorzowa na rzecz Zespołu Szpitali Miejskich powraca do miasta w postaci aparatury. Stowarzyszenie NFOZ – często błędnie utożsamiane z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli dawną Kasą Chorych - jest organizacją, która od przeszło 40 lat działa w ochronie zdrowia. W początkach swojej działalności budowano przy udziale środków finansowych NFOZ szpitale, przychodnie czy ośrodku zdrowia. W latach dziewięćdziesiątych polityka Stowarzyszenia uległa zmianie - obecnie polega na doposażaniu zakładów opieki zdrowotnej w aparaturę medyczną.

XVII Miejski Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”

Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie organizuje XVII Miejski Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”. Podstawą uczestnictwa jest nadesłanie pracy wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia do  14.03 na adres organizatora lub umieszczenie jej w skrytce Młodzieżowego Domu Kultury w ZEFO. Uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie konkursu odbędzie się 28 marca. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz kół plastycznych domów kultury z Chorzowa. Każdy uczestnik może przedstawić do dwóch prac o wymiarach A4 lub A3 w dowolnej płaskiej technice. Celami konkursu jest m.in. uwrażliwienie na piękno sztuki teatralnej, pobudzanie wyobraźni plastycznej  oraz kształtowanie poczucie piękna. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Ekopatrol sprawdzi śmieci

Plastikowe nogi manekinów, zużyte baterie, farby i rozpuszczalniki – to tylko kilka przykładów śmieci, które choć nie powinny, znalazły się w pojemnikach na zmieszane odpady w Chorzowie. Segregowanie śmieci zapowiedziało niemal 90 proc. mieszkańców. Niestety deklaracji nie potwierdzają wyniki morfologii odpadów komunalnych. Mimo licznych akcji informacyjnych, pikników ekologicznych i bezpłatnych kalendarzy z rozpiską wywozu odpadów, duża część mieszkańców nadal nie segreguje odpadów. Chorzów rozpoczął więc drugi etap tzw. „reformy śmieciowej”. W marcu ruszy pilotaż akcji - na mieście pojawią się plakaty informujące o akcji, informacja przekazana zostanie także zarządcą wspólnot. Po zakończeniu etapu informacyjnego, na pojemnikach pojawią się kolorowe naklejki. Wkrótce naliczane będą także kary za niesegregowanie. Jeżeli w kontenerach na zmieszane odpady będą znajdować się surowce wtórne (które mogły zostać wysegregowane i wrzucone do kolorowych pojemników), to pojawi się na nich pomarańczowa naklejka ostrzegawcza. To znak, że brak segregacji został zauważony przez Urząd Miasta i w przyszłości dany pojemnik będzie pod uważniejszą kontrolą. Jeżeli ekopatrol nie znajdzie w pojemniku surowców wtórnych, to przyklei na nim naklejkę zieloną. Powtórna kontrola zawartości pojemników, zwłaszcza tych oklejonych pomarańczowymi – ostrzegawczymi naklejkami, nastąpi po około trzech tygodniach. Jeżeli pracownik nie zauważy poprawy i naklei drugą pomarańczową naklejkę, wówczas Urząd Miasta rozpocznie procedurę naliczenia na danego właściciela nieruchomości wyższej opłaty za odpady. Dodatkowo obniżona zostanie także stawka za segregowanie odpadów – z 14 do 12 zł. Taki projekt uchwały Prezydent Andrzej Kotala złoży na najbliższej sesji Rady Miasta. - Jeśli radni poprą mój pomysł to różnica między opłatą za odbiór segregowanych i niesegregowanych odpadów wyniesie 8 zł - przekonuje prezydent. Mam nadzieję, że mieszkańcy włączą się w naszą akcję. Pamiętajmy, że segregując odpady poświęcamy tej czynności tylko chwilę, a dbamy przy tym o środowisko, w którym będą żyły nasze dzieci - dodaje. Co możemy wyrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na tzw. odpady zmieszane?

• pieluchy jednorazowe,
• podpaski,
• tłusty papier (np. po maśle),
• silikonowy koci żwirek,
• resztki mięsa, kości,
• zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe,
• rozbitą porcelanę,
• jednorazowe maszynki do golenia

Do odpadów zmieszanych nie możemy wrzucać:

• odpadów niebezpiecznych: zużytych baterii, lekarstw, akumulatorów, świetlówek odpadów medycznych, opakowań po żrących chemikaliach,
• odpadów wielkogabarytowych
• elektroodpadów, czyli telewizorów, lodówek i innych urząd elektrycznych i elektronicznych
Wymienione odpady niebezpieczne można oddać w punkcie PSZOK przy ul. Bytkowskiej 15 (pn-śr-pt 10:00-18:00, sobota 10:00- 16:00).
6 marca pod Urzędem Miasta odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję:

Połączenie szpitali w Chorzowie: kolejna uchwała trafi na sesję

Wojewoda uchylił uchwałę Rady Miasta Chorzów  dotyczącą połączenia Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii. Rozstrzygnięcie nadzorcze, które dostarczono do urzędu 2 marca , to wynik kontroli pod względem formalno-prawnym. W piśmie wskazano wytyczne, które muszą zostać uwzględnione w poprawionej wersji uchwały. Uwagi dotyczą konsultacji społecznych: terminu oraz związków zawodowych, które zostały poproszone o opinię. - Oczywiście dostosujemy się do wszystkich wytycznych, już dzisiaj rozpoczęliśmy kolejne konsultacje zgodnie z zapisami ustawy o związkach zawodowych – wyjaśnia Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Po zasięgnięciu opinii związkowców, projekt uchwały o połączeniu chorzowskich szpitali ponownie trafi na sesję. Głosowanie radnych w tej sprawie odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Administracyjne połączenie placówek medycznych w Chorzowie, to odpowiedź na rządową reformę służby zdrowia. Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali zakłada pełną refundację świadczeń jedynie w dużych, wielospecjalistycznych placówkach. Brak połączenia kosztowałby miasto prawie 14 mln zł, a dorośli pacjenci straciliby dostęp m.in. do leczenia hematologicznego, okulistycznego czy geriatrycznego na terenie miasta.

Koniec sezonu na lodowiskach

MORiS zakończył sezon na lodowiskach przy ul. Katowickiej i 3-go Maja. W trakcie trzech miesięcy ślizgawki odwiedziło blisko 21 tysięcy osób. Podobnie jak w latach ubiegłych, na lodowisku przy ul. Katowickiej nie zabrakło imprez. 6 grudnia na obiekt zawitał Święty Mikołaj, który rozdał najmłodszym prezenty. 15 stycznia lodowisko zagrało dla WOŚP.
W wielkim rewanżu stanęły naprzeciwko siebie drużyna Kojotek Naprzód Janów oraz Drużyna Wielkiego Serca. Wszystkich zebranych tego dnia połączyła jedna idea – wspomóc WOŚP! Przy okazji było sporo zabawy i dużo sportowych emocji. W ramach akcji „Ferie z MORiS-em” zorganizowano Hokejowy Pierwszy Krok. Uczestnicy zajęć pod okiem Adriana Parzyszka, wielokrotnego reprezentanta Polski w hokeju na lodzie, poznali zasady i podstawy hokeja, w tym m.in. prowadzenie krążka czy strzały na bramkę. Karnawałowym akcentem było „Lodo Disco”, czyli zabawa na lodzie, która odbyła się 28 stycznia. O oprawę muzyczną i świetną atmosferę zadbał DJ Dybski, który rozgrzał wszystkich do czerwoności. Od 15 stycznia wszyscy uczestnicy ślizgawek mogli skorzystać z szeregu akcji promocyjnych. Kolorowe poniedziałki, 1+1, każda środa to nagroda, rodzinne piątki oraz muzyczne soboty – te propozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem, a miłośnicy łyżwiarstwa chętnie z nich korzystali. Ponadto po raz pierwszy na MORiS uruchomił sprzedaż karnetów na lodowiska. Po zdemontowaniu lodowisk na ul 3 maja wróci Orlik, zaś na katowicką – boiska do streetballa i padla. Te drugie ruszą w kwietniu, po postawieniu boisk na nowo. Wiosna to także powrót kortów tenisowych przy ul. Filarowej. Ich otwarcie jest bardzo mocno uzależnione od pogody ze względu na nietypową nawierzchnię – mączkę. Żeby korty mogły sprawnie ruszyć, aura musi być sucha. Start kortów tenisowych w tym sezonie przewiduje się na przełom kwietnia i maja.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

 

„Ptaki i inne zwierzaki, czyli wiosna budzi do życia” – konferencja naukowa dla dzieci – 15.03

15 marca w Gimnazjum nr 4 odbędzie się IV Regionalna Dziecięco – Młodzieżowa Konferencja Naukowa 2017 „Ptaki i inne zwierzaki, czyli wiosna budzi do  życia”. Celem konferencji jest szerzenie i pogłębianie wiedzy o ochronie przyrody oraz edukacja z zakresu etyki i poszanowania do otaczającego nas świata, w którym ludzie i zwierzęta powinni żyć w zgodnej symbiozie. Konferencja stanowi integralną część realizowanego w różnych placówkach programu Edukacji Humanitarnej „Mój Pupil”. Konferencja przeznaczona jest  dla dzieci i młodzieży. Impreza swatała objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Wstęp wolny.

Inauguracja X Jubileuszowej Kampanii Pola Nadziei - 15.03

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „HOSPICJUM” w Chorzowie oraz Centrum Afirmacji Życia serdecznie zapraszają 15.03 na spotkanie inauguracyjne X Jubileuszowej Kampanii Pola Nadziei do Domu Kultury Batory przy ul. Batorego 6 na godz. 17.00.

Program spotkania:

- prezentacja przebiegu naszych akcji na przestrzeni ostatnich lat
- występ duetu „Marcin Brieger DUO” w składzie Marcin Brieger oraz Ireneusz Musik
- wykład ks. dr hab. Antoniego Bartoszka pt.: „Eros – filia -  agape, czyli o różnych obliczach miłości”  
- Koncert Michała Gasza i Adama Sobierajskiego „ROCK kontra OPERA”
- drobny poczęstunek

Podczas spotkania przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na wsparcie działalności Hospicjum.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „HOSPICJUM” w Chorzowie od ponad 20 lat niesie pomoc medyczną, socjalną, psychologiczną i duchową chorym z zaawansowaną chorobą nowotworową w ich domach oraz na oddziale stacjonarnym. Opieka jest nieodpłatna dla chorych i ich rodzin. Już po raz dziesiąty w Chorzowie zaczynamy charytatywną kampanię „Pola Nadziei” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Chorzów. Na terenie miasta wkrótce zakwitną żonkilowe pola nadziei. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Celem „Pól nadziei” jest edukacja na temat stosunku do ludzi nieuleczalnie chorych, nauka tolerancji propagowanie idei wolontariatu wśród młodzieży oraz pozyskiwanie środków na opiekę nad pacjentami Hospicjum Chorzowskiego.

"Pierwszy samochód" w Chorzowie trafi na aukcję - 16.03

Mowa o Peugeocie 406, który zostanie wystawiony na aukcję. Ciekawostką są jego tablice rejestracyjne – SH 00001. Zakupiony w 1999 roku samochód, zastąpił poloneza i woził byłego Prezydenta Chorzowa  – Marka Kopla – aż do końca jego prezydentury. Sam zainteresowany zdradził nam, że gdziekolwiek nie jechał, peugeot nigdy go nie zawiódł. To spora rekomendacja, biorąc pod uwagę trasy, które peugeot przejechał. Najdłuższą była wyprawa do włoskiego Termoli. Samochód przejechał wtedy ponad 1800 km w jedną stronę. Miało to miejsce w 2000 roku, kiedy podpisana została umowa o partnerstwie między Chorzowem a Termoli. Kolejna licytacja odbędzie się w czwartek 16.03 o godzinie 12.00 w chorzowskim Urzędzie Miasta. Cena wywoławcza to 2 400 zł, wadium 200 zł. Samochód można zobaczyć przed aukcją, po wcześniejszym umówieniu, dzwoniąc pod numer tel. 32 416 5000 wew. 9328.

Przebieg: ok. 300 tys. km
Silnik:1.8 benzyna


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

10.03 godz. 9.00, 10.30 i 12.00 Spektakl Mały Książę w Wykonaniu Fabryki Kultury
10.03 godz. 19.00 O.S.T.R – „Życie po śmierci. Autentycznie”
11.03 godz. 19.00 O.S.T.R – „Życie po śmierci. Autentycznie”
12.03 godz. 11.00 i 12.15 Maluch i Muzyka
12.03 godz. 18.00 Czesław Jakubiec Comedy  „Muzyka żartem śpiewana”
13.03 godz. 19.00 Spektakl komediowy z wątkiem kryminalnym pt. "Przepraszam, co Pan tu robi?" -spektakl dla widzów dorosłych!
14.03 godz. 19.00 Przyjaciele dla Michała - koncert charytatywny na rzecz Michała Włodarskiego
15.03 godz. 19.00 Spektakl muzyczny pt. „Rollercoaster” w wykonaniu Studia Musicalowego Step Tomasza Micha

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

10.03 godz. 18.00 „Szef”
11.03 godz. 19.00 „Kamerdyner”
12.03 godz. 11.00 „Hugo i łowca duchów”
14.03 godz. 15.30 „Ranczo Wilkowyje”
14.03 godz. 18.00 „Ranczo Wilkowyje”
15.03 godz. 11.00 „Seans w ramach cyklu „InterAkcja”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

10.03 godz. 10.30 Pani Gama zaprasza czyli Klasyczne Poranki Muzyczne
10.03 godz. 16.00 Zapisy na zajęcia teatralne Teatru Formu dla młodzieży
10.03 godz. 18.00 Babski Comber „Cygański tabor”
11.03 godz. 16.00 Zapisy na zajęcia teatralne Teatru Forum dla młodzieży
11.03 godz. 18.00 Babski Comber „Cygański tabor”
12.03 godz. 16.00 Zapisy na zajęcia teatralne Teatru Forum dla młodzieży
16.03 godz. 16.00 Zapisy na zajęcia teatralne Teatru Forum dla młodzieży
16.03 godz. 17.30 Koncert charytatywny

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

10.03 godz. 18.00 Babski Comber – Siostry w Batorym
11.03 godz. 18.00 Babski Comber – Siostry w Batorym
12.03 godz. 18.00 Babski Comber – Siostry w Batorym
14.03 godz. 10.00 Spotkanie Klubu Rozmaitości kulturalnych PEGAZ
15.03 godz. 17.00 Pola Nadziei
15.03 godz. 17.00 Spotkanie w Klubie Promocji Poetyckich

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć