Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 21/2017
2017-06-08

RADA MIASTA

KOMISJE

12.06 godz. 7.30   Komisja Rewizyjna
12.06 godz. 15.30 Komisja Infrastruktury i Funduszy Unijnych
13.06 godz. 16.00 Komisja Budżetu i Gospodarki
13.06 godz. 17.00 Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa


AKTUALNOŚCI

Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic” - finał akcji

Pokazali swoim starszym kolegom jak kibicować z klasą. Były okrzyki i transparenty, ale bez agresji i przekleństw – taki doping zapewnili chorzowscy gimnazjaliści. 7 czerwca na stadionie przy ul. Cichej 6 odbył się finał akcji „Bezpiecznie kibicuję – mądrze dopinguję – młody kibic”. Fiinałowe drużyny walczyły o zwycięstwo na boisku oraz na trybunach. Jeśli chodzi o konkurs kibicowania, to pierwsze miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 8, drugie Gimnazjum nr 3, zaś trzecie - Gimnazjum nr 4. W klasyfikacji piłkarskiej pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 9, drugie - Gimnazjum 8, zaś trzecie - Gumnazjum nr 7. W akcji brali udział nastolatkowie, którzy w ciągu roku szkolnego brali udział w zajęciach z bezpiecznego kibicowania i  uczestnictwa w imprezach sportowych. W trakcie realizacji programu, młodzież uczyła się jak przeciwdziałać agresji w sporcie, na stadionach i w szkole, jak podchodzić z szacunkiem do innych kultur, religii i ras oraz jak kulturalnie dopingować i zachowywać się na stadionie. Program realizowany cyklicznie w I klasach chorzowskich szkół gimnazjalnych, jest elementem rządowej inicjatywy "Razem Bezpieczniej".
Poza uczniami chorzowskich szkół w zakończeniu akcji wzięli udział przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Ruchu Chorzów, Miasta Chorzów, a także dyrektor Wydziału Zrządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz dyrektorzy chorzowskich szkół gimnazjalnych.

Stabilne finanse miasta – raiting na poziomie „BB+”

„Płynność miasta jest dobra i oczekujemy, że taka pozostanie” – czytamy w najnowszym raporcie Fitcha. Eksperci jednej z najważniejszych agencji raitingowych na świcie ponownie wysoko ocenili finanse Chorzowa. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi miasta na poziomie „BB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A-”. – Pozytywna opinia agencji to sygnał dla banków, że jesteśmy podmiotem o stabilnej sytuacji finansowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie wynegocjować korzystne oprocentowanie kredytów, co z kolei przekłada się na wzrost inwestycji w mieście – wyjaśnia Skarbnik Chorzowa Małgorzata Kern. - W Chorzowie trzymamy w ryzach wydatki bieżące i to sprawia, że jesteśmy wiarygodnym partnerem dla dużych banków – dodaje Skarbnik.   Fitch Raitings: „W naszych prognozach zakładamy, że w latach 2017-2020 Miasto będzie utrzymywać marżę operacyjną w wysokości około 6%. Oznacza to nadwyżkę operacyjną w wysokości 35 mln zł średnio rocznie. Naszym zdaniem nadwyżka operacyjna na tym poziomie będzie rezultatem stałej kontroli wydatków bieżących, tak by utrzymać ich wzrost poniżej tempa wzrostu dochodów operacyjnych.”


Nowe godziny otwarcia Muzeum w Chorzowie

Uprzejmie informujemy o zmianie godzin otwarcia Muzeum w Chorzowie dla zwiedzających:

Poniedziałek nieczynne
Wtorek, Piątek 10.00–15.00
Środa, Czwartek 10.00–18.00
Sobota, Niedziela 11.00–17.00

Zapraszamy!

 

Sukces badmintonistów z Chorzowa w Jaworznie

W niedzielę 28 maja, w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbyły się II Otwarte Mistrzostwa Jaworzna w Badmintonie Pracowników Oświaty i Samorządowców im. Mirosława Ciołczyka. Mistrzostwa były nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, lecz także do uczczenia pamięci Mirosława Ciołczyka – wieloletniego dyrektora Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz zapalonego badmintonisty. Chorzowski radny Marek Otte oraz nauczyciel WF-u Andrzej Noga godnie reprezentowali miasto na turnieju w Jaworznie. Radny Otte został najlepszym zawodnikiem w kategorii śląskich samorządowców, a w parze z Andrzejem Nogą zajął II miejsce w kategorii debli nauczyciele/samorządowcy. Gratulujemy!

 

W Chorzowie telefon się nie rozładuje

Masz 15 minut do następnego autobusu czy tramwaju a telefon zaraz padnie? Chorzów wyszedł naprzeciw tym, którzy intensywnie korzystają ze smartfonów. Na pierwszym na Śląsku centrum przesiadkowym pojawiły się 4 niewielkie słupki – po jednym na każdym peronie. Są to specjalne porty, przy których będzie można naładować telefon zarówno tradycyjnie – przez port USB, jak i indukcyjnie – kładąc przystosowany do tego typu ładowania smartfon na słupku. Na każdej z 4 ładowarek znajdują się 4 porty USB, do których można wpiąć swój kabel. Przypomnijmy, że 10 sierpnia 2016, a więc prawie dwa miesiące przed planowanym terminem, w Chorzowie oddano do użytku pierwsze na Śląsku centrum przesiadkowe. Idea Centrum Przesiadkowego zrodziła się w 2012 roku, kiedy to władze Miasta postanowiły zrealizować inwestycję, która znacznie ułatwiłby codzienne funkcjonowanie mieszkańcom, szczególnie tym korzystającym na co dzień z komunikacji miejskiej. W okolicach chorzowskiego  Rynku  krzyżują się  trasy praktycznie wszystkich linii autobusowych i tramwajowych przejeżdżających przez Chorzów i okoliczne Miasta. Niegdyś  znajdowało się tu siedem przystanków komunikacji zbiorowej. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z centrum przesiadkowego, przy przystankach utworzono zatoczkę „Pocałuj i jedź”. Tabliczki ze specjalną grafiką oraz napisem  „Kiss and Ride” wyznaczają miejsca, w których samochód może zatrzymać się na chwilę, aby zabrać lub wysadzić pasażera, który dalej będzie poruszał się pieszo lub komunikacją miejską. Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem w tym miejscu jest także specjalny system informacyjny – na dojściach od strony estakady umieszczono świecące słupki. Czerwone światło ostrzega przed nadjeżdżającym tramwajem, niebieskie oznacza, że można przejść.

Dzień Dziecka 2017 w Chorzowie

1 czerwca w Chorzowie nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dzień Dziecka w mieście upłynął pod znakiem Festiwalu Baniek Mydlanych pod Szybem Prezydent, retro-bajek w Kinie Grajfka, oraz prezydenckiej wizyty w Instytucie Matki i Noworodka. 1 czerwca pod Szybem „Prezydent” odbyła się kolejna edycja Festiwalu Baniek Mydlanych. Po raz kolejny bańki poszybowały nad Chorzowem. W Kinie Grajfka nie zabrakło bajek z dawnych lat. W ten wyjątkowy dzień Grajfka zaprosiła dzieci do 5 roku życia wraz z opiekunami na specjalne pokazy -  bajeczki z pięknego cyklu bajek i baśni polskich. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala odwiedził Śląski Instytut Matki i Noworodka aby wręczyć świeżo upieczonym mamom przytulanki-ośmiorniczki usztrykowane przez wolontariuszy.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Goalball Silesia Cup – 9-11.06

W tym roku po raz szósty zorganizowany zostanie Goalball Silesia Cup. Głównym celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie sportu, rekreacji oraz szeroko pojętej kultury fizycznej dla celów rehabilitacji oraz profilaktyki osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku, w szczególności z województwa śląskiego. W imprezie wezmą udział niewidomi i niedowidzący zawodnicy z Wrocławia, Bierutowa, Bydgoszczy, Lasek, Lublina oraz Katowic. Goalball to dyscyplina paraolimpijska dla osób niewidomych i słabo widzących. Gra została stworzona w 1946r. przez Niemca Seppa Reindle i Austriaka Hansa Lorenzena w ramach doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych weteranów II wojny światowej i uprawiana jest do dzisiaj również na Igrzyskach Paraolimpijskich. Goalball jest fascynującym sportem, gdzie po 3 zawodników z dwóch drużyn rywalizuje ze sobą na boisku o wymiarach 9m x 18m starając się zdobyć jak najwięcej bramek za pomocą specjalnej piłki z dzwoneczkami w środku – zawodnicy mają tu do dyspozycji jedynie zmysł słuchu.  Polska Kadra w Goalball od 2011r. utrzymuje się w dywizji B i stara się awansować do dywizji A.

Program wydarzenia:

09.06.2017 (piątek):
- do godz. 18:00 – przyjazd ekip,
- godz. 18:00 – 20:00 – kolacja,
- godz. 20:00 – odprawa techniczna

10.06.2017 (sobota):
- godz. 6:30 – 7:20 – śniadanie,
- godz. 8:30 – rozpoczęcie rozrywek,
- godz. 11:00 – otwarcie zawodów, prezentacja ekip,
- godz. 11:45 – 19:00 – ciąg dalszy rozrywek,
- godz. 14:00 – 14:40 – obiad,
- godz. 19:00 – kolacja

11.06.2017 (niedziela):
- godz. 6.30 – 7.20 – śniadanie,
- godz. 8:30 – ciąg dalszy rozrywek,
- godz. 13:00 – ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i zamknięcie Turnieju,
- godz. 13:30 – obiad i wyjazd ekip do domów.

Industriada w Chorzowie! - 9-10.06

Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się 10 czerwca w 47 przemysłowych obiektach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego. Program tej edycji powstał w rytmie maszyn, o czym będzie można przekonać się już w przeddzień święta – 9 czerwca, w trakcie tzw. rozruchu maszyn, który tym razem odbędzie się w ośmiu obiektach w sześciu miastach regionu.
Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się 9 czerwca przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Oprócz warsztatów muzycznych i piątkowej strefy relaksu (od godz. 18.30), ulokowanej wokół wieży, usłyszymy także premierowy koncert multimedialny – INDUstrument. Historia rytmu (godz.21.30). To widowisko pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Współtworzą je niezwykłe, specjalnie skonstruowane instrumenty oraz wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów. Wydarzenie otwierające INDUSTRIADĘ 2017 powstało dzięki zaangażowaniu finansowemu samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Chorzów. Jego producentem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, jedna z instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd województwa. 10 czerwca w chorzowskiej Hucie Królewskiej Industriada będzie pełna dźwięków. W południe odbędą się warsztaty muzyczne „Kombinat Dźwięków”, a zaraz potem przestrzeń opanują dźwięki huty w ramach muzycznego performance „Śladami ognia. Fantomy”, w wykonaniu Piotra Ceglarka i Jana Dybały. Poza tym odwiedzające Hutę dzieci będą mogły wraz z rodzicami i dziadkami zbudować Pomnik Maszyny lub wziąć udział w warsztatach sensoplastyki, sitodruku, tańca czy zajęciach fotograficznych. Za sprawą prezentacji „Śladami ognia. Huta mówi” będzie można przenieść się w czasie i wysłuchać opowieści byłych pracowników hut i ich rodzin. Finałem imprezy będzie spektakl taneczny „Jaram się. Pamięć pokoleń” – swoisty reportaż o historii hutnictwa i pamięci o nim autorstwa Rafała Urbackiego. W okolicy Szybu Prezydent i na terenie Kompleksu Sztygarka na odwiedzających także czeka intensywny dzień. Dzieci będą miały szansę poznać gry i zabawy swoich dziadków, wziąć udział w warsztatach z rytmu, zajęciach plastycznych i grze terenowej, a także w rozgrywce bubble football. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wypróbowania zanurzenia się w „kuli czasu”, czyli zorbingu (dla dorosłych) i waterzorbingu (dla dzieci). Poza tym w przestrzeni kompleksu będzie można zobaczyć wystawę fotografii, wysłuchać opowieści i wykładów, a wieczorem koncertu zespołu Iron Noir. W ciągu dnia koniecznie trzeba skorzystać z możliwości wejścia na wieżę szybową.
10.06 – program Industriady w Chorzowie

Huta Królewska, ul. Metalowców 13

12:00-15:00     Kombinat Dźwięków – warsztaty muzyczne
12:00-15:00     Pomnik Maszyny – warsztaty dla dzieci, rodziców i dziadków
12:00-18:00     Industrialny trans – animacja     
13:00-15:00     Śladami ognia. Surówka z marchewki – warsztaty z Sensoplastyki
13:00-16:00     Maszyna w Nadruku – warsztaty sitodruku     
13:00-16:00     Ja w Świecie Postindustrialnym – warsztaty tańca
13:00-17:30     Śladami ognia. Huta mówi – prezentacja historii byłych pracowników hut i ich rodzin
13:00-20:30     HIT! Śladami ognia. Fantomy - dźwiękowa archeologia, performance Piotra Ceglarka i Jana Dybały
15:00-18:00     Malowanie Światłem za Pomocą Maszyny Doskonałej – warsztaty fotograficzne
18:00-19:30     HIT! Jaram się. Pamięć pokoleń - spektakl taneczny – reportaż o historii hutnictwa autorstwa Rafała Urbackiego

Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka, ul. Piotra Skargi 34 a-d

12:00-19:00     Poznaj gry i zabawy Twoich dziadków i pradziadków – warsztaty dla dzieci     
12:00-20:00     Podaj węgiel – człowiek maszyną wyciągową Szybu Prezydent
14:00-15:00     Rytm maszyn – warsztaty z rytmu dla dzieci i młodzieży
14:00-18:00     Co kryje się pod Szybem? – warsztaty plastyczne dla dzieci
14:00-18:00     W poszukiwaniu rytmu maszyn! – gra terenowa dla dzieci
14:00-19:00     Podróż w czasie – rytm czasu społeczności industrialnej – inscenizacja
14:00-19:00     Bubble football – starcie klasy panującej i robotniczej
14:00-19:00     Zorbing – kula czasu dla dorosłych
14:00-19:00     Kula czasu dla dzieci – water zorbing
14:00-20:00     Rytm życia na grubie – opowieści
14:00-20:00     Gruba Bluesa – muzyka w rytm historii – wystawa
14:30-14:45     Rytm historii - film     
15:30-15:30     Rytmy maszyn w rytmach muzyki – wykład     
15:30-16:00     Przełomowe wynalazki epoki industrializacji – wykład
15:30-16:30     Marek "Makaron" Motyka – koncert
16:00-16:30     Blask, mrok, muzyka i światło maszyn… – wykład
16:00-17:00     Rytm maszyn – warsztaty z rytmu dla dzieci i młodzieży
16:30-16:45     Rytm historii - film
16:45-17:15     Przełomowe wynalazki epoki industrializacji – wykład
17:00-18:00     Marek "Makaron" Motyka – koncert
17:30-17:45     Rytm historii - film
18:00-18:30     Rytmy maszyn w rytmach muzyki – wykład
18:00-19:00     Rytm maszyn – warsztaty z rytmu dla dzieci i młodzieży
18:30-19:00     Blask, mrok, muzyka i światło maszyn… – wykład
19:00-20:00     HIT! Iron Noir – koncert w rytmie maszyn + wizualizacje

— Chorzów to miasto, w którym nie tylko mówimy o dziedzictwie postindustrialnym, ale także działamy – inwestując w zabytki związane z przemysłem. Za nami rewitalizacja terenu wokół szybu Prezydent, która pozwoliła odzyskać przestrzeń w centrum miasta. Od kilku lat w tym miejscu odbywają się imprezy kulturalne, w tym duże wydarzenia plenerowe takie jak np. Święto Miasta czy INDUSTRIADA. Obecnie staramy się także pozyskać środki na utworzenie pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa, które chcemy otworzyć na terenie dawnej Huty Królewskiej – uzupełnia Marcin Michalik, zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. technicznych i rozwoju.

Chorzowski Dzień Promocji Zdrowia – 10.06

Bezpłatne badania, porady i konsultacje medyczne, a do tego stanowiska informacyjne, pokazy oraz zabawy ruchowe dla rodzin z dziećmi – tak prezentuje się program nadchodzącego Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia. Będzie można zmierzyć poziom glukozy we krwi, sprawdzić wady postawy, zbadać słuch, wzrok i ciśnienie. A ponadto skorzystać z badania EKG i USG, poddać się analizie składu ciała czy wziąć udział w konsultacjach rehabilitacyjnych. A wszystko to - bezpłatnie. To tylko niewielki ułamek usług, z których skorzystają uczestnicy tegorocznego Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia.
- Do najważniejszych założeń organizowanych od wielu lat Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia należy: promowanie dobrych praktyk zdrowotnych, zbilansowanego trybu życia i aktywności fizycznej – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. - To ważne wydarzenie w kalendarzu miejskich imprez, ponieważ daje możliwość zadbania o siebie i swoich najbliższych. Także tym, którzy rzadko się badają, na przykład z powodu braku czasu. W tym roku w trakcie Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia odbędą się dwie imprezy towarzyszące. Pierwszą będzie symulacja wypadku drogowego, podczas której będzie okazja, by z bliska przyjrzeć się pracy służb ratunkowych. Druga to z kolei Olimpiada Malucha – gry i zabawy ruchowe dla rodzin z dziećmi.
Tegoroczny Chorzowski Dzień Promocji Zdrowia odbędzie się w sobotę, 10 czerwca, na terenie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego 113. Początek przewidziany jest na godzinę 10:00, całość potrwa do 15:00. Symulacja wypadku organizowana jest w godzinach 11:00-14:00, a Olimpiada Malucha od 11:00 do 13:00. Udział jest bezpłatny. W niektórych przypadkach liczba badań wykonywanych w trakcie Chorzowskiego Dnia Promocji Zdrowia może być ograniczona.


Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

9.06 godz. 18.15 Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś
9.06 godz. 18:30 „Godomy po śląsku”
9.06 godz. 19:00 Spektakl „Szczęście” Grzegorza Ciumrakiewicza w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego, Reżyseria: Mirosław Orzechowski
11.06 godz. 12:00 Spektakl taneczny „Mała syrenka” w wykonaniu studia tańca współczesnego TENDI, choreografia: Barbara Ducka
12.06 godz. 11:00 Projekt „Roztańczymy Chorzów”

Kino Grajfka

9.06 godz. 18.00 „Coś piękneg”
10.06 godz. 18.00 „Eskorta”
1.06 godz. 15.00 „Jak zostać kotem”
12.06 godz. 18.00 „Piąta pora roku”


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

9.06 godz. 17.00 „O Matko i Córko!”

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

10.06 godz. 10.00 Poranek filmowy dla najmłodszych
11.06 godz. 18.00 Walimy w kocioł – koncert finałowy
13.06 godz. 17.00 Kolory Śląska
14.06 godz. 18.00 Kabaret Żuchwa – „Przeżujmy to jeszcze raz”

 

CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterzehttps://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć