Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 17/2017
2017-05-11

RADA MIASTA
 

KOMISJE

15.05 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna
15.05 godz. 13.30 Komisja Edukacji
15.05 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej
16.05 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki


DYŻUR RADNEGO

18.05 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Klaudiusz Sevkovic
 

AKTUALNOŚCI

Rusza program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Ponad 320 dziewczynek objętych zostanie bezpłatnym programem szczepień przeciwko zakażeniu HPV. W Chorzowie rusza druga edycja programu skierowanego do dzieci w wieku 11 lat (urodzonych w 2006 r.), która potrwa do 8 grudnia 2017 r. Szczepienie jest wykonywane w schemacie 2-dawkowym. II dawka jest podawana po 6. miesiącach od przyjęcia I dawki. Nie trzeba mieć skierowania, należy jedynie zgłosić się do placówki realizatora. Każdej dziewczynce zamieszkałej w Chorzowie w wieku 11 lat (rocznik 2006), przy braku przeciwwskazań zdrowotnych (na podstawie przeprowadzonego przez lekarza badania lekarskiego kwalifikującego do szczepienia) zostanie wykonane szczepienie, szczepionką 4-walentną przeciwko szczepom wirusa HPV: 6 ,11 ,16 ,18. Więcej informacji o programach zdrowotnych można znaleźć na stronie internetowej w zakładce Dla mieszkańca --> Zdrowie.

Program realizują na terenie Chorzowa następujące placówki:

Nasza Poradnia Sp. z o.o
ul. Młodzieżowa 33,
41-500 Chorzów

Centrum Medyczne Beskidzka
Sp. z o.o
ul. Beskidzka 3
41 – 500 Chorzów   

NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych Słomczyńska
Poradnia POZ
ul. Pawła 11
41 – 500 Chorzów  

Poradnia Remedium
Sp. z o.o
ul. Staszica 4
41-506 Chorzów

Chorzów odzyska rynek

Już za kilka miesięcy rozpocznie się rewitalizacja chorzowskiego rynku. Będzie to największa, bo kosztująca aż 26 mln zł inwestycja, której start zaplanowano na 2017 r. Koncepcja prac zakłada m.in. powstanie pod estakadą czterech pawilonów, w których może znaleźć się miejsce dla gastronomii, usług czy instytucji miejskich. Po lewej i prawej stronie estakady zaplanowano miejsce dla zielonych skwerów, zaś przed Urzędem Miasta pojawi się fontanna.

- Od wielu lat miasto zmienia swoje oblicze. Teraz pora na przywrócenie rynkowi jego pierwotnej funkcji. Naszym celem jest aby centralna część miasta stała się miejscem spotkań przyciągającym mieszkańców. Musimy pamiętać o tym, że rewitalizacja to nie tylko remonty i przebudowy, ale przede wszystkim wyzwolenie potencjału społecznego – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.
Dlatego też w ramach projektu CUMA w rejonie rynku prowadzone będą działania społeczne i kulturalne, mające na celu aktywizację mieszkańców. Na projekt pilotażowy Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży (CUMA) Chorzów otrzymał dotację z Ministerstwa Rozwoju w wysokości 880 tys. zł.

Jeszcze w maju ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Prace planowo rozpoczną się w III kwartale 2017 roku i potrwają dwa lata. Jak chorzowski rynek będzie prezentował się po rewitalizacji można zobaczyć na animacji: https://www.youtube.com/watch?v=sf0r64GNKxU&;;feature=youtu.be

Rewitalizacja rynku to kolejny etap zmian w centrum Chorzowa, w zeszłym roku zakończyła się budowa pierwszego na Śląsku Centrum Przesiadkowego

Dofinansowania dla właścicieli domków jednorodzinnych – SMOG STOP

Program SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji” jest kontynuacją Programu Pilotażowego realizowanego w 2016 roku. O udzielenie dofinansowania w formie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji w ramach Programu SMOG STOP jest wymiana źródła ciepła w oddanym do użytkowania i ogrzewanym obiekcie, tj. fizyczna likwidacja dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym pracującego na potrzeby centralnego ogrzewania, zabudowa nowego źródła oraz dostarczenie wraz z wnioskiem:

- zdjęcia obecnego źródła lub w przypadku jego likwidacji przed dniem 15.05.2017 r. imiennego dokumentu zezłomowania - karty przekazania odpadu (za wyjątkiem likwidacji – rozbiórki pieców kaflowych lub trzonów kuchennych wówczas wymagane są protokoły potwierdzające wykonanie prac).

-  zdjęcia budynku w zakresie w jakim planowana jest do przeprowadzenia jego termoizolacja

- oraz innych dokumentów przewidzianych w Regulaminie.

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 roku. Można je będzie składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach przy ul. Plebiscytowej 19 w godzinach od 7:30 do 15:30 lub przesłać pocztą (decyduje data wpływu do Funduszu).

UWAGA: wnioski złożone przed lub po terminie naboru nie będą podlegały rozpatrywaniu.
Przed rozpoczęciem naboru zostanie uruchomiony w siedzibie Funduszu w Katowicach Punkt Konsultacyjny, który będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:00. w którym pracownicy WFOŚiGW udzielać będą szczegółowych informacji na temat Programu.

Szczegóły oraz dokumenty do pobrania: http://www.wfosigw.katowice.pl/smog-stop.html

Chorzów Vinyl Festival

Spotkania z muzykami i dziennikarzami, koncerty zagranicznych i polskich gwiazd rocka, bluesa i hip hopu, giełda płyt winylowych czy impreza w stylu „Gorączki sobotniej nocy”. 10 maja w Chorzowie wystartował pierwszy Vinyl Festival, dzięki któremu na okrągły tydzień miastem zawładnie analogowa muzyka z czarnych płyt. Chorzów Vinyl Festival to pierwsza tego rodzaju impreza w Polsce, wobec której nie powinien pozostać obojętny żaden fan dobrej muzyki. Między 10 a 16 maja każdy będzie miał możliwość znalezienia czegoś dla siebie. Festiwal otworzyło spotkanie z Rayem Wilsonem: "Winylowe reminiscencje: od Calling All Stations do Makes Me Think of Home", które zwieńczyło koncert artysty w Chorzowskim Centrum Kultury. 11 maja w Sztygarce nie będzie mogło zabraknąć żadnego fana The Beatles i The Rolling Stones. Nie obiecujemy rozwiązania odwiecznego sporu „Bitle czy Stonesi”, ale zapewniamy liczne prelekcje i dyskusje. 12 maja w MDK Batory zagra amerykański zespół Steepwater Band, a Sztygarka zatrzęsie się od hip-hopowego brzmienia: wystąpią DJ 600 V, Pokahontaz i Kaliber 44. 13 maja w Sztygarce to nie tylko wielka giełda płytowa, ale także nie lada gratka dla fanów disco. O 20.00 rozpocznie się tam impreza taneczna nawiązująca stylem i klimatem do kultowego filmu "Saturday Night Fever" z Johnem Travoltą. Nie zabraknie muzyki puszczanej prosto z czarnych płyt. Chorzów Vinyl Festival 16 maja zamknie koncert zespołu Czarny Pies (Jan Gałach, Michał Kielak, Jerzy Piotrowski, Mirek Rzepa, Darek Ziółek, Leszek Winder i inni...). A to wszystko tylko kilka spośród wielu atrakcji festiwalu...

Gala z okazji Święta Europy

W tym roku mija 60 lat od chwili podpisania Traktatu Rzymskiego, stanowiącego podwalinę Unii Europejskiej. 8 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Rozrywki nie tylko celebrowano Święto Europy, ale też świętowano 25-lecie Chorzowskiej Delegatury RIG w Katowicach. Uroczystość została objęta Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Chorzów.

Ceremonia była również okazją do celebrowania jubileuszu 25-lecia działalności Chorzowskiej Delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej. Delegatura powstała 18 marca 1992 r., a pierwszym jej prezesem był Pan Stanisław Przybyłowicz. W następnych latach przewodzili jej Panowie: Zbigniew Bryka, Zygmunt Folta i Janusz Paterman. Obecnym Prezesem jest Paweł Pawelec.

Chorzowska Delegatura Izby powstała z myślą o jak najbardziej efektywnym propagowaniu przedsiębiorczości poprzez aktywne uczestnictwo w procesie budowy silnego samorządu gospodarczego, działającego na rzecz budowy konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki, ale co najważniejsze ma za zadanie dotarcie ze swoją ofertą i pomocą do firm działających na lokalnym rynku. Z czasem nasza delegatura coraz bardziej zaznaczała swoją obecność na terenie miasta poprzez organizację lub współorganizację przedsięwzięć o bardzo różnym charakterze: począwszy od współpracy z władzami miasta, poprzez organizację konferencji, a skończywszy na działaniach charytatywnych, czego doskonałym przykładem jest współorganizacja trzech Bali Prezydenckich z których dochód przekazywany jest na wsparcie dzieci z ubogich rodzin.

 Podczas wydarzenia wręczono Srebrne oraz Laury Umiejętności i Kompetencji, będące podziękowaniem dla ludzi nieprzeciętnych oraz wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

Srebrne Laury otrzymali:

• Piotr Małecki – Prezes Zarządu Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o.,
• Tomasz Tabin – Prezes Zarządu w Nasza Poradnia Sp z.o.o. Centrum Obsługi Medycznej Sp. z.o.o.,
• Pani Brygida Balcar – Kierownik Referatu Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta Chorzów.

Złote Laury otrzymali:

• Jerzy Weindich – współwłaściciel firmy Weindich Sp. z o.o.,
• Anna Knysok – Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie,
• Jerzy Szafranowicz – Dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ,
• Agnieszka Kostempska.

 Najważniejszą chwilą wieczoru był moment wręczenia statuetek Pereł Europy –przyznawanych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach w dwóch kategoriach. W ramach pierwszej kategorii nagrody otrzymują przedsiębiorcy za umiejętne wykorzystanie możliwości rozwojowe i inwestycyjne, które dało nam przystąpienie do Unii Europejskiej. Perłę Europy otrzymali:

• Eugeniusz Gorczowski – właściciel Hotelu Gorczowski, który podjął się renowacji zabytkowego budynku z 1916 roku. Dzięki temu hotel dość szybko stał się wizytówką Chorzowa, zaś atutem jego poza ofertą, obsługą, infrastrukturą i położeniem, jest kameralna i osobliwa atmosfera tego miejsca;
• Beata Drzazga – Prezes Zarządu BetaMed. Pani Beata Drzazga największą polską firmę medyczną zajmującą się pielęgniarską opieką domową pacjenta BetaMed S.A. założyła 16 lat temu.

Druga kategoria to kategoria honorowa, w ramach której Specjalne Perły Europy przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym i zaangażowanym w promowanie europejskich wartości oraz krzewienie idei integracji i tożsamości europejskiej. Podczas gali trafiły one do rąk osób będących niewątpliwie twarzami polskiego wydania integracji europejskiej: Jana Olbrychta oraz Jerzego Buzka.

Rozpoczyna się przebudowa ulicy Kościuszki

8 maja  w godzinach porannych rozpoczęły się prace związane z przebudową ulicy Kościuszki na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem (rondem) z ul. Moniuszki i skrzyżowaniem z ulicami Skargi i Poniatowskiego. Ze względu na zakres wykonywanych robót (wymagający zamknięcia dla ruchu pojazdów połowy jezdni ulicy) w ciągu ul. Kościuszki wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy prowadzony od skrzyżowania z ulicami Skargi i Poniatowskiego w kierunku centrum miasta. Niemożliwy będzie również wyjazd z ciągu ulic Poniatowskiego i Skargi do ulicy Kościuszki w kierunku Chorzowa Starego. Dlatego wyznaczone zostaną lokalne objazdy:

1. z kierunku ul. Kościuszki (od ul. Rynek) w kierunku Chorzowa Starego i Siemianowic Śl.: ul. Moniuszki - ul. Meitzena - ul. Katowicka - ul. Nowa,
2. z kierunku ul. Rynek (od ul. Faski i ul. Pocztowej) w kierunku Chorzowa Starego i Siemianowic Śl.: ul. Katowicka - - ul. Nowa,
3. z kierunku ul. Powstańców w kierunku ul. Konopnickiej, Bogedaina, Poniatowskiego, Skargi - ul. Sobieskiego - ul. Dąbrowskiego,
4. z kierunku ul. Poniatowskiego (od ul. Konopnickiej) i ul. Skargi w kierunku Chorzowa Starego: ul. Kościuszki - ul. Rynek - ul. Powstańców - ul. Sobieskiego - ul. Dąbrowskiego - ul. Konopnickiej.

Ponadto ze względu na konieczność utrzymania przejazdu autobusów komunikacji miejskiej na relacji Centrum Przesiadkowe - Chorzów Stary w ciągu ulicy Szabatowskiego wprowadzony zostanie dwukierunkowy ruch pojazdów, a wzdłuż prawej krawędzi jezdni - jadąc z kierunku ulicy Katowickiej w kierunku ul. Bogedaina - wprowadzone zostanie ograniczenie postoju pojazdów.

Uwaga kierowcy: remont ulicy Łagiewnickiej

8 maja w godzinach porannych na ulicy Łagiewnickiej  (na odcinku pomiędzy ulicami Krzyżową i św. Wojciecha) rozpoczął się remont jezdni (podbudowa i nawierzchnia). W związku z pracami wprowadzony zostanie w tym miejscu wahadłowy ruch pojazdów sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej. W pierwszym etapie pracami objęta zostanie połowa jezdni po stronie kościoła św. Józefa.

Planowany termin zakończenia prac remontowych: 20 maja.

Przepraszamy za powstałe utrudnienia i prosimy o zachowania szczególnej ostrożności w sąsiedztwie prowadzonych robót.

W zabytkowym budynku powstanie nowoczesne przedszkole

Sala integracji sensorycznej, pokój światło – dźwięk i wanny rehabilitacyjne – to wszystko znajdzie się w nowym przedszkolu przy ul. Omańkowskiej w Chorzowie. W zabytkowym budynku powstanie nowoczesna placówka z oddziałami integracyjnymi. Po gruntowny remoncie do gmachu z początku XX wieku przeniesie się Przedszkole nr 9, które obecnie mieści się przy ul. Powstańców. - Z moich informacji wynika, że będziemy pierwszym w Polsce przedszkolem, w którym dzieci będą mogły korzystać z wanien rehabilitacyjnych. Terapię będziemy prowadzić także w sali integracji sensorycznej, m.in. na trampolinach, rowerkach i bieżni – wyjaśnia Krystyna Borkowy, dyrektor Przedszkola nr 9. Na maluchy czekać będzie także pokój światło – dźwięk z ruchomymi instalacjami świetlnymi i Czarodziejski Ogród z suchym basenem z piłeczkami.

Zanim do budynku wejdą przedszkolaki, konieczna jest kompleksowa modernizacja. W dawnej szkole podstawowej wyburzona zostanie drewniana konstrukcja, w planach jest także remont sanitariatów i instalacja windy. Do zabytkowego gmachu dobudowany zostanie także nowy obiekt z kuchnią i salą na zajęcia teatralne, gimnastykę i rytmikę. Zmieni się również otoczenie: powstanie nowy plac zabaw i parking. Cała infrastruktura przystosowana będzie do potrzeb osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Na realizację inwestycji miasto otrzymało dotację  unijną w wysokości 3 796 165 zł. Całkowity koszt przebudowy to ok. 8 mln zł. – To największa chorzowska inwestycja w  przedszkole od ponad 20 lat – wyjaśnia wiceprezydent Marcin Michalik. – Nie tylko tworzymy nowe miejsce dla dzieci, ale także przywracamy blask zapomnianemu zabytkowi – dodaje zastępca prezydenta miasta.

W nowym przedszkolu z oddziałami integracyjnymi powstaną miejsca dla 164 dzieci.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim - 12-14.05

Od 12 do 14 maja w Parku Śląskim odbywać się będą Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim. Zawody są dedykowane studentom i pracownikom uczelni wyższych z całego kraju, będącymi członkami AZS. Zawodnicy zgłaszani są przez kluby AZS swoich uczelni. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.

Program:

12 maja – weryfikacja zawodników, odprawa techniczna
13 maja – otwarcie Mistrzostw, wyścig indywidualny na czas Kobie i mężczyzn
14 maja – wyścig główny kobiet i mężczyzn, dekoracja i zakończenie Mistrzostw.

4. wieczorne zwiedzanie gmachu UM – 19.05

W piątek 19 maja już po raz czwarty będzie można zwiedzić zabytkowy gmach chorzowskiego Urzędu Miasta wieczorową porą. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło blisko pół tysiąca osób. Wieczorne zwiedzanie jest świetną okazją do odkrycia zakamarków na co dzień niedostępnych dla oczu gości. Zwiedzający będą mieli okazję zejść do podziemi, wspiąć się na wieżę zegarową, zajrzeć do sal sesyjnych i gabinetu prezydenta. Przewodnicy z pewnością zdradzą kilka sekretów dotyczących budynku, nie zabraknie też historycznych ciekawostek i anegdot oraz konkursu z nagrodami. Na zwiedzających czekać będą także… historyczne, zasłużone dla Chorzowa postaci, które zabiorą chętnych w podróż w czasie – do kluczowych dla miasta momentów. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godzinie 17.00. Zapisywać się można pod numerem telefonu 32 416 50 00, mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu lub osobiście – w pokoju nr 1 w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1.

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć