Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 16/2017
2017-04-28

RADA MIASTA
 
KOMISJE


Brak komisji w nadchodzącym tygodniu

DYŻUR RADNEGO

4.05 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur radnego będzie pełnić radna Mariola Roleder

 

AKTUALNOŚCI

Chorzowianie za wejściem miasta do metropolii

W Chorzowie zakończyły się konsultacje dotyczące dołączenia miasta do metropolii. Chorzowianie oddali 1305 ważnych głosów, z czego 1165 (nieco ponad 89%) było za wejściem Chorzowa w skład tworzonego związku metropolitalnego, a 140 przeciw. Podczas XXXV Sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę pozytywnie opiniującą przystąpienie Chorzowa do związku metropolitalnego.

Przypomnijmy: 12 kwietnia w Chorzowie ruszyły konsultacje dotyczące metropolii. Ankieterzy pytali mieszkańców, czy są za wejściem miasta w skład tworzonego związku metropolitalnego, udzielając również informacji dotyczących m.in. zadań i źródeł finansowania przyszłej metropolii.  Badania opinii prowadzone były na ulicach miasta, a także w chorzowskim ratuszu. Kwestionariusz można było pobrać również ze strony internetowej www.chorzow.eu.

Badania opinii wśród mieszkańców, to konsekwencja uchwały, którą radni Chorzowa podjęli 11 kwietnia. Podczas sesji Rady Miasta upoważnili Prezydenta Chorzowa do przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wejścia miasta do tworzonego związku metropolitalnego.

Metropolia na Śląsku

Głównymi zadaniami związku są kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój społeczny i gospodarczy, planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego oraz promocja związku metropolitalnego i jego obszaru.
Źródłami dochodów związku metropolitalnego zgodnie z art. 51 ustawy są przede wszystkim udział we wpływach z podatków oraz składki od gmin należących do Związku. Budżet Związku będzie zasilany z budżetu państwa dodatkowymi 5% wpływów z podatku PIT, według szacunków to kwota między 250 a 280 mln złotych. W pierwszym roku będzie to natomiast 1% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na terenie związku. Rozporządzenie powołujące związek metropolitalny w województwie śląskim wydane zostanie do 30 czerwca 2017 r.

19-latka trenująca w Chorzowie mistrzynią świata!

19-letnia Klaudia Nowak, trenująca w UKS Pover Kuźnik Chorzów, została mistrzynią świata w wyciskaniu klasycznym! Młoda sportsmenka wycisnęła 82,5 kg i po ciężkiej rywalizacji pokonała Szwedkę oraz Amerykankę, które zajęły kolejno II oraz III miejsce. Mistrzostwa odbyły się w miniony weekend w Cleveland, w Stanach Zjednoczonych (Teksas). Dziś Klaudia przyjęła gratulacje od Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Społecznych, Wiesława Ciężkowskiego. Przyłączamy się do gratulacji i życzymy dalszych sukcesów!

Zabytkowe wnętrza i sztuka współczesna - nowa galeria w Chorzowie

Kamienica - Kawiarnia i Galeria Sztuki Współczesnej to zupełnie nowe miejsce na kulturalnej mapie Chorzowa. Wnętrza pamiętające początek XX w., kryształowe żyrandole, ogród zimowy z przepięknymi witrażami - mieszkanie przy ul. Rynek 7 robi dziś ogromne wrażenie. Oryginalny wystrój mieszkania, znajdującego się na I piętrze, datuje się na początek XX w. Powstało prawdopodobnie około 1915 roku. Nie wiadomo, kto był jego pierwotnym użytkownikiem. Zajmowało całe piętro kamienicy. Po wojnie apartament zmienił właściciela, który postanowił zachować jego wyjątkowy charakter. Przez jakiś czas funkcjonował tu nawet gabinet dentystyczny. Dziś mieszkanie jest wpisane w rejestr zabytków, a jego potencjał zostanie wykorzystany w stu procentach. Koncerty, wystawy, spotkania artystyczne, happeningi, a nawet kawiarnia - to wszystko czeka na odwiedzających Kamienicę. Warto tu zajrzeć, chociażby po to, żeby zobaczyć wykończony w drewnie salon, zdobione meblościanki. Nie brak też perełek. Do nich zaliczyć można tak zwany ogródek zimowy z fontanną i kilkoma witrażami. Na jednym z nich widnieje Götz von Berlichingen, tak zwany żelaznoręki rycerz, niemiecki bojownik o wolność i sprawiedliwość. Galeria czynna będzie od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11.00 do 18.00. Już teraz można oglądać m.in. pocztówki i zdjęcia Chorzowa sprzed lat. W przygotowaniu jest koncert muzyki poważnej i atrakcje na Dzień Dziecka, w tym wystawa dawnych zabawek.

Nowoczesne busy trafiły do niepełnosprawnych z Chorzowa

26 kwietnia na terenie Domu Pomocy Społecznej Republika przy ul. Michałkowickiej 4 odbyło się uroczyste przekazanie dwóch nowoczesnych mikrobusów. Dziewięcioosobowe samochody marki VW Caravelle są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Pojazdy udało się pozyskać dzięki dofinansowaniu Śląskiego Oddziału PFRON w ramach realizacji Programu wyrównywania różnic między regionami III - obszar D. Samochody trafią do:

- Domu Pomocy Społecznej "Republika" przy ul. Michałkowickiej 4 (kwota dofinansowania przez Śląski Oddział PFRON - 80 000 zł oraz 75 000 zł przez Miasto Chorzów)

- Domu pomocy społecznej im. Kazimierza Jaworka prowadzonego przez Polski Związek Niewidomych przy ul. Siemianowickiej 101 (kwota dofinansowania przez Śląski Oddział PFRON 70 000 zł oraz 33 900 zł przez Miasto Chorzów)

Dofinansowanie ze środków Śląskiego Oddziału PFRON do zakupu mikrobusów przyczyni się do polepszenia warunków przewozu osób niepełnosprawnych w wyżej wymienionych placówkach. Zakup samochodów spowoduje zwiększenie możliwości rozwijania różnych form integracji i rehabilitacji oraz zmniejszenie barier komunikacyjnych i wyrównanie szans osób niepełnosprawnych.

Bądź bezpieczny na drodze: od przedszkola do seniora

Spotkanie z kierowcą rajdowym, tor przeszkód w alkogoglach i symulator dachowania – to tylko część atrakcji, które czekały na uczestników warsztatów „Bądź bezpieczny na drodze: od przedszkola do seniora”.  Zajęcia przygotowano dla osób w różnym wieku. – Maluchy zaprosiliśmy na spotkanie ze Sznupkiem i do miasteczka ruchu drogowego. Przyszli kierowcy mogli skorzystać z badań psychotechnicznych, a dla seniorów policja przygotowała specjalne warsztaty dotyczące bezpieczeństwa – wyjaśnia Justyna Pytel z ZSTiO nr 1, współorganizatorka wydarzenia. Warsztaty odbyły się 25 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1, przy ul. Sportowej. Podczas zajęć poruszana była kwestia bezpieczeństwa, a także odpowiedzialności karnej grożącej osobie, która kieruje samochodem po spożyciu alkoholu. Uczestnicy mogli skorzystać z symulatorów dachowania, wypadkowości, jazdy motocyklem oraz samochodem. Po warsztatach odbył się pokaz zorganizowany przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie (ratowanie osoby poszkodowanej z pojazdu).

 

Światowy Miesiąc Autyzmu: piknik pod Szybem Prezydent

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, z czym chorzowianom kojarzy się kolor niebieski. Warto jednak wiedzieć, że ulubiona barwa naszych kibiców to także symbol solidarności z osobami z autyzmem. W związku z przypadającym na kwiecień Światowym Dniem Autyzmu, w Chorzowie trwa kampania społeczna, która ma uświadomić mieszkańców, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby autystyczne. - Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że cukier jest kwaśny, śnieg gorący, a delikatne głaskanie i przytulanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. Świat, który nie jest ani gorszy, ani lepszy, jest po prostu inny i zasługuje na nasze zrozumienie i akceptację - wyjaśnia Małgorzata Kolisko-Nagły, prezes fundacji Spectrum Liberi.
W ramach akcji wspieranej przez Urząd Miasta i Ruch Chorzów, podopieczni fundacji wyszli na murawę stadionu Ruchu podczas meczu z Pogonią Szczecin. Młodzi kibice trzymali w rękach niebieskie balony i otrzymali gromkie brawa. - W oczach rodziców pojawiły się łzy wzruszenia, że w tym wyjątkowym czasie nasze rodziny nie są same... Tego typu wydarzenia motywują nas i sprawiają, że takie kampanie są bardzo potrzebne i mają sens - przyznaje Kolisko-Nagły. Kolejne wydarzenie w ramach "Pierwszego Śląskiego Szlaku z Autyzmem" odbyło się 25 kwietnia. O godzinie 11:00 spod urzędu miasta wyruszył niebieski marsz poparcia. W pochodzie wzięły udział przedszkolaki i uczniowie z chorzowskich placówek oraz podopieczni fundacji. Pod szybem na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in. igrzyska z Flashem Chorzowskim, konkursy plastyczne i muzyczne, tory przeszkód i pokaz baniek mydlanych. Uruchomiony został także punkt informacyjny prowadzony przez rodziców dzieci cierpiących na autyzm oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Organizatorami tego wydarzenia były Niepubliczny Punkt Przedszkolny "Niebieski Zakątek", Stowarzyszenie Nowoczesny Chorzów, Fundacja Pomóc Więcej, Fundacja Spectrum Liberi, Stowarzyszenie Kokardka oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

 

1% podatku dla chorzowskich organizacji

Ochrona zdrowia, pomoc dzieciom, zwierzętom a może wsparcie działalności sportowej. Możliwości jest wiele. Wystarczy przekazać 1 procent swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.
W ubiegłym roku 1 procentem podatku, według danych Ministerstwa Finansów, podzieliło się ponad 13 mln osób, czyli 49 proc. podatników. Z rozliczenia za 2015 rok do organizacji pożytku publicznego (OPP) trafiło 617,5 mln zł. Wciąż jednak niemal połowa podatników nie przekazuje 1 procenta, ale zostawia tą kwotę do dyspozycji Skarbu Państwa. – Tak naprawdę, aby przekazać 1 procent podatku wystarczy tylko wpisać w odpowiednią rubrykę PIT numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. To nic nie kosztuje, a pomaga wielu organizacjom – mówi Iwona Nawrot, prezes fundacji Centrum uskrzydlijdzieciaki.pl. Centrum, jako OPP, też korzysta z takiej pomocy. Przekazane środki przeznacza m.in. na dożywianie dzieci, organizowanie bezpłatnych zajęć dla najmłodszych chorzowian, pomoc dla rodzin wielodzietnych. - W tym roku chcielibyśmy wesprzeć również afrykańskie dzieci, sieroty i bezdomnych z Burkina Faso oraz wesprzeć rodzinny dom dziecka w Chorzowie – mówi prezes. Do przekazywania 1 procent namawia też Joanna Tabor z Hospicjum w Chorzowie. - Pozyskane w ten sposób środki przekazujemy m.in. na zakup leków, sprzętu czy konieczne modernizacje. Możemy skuteczniej nieść pomoc. Czasem wydaje się, że 1 procent to tylko drobnostka, kilka złotych. Gdyby każdy przekazał te kilka złotych to uzbierałaby się duża suma. Hospicjum dzięki 1 procentowi mogło się rozbudować, powstała poradnia medycyny paliatywnej, Centrum Afirmacji Życia. Warto podzielić się 1 procentem. W Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie też liczą każdy grosz i doceniają procentowe wsparcie. – W skali roku trafia do nas około 1500 bezdomnych zwierząt. Niektóre z nich są poważne okaleczone lub potrzebują specjalistycznej, drogiej karmy. Zwierzęta same o pomoc nie poproszą, dlatego my robimy to w ich imieniu. Jesteśmy wdzięczni każdej osobie przekazującej swój 1 procent na rzecz schroniska – mówi Stanisława Psonka, prezes chorzowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Formalnie organizacje posiadające status pożytku publicznego zobowiązane są do przeznaczania środków pochodzących z otrzymanego 1 proc. PIT wyłącznie na działalność pożytku publicznego. Osoby, które obawiają się, że OPP zmarnuje ich pieniądze mogą sprawdzić, jak dana organizacja wydawała je w poprzednich latach. Wystarczy wejść na stronę internetową danej fundacji czy stowarzyszania i znaleźć sprawozdania z działalności. Takie sprawozdania znajdują się też na stronie www.sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl -wystarczy tylko wpisać konkretny KRS.
Wykaz chorzowskich Organizacji Pożytku Publicznego znaleźć można na stronie www.chorzow.eu, a listę wszystkich OPP na www.mpips.gov.pl lub www.pozytek.gov.pl.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Oficjalne obchody uroczystości majowych, 2-8.05

2 maja     Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

(teren WKU przy ul. 75 Pułku Piechoty 3)

godz. 8.00     V Rajd Śladami Wojska Polskiego po Chorzowie    8.00-10.30.
godz. 10.30   Otwarcie Izby Pamięci Grupy Operacyjnej Śląsk i 75 Pułku Piechoty (ul. Powstańców 70/3)
godz. 12.00   Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt przy Pomniku Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty (teren WKU przy ul. 75 Pułku Piechoty 3)
godz. 12.15   Koncert Orkiestry Dziecięco Młodzieżowej Sanktuarium św. Floriana w Chorzowie
12.30-13.45     Zwiedzanie budynku WKU w Chorzowie – dawnego sztabu 75 Pułku Piechoty oraz wystawy „Uzbrojenie powstańca styczniowego” w sali odpraw WKU.

3 maja     226 Rocznica uchwaleia Konstytucji 3 maja, 96 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

godz.   9.00     Msza święta w Kościele św. Barbary (ul. 3 Maja)
godz. 10.15     Przemarsz pod Pomnik Powstańca Śląskiego (Plac Powstańców Śląskich)
godz. 10.30     Uroczystości upamiętniające pod pomnikiem:


        - Hymn Państwowy i przemówienie Prezydenta Chorzowa
        - Składanie wiązanek kwiatów przez delegacje
        - Rota

4 maja      Święto patrona miasta - świętego Floriana

godz. 18.00     Uroczysta msza święta w Sanktuarium św. Floriana (ul. Wandy 64a)

8 maja       72 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

godz. 12.00     Uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej. Złożenie kwiatów pod  pomnikiem Żołnierzy Polskich przy ul. Śląskiej

VI Rowerowy Rajd Nadziei - 1.05

Hospicjum w Chorzowie oraz Chorzowski Klub Rowerowy serdecznie zapraszają 1 maja wszystkich rowerzystów do udziału w „VI Rowerowym Rajdzie Nadziei”. Rajd, mający charakter wspólnego przejazdu wszystkich uczestników, przejedzie ulicami Miasta Chorzów, alejkami Parku Śląskiego i Skansenu, trasa liczy ok. 15 km. Początek godz. 13.00 przy Hospicjum - skwer na ul. Dyrekcyjnej, meta w Skansenie podczas „Śląskich Godów”. Dlaczego akurat rajd rowerowy? Aby pokazać, że hospicjum można pomagać na wszystkie sposoby, nie tylko pracując bezpośrednio przy łóżku chorego. Dzięki tej akcji każdy może włączyć się w charytatywną działalność hospicjum, każdy może pomóc, niezależnie od wieku. Wszystkie poprzednie edycje Rowerowego Rajdu Nadziei spotkały się z dużym zainteresowaniem rowerzystów. W ubiegłym roku w rajdzie przejechało około 350 uczestników. Rajd zorganizowany jest w ramach X Chorzowskiej Kampanii Pola Nadziei, na starcie przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na wsparcie Hospicjum i zakup nowego sprzętu medycznego dla pacjentów. Regulamin rajdu można znaleźć na stronie www.hospicjum-chorzow.pl

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

28.04 godz. 11.00 Audycja muzyczna dla dzieci z cyklu Mała Akademia Jazzu
28.04 godz. 17.00 Kino Grajfka – w ramach jubileuszu 10-lecia Studia Tańca Współczesnego Tendi
30.04 godz.19.00 i 20.00 – Jubileusz 10-lecia Studia Tańca Współczesnego Tendi

 

Kino „Grajfka”, Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

29.04 godz. 19.00 „Moje córki krowy”
29.04 godz. 20.00 „Planeta Singli”
30.04 godz. 16.00 „Antboy”
04.05 godz. 18.30 „Klub Filmowy Grajfka – „Kwiaty wiśni i czerwona fasola”

 

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

28.04 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
29.04 godz. 10.00 Rodzinny Poranek Muzyczny

 

Miejski Dom Kultury Batory, ul. Batorego 6

29.04 godz. 15.00 Spotkanie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Razem

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć