​Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 18/2017
2017-05-18

RADA MIASTA


 
KOMISJE


22.05 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna
23.05 godz. 15.30 Komisja Zdrowia
23.05 godz. 15.30 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
23.05 godz. 15.30 Komisja Edukacji
23.05 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa
24.05 godz. 17.00 Komisja Kultury i Sportu


DYŻUR RADNEGO


25.05 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Jan Skórka
 


AKTUALNOŚCI


PlakatFest 2017

17 maja w Chorzowie wystartowała druga edycja wielkiego święta plakatu – PlakatFest 2017. Program tegorocznej imprezy wygląda następująco:

19 maja, Miejska Galeria Sztuki MM


11.00-14.00 panel konferencyjny


Wykład: Anna Stawiarska „Plakat polski – wprowadzenie”
Warsztaty: Aleksander Ostrowski, Justyna Stefańczyk, Wojtek Osuchowski - Warsztaty prowadzone przez pedagogów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego podczas których uczestnicy spróbują za pomocą typografii stworzyć plakaty na temat "hajcowania".

23 czerwca, Galeria w Bramie, ChCK


otwarcie wystawy plakatu Hajcujemy

26 czerwca, Miejska Galeria Sztuki MM


godz.15.00-17.00 Spotkania artystyczne ze świata, gośćmi będą prof. Aleksandra Giza - Illinois University, USA, Eric Olivares Lira - Meksyk

27 czerwca, Galeria Antresola


godz. 17.30 Eric Olivares Lira - otwarcie wystawy plakatu
godz. 18.00 koncert zespołu Garden Noise - wstęp wolny

Największa szkoła w Chorzowie zmienia się nie do poznania

Mimo, że jest ostatnią z wybudowanych w Chorzowie szkół, to właśnie ona musiała przejść gruntowny remont. Budynek nie jest bowiem przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Oddana do użytku w 1986 r. szkoła pierwotnie miała zostać wybudowana w… Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zbyt cienka izolacja oraz nietypowy system grzewczy sprawiały, że zimą w budynku trudno było zapewnić odpowiednią temperaturę, a latem panował tam zaduch. Dlatego Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul Ryszki 55 przechodzi właśnie kompleksową modernizację. Za nami pierwszy etap remontu – totalną metamorfozę przeszły już segment 4 i pylon C. Obecnie trwa kompleksowa przebudowa drugiej części budynku, czyli m.in. wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, demontaż ścianek i sufitów oraz wymiana płyt podłogowych. Przed nami jeszcze remont ostatniego segmentu – te prace planowo odbędą się w czasie wakacji letnich – równolegle z remontem części sportowej, w której znajdują się także stołówka i aula. - Prace budowlane na terenie szkoły to dla nas duże wyzwanie, mamy bowiem aż 1000 uczniów. Udało się jednak tak to zroganizować, aby wszystkie zajęcia nadal odbywały się w naszym budynku - wyjaśnia dyrektor ZSS nr 1 Wojciech Niezgoda.
Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 rok. Całkowity koszt to ok. 17 mln. - Inwestycja finansowana jest przede wszystkim ze środków unijnych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego otrzymaliśmy na ten cel 13.272.756,61 zł - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Remont ul. Łagiewnickiej, etap 2

Informujemy, że od 18.05 (czwartek) do 28.05 (niedziela) w związku z robotami drogowymi prowadzonymi na ul. Łagiewnickiej (na odcinku pomiędzy ulicami Św. Wojciecha i Krzyżową) w ciągu ulicy Łagiewnickiej na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Krzyżową i skrzyżowaniem z ul. Niedurnego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy prowadzony w kierunku Bytomia. Wyznaczony zostanie lokalny objazd prowadzony z kierunku ul. Łagiewnickiej (od Bytomia) ciągiem ulic: Niedurnego - 11-go Listopada - Krzyżową. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na trasie objazdu oraz w rejonie miejsca prowadzonych robót.

Kolejne medale dla Sokolni

Kolejny, duży pakiet medali trafił w ręce zawodników chorzowskiej Sokolni. Tegoroczny V Międzynarodowy Turniej w Akrobatyce, Skokach na Ścieżce i Trampolinie "Pod Wawelem" zakończył się sukcesem młodych akrobatów. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba ponad 330 zawodników. Nasze zespoły spisały się znakomicie: Trójka Seniorek w składzie Marta Śrutwa, Magda Rajtor i Emilia Plewnia oraz dwójka mieszana w kategorii Youth Roksana Porwik i Tomasz Pasternak wróciły do Chorzowa ze złotem. Drugim miejscem i srebrnym medalem poszczycić się mogą: dwójka mieszana klasy mistrzowskiej Julia Kraj, Wojciech Dackiewicz, dwójka mieszana Junior 13-19 Kamila Dytko, Filip Bucki, trójka kobieca Junior 12-18 Wiktoria Wołczańska, Wiktoria Naczyńska, Agata Musioł, dwójka mieszana AGE 11-16 Weronika Witkowska, Bartosz Zagała oraz dwójka kobieca Youth Justyna Wichary, Natalia Bochnak. Brązowy medal wywalczyły trzy zespoły - dwójki mieszane: Julia Fajfur, Marcin Firak w kategorii Junior 13-19, Tolia Kopczyk, Daniel Wichary w kategorii Junior 12-18 oraz Anna Słupik, Jakub Tkacz w kategorii AGE 11-16. Trójka kobiet startująca w kategorii wiekowej 11-16 Natalia Krawczyk, Dorota Burek, Julia Górny zajęły miejsce IV, natomiast trójka w kategorii Youth Milena Koch, Julia Pałys i Emilia Dajtrowska uplasowały się na miejscu V. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Konkurs fotograficzny z World Press Photo

Mamy dla Was coś specjalnego. Konkurs, w którym do wygrania będą nie tylko zaproszenia na wernisaż, ale także ufundowany przez partnera World Press Photo w Chorzowie voucher o wartości 500 zł do wykorzystania w biurze podróży Neckerman. Zadanie jest bardzo proste - Pokaż nam zdjęcie z zeszłorocznych wakacji i wygraj voucher na następne z Neckermann Podróże! Wyślijcie swoje najlepsze wakacyjne zdjęcia na adres media@chorzow.eu z dopiskiem „Konkurs-Neckermann” w tytule. Spośród nadesłanych prac wybierzemy najlepszą, którą nagrodzimy voucherem. Przewidujemy także wyróżnienia, które nagrodzimy zaproszeniami na wernisaż wystawy World Press Photo 2017 w Chorzowie. Na wysłanie zgłoszeń macie czas do soboty, 20 maja 2017 roku. Dostarczone zdjęcie powinno być opisane w treści wiadomości imieniem i nazwiskiem uczestnika oraz kontaktowym numerem telefonu. Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej w zakładce Do pobrania/Pozostałe Projekty CIM. Powodzenia!

Pierwszy turniej padla za nami

W minioną sobotę na obiekcie przy ul. Katowickiej odbył się I Turniej Padla - Dziennikarze vs Biznes. Do zawodów zgłosiło się 8 drużyn: Radio Katowice, Chorzowianin, Tuba Chorzowa, Decathlon Katowice, CCS Sokół Chorzów, Fitness Factory Chorzów, Centrum Przedsiębiorczości Chorzów oraz MORiS Chorzów. Rozgrywki rozpoczęły się od rywalizacji w dwóch grupach, w których drużyny rozegrały po 3 mecze. Tutaj najlepsi okazali się reprezentanci Radia Katowice, Tuby Chorzowa, Decathlonu Katowice oraz MORiS Chorzów. Wymienione drużyny stworzyły pary półfinałowe. Dziennikarze z radia Katowice wygrali z zawodnikami Decathlonu Katowice, natomiast Tuba Chorzowa musiała uznać wyższość chorzowskiego MORiS'u. W meczu, jak się później okazało o drugie miejsce (MORiS zdecydował się grać poza konkurencją) Tuba Chorzowa po zaciętym meczu wygrała z reprezentantami Decathlonu Katowice 4:3 (7:4). Po trofeum sięgnęli dziennikarze Radia Katowice, którzy wygrali 4:2 z MORiS-em. Dla wszystkich zespołów przygotowaliśmy dyplomy i pamiątkowe gadżety, natomiast trzy najlepsze drużyny otrzymały również nagrody rzeczowe oraz puchary. Najwięcej emocji zgromadzonym kibicom dostarczyła rywalizacja Chorzowianina z Fitness Factory Chorzów. Mecz, który zakończył się dopiero w tiebreaku (3:3 (8:6) dla FF) miał wiele zwrotów akcji oraz dużo długich, ciekawych wymian. Nie brakowało również poświęceń (pady rodem z siatkówki) i efektownych zagrań. Warto również zwrócić uwagę, że wszyscy uczestnicy turnieju, mimo pierwszego kontaktu z padlem, świetnie sobie radzili na korcie. Wszystkim zespołom dziękujemy za udział, gratulujemy zdobotych miejsc oraz zapraszamy do odwiedzania kortu do padla!

Połączenie szpitali w Chorzowie

Połączenie chorzowskich szpitali stało się faktem. Wojewoda nie uchylił uchwały dotyczącej fuzji Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, na co miał czas do 11 maja. Postępowanie wszczęte przez wojewodę dotyczyło powtórzenia w uchwale Rady Miasta Chorzów zapisu z Kodeksu Pracy -  ta część uchwały zostanie wykreślona na najbliższej sesji (25.05). W związku z deklaracją urzędu o usunięciu zapisu, wojewoda nie wydał rozstrzygnięcia uchylającego uchwałę o połączeniu. Nadal trwają więc prace zmierzające do ujednolicenia systemu organizacyjnego i informatycznego obu szpitali.

ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Noc Muzeów w Chorzowie - 19-20.05

W piątek 19 maja już po raz czwarty będzie można zwiedzić zabytkowy gmach chorzowskiego Urzędu Miasta wieczorową porą. W zeszłym roku wydarzenie przyciągnęło blisko pół tysiąca osób. Wieczorne zwiedzanie jest świetną okazją do odkrycia zakamarków na co dzień niedostępnych dla oczu gości. Zwiedzający będą mieli okazję zejść do podziemi, wspiąć się na wieżę zegarową, zajrzeć do sal sesyjnych i gabinetu prezydenta. Przewodnicy z pewnością zdradzą kilka sekretów dotyczących budynku, nie zabraknie też historycznych ciekawostek i anegdot oraz konkursu z nagrodami. Na zwiedzających czekać będą także… historyczne, zasłużone dla Chorzowa postaci, które zabiorą chętnych w podróż w czasie – do kluczowych dla miasta momentów. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godzinie 17.00. Zapisywać się można pod numerem telefonu 32 416 50 00, mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu lub osobiście – w pokoju nr 1 w Urzędzie Miasta przy ul. Rynek 1.
Dzień później, 20 maja, zapraszamy do Muzeum w Chorzowie. Program prezentuje się następująco:

od 16.30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Truskawkowe Pola – na zawsze”
17.30 – warsztaty muzyczne: Freeland: Radio Freeland: Piosenki chorzowskiego Beatlesa - Witka Wolnego
18.00 - warsztaty plastyczne dla dzieci: Tomasz Wenklar    
18.00 – wykład O „żółtej łodzi podwodnej”, „Lucy w niebie z diamentami” i innych kolorach muzyki - dr Jacek Kurek
19.00 – wykład Dziura w dachu. Życie, szklana cebula, the Beatles - prof. Tadeusz Sławek
21.00 – koncert ANKA PROJEKT HARFOWY z udziałem muzyków Carrantuohill
23.00 – zakończenie Nocy Muzeów

Ponadto: muzyka The Beatles w wykonaniu Kwartetu Flautato (Andrzej Staciwa (flet), Ryszard Słapik (skrzypce),Joanna Botor (altówka), Jerzy Szkopek (wiolonczela))

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów zapraszamy do udziału w grze „Truskawkowe Pole” oraz do skorzystania z kuratorskiego oprowadzania po wystawach czasowych: „Truskawkowe Pola - na zawsze”, „Wspólnota. Życie parafialne w Wielkich Hajdukach w czasach proboszcza Józefa Czempiela” i stałej wystawie numizmatycznej: „Z dziejów pieniądza. Polska – Śląsk”. Sprzedaż wydawnictw muzealnych. Wybijanie pamiątkowego żetonu i sprzedaż „monet lokalnych”: 4 denary chorzowskie (emisja 2009), 4 dukaty bożogrobców chorzowskich (emisja 2010).

O wygodny dojazd do wszelkich muzeów zadbają Koleje Śląskie. 12 dodatkowych pociągów obsługujących 77 stacji w 40 miejscowościach na 5 liniach kolejowych – tak można w liczbach podsumować zaangażowanie Kolei Śląskich w tegoroczną Noc Muzeów. Dodatkowe okazjonalne pociągi Kolei Śląskich będą kursować w nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10. Dzięki nim mieszkańcy Częstochowy, Myszkowa, Zawiercia, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Tychów, Pszczyny, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, Bytomia, Tarnowskich Gór, Lublińca, Mikołowa, Orzesza, Rybnika i wielu innych miejscowości będą mogli dotrzeć do wielu instytucji kulturalnych i skorzystać z ich wyjątkowej oferty. - Połączenia zostały tak zaplanowane, aby możliwe było przede wszystkim dogodne dotarcie z różnych części województwa do Katowic, m.in. do Muzeum Śląskiego. W miarę możliwości staraliśmy się również zapewnić możliwość dojazdu do innych miast oraz powrotu pociągiem do domu – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. – W wielu miejscowościach wydarzenia kulturalne odbywają się w tych godzinach, kiedy jeszcze kursują pociągi z rozkładu jazdy. One też więc mogą się przysłużyć w dotarciu do celu i wraz z naszymi okazjonalnymi pociągami stanowią jedną kompletną ofertę – dodaje Wawrzaszek. W specjalnych pociągach na Noc Muzeów będzie obowiązywać taka sama taryfa jak w naszych pociągach rozkładowych. Honorowane będą też wszystkie bilety okresowe. Aby ułatwić zakup biletów jedna kasa w Katowicach od strony Placu Szewczyka będzie czynna całą noc.

Szczegóły oraz połączenia: https://kolejeslaskie.com/do-muzeow-z-kolejami-slaskimi/

Otwarte szkolenie wolontaryjne - 20.05

Hospicjum w Chorzowie serdecznie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem hospicyjnym do udziału w szkoleniu. W programie:

 Blok 1 – godz. 9.00 – 10.00

1.    Podstawy wolontariatu – Joanna Tabor, koordynator wolontariatu

> przerwa 10 minut

Blok 2 – godz. 10.00 – 11.30

1. Wolontariat na oddziale stacjonarnym oraz w opiece domowej
– dr Joanna Flakus, pielęgniarka oddziałowa

> przerwa 10 minut

Blok 3 – godz. 11.30 – 13.30

1.    Żałoba i osierocenie, możliwości wsparcia – Anna Widepuhl, psycholog

2.    Komunikacja interpersonalna – Anna Widepuhl, psycholog

> przerwa 10 minut

Blok 4 – godz. 13.30 – 15.00

1.    Podstawy ruchu hospicyjnego, możliwości leczenia chorego terminalnie w domu – dr Barbara Kopczyńska – lekarz hospicjum

 Miejsce: Hospicjum w Chorzowie ul. Szpitalna 24, 41-506 Chorzów tel. 32 249 19 90

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Prosimy zgłaszać chęć uczestnictwa pisząc na adres mailowy hospicjum_chorzow@o2.pl podając imię, nazwisko i nr telefonu kontaktowego (celem potwierdzenia uczestnictwa). Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 19.05.2017. Dla osób zgłoszonych przygotowane zostaną konspekty i materiały informacyjne oraz poczęstunek.

Uwolnij swoją energię - 20.05

Maraton fitness i konkurencje dla prawdziwych twardzieli – 20 maja w Chorzowie każdy będzie mógł „uwolnić swoją energię”. Pod tym hasłem na orliku przy ul. Kościuszki odbędzie się kolejna edycja sportowej imprezy Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu oraz Decathlonu. O godzinie 16:00 rozpocznie się maraton fitness, podczas którego uczestnicy będą ćwiczyć w rytm muzyki pod czujnym okiem instruktorek. Dla pierwszych 100 osób praktyczny upominek (który przyda się zarówno tego dnia, jak i w domu). W programie imprezy będzie również „Próba sił”, czyli zawody z konkurencjami dla strongmenów. Chętni będą mogli sprawdzić swoją siłę przerzucając oponę oraz mierząc się ze spacerem buszmena i wagą płaczu. Najmłodszych organizatorzy zabiorą do „Krainy uśmiechu”, gdzie animatorzy z przeprowadzą gry i zabawy, m. in. zabawy z chustą i malowanie twarzy. Ponadto wszyscy uczestnicy będą mogli zasięgnąć bezpłatnych porad zdrowotnych, dietetycznych, a także fizjoterapeutycznych. Podczas imprezy wystąpi także grupa ATRIA Cheerleaders, która umili czas w przerwach między ćwiczeniami.

Zwierzynalia 2017 – 21.05

21 maja w Parku Śląskim odbędzie się V Ogólnopolski Zjazd Mądrych i Odpowiedzialnych Miłośników Zwierząt „Zwierzynalia”. Celem zjazdu jest m.in. szerzenie wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczej oraz humanitarnej, szerzenie sztuki poprzez działania artystyczne o tematyce przyrodniczej, promocja aktywnego spędzania wolnego czasu w lesie, w parkach, z zwierzakami oraz integracja środowisk dziecięcych i młodzieżowych oraz osób niepełnoprawnych i działających na rzecz zwierząt. Projekt przeznaczony jest dla miłośników zwierząt ze Śląska. Wstęp wolny. Impreza objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów.


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na Chorzów TV - http://bit.ly/1U7pHeB
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć