Biuletyn Informacyjny UM Chorzów nr 22/2017
2017-06-22

RADA MIASTA

KOMISJE

Brak komisji w nadchodzącym tygodniu

DYŻUR RADNEGO

29.06 (czwartek) w godz. 13.00 – 16.00, pok. 201 dyżur będzie pełnić radny Piotr Wróblewski

AKTUALNOŚCI

Prezydent z absolutorium

Podczas XXXVIII Sesji Rady Miasta Chorzów podjęto uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium dla Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali za 2016 rok. W głosowaniu wzięło udział 20 radnych. Za udzieleniem prezydentowi absolutorium było 15, przeciw 4, 1 się wstrzymał.

- Cieszę się, że radni pozytywnie ocenili realizację zeszłorocznego budżetu. Udało nam się zrealizować większość zaplanowanych inwestycji, między innymi zakończyć budowę centrum przesiadkowego, ocieplić wiele budynków mieszkalnych i szkół oraz przeprowadzić inwestycje w obu szpitalach – mówił po sesji Andrzej Kotala. – W 2016 r. zmniejszyliśmy także o ponad 9 mln zł planowany deficyt, a nadwyżkę operacyjną zwiększyliśmy z planowanych 10 do 26 mln zł – dodaje.


Uwaga! Remont ul. Królowej Jadwigi i Legnickiej, objazdy

Informujemy, że między 22 a 24 czerwca na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Legnickiej prowadzone będą prace związane z wymianą asfaltowej nawierzchni jezdni. W związku z powyższym - mając na względzie zakres prowadzonych prac - zachodzi konieczność zamknięcia dla ruchu pojazdów przejazdu przez wiadukt drogowy zlokalizowany w ciągu ul. Królowej Jadwigi nad linią kolejową. Ruch pojazdów ciągiem ulicy Legnickiej (w miejscu prowadzonych prac) odbywać się będzie wahadłowo jednym pasem ruchu. Wyznaczone zostaną lokalne objazdy prowadzone ciągiem ul. Rodziewiczówny - pl. Św. Jana - ul. Legnicką. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie miejsca prowadzonych prac oraz na trasie wyznaczonego objazdu.

Nowy budynek komunalny stanie przy ul. Truchana

W centrum Chorzowa powstaną kolejne mieszkania komunalne. 21 czerwca w Urzędzie Miasta w Chorzowie podpisano umowę z firmą Polrem na budowę przy ul. Truchana 56. W nowym budynku komunalnym znajdzie się 18 mieszkań, w tym 2 przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Projekt będzie stanowił kontynuację zabudowy ul. Truchana, nawiązując swoimi gabarytami i wyglądem do charakteru sąsiednich budynków. Na działce zaprojektowano także drogę i chodnik oraz dwa parkingi. Budynek będzie posiadał 5 kondygnacji z poddaszem użytkowym oraz windą. Wejście prowadzi bezpośrednio na parter, na którym znajdzie się rowerownia i wózkownia oraz pomieszczenie gospodarcze. Koszt inwestycji to prawie 4 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1 mln 534 tys. zł.


– To nie koniec inwestycji w mieszkalnictwo komunalne w Chorzowie. W przyszłym roku planujemy rozpocząć przebudowę pawilonu szpitalnego przy ul. Karola Miarki na budynek mieszkalny. Mieszkania komunalne powstaną także w nowym segmencie przy ul. Żeromskiego  – wyjaśnia prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. -  Obecnie trwa budowa TBS-ów przy ul. Kościuszki, w 2018 roku oddanych zostanie tam 61 nowych mieszkań, w tym 16 komunalnych – dodaje prezydent.


Olimpijczycy i prymusi odebrali nagrody w UM Chorzów

20 czerwca w Dużej Sali Posiedzeń w Urzędzie Miasta Chorzów wiceprezydent Wiesław Ciężkowski spotkał się z najzdolniejszymi uczniami chorzowskich szkół. 35 laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych i ogólnopolskich olimpiad oraz 28 prymusów otrzymało listy gratulacyjne i bony prezentowe. Lista najzdolniejszych chorzowskich uczniów poniżej:

Olimpijczycy 2017

Szkoła Podstawowa nr 5 – Zespół Szkół Sportowych nr 1
Jacek Skotnica – laureat woj. konkursu przedmiotowego z języka polskiego
Michał Kierat – laureat woj. konkursu przedmiotowego z matematyki
                            

Szkoła Podstawowa nr 29
Maria Łaciak – laureatka woj. konkursu przedmiotowego z języka polskiego
Joanna Piotrowska – laureatka woj. konkursu przedmiotowego z języka polskiego
                                        
Gimnazjum nr 2
Michał Bawełek – laureat woj. konkursu z historii

Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Szkoła Przyszłości
Kinga Gajda – laureatka woj. konkursu przedmiotowego z języka polskiego, laureatka woj. konkursu przedmiotowego z matematyki                                             
Monika Dendra – laureatka woj. konkursu z języka polskiego

Społeczne Gimnazjum Śląskie Stowarzyszenia Szkoła Przyszłości
Igor Grudziński – laureat woj. konkursu z matematyki
Adam Miler – laureat woj. konkursu z chemii
Jacek Kruk – laureat woj. konkursu z chemii
Arkadiusz Koziorowski – laureat woj. konkursu z chemii - prymus


Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących

Gimnazjum Dwujęzyczne
Edyta Fragsztajn – laureatka woj. konkursu z języka polskiego
Wiktoria Knop – laureatka woj. konkursu z języka polskiego
Michał Szwej – laureat woj. konkursu z matematyki – prymus, laureat woj. konkursu z fizyki
Marcin Traskowski – laureat woj. konkursu z matematyki, laureat woj. konkursu z historii
Tomasz Szafarczyk – laureat woj. konkursu z matematyki
Lea Satala – laureatka woj. konkursu z języka niemieckiego
Victoria Rzymelka – laureatka woj. konkursu z j. niemieckiego
Karolina Koryciorz – laureatka woj. konkursu z języka francuskiego
Katarzyna Lalik – laureatka woj. konkursu z języka angielskiego
Weronika Jędras – laureatka woj. konkursu z języka angielskiego
Jakub Słota – laureat woj. konkursu z chemii
Bartłomiej Rupeć – laureat woj. konkursu z geografii

I Liceum Ogólnokształcące
Jan Ligudziński – laureat olimpiady z języka angielskiego
Barbara Józefowska – laureatka olimpiady języka angielskiego
Orest Tereszczuk – finalistka olimpiady geograficznej
Tomasz Gluziński – finalista olimpiady geograficznej – prymus
Marcin Wicik – finalista olimpiady geograficznej
Piotr Kotas – finalista olimpiady języka angielskiego
Jan Równicki – finalista olimpiady fizycznej


Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
III Liceum Ogólnokształcące

Aleksandra Głuch – laureatka olimpiady artystycznej, prymus
Jeremi Chabros – II miejsce w polskiej edycji Konkursu UE dla Młodych     Naukowców Eucys

Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Publiczne Gimnazjum
Zuzanna Wróbel – laureatka woj. konkursu z języka angielskiego
Jakub Małecki – laureat woj. konkursu z wiedzy o społeczeństwie

Publiczne Liceum Ogólnokształcące
Krzysztof Hertling – laureat olimpiady artystyczne

Lato w mieście - propozycje dla dzieciaków

Bilet do kina za 3 złote, półkolonie dla małych naukowców, aktorów i muzyków oraz imprezy plenerowe w skansenie – to tylko część oferty, z której skorzystają dzieci spędzające wakacje w mieście. Propozycje na lato przygotowały domu kultury, biblioteki, organizacje pozarządowe, a także policjanci i strażacy.  Chorzowski Zespół Policji Konnej zaprasza grupy zorganizowane do stadniny przy ul. Siemianowickiej. Na miejscu dzieci będą mogły nie tylko z bliska przyjrzeć się wierzchowcom, ale także poznać tajniki pracy w policji. W sierpniu chętni będą mogli zwiedzić multimedialne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. W obiekcie o powierzchni 800 m kw. młodzi zobaczą m.in. skutki katastrof budowlanych oraz wypadków drogowych. Strażacy wyjaśnią jak unikać zagrożeń oraz jak zachować się podczas pożaru. „Lato w mieście” to także bogata oferta sportowa - nie zabraknie turniejów (m.in. padla, tenisa ziemnego i siatkówki plażowej) oraz bezpłatnych zajęć z trenerami.

 

SP nr 29 walczy o plac zabaw marzeń

Szkoła Podstawowa nr 29 jako jedyna chorzowska placówka dostała się do drugiego etapu konkursu Podwórko Talentów Nivea. Szkoła walczy o fantastyczny plac zabaw nie tylko dla swoich uczniów, ale także dla małych mieszkańców okolicy (plac zabaw będzie ogólnodostępny po godzinach pracy szkoły). Głosować można codziennie do 31.07 za pośrednictwem strony https://podworko.nivea.pl/lokalizacja/328-chorzow

 

Duża inwestycja Amber Glass na finiszu

Członek Chorzowskiej Rady Gospodarczej - Amber-Glass Sp. z o.o.- kończy właśnie rozpoczętą blisko rok temu inwestycję, która w znacznym stopniu poszerzy ofertę firmy i umożliwi szybką realizację zamówień. Przy ul. Nowej powstała nowoczesna hala z najnowocześniejszą technologią hartowania i obróbki szkła płaskiego. Daje to firmie szerokie perspektywy rozwoju, ponieważ pozwala wykonywać procesy technologiczne, które dotychczas musiała zlecać u zewnętrznych kooperantów. Koszt całej inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł udało się pozyskać z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ciesząca się bardzo dobrą opinią firma rodzinna, uchodząca za rzetelnego pracodawcę, zwiększa zatrudnienie, wykupuje od miasta tereny inwestycyjne i rozwija infrastrukturę, co wiąże się z wyższymi podatkami z tytułu posiadanych nieruchomości.

Oficjalne otwarcie nowej instalacji planowane jest na 24 czerwca i wtedy też zakład ruszy pełną parą. Właściciele zapowiadają, że ta inwestycja to nie jest ich ostatnie słowo. Spółka na cele inwestycyjne zakupiła grunty o powierzchni 16 085 m2. Zaplanowane kolejne etapy rozbudowy zakładu pozwolą na ugruntowanie dobrej pozycji firmy na rynku szkła budowlanego w Polsce.

- Ta inwestycja to przede wszystkim nowe miejsca pracy dla mieszkańców Chorzowa. Rozwój firm mających siedziby w okolicach ulicy Nowej, zmienia także znaczenie tego obszaru miasta. Zapomniany teren poprzemysłowy stopniowo zamienia się w miejsce kojarzone z nowoczesną produkcją - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa

 

2,5 tony baterii i 7 ton makulatury - wyniki konkursu

Podsumowaliśmy czwarty rok prowadzenia konkursowej zbiórki zużytych baterii w chorzowskich placówkach oświatowych. Wyniki znowu nas zaskoczyły – oczywiście pozytywnie. Kolejny raz z rzędu udało się pobić wynik z poprzedniego konkursu. W tym roku szkolnym udało się zebrać prawie 2,5 tony baterii! 1. miejsce zajęło Przedszkole nr 18, gdzie udało się zebrać 166 baterii, 2. miejsce – Przedszkole nr 21 z wynikiem 108 baterii, 3. miejsce – Przedszkole nr 13 – 94 baterie.
Po raz pierwszy rozstrzygnięty został konkurs zbierania makulatury w placówkach oświatowych Chorzowa. Konkurs obejmował zbiórkę makulatury w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 - udało się zebrać 7 ton surowca. 1. Miejsce zajęła Szkoła podstawowa nr 13 – jej uczniowie zebrali 2,623 Mg makulatury, 2. miejsce Przedszkole nr 3 – 1,315 Mg, 3. miejsce – Zespół Szkół Budowlanych – 0,859 Mg.


ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ

Święto Miasta 2017 - program, 23-25.06

23 CZERWCA
Festiwal Animacji – SAMOVOLKA – wstęp wolny
piątek
ulica Wolności

15.30 Wernisaż „Hajcujemy” (Galeria w Bramie, ul. Sienkiewicza 3)
16.00-20.00 Warsztaty plakatu i sitodruku (Dworzec PKP, ul. Dworcowa)
16.00-18.00 Animacje i prezentacje przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, prezentacje artystyczne.
18:00 REGGAESIDE
20:00 EASTWEST ROCKERS
21:30 Koncert etno na ścianie budynku
22.00-23.00 Muzyka klubowa chillout (Dworzec PKP ul. Dworcowa))


24 CZERWCA
DZIEŃ CHORZOWSKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH wstęp wolny
760 rocznika nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców. 95 rocznica przyłączenia Chorzowa do Polski
sobota
SZYB PREZYDENT ul. Kościuszki
15.00 – 20.30
Prezentacje działalności i dokonań chorzowskich organizacji pozarządowych, animacje i pokazy, prezentacje historycznych grup rekonstrukcyjnych.
17.00 AWARIA
17.30   DRACH
18.15 WHISKEY RIVER
19.30 MIROSŁAW JĘDROWSKI

25 CZERWCA
niedziela
Boisko MORiS przy ul. Wolności 139
90 ROCZNICA URODZIN GERARDA CIEŚLIKA wstęp wolny
10.00 Piknik sportowy, turniej dzikich drużyn oraz turniej chorzowskich klubów piłkarskich.


25 CZERWCA
niedziela
Kościół św. Marii Magdaleny ul. Bożogrobców 31
godz. 11.00 Msza święta z okazji 760  rocznicy nadania wsi Chorzów Zakonowi Bożogrobców przez Władysława Księcia opolsko-raciborskiego.

Bezpłatne badania mammograficzne - 25.06

25 czerwca w Chorzowie na pakringu przy sklepie Kaufland odbędą się bezpłatne badania mammograficzne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie adresowane jest do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej NFZ. Panie, których program nie obejmuje, mogą wykonać płatne badanie. W czasie trwania akcji koszt badania wynosi 80 zł (bez skierowania).


I Memoriał Gerarda Cieślika – 25.06

25 czerwca na terenie Kompleksu Sportowego „Kresy” (ul. Wolności 139) z okazji 90 rocznicy urodzin Honorowego Obywatela Miasta Chorzów, legendarnego zawodnika Ruchu Chorzów i reprezentanta Polski, odbędzie się I Memoriał Gerarda Cieślika. Piłkarska impreza rozpocznie się o godzinie 10.00.

Program:

1. Turniej Piłki Nożnej (rocznik 2008) „CHORZÓW W RUCHU 2017“ (godz. 10.00 – 15.00)
udział biorą wszystkie piłkarskie kluby z Chorzowa: AKS CEZ Wyzwolenie, UKS Ruch, GTV Stadion Śląski, Jaskółki, Józefka, TS AKS, Zantka, AP Ruch.
2. Turniej Rodziców chorzowskich szkół piłkarskich (godz. 10.00 – 13.00)
3. Turniej Drużyn „Podwórkowych” (godz. 13.30 – 15.00)
4. Gry i zabawy piłkarskie oraz konkursy z nagrodami (godz. 10.00 – 15.00)
5. Uroczyste wręczenie nagród i zakończenie imprezy (godz. 15.00)

Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3

23.06 godz. 15.00 Plakatfest
23.06 godz. 15:30 „Samovolka – festiwal animacji na ulicy Wolności”
24.06 godz. 12:00 Casting do nowego spektaklu studia musicalowego STEP Tomasza Micha
25.06 godz. 11.00 Maluch i muzyka
25.06 godz. 12.15 Maluch i muzyka
26.06 godz. 15.00 Spotkanie z gośćmi festiwalu Plakatfest
26.06 godz. 17.00 Ogrody szekspirowskie – czytanie dzieł W. Shakespeare przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Per Tutti w Parku Hutniczym w Chorzowie
27.06 godz. 17.30 Eric Olivares Lira – otwarcie wystawy plakatu – Galeria Antresola
27.06 godz. 18:00 Koncert zespołu Garden Noise

Kino Grajfka

26.06 godz. 18.00 „Pod mocnym aniołem”
27.06 godz. 18.00 „O krok od sławy”


Miejski Dom Kultury "Batory", ul. Stefana Batorego 6

24.06 godz. 9.00 Turniej Ogniem i Mieczem

Starochorzowski Dom Kultury, ul. Siemianowicka 59

23.06 godz. 17.00 Starochorzowski Klub Podróżnika
27.06 godz. 17.00 Otwarta Scena Artystyczna – Wielki Finał


CHORZÓW W MEDIACH

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.chorzow.eu, profilu na Facebooku www.facebook.com/umchorzow i konta na Twitterze https://twitter.com/UMChorzow
Zapraszamy do oglądania relacji filmowych na stronie internetowej www.comtv.pl
Zapraszamy do oglądania najważniejszych wydarzeń w mieście z ostatniego tygodnia www.chorzowianin.pl

Najpopularniejsze

Warto zajrzeć