Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 19/2017
2017-05-26

RADA MIASTA

KOMISJE

29.05 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna
29.05 godz. 15.30 Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej

DYŻUR RADNEGO

27.04 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Krzysztof Szulc

 

AKTUALNOŚCI

25 lat firmy Alumero

12 maja firma Alumero z siedzibą w Chorzowie obchodziła 25 lecie działalności. W naszym mieście firma ma swoją filię od 2003 r. W maju oddała do użytku nową halę ze specjalistycznymi maszynami do produkcji fasad, aluminiowych ram okiennych i wielu innych profili na bazie aluminium. – To ważny zakład pracy w naszym mieście, zatrudniający ok. 150 pracowników. Co ważne, firma planuje kolejne inwestycje na terenie Chorzowa – przekonuje Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

 

Największa szkoła w Chorzowie zmienia się nie do poznania

Mimo, że jest ostatnią z wybudowanych w Chorzowie szkół, to właśnie ona musiała przejść gruntowny remont. Budynek nie jest bowiem przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Oddana do użytku w 1986 r. szkoła pierwotnie miała zostać wybudowana w… Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zbyt cienka izolacja oraz nietypowy system grzewczy sprawiały, że zimą w budynku trudno było zapewnić odpowiednią temperaturę, a latem panował tam zaduch. Dlatego Zespół Szkół Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul Ryszki 55 przechodzi właśnie kompleksową modernizację. Za nami pierwszy etap remontu – totalną metamorfozę przeszły już segment 4 i pylon C. Obecnie trwa kompleksowa przebudowa drugiej części budynku, czyli m.in. wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, demontaż ścianek i sufitów oraz wymiana płyt podłogowych. Przed nami jeszcze remont ostatniego segmentu – te prace planowo odbędą się w czasie wakacji letnich – równolegle z remontem części sportowej, w której znajdują się także stołówka i aula. - Prace budowlane na terenie szkoły to dla nas duże wyzwanie, mamy bowiem aż 1000 uczniów. Udało się jednak tak to zroganizować, aby wszystkie zajęcia nadal odbywały się w naszym budynku - wyjaśnia dyrektor ZSS nr 1 Wojciech Niezgoda.
Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 rok. Całkowity koszt to ok. 17 mln. - Inwestycja finansowana jest przede wszystkim ze środków unijnych. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego otrzymaliśmy na ten cel 13.272.756,61 zł - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

PlakatFest 2017

17 maja w Chorzowie wystartowała druga edycja wielkiego święta plakatu – PlakatFest 2017. Program tegorocznej imprezy wygląda następująco:


23 czerwca, Galeria w Bramie, ChCK
otwarcie wystawy plakatu Hajcujemy

26 czerwca, Miejska Galeria Sztuki MM
godz.15.00-17.00 Spotkania artystyczne ze świata, gośćmi będą prof. Aleksandra Giza - Illinois University, USA, Eric Olivares Lira - Meksyk

27 czerwca, Galeria Antresola
godz. 17.30 Eric Olivares Lira - otwarcie wystawy plakatu
godz. 18.00 koncert zespołu Garden Noise - wstęp wolny

2 miliony dotacji na remont ulicy Katowickiej

Dziennie ulicą Katowicką w Chorzowie przejeżdża od 37 do 39 tysięcy samochodów. To jedna z głównych tras łączących Katowice, Chorzów i Bytom. W wakacje ruch na DK 79 spada o ponad 25%, dlatego właśnie na lipiec i sierpień zaplanowano gruntowny remont nawierzchni. Prace nie obejmą jedynie 900-metrowego odcinka na estakadzie (kapitalny remont estakady przeprowadzono w 2013r.). – Dzięki dotacji z budżetu państwa w zeszłym roku odnowiliśmy chorzowski odcinek Drogowej Trasy Średnicowej, w tym roku roboty przeprowadzone zostaną na ulicy Katowickiej. Na remont nawierzchni pozyskaliśmy ponad 2 mln zł – wyjaśnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta. Całkowity koszt inwestycji to ok. 4 mln zł.

Zwiedzili gmach UM Chorzów wieczorową porą

W piątek 19 maja już po raz czwartymożna było zwiedzić zabytkowy gmach chorzowskiego Urzędu Miasta wieczorową porą. Z okazji wydarzenia w urzedzie pojawiło się blisko 400 osób. Wieczorne zwiedzanie było świetną okazją do odkrycia zakamarków na co dzień niedostępnych dla oczu gości. Zwiedzający mieli okazję zejść do podziemi, wspiąć się na wieżę zegarową, zajrzeć do sal sesyjnych i gabinetu prezydenta. Przewodnicy zdradili kilka sekretów dotyczących budynku, nie zabrakło też historycznych ciekawostek i anegdot oraz konkursu z nagrodami. Na zwiedzających czekały także… historyczne (m.in. Franz Waxman czy Ignacy Mościcki), zasłużone dla Chorzowa postaci, które zabrały zwiedzających w podróż w czasie – do kluczowych dla miasta momentów. Do zobaczenia za rok! :)

W Chorzowie powstaną przedszkola modułowe

Przedszkola modułowe to pomysł Chorzowa na rozwiązanie problemu, który pojawił się podczas tegorocznego naboru. – W zeszłym roku około 30% 6-latków rozpoczęło naukę w szkołach. Gdyby udało nam się utrzymać tę tendencję, to wszystkie maluchy z naszego miasta znalazłyby miejsca w przedszkolach. Niestety zmieniło się prawo i rodzice nie decydują się już tak chętnie na posłanie 6-latków do szkół – wyjaśnia Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych. 18 kwietnia w Chorzowie rozpoczął się elektroniczny nabór do przedszkoli. Na przydział do konkretnej placówki czeka nadal ponad 300 dzieci. – Mamy jeszcze 75 miejsc, które rozdysponowane zostaną w drugim etapie rekrutacji. Brakujące oddziały powstaną w tzw. przedszkolach modułowych  – wylicza wiceprezydent. Dodatkowe oddziały w zabudowie modułowej planuje się uruchomić przy Przedszkolu nr 19 i 21 oraz Gimnazjum nr 4. Dzięki konstrukcji złożonej z gotowych części (modułów) z dodatkowych sal będzie można korzystać najprawdopodobniej już od września. Przy przedszkolach przy ul. Ryszki i Karpackiej powstaną moduły na 2 odziały, czyli oferta każdej placówki zwiększy się o 50 miejsc. 4 moduły dobudowane zostaną przy ul. Śląskiej - dzięki nim i reorganizacji gimnazjum, uda się przyjąć tam ponad 100 dzieci. Na Sesji Rady Miasta 25.05 radni podjęli decyzję w sprawie przeznaczenia na tej cel 2,5 mln zł.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ


Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego - 1.06 - 31.09

Między 1 czerwca a 31 września w śląskich miastach odbywać się będzie Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby zarówno śląskiej młodzieży, jak i lokalnych polityków. Jego celem jest stworzenie modelu współpracy pomiędzy administracją rządową, organami samorządów oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie działań polityki młodzieżowej. Uczestnicy projektu to młodzież w wieku 19 – 23 lat (uczniowie ostatnich klas szkół średnich oraz studenci)

W ramach projektu, od czerwca do września, zorganizowane będą:  

- trzydniowe spotkanie w Gliwicach,
- 3 jednodniowe konferencje (w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich),
- czterodniowe spotkanie w Katowicach.

Program projektu:
I etap – spotkanie w Gliwicach:

Dzień 1 – otwarcie spotkania; gry integracyjne, prezentacja działań Sejmiku Młodzieżowego Województwa Śląskiego, dyskusja (Pozycja Młodzieżowych Rad na Śląsku – perspektywy dla polityki młodzieżowej)
Dzień 2 – warsztaty z udziałem gości; debaty (Open Space – Śląsk – Młodzież – Dialog, debata oksfordzka), wydarzenia outdoorowe (flashmob, sonda uliczna), Team Building, wieczorny spacer zaznajamiający z historią Gliwic
Dzień 3 – warsztaty; dyskusja z posłami na sejm RP (Pozycja młodzieży w polityce)

II etap – 3 konferencje młodzieżowe w Dąbrowie Górniczej, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich:

Dzień 1 – część wprowadzająca; przemówienia Koordynatora projektu i zaproszonych gości, dyskusja panelowa (Aglomeracja Śląska – wyzwania i perspektywy), praca w grupach refleksyjnych
Dzień 2 – ćwiczenie samoświadomości; rozmowa o wartościach, warsztaty z udziałem gości, konferencja (Ślązak, Polak, Europejczyk), przygotowanie wydarzeń outdoorowych
Dzień 3 – debata open space (Wyzwania młodzieży); praca w grupach refleksyjnych, dyskusja panelowa

Święto Miasta 2017 - 2-25.06

2 czerwca
Lato #na MAXXXa  Bilet wstępu: 1 zł
Szyb Prezydent, ul. Kościuszki

piątek
16.00-19.30    Prezentacje grup twórczych, muzyków i tancerzy oraz atrakcje plenerowe
19.45    NATALIA SZROEDER
21.30    WILKI
23.00    Pokaz laserowy
 
3-4 czerwca
VIII Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego  wstęp bezpłatny
sobota
ulica Wolności - Rynek
10.30    Nabożeństwo w Kościele św. Jadwigi
11.00    Parada historycznych grup rekonstrukcyjnych
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny  (Skansen, ul. Parkowa 25)
15.00-19.00 Eliminacje do turniejów rycerskich i pokazy sztuk walki

niedziela
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny  (Skansen, ul. Parkowa 25)
11.00    Uroczyste otwarcie
13.00 – 19.00 Pokazy: sokolników, Wikingów, jazdy konnej, artyleryjskie, turnieje łucznicze, inscenizacja wielkiej bitwy bractw rycerskich, plenerowy spektakl "Trzy żywioły" (pokaz włoskich tańców z flagami), animacje dla dzieci.
 

23 czerwca
Festiwal Animacji - samoVolka - wstęp bezpłatny
ulica Wolności
piątek

15.30 Wernisaż „Hajcujemy” (Galeria w Bramie, ul. Sienkiewicza 3)
16.00-20.00 Warsztaty plakatu i sitodruku (Dworzec PKP, ul. Dworcowa)
16.00-18.00     W programie m.in. animacje przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, prezentacje artystyczne.
18:00         REGGAESIDE
20:00        EASTWEST ROCKERS
21:30        Koncert na ścianie budynku Poczty (Etno Scena)
22.00-23.00    Muzyka klubowa chillout (Dworzec PKP ul. Dworcowa))    

24 czerwca
Dzień Chorzowskich Organizacji Pozarządowych wstęp bezpłatny
760 rocznika nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców. 95 rocznica przyłączenia Chorzowa do Polski
Szyb Prezydent ul. Kościuszki

sobota

15.00 – 20.30
Prezentacje działalności i dokonań chorzowskich organizacji pozarządowych, animacje i pokazy, prezentacje historycznych grup rekonstrukcyjnych.
17.00    Orkiestra Wojskowa w Bytomiu. Bartosz Jackowski i Karolina Leszko uczestnicy     The Voice of Poland
18.00      AWARIA
18.30    DRACH
19.00    WHISKEY RIVER
20.00     MIROSŁAW JĘDROWSKI

25 czerwca
niedziela
Kościół św. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31
godz. 11.00     Msza święta z okazji 760  rocznicy nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców         przez Władysława Księcia opolsko-raciborskiego.


Targi Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów” - 2-4.06

Między 2 a 4 czerwca w Parku Śląskim już po raz kolejny odbędą się targi „Atrakcje Regionów”. Turystyka regionalna jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form aktywności i spędzania wolnego czasu. Celem projektu jest nie tylko przedstawienie pomysłów i inspiracji na krótkie, kilkudniowe oraz weekendowe wyjazdy, ale przede wszystkim prezentacja turystycznych uroków Śląska, obfitującego w atrakcyjne miejsca, regionalne smaki oraz kulturę (muzea, parki tematyczne, skanseny oraz obiekty architektury o znaczeniu turystycznym lub rozrywkowym). Targi adresowane są do osób szukających inspiracji na krótsze i dłuższe wyjazdy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką turystyki regionalnej, a w szczególności aktywnym wypoczynkiem i sportami ekstremalnymi związanymi z infrastrukturą regionalną i naturalnymi uwarunkowaniami przyrody. Wstęp wolny, zapraszamy!


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

29.05 godz. 19.00 Koncert galowy IV wojewódzkiego konkursu sztuki słowa towary liryczne Agnieszki Osieckiej. W części artystycznej zostanie zaprezentowany spektakl pt. Cafe Sax w reżyserii Cezarego Domagały
30.05 godz. 18:00 Koncert „Tysiąclatki”
1.06 godz. 10.00 Dzień dziecka w CHCK – spektakl „Chochlik w krainie bajek i baśni”
1.06 godz. 12.00 Dzień dziecka w CHCK – spektakl „Chochlik w krainie bajek i baśni”
1.06 godz. 17.00 Dzień dziecka w CHCK – spektakl „Chochlik w krainie bajek i baśni”
2.06 godz. 10:00 Mała akademia Jazzu


Kino Grajfka

29.05 godz. 18.00 „Człowiek, który gapił się na kozy”
30.05 godz. 18.00 „Spotkanie z Krzysztofem Zanussim wraz z projekcją filmu „Obce ciało”
31.05 godz. 18.00 „Selma”
1.06 godz. 11.00 Dzień Dziecka w kinie Grajfka


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

31.05 godz. 18.00 Spektakl premierowy grupy teatralnej MIMESIS pt. „Do przodu”
9.06 godz. 17.00 O Matko i Córko!

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

30.05 godz. 10.00 „Na tropie zaginionej opowieści”
1.06  godz. 16.00 Różności, rozmaitości dla dzieci
2.06 godz. 10:30 Pani Gama zaprasza


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć